کد خبر : 56410
تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 102 بازدید

مذاکره با 15 شرکت اروپايي براي حضور در 40 بلوک اکتشافي ايران

  میرملاس نیوز/ سرویس سیاسی: مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از مذاکره با 15 شرکت اروپایی و 3 شرکت آسیایی برای حضور در 40 بلوک اکتشافی جدید ایران خبر داد و گفت: از 96 بلوک اکتشافی که در 10تا 12 سال گذشته کشف شده 11 بلوک تعیین تکلیف شده است.هرمز قلاوند در جمع خبرنگاران […]

206808-782

 

میرملاس نیوز/ سرویس سیاسی:

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از مذاکره با 15 شرکت اروپایی و 3 شرکت آسیایی برای حضور در 40 بلوک اکتشافی جدید ایران خبر داد و گفت: از 96 بلوک اکتشافی که در 10تا 12 سال گذشته کشف شده 11 بلوک تعیین تکلیف شده است.
هرمز قلاوند در جمع خبرنگاران از مذاکره با 18 شرکت خارجی برای حضور در 40 بلوک اکتشافی جدید ایران خبر داد و اظهار کرد: همکاری شرکت ملی نفت ایران با یک دانشگاه و یک شرکت اروپایی در بلوک زاگرس در حال نهایی شدن است.
وی افزود: این بلوکها براساس قراردادهای جدید نفت (IPC) واگذار خواهد شد که در این قراردادها اکتشاف، توسعه و تولید به صورت همزمان دیده شده است.

کشف 15 بلوک اکتشافی در 12 سال
مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران با یادرآوری این که در 12 سال گذشته حدود یک میلیارد و 40 میلیون دلار سرمایه گذاری در بخش اکتشاف انجام شده است، گفت: در این مدت 15 بلوک اکتشافی تعیین شده بود که از این تعداد کار 11 بلوک انجام شده است، سه بلوک دیگر به دلیل اعمال تحریمها نیمه کاره رها شده که امور اکتشاف شرکت نفت عملیات یکی از این بلوکها را برعهده گرفته است.
قلاوند از تشکیل شورای عالی اکتشاف با حضور مدیران با تجربه در یکسال گذشته خبر داد و گفت: در این شورا اولویتهای حفاری تعیین و سیاستگذاری در بخش اکتشاف مشخص می شود که بر این اساس امسال کوهدشت، لرستان و … در اولویت است.

اکتشاف 830 افق در 100 سال
مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که همه مخازن بزرگ در کشور کشف شده اند، تصریح کرد: هم اکنون مدیریت اکتشاف در پی کشف مخازن اقماری در کشور است.
وی با یادآوری این که در صد سال گذشته چهار هزار و 365 افق در کشور شناسایی شده است، افزود: از این تعداد 830 افق حفاری شده است و 2 هزار و 539 افق اکتشاف نشدند که هم اکنون دراولویت نیستند.
به گفته قلاوند، تعداد 995 افق نیز در اولویت مدیریت امور اکتشاف است که باید حفاری آن آغاز شود.
وی با بیان این که در 70 سال آینده تنها سه کشور ایران، عربستان و عراق بر مبنای کشفهایی که انجام شده نفت خواهند داشت، تصریح کرد: برای گاز نیز در 80 سال آینده تنها ایران و روسیه گاز خواهند داشت.
مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه هم اکنون ضریب موفقیت عملیات اکتشاف نفت و گاز در ایران 70 درصد است یادآور شد: این رقم در سالهای آینده کاهش خواهد یافت به طوری که ممکن است به 50 تا 60 درصد هم برسد.
قلاوند همچنین به بودجه اکتشاف در یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته بودجه این مدیریت 110 میلیون دلار و معادل 150 میلیارد تومان بوده است.

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :