کد خبر : 56420
تاریخ انتشار : ۱ مهر ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 315 بازدید

کارمزد؛ بلای جان بانکداری الکترونیک

سيستم بانکي روش​هاي جديد کسب درآمد را آزمايش مي​کند

n00018132-b

“سرویس فناوری ودانلود”

جنب‌وجوش‌هاي اين چندروزه و مهم شدن اتفاقي كه سال‌ها در خفا انجام مي‌شد از روزي سر باز كرد كه خبري مبني بر اخذ كارمزد از تراكنش‌هاي بانكي اعلام شد. بر اين اساس مقرر شده از ابتداي آبان‌ماه بابت هر تراكنش از دستگاه‌هاي كارت‌خوان فروشگاهي از دارندگان آن كارمزد كسر شود البته بانك‌ها از هر خدمت الكترونيكي كارمزد مي‌گيرند و ماجراي اخذ كارمزد به پيامك‌هاي ارسالي هم رسيده و «بانكداران بدون اطلاع مشتري» بابت هر تراكنش و ارسال پيامك به تلفن همراه، از حساب مشتري پول برداشت مي‌كنند. اين اتفاق به‌صورت چراغ خاموش از ماه‌ها قبل شروع شده بود. نخستين مرحله اجراي طرح اخذ كارمزد از خدمات الكترونيك به خردادماه امسال با دريافت كارمزد در قبال گرفتن موجودي از حساب‌ها از طريق دستگاه‌هاي خودپرداز و كارت‌خوان برمي‌گشت. نكته جالب اين داستان پشتيباني بانك مركزي از اين اقدامات است. در بررسي‌هاي به عمل آمده، مشخص شد تعداد تراكنش پايانه فروشگاهي در يك ماه چيزي حدود 430 ميليون تراكنش است كه با يك حساب سرانگشتي با احتساب كارمزد 150 توماني درآمد شبكه بانكي در يك ماه مبلغ چشمگير 64 ميليارد و 500 ميليون تومان را نشان مي‌دهد كه در صورت ضرب اين رقم در 12، 774 ميليارد تومان براي يك‌سال را نشان مي‌دهد. 

برداشت از جيب مردم حد و مرز ندارد؟
سيدناصر موسوي لارگاني، نماينده مجلس و عضو كميسيون اقتصادي درباره دريافت اين كارمزدها به «كسب و كار» گفت: اين خبر در ابتدا هم براي بنده شگفت‌انگيز بود از اين جهت كه چرا ما هر روز بايد براي مردم دردسر درست كنيم و يك هزينه اضافه را بر گردن آنها بگذاريم آن هم دقيقا زماني‌كه مدام دم از دولت الكترونيك و خدمات الكترونيك مي‌زنيم. 
وي در ادامه افزود: از طرف ديگر بانك به مبلغي كه مردم در حساب مربوط به دستگاه‌هاي فروشگاهي قرار مي‌دهند، سودي نمي‌دهند اما در مقابل خود بانك‌ها با پول اين افراد كار مي‌كند و از اين طريق سود مي‌گيرند، پس چطور مي‌شود كه چنين مصوبه‌اي را صادر كنند البته بسيار مشخص است كه در پي به دست آوردن درآمد قابل توجهي براي خود هستند و اين كار بسيار تعجب‌آور است و حتما يك خسارت سنگيني را در پي خواهد داشت. موسوي لارگاني به اين نكته اشاره كرد كه متاسفانه ما ياد گرفته‌ايم براي تمام كارهاي خود از جيب مردم برداشت كنيم و اين كار اصلا درست و عقلاني نيست مردم از اين اتفاقات ديگر خسته شده‌اند. 
اين نماينده مجلس در پاسخ به اين سوال كه مجلس براي جلوگيري از اين اتفاق برنامه دارد يا خير تصريح كرد: به احتمال بسيار زياد مجلس در اين موضوع ورود خواهد كرد و با سوال و تذكر از وزير اقتصاد مانع از اين اتفاق خواهيم شد اما بهتر است قبل از اينكه ما وارد عمل شويم خود وزير اقتصاد و دارايي كه متولي اصلي اين اتفاق است با تذكر درست به بانك‌ها سعي در حل اين مشكل نمايد و دستور لغو اين كار را هرچه سريع‌تر صادر كند. 
اين عضو كميسيون اقتصادي با اشاره به اينكه ما نبايد با سختي دادن به مردم در پي پر كردن جيب بانك‌هاي خاص باشيم، خاطرنشان كرد: روزانه حدود 2ميليارد و 200 ميليون تومان درآمد سيستم بانكي از استفاده كارت‌خوان‌هاست كه اين پول از جيب مردم خارج و به جيب عده‌اي ديگر مي‌رود و بايد هرچه سريع‌تر جلو اين امر را گرفت. 
وي دليل اين تصميم را جايگزين كردن يك درآمد جديد به‌جاي برچيده شدن بنگاهداري و تامين كسري بانك‌ها دانست و اشاره كرد: به دليل اينكه مجلس در موضوع بنگاهداري بانك‌ها وارده شده و با آن مخالفت شديد كرده بانك‌ها به فكر درآمدزايي جديد براي خود هستند اما نمي‌دانند كه اين اتفاق باعث از بين رفتن اعتماد مردم به نظام بانكي كشور مي‌شود و از سوي ديگر مردم هرگز پولي را در بانك‌ها نخواهند گذاشت و با پول نقد به دادوستد خواهند پرداخت. 
وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين كار درست و قانوني است، افزود: از آنجايي كه سيستم بانكي ايران بانكداري اسلامي است بايد تمام كارها طبق موازين اسلامي صورت گيرد و بايد به نظر بنده در جاهايي كه قرار است اين‌چنين تصميمي گرفته شود از مراجع عظام استفطاع شود كه آيا برداشت اين مبالغ از حساب مردم به عنوان كارمزد يا در هر قالب ديگري شرعي هست يا نه؟ پس نبايد در يك لحظه و بدون فكر و دورانديشي اقدام به تصميم‌گيري‌هاي اين‌گونه كرد زيرا در اين بين مشكلات بسياري را به وجود خواهند آورد. 

برداشت خودپردازها براي اقتصاد ايران مضر است
همچنين محمد كشتي‌آراي، رئيس اتحاديه كشوري طلا و جواهر با اشاره به نقش دستگاه كارت‌خوان در حفظ امنيت و همچنين سرعت و دقت تبادل مالي در فعالان اين صنف گفت: با در نظر گرفتن مسائل امنيتي كه براي اين صنف حائز اهميت است، دريافت كارمزد هيچ تاثيري در استفاده از دستگاه كارت‌خوان نخواهد داشت. به گفته وي، چند سال طول كشيده است كه استفاده از دستگاه‌هاي كارت‌خوان در بين مردم ما فرهنگ‌سازي شده و مردم ديگر براي خريد و امور مالي جاري خود از ابزارهاي مختلف پرداخت الكترونيك استفاده مي‌كنند. 
كشتي‌آراي تاكيد كرد: لازم است بانك مركزي با در نظر گرفتن گرايش مردم به استفاده از ابزارهاي پرداخت الكترونيك روي تعيين رقم كارمزد با حساسيت بيشتري تمركز داشته باشد چون اگر رقم كارمزد بالا باشد احتمال دارد واكنش منفي نشان داده و مردم مجددا به استفاده از اسكناس رو بياورند كه اين موضوع براي اقتصاد فعلي مضر است.

 

درج شده توسط : محمد ابراهیمی فرد/ دبير سرويس فناوري و دانلود"ميرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :