کد خبر : 55720
تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 327 بازدید

صنعتی که به خواب رفته است/ بررسی مشکلات شهرک صنعتی کوهدشت

  شهرستان کوهدشت با دارا بودن جمیعتی بالغ بر يك‌صد هزار نفر، در غرب استان لرستان واقع شده است. اين شهرستان تنها یک ناحیه صنعتی دارد که همين يك ناحيه نيز سال‌هاست به خواب رفته و به محل پرورش دام تبدیل شده است!  به گزارش میرملاس نیوز، این در حالی است که استان لرستان رتبه […]

0 (1)

 

شهرستان کوهدشت با دارا بودن جمیعتی بالغ بر يك‌صد هزار نفر، در غرب استان لرستان واقع شده است. اين شهرستان تنها یک ناحیه صنعتی دارد که همين يك ناحيه نيز سال‌هاست به خواب رفته و به محل پرورش دام تبدیل شده است!

 به گزارش میرملاس نیوز، این در حالی است که استان لرستان رتبه اول بیکاری کشور را دارد و بالاترين آمار بي‌كاري در استان نيز متعلق به کوهدشت است.
 
 
0 (3)

 

این ناحیه که در 5 کیلومتری جاده کوهدشت به خرم‌آباد واقع شده است، در دهه‌های 70 و 80 به منظور اشتغال‌زایی، رونق اقتصادی و خروج از بن‌بست بیکاری راه‌ندازی و به اداره جهاد کشاورزی این شهرستان و‌اگذار شد.

 

طي سال‌های اول ساخت شهرک، نور امیدی در دل مردم روشن شد که با ساخت واحد‌های تولیدی مشکلات اقتصادی و بی‌کاری این شهرستان حل خواهد مي‌شود.

 

قرار بود اولین واحد‌ها شامل صنایع غذایی، آهن‌آلات، ابزار ساختمانی، صنایع چوبی و … توسط سرمایه‌گذاران بومی ايجاد شوند، اما بعد از گذشت یک دهه فقط 20 درصد از این واحد‌ها فعال و بقیه ‌آن‌ها
نیز غیر‌فعال یا نیمه‌فعال هستند.
 
 
 0 (5)

 

خانم ايزدي یکی از مدیران شرکت‌های تولیدی این ناحیه با بيان اين كه سال 1385 شروع به ساخت شرکت تولید مواد غذایی کردم و در سال 1387 اولین بودجه‌ای که به ساخت واحد تخصیص داده شده بود را دریافت نمودم، اظهار داشت: ساختمان و سوله شرکت آماده بهر‌ه‌بهرداری شد و برای ادامه کار مبلغی را برای ساخت ماشین‌آلات دریافت کردم كه بر اثرکلاه‌برداری، از دستم درآمد و دیگر رمقی برای فعالیت ندارم!

 

وي در ادامه اظهار کرد: از شرکت شهرک‌های صنعتی و بانک مجری خواستارم که واحد تولیدی مرا را به سرمایه‌گذاری تازه‌نفس تحویل دهد تا باز هم شاهد فعالیت این واحد باشم.

 

 سرمایه‌گذاران بومی معتقند اگر بانک‌های مجری با آن‌ها همکاری می‌کردند اشتیاقی برای فعالیت داشتند، اما به خاطر عدم حمايت، دیگر اشتیاقی به کار و فعالیت ندارند. اينك شهرک صنعتی کوهدشت مدت‌هاست که به جای تولید و اشتغال، به محل پرورش دام تبدیل شده است!
 
 
0 (4)

 

سود وام بانک‌ها بسیار زیاد است

 

یکی از سرمایه‌گذاران ديگر اين شهرك می‌گوید: شرکت من راکد است و مدت‌هاست به علت کمبود سرمایه فعالیت ندارم و بانک مشارکت‌کننده روز به روز به جای کمک مالی،  سود‌های سنگینی بر وام من اضافه می‌کند.

 

استاندار لرستان در يكي از مصاحبه‌هايش اشاره داشته است: مدیریت اجرایی استان به دنبال این است که ظرفیت‌هایی که در استان فعال نیستند را فعال کند و اگر این ظرفیت‌ها فعال نشوند رشد اقتصادی استان لرستان همچنان منفی است.

 

هوشنگ بازوند بيان نموده: تا زمانی كه وضع به این روال باشد، نباید توقع داشته باشیم که نرخ بالای بی‌کاری در لرستان پائین بیاید.
 
 
 
0 (2)
 

 

همچنين کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش و بدهی‌های بانکی از جمله مسائلی است که دیگر تولیدکنندگان ناحیه صنعتی کوهدشت به آن اشاره کردند.

اميدواريم با انتشار اين گزارش و مطالب، اراده‌اي قوي يافت شود كه به درد مردم كوهدشت و سرمايه‌گذارن ورشكست شده اين واحدهاي صنعتي برسد و گامي جهت حل مشكل بي‌كاري در اين نقطه از استان بردارد.

گزارش و عکس:امیرهوشنگ رشیدیان

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

دیدگاه ها

کوهدشتی در گفته :

عالیه
تبریک به برادر رشیدیان
به جمع میرملاسی پیوستن

[پاسخ]

احسان ازادبخت قزوین در گفته :

با سلام بنده در حال بررسی احداث کارخانه در کوهدشت هستم اگر ممکنه اطلاعات بیشتری از امکانات شهر صنعتی کوهدشت را بر روی سایتتان بگذارید

[پاسخ]

کارشناس در گفته :

اکثرا آقایان که شرکت احداث کردند تا جای که بنده اطلاع دارم اول یرای خودشان ویلا ساختن بعدا ماشینی های چند صد میلیونی .دو کیلو طلای زرد رنگ عشایری برای خانم .5شش سال با پول بی زبان بیت المال تفریح و تفرجگاه های ایران ..ووو.آخر سر شرکت و کارخانه داری در کوهدشت توجیه نداره .امنیت نداریم.نماینده حمایت نمی کنه وووو.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

کم نیستند افرادی که به بهانه اشتغال زایی برای جوانان وام های کلان میلیاردی و چند صد میلیونی گرفته اند.
حدود 15 سال پیش فردی به بهنه اشتغال زایی و با سپردن وثیقه چند صد میلیونی وام یک میلیارد تومانی اخذ و از باز پرداخت آن سر باز زده است و درنهایت با اجرای وثیقه بانک به جای وام و جریمه تأخیر وثیقه چند صد میلیونی را ضبط کرده است.
مواردی نیز وجود دارد که فردی پس از اخذ وام اشتغال زایی و پس صرف آن در خرید فروش املاک در سایر شهر ها در زمان باز پرداخت اقدام به تشکیل کارگاهی به صورت صوری نموده و با لفاظی و توسط به ارعاب از باز پرداخت آن خود داری می کند.
اما در خصوص مواردی که فرد نیازمند همراهی و کمک است این نهایت کم لطفی و بی انصافی است که فشار مضاعفی بر وی وارد شود.

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

حکایت های مدیریتی

زندگي خروسي

——————————————————————————–

كوه بلندي بود كه لانه عقابي با چهار تخم، بر بلنداي آن قرار داشت. يك روز زلزله اي كوه را به لرزه درآورد و باعث شد كه يكي از تخم ها از دامنه كوه به پايين بلغزد. بر حسب اتفاق آن تخم به مزرعه اي رسيد كه پر از مرغ و خروس بود. مرغ و خروس ها به طور غريزي مي دانستند كه بايد از اين تخم مراقبت كنند و بالاخره هم مرغ پيري داوطلب شد تا روي آن بنشيندو آن را گرم نگه دارد تا جوجه به دنيا بيايد.

يك روز تخم شكست و جوجه عقاب از آن بيرون آمد. جوجه عقاب مانند ساير جوجه ها پرورش يافت و طولي نكشيد كه جوجه عقاب باور كرد كه چيزي جز يك جوجه خروس نيست. او زندگي و خانواده اش را دوست داشت اما چيزي از درون او فرياد مي زد كه تو بيش از اين هستي. تا اينكه يك روز كه داشت در مزرعه بازي مي كرد متوجه چند عقاب شد كه در آسمان اوج مي گرفتند و پرواز مي كردند.

عقاب آهي كشيد و گفت: «اي كاش من هم مي توانستم مانند آن ها پرواز كنم.»

مرغ و خروس ها شروع كردند به خنديدن و گفتند: «تو خروسي و يك خروس هرگز نمي تواند بپرد.»

اما عقاب همچنان به خانواده واقعي اش كه در آسمان پرواز مي كردند خيره شده بود و در آرزوي پرواز به سر مي برد. هر موقع كه عقاب از رويايش سخن مي گفت به او مي گفتند كه روياي تو به حقيقت نمي پيوندد و عقاب هم كم كم باور كرد. بعد از مدتي او ديگر به پرواز فكر نكرد و مانند يك خروس به زندگي ادامه داد و بعد از سال ها زندگي خروسي، از دنيا رفت.

——————————————————————————–

شرح حكايت
پس این حکایت حکایت اندیشیدن ماست در کوهدشت ،با این وصف خروس باقی خواهیم ماند

تو هماني كه مي انديشي، هرگاه به اين انديشيدي كه تو يك عقابي به دنبال روياهايت برو و به ياوه هاي مرغ و خروس ها فكر نكن.

كليدواژه‌ها : تغيير ؛ تفكر ؛ محدوديت ؛ استعداد ؛ تلقين ؛ فرهنگ

[پاسخ]

دلواپس در گفته :

ما در این شرایط باید تمام تمرکز خود را روی این بگذاریم که مذاکره کنندگان از حقوق هسته ای کوتاه نیایند

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

به نظر شما درسته که وام کلان گرفت و زمان پس دادن اقدامی نکنیم

[پاسخ]

فرید ساکی در گفته :

باسلام خدمت دوستان به اطلاع میرساند کلیه واحدهای ناحیه صنعتی خوشناموند(کوهدشت)
به تازگی دارای سند رسمی و تفکیکی خواهند شد که در طول حدود25سال فاقد هرگونه سندی جهت دریافت تسهیلات بانکی بوده اند و بی سند بودن واحدها یکی از عمده ترین و اصلی ترین مشکلات ناحیه صنعتی بود که الحمدالله حل شد.مشگل بی آبی نیز الحمدالله حل شده و درآینده شاهد افزایش حجم آب مورد نیاز واحد ها نیز هستیم. عزیزانی که قصد احداث واحد تولیدی دارند بنده جهت هرگونه راهنمایی و مشاوره در خدمت عزیزان و همشهریهای گرانقدرم هستم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :