کد خبر : 55483
تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 572 بازدید

شهید هفته سوم شهریور ماه

 مقام معظم رهبری : گاهی رنج و زحمت زنده نگه داشتن خون شهید، از خود شهادت، کمتر نیست.   سردار شهید حسن رضا یوسف زاده فرمانده گردان ” علی ابن ابیطالب (ع) بوکان “ محل شهادت : بوکان تاریخ شهادت : 1365/06/18     خاطراتی از شهید :   مادر شهید : خیلی اهل نظافت […]

 مقام معظم رهبری : گاهی رنج و زحمت زنده نگه داشتن خون شهید، از خود شهادت، کمتر نیست.

 

حسن رضا یوسف زاده

سردار شهید حسن رضا یوسف زاده

فرمانده گردان ” علی ابن ابیطالب (ع) بوکان “

محل شهادت : بوکان

تاریخ شهادت : 1365/06/18

 

 

خاطراتی از شهید :

 

مادر شهید :

خیلی اهل نظافت بود. هر وقت می اومد خونه، شروع می کرد به نظافت منزل.

با کردها رابطه خوبی داشت. یکبار چهار نفرشون رو با خودش آورده بود خونمون. همه اون چهار نفر بعدها شهید شدند.

قبل از جبهه رفتنش از لحاظ جسمی خیلی ضعیف بود و من خیلی نگرانش بودم. اما بعد از اینکه رفت جبهه خیلی فرق کرد. انگار بزرگ شد.

تازه براش نامزدی گرفته بودیم. خواهر یکی از دوستانش که اون هم بعدا شهید شد. چند وقتی که گذشت می خواستیم با حسن رضا تماس بگیریم که برگرده و براش عروسی بگیریم که تلفن کردند و خبر شهادتش رو به پسرم دادند.

اوایل که وارد بسیج شده بود می رفت رومشکان و برای مردم اونجا خوار و بار و این جور چیزها می برد. یکبار توی مسیر تصادف کرد. من خیلی ناراحت شدم. بهم گفت مادر ناراحت نباش من رومشکان نمی مونم. من باید برم کردستان. حتی اگه ازدواج کنم، خانمم رو هم می برم اونجا.

 

خواهر شهید :

یکبار که از جبهه اومده بود و مرخصی 24 یا 48 ساعته گرفته بود. شب دیدم از اتاق صدای ناله خفیفی می یاد. آهسته رفتم، دیدم حسن رضا نشسته و زیر نور کم داره دعا می خونه و گریه می کنه.

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

امرایی-تهران در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی باد

[پاسخ]

علی موحدی در گفته :

شهدا درقهقهه. مستانه اشان ودر شادی وصلشان عند ربهم یرزقونند. روحش شاد یادش گرامی باد

[پاسخ]

س.م.والی پور در گفته :

شهیدحسن رضا یوسف زاده یکی از فرماندهان دلیر وشجاع ونترس در کردستان بود. انشاالله خداوند روح این شهید عزیز را با روح شهدای کربلا محشور گرداند.

[پاسخ]

بنده خدا در گفته :

سلام .شهدائ رابه یاد بیاورید . شعار نه. بلکه عمل باشد . روحش شاد شهید حسن رضا یوسفزاده

[پاسخ]

دانشگاهی در گفته :

یادم میاد نوجوان بودیم سردار شهید الگوی دلاوری ،شجاعت ،تقوی ،مهربانی و…. برای مابود خانواده فامیل به وجود این شخصیت افتخار می کردند توصیف شخصیت بزرگانی چون سردارشهید بسیار سخت است . خاطره ی یک شب جمعه ، وقتی از سرکوچه پدری این بزرگوار می گذشتم ماشین اورا دیدم مثل همیشه سرتاپای وجودم غرق در شادی شد داشتم فکر می کردم ازکارم بگذرم یا بعد ازکار خدمتشان برسم اما تصمیم به ملاقات وزیارت با ایشان راگرفتم ترس من از این بود نکنه بی نصیب بشوم وبه کردستان برود دم در باش روبرو شدم مثل همیشه بااخلاق اسلامی وشاداب مارا در آغوش گرفت فرمودند کجا می روی نتونستم بگم کاردارم جون ممکن بود بامن خداحافظی کنه وزمان کمتری در خدمتش باشم حقیرنوازی فرمودند پیشنهاد دادند برویم دعای کمیل ،باافتخار وخوشحالی تمام درخدمت شما هستم .در آنمراسم ایشان بطور کلی عوض شده بودند یک حالت کاملاروحانی وعرفانی داشتند واین درزندگی معنوی من نقش داشت.
نام ویاد این سردار شهید برای ما ،خانواده ،مردم لرستان ،مردم کوهدشت افتخار ،عزت وسربلند است.روحش شاد ونامش جاودان باد

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۷ شهریور , ۱۳۹۳ ۲۰:۰۲:

سلام دوست عزیز
ای کاش با نام حقیقی خود کامنت بگذارید تا از خاطرات ارزشمندتان بی نصیب نمانیم

[پاسخ]

گمنام پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۹ شهریور , ۱۳۹۳ ۱۱:۱۴:

با سلام ایشان به نظرم در تاریخ 65/6/21 به مدال شهادت مفتخر شدند

[پاسخ]

داریوش گراوند پاسخ در تاريخ شنبه ۲۲ شهریور , ۱۳۹۳ ۰۹:۲۴:

تاریخ دقیق شهادت ایشان صبح ساعت 9مورخه 18/6/65 بشهادت رسیدند

[پاسخ]

ک گراوند در گفته :

روحشان شاد وراهشان پر رهرو باد برای شادی روحشان صلوات

[پاسخ]

هادي قبادي در گفته :

شهید یوسف زاده از دوره نوجوانی و آنگاه که هنوز سن زیادی نداشت به جبهه ها شتافت و دیری نپایید که در قامت یک فرمانده دلیر و شجاع لرزه بر اندام دشمن خصوصاً ضد انقلاب زبون انداخت.
یـــــــــــادش گـــــــــــرامی

[پاسخ]

جوزی پور در گفته :

درود خدا بر همه شهیدان و سرداران شهید کوهدشت بخصوص همکلاسی عزیزم در دبستان هنر سردار شجاع سپاه اسلام شهید حسن رضا یوسف زاده . روحش شاد و یادش گرامی باد .

[پاسخ]

گم نام در گفته :

***شادی روح شهدای گردان محبین صلوات***

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

عالم همه در طواف عشق است و دایره دار این طواف حسین (ع) است
شهیدآوینی

[پاسخ]

خداوند روح ایشان وتمام شهدای عزیز را با شهدای کربلا محشور گرداند.

[پاسخ]

داریوش گراوند در گفته :

بنده سالهای زیادی درخدمت این بزرگوار بودم باتمام خصوصیات خوب ایشان آشنام .تمام مساءل شرعی رادرتمام زمینه هاانجام میدادند باهمه مهربان بود حتی ضدانقلابیونی که به اسارت درمی آمدند .هرموقع کسی از دوستان بشهادت میرسید برایش دعا ونماز می خوند.زمانیکه به شهادت رسیدند مردم کرد بعداز سالها که بامن برخورد میکردند باگریه ازایشان یاد میکنند.هرزمانیکه روستایی ازوجود اشرار پاکسازی میکردیم حسن رضا تمام فکروخیالش کلاس درس برای بچه های روستا جاده وبهسازی وعمران روستا وآسایش مردم بود.شهیدیوسف زاده لحظاتی قبل از شهادت بابیسیم باهم ارتباط داشتم هرچی اسرار کردم برگرد عقب نپذیرفت .فرمودند بچه هاتنها هستندمگر میشود فرمانده میدان خالی کندتالحظه آخرجانانه مثل شیر زخمی جنگیدندوبهمراه حدود 20نفر ازبهترین جنگجویان گروهان ویژه از گردان علی بن ابن ابیطالب ع درارتفاعات چکش وترقه که کوهی است بسیاروحشی وخشن بشهادت رسیدند یادوخاطره آن سردارتاابد گرامی باد.

[پاسخ]

محمد حسن احمدپورl در گفته :

سالگرد شهادت سردار همیشه برقرار شهید حسن رضا یوسف زاده را خدمت خانوادهمعظم ایشان ودوست خوبم اقا غلامرضا تبریک وتهنیت عرض می کنم وطول عمر خانواده ایشارا از در گاهش طلب میکنم .انشاالله ارادتمند محمد حسن احمدپور

[پاسخ]

حسن باقری همدان در گفته :

سردار شهید حسن رضا یوسف زاده دلاوری از خطه لرستان وافتخاری برای شهرمان کوهدشت درود خداوند برهمه شهیدان واین شهید والامقام سلام ودرودبر همه خانواده های شهدا مخصوصا خانواده بزرگوار شهید یوسف زاده که اینچنین بزرگمردی را پرورش دادند خدمت اخوی بزرگوارشان سردار یوسف زاده هم عرض سلام وارادت دارم. قله های سربه فلک کشیده کردستان دلاوران گردان امام علی .ع. ومردم شریف بوکان بهتر این فرمانده شجاع وعزیزو مهربان ومردم دوست را میشناسند.روحش شادواز خدا میخواهیم ایشان را باشهدای کربلا محشور فرمایند.آمین

[پاسخ]

سلام خداوند بر روح مطهر شهید حسن رضا یوسف زاده
از دلاوریهای این شهید بزرگوار زیاد شنیده ام.خداوند بهترین درجات فردوس برین رو نصیبشون کنه
آمین

یا علی

[پاسخ]

در آن روزگاران ماندگار لحظاتی را در خدمت این شهید والامقام بودیم .
بیاد دارم یک روز قبل از شهادتشان دیدن ما آمدند و وجویای احوال و وضعیت ما بودند . روز شهادتشان هم قبل از ظهر چند مجروح را به بیمارستان آوردند متوجه شدم از نیروهای شهید والامقام یوسف زاده هستند . احوال شهید والامقام یوسف زاده را جویا شدم و آنها خبر سلامتی ایشان را می دادند اما آژیر آمبولانس و ورود آن به بیمارستان و حرکت به طرف سردخانه همه ما را غافلگیر کرد . خدای پیکر مطهر چه کسی است ؟
آمبولانس پیکر مطهر 5 یا 6 شهید را حمل کرده بود ،نفر اول ،نفر دوم نفر سوم ،نفر چهارم و بالاخره علیرغم تصورمان شهید والامقام حسن رضا یوسف زاده را که پس از زخمی شدن با تیر خلاص شقی ترین انسان ها به شهادت رسیده بود را در گوشه ای از سردخانه قرار دادیم . هنوز خون از سرشهید والامقام جاری بود که برادر عزیزم داریوش گراوند که مسئولیت جانشینی گردان را داشتند آمدند و نجوای او با فرمانده دلاور شهید والامقام یوسف زاده در نوع خود یدنی بود .
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

[پاسخ]

خواهر شهيد يوسف زاده در گفته :

لئن متّم او قتلتم لالی الله تحشرون.

(158، آل عمران)

و در آن مقام به رحمت الهی نائل و به سوی خدا در بهشت خواهند بود.

در سینه‌ام دوباره غمی جان گرفته است

« امشب دلم به یاد شهیدان گرفته است »

تا لحظه‌ای پیش دلم گور سرد بود

اینک به یمن یاد شما جان گرفته است

باتشكر وقدر داني ازكليه زحمت كشان وبلاگ .ودرود بر يادگاران جنگ وهمرزمان شهيد عزيز كه به ياد شهيد عزيزوخانواده اين شهيد بزگوار هستند

شهادت را نه در جنگ، در مبارزه می دهند

ما هنوز شهادتی بی درد می طلبیم

غافل که شهادت را جز به اهل درد نمی دهند . . .روحش شاد ويادش گرامي

[پاسخ]

عارفه زماني(خواهرزاده شهيد يوسف زاده) در گفته :

برایم سخت است از آنان که ندیده ام سخن بگویم از آنان که افتخاری در دل تاریخ اند . باید که پلی زنم از درونم به معنای انسانیت . من از شهیدان تصویری می دیدم که گاهی از مقابلشان عبور می کردم . همیشه سؤالی در دلم بود که سیمای ملکوتی چه انسانهایی نمای این میدان شده است.(بلوار بهشت زهرا كه مزين شده به عكس شهدا)

با اين كه در زمان ايشان حضور نداشته ام و افتخار ديدن ايشان را نداشته ام اما عطر وجود مطهر ايشان را در جاي جاي زندگي ام استشمام ميكنم و بوسه بر خاكش ميزنم…

دايي جان روحت همواره جاويدان و راهت سر چشمه ي تمام جوانان باد…

خواهرزاده ي كوچكت..

[پاسخ]

ای روشنای خانه امید، ای شهید “”” ای معنی حماسه جاوید، ای شهید
چشم ستارگان فلک از تو روشن است”””ای برتر از سراچه خورشید ای شهید
كجائيد اي شهيدان خدايي …

[پاسخ]

ابراهیمی در گفته :

یادش گرامی

[پاسخ]

اسدعلی گراوند در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی

[پاسخ]

امرایی در گفته :

وارسته وپاک بود بی الایش وبی ریا بود اهل این دنیا نبود .آسمانی بود وبه آسمان رفت وبه خدایش پیوست .
روحش شاد وروانش تابناک باد

[پاسخ]

علیمحمد محمدی در گفته :

سردار حسن رضا یوسف زاده که از افتخارات خانواده ماست .جوانی محبوب ومحجوب ومتخلق به اخلاق نیکو .به آرامی گام بر میداشت .در میان خانواده ودوستان وآشنایان به متانت وبردباری مشهور بود .او معصوم وپاک وبی ریا بود .در طول عمر کوتاه ولی پر بار و پر برکتش آزارش به هیچ کس نرسید .
در حقیقت نامش معرف شخصیت والایش بود .حسن رضا .(حسن ) آن یعنی حسن خلق ونیکویی رفتارش .و (رضا)
ی آن رضایت همه از اوبود .
از بدو کودکی تا نوجوانی وجوانیش را که در ذهنم مرور میکنم صداقت در رفتار وگفتارش میبینم که خمیر مایه ذاتی این شهید بزرگوار بود .جوانیش را عمده در جبهه گذراند .ایام کوتاهی که از مرخصی بخاطر دیدن خانواده
می آمد وقتش را بهیچوجه تلف نمیکرد واز منزل بیرون نمی امد مگر اینکه درمسیر منزل ومسجد باشد .
شهید ما علیرغم اخلاق آرام ومتینش درجبهه ومیدان نبرد ومبارزه وستیز باخصم ودفاع از امام میهن فرمانده ای دلاور وشجاع بود .بی باکانه به قلب سپاه دشمن می تاخت وجز به پیروزی ویاشهادت در مسیر حق اندیشه ای دیگر در ذهن نداشت .تاسرانجام در این را هم به فیض عظمای شهادت نائل گردید
سرداریوسفزاده ودیگر شهدای گرانسنگ جنگ تحمیلی علیرغم جوانی .همچون جوانان برومند وشاداب صدر اسلام بودند که سری پرشور ولی آکنده ازحق طلبی داشتند .در اوج لذت جویی وتنش های توفنده درونی دوران جوانی که به دین خدا گرویدند واز جان ودل حاضر شدند در راه حق وآزادی از همه چیز بگذرند .
او با اینکه نامزد نموده بود ولی جبهه را بر همه چیز وهمه کس ترجیح میداد از اینرو میتوان اورا مانند دیگر شهدای
جوان یعنی شهید مقدسی وشهید محمد حسین حیدری و…….دیگر حنظله غسیل الملائک کوهدشت نام نهاد .
ازخاطرات سردار حسن باقری سردار ایام سختی و آتش وخون در مورد شهید یوسفزاده :
سال 64یا 65 برای اولین بار که منو بعنوان فرمانده تیپ بوکان معرفی کردند .وقتی رفتم بوکان .اولین کسی رو که دیدم حسن رضا یوسفزاده بود که فرمانده گردان امام علی ع واز بچه های کوهدشت بود .خیلی خوشحاال شدم .
احساس کردم دیوار محکمی پشت سرمه .تکیه گاه خوبی برای من بود . ترس از یوسفزاده می ترسید .
یکی از خصوصیات یوسفزاده .تواضع وفروتنی اش در مقابل نیروهای خودی ومردم بود .اونجا کردها در مقابلش
تعظیم میکردند .فرمانده کل منطقه بود وکل منطقه توی دستش بود …..
روحش شاد وروانش تابناک .

[پاسخ]

داریوش گراوند پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۷ شهریور , ۱۳۹۳ ۱۱:۴۴:

سلام آقای محمدی بخداقسم شهید یوسف زاده چنین بود خداوندازشماراضی باشد.

[پاسخ]

علیمحمد محمدی پاسخ در تاريخ جمعه ۲۸ شهریور , ۱۳۹۳ ۰۱:۴۱:

سلام برشما آقای گراوند همرزم شهید یوسف زاده و درود به ارواح طیبه شهیدان به خون خفته میهن عزیزمان .
بیان الکن وقلم قاصر از وصف پاکی .صداقت .صفا واخلاص وعمل شهدا وهمرزمان آنهاست .

[پاسخ]

محمد سوري در گفته :

سعيد جان بد نيست از شهيد اقا حسين عباسي هم يادي کني

[پاسخ]

سعید بالنگ / دبیر سرویس شهدا ( دلاوران لرستان ) "میرملاس نیوز پاسخ در تاريخ شنبه ۲۹ شهریور , ۱۳۹۳ ۱۴:۴۷:

مخلصم داش محمد
چشم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :