کد خبر : 57299
تاریخ انتشار : ۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 415 بازدید

موسیقی لری به حاشیه رانده نشود/ ظرفیت تشکیل خانه موسیقی در لرستان وجود دارد

   مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم روند به گونه ای است که موسیقی لری دارد به حاشیه کشیده می شود. به گزارش میرملاس به نقل مهر، حجت الاسلام حمید رضا حنان شامگاه سه شنبه در نشست اعضای انجمن موسیقی لرستان گفت: روز موسیقی بسیار روز پراهمیتی […]

anjoman-moosighi93 2 copy

 

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم روند به گونه ای است که موسیقی لری دارد به حاشیه کشیده می شود.

به گزارش میرملاس به نقل مهر، حجت الاسلام حمید رضا حنان شامگاه سه شنبه در نشست اعضای انجمن موسیقی لرستان گفت: روز موسیقی بسیار روز پراهمیتی بوده و روز هنرمندی هنرمندان موسیقی لرستان است.

وی به زحمات هنرمندان موسیقی استان اشاره کرد و بیان داشت: روز موسیقی روزی است که نتیجه تلاشهای یکساله اهالی موسیقی استان در آن متجلی می شود و باید هرچه باشکوه تر برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با بیان اینکه مسئله موسیقی استان و روز موسیقی بسیار اهمیت دارد، ادامه داد: در این راستا مدیران باید پای حرف و درددل فعالان این حوزه نشسته و برای رفع مشکلات در حد توان تلاش کنند.

حجت الاسلام حنان با بیان اینکه مدیران نباید متکلم وحده باشند خطاب به اعضای انجمن موسیقی استان ادامه داد: رویکرد ما پاسخگویی به مسائل این حوزه است و من به جمع شما آمده ام تا حرف اصحاب موسیقی را بشنوم.

وی با بیان اینکه صدای موسیقی شما هنرمندان لرستانی و صدای آواز شما در گوش من است افزود: من به عنوان متولی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به موسیقی علاقه دارم و روی آن شناخت دارم و در طول مدت مدیریت خود ثابت خواهم کرد که حامی اهالی موسیقی خواهم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با بیان اینکه سیاست دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که از توان هنرمندان نهایت استفاده صورت گیرد یادآور شد: این تنها جلسه در این زمینه نباید باشد و باید به طور مستمر و ماهی یک بار به صورت چرخشی در سراسر استان مشابه این جلسه برگزار شود.

حجت الاسلام حنان با تاکید بر این که می خواهیم یک رویکرد جدید در زمینه موسیقی داشته باشیم افزود: این رویکرد باید هم در جهت ارتقای محتوا و هم در جهت ارتقای شکل آن باشد که این موضوع با حضور خود هنرمندان امکان پذیر خواهد بود و انجمن موسیقی باید بیشتر از این فعال شود.

وی با پیشنهاد تشکیل خانه موسیقی استان گفت: ما یک تشکلی فراتر از انجمن موسیقی لازم داریم که مانند تشکلهای مشابه از جمله خانه مطبوعات که تمام کارهای مربوط به حوزه مطبوعات در آنجا صورت گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان ابراز امیدواری کرد که خانه موسیقی تشکیل شود که بتوان در آنجا برنامه های موثری را برای موسیقی استان پیگیری کرد.

حجت الاسلام حنان با بیان اینکه استعدادهای زیادی در حوزه موسیقی لرستان وجود دارد ولی در حق موسیقی لرستان کوتاهی می شود، یادآور شد: موسیقی لرستان کشوری و استانی نیست بلکه جهانی است.

وی با بیان اینکه دنیا، لرستان را با موسیقی می شناسد بیان داشت: به همین دلیل ما باید محتوای موسیقی که همان شعر است را کیفی سازی کنیم و باید روی آن کار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان افزود: باید در این زمینه کمیته های علمی و کارگاههای آموزشی در زمینه شعرنویسی برای موسیقی استان تشکیل دهیم و از اساتید دانشگاه ها و شاعران برجسته استفاده کنیم.

بنابر این گزارش پس از سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان مطالبات اهالی موسیقی استان مطرح شد.

ضرورت هماهنگی بین میراث فرهنگی و انجمن موسیقی برای احداث موزه موسیقی در قلعه فلک الافلاک، صدور مجوز تاسیس موزه موسیقی توسط انجمن موسیقی، تشکیل کمیته نظارت بر کار سازها، سرمایه گذاری ارشاد در تولید موسیقی، تشکیل واحد پژوهش موسیقی، تهیه سند چشم انداز و نقشه راه موسیقی لرستان و…از جمله پیشنهادات مطرح شده در این جلسه بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در پاسخ به این مطالبات گفت: امروز در دنیا یک بخشی به نام اقتصاد و درآمدزایی محصولات فرهنگی وجود دارد به طوریکه در سه سال گذشته در دنیا 8 هزار میلیارد دلار درآمد حاصل از این بخش بوده است.

حجت الاسلام حنان ادامه داد: این در حالیست که درآمد صنعت خودرو در همین مدت زمان 3 هزار میلیارد دلار بوده است که نشان دهنده ظرفیت درآمدزایی محصولات فرهنگی و هنری است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه محوریت در موسیقی استان باید موسیقی لری باشد افزود: متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که روند به گونه ای است که موسیقی لری دارد به حاشیه کشیده می شود.

حجت الاسلام حنان با بیان اینکه در این زمینه باید به نحوی عمل شود که در منطقه دیگران از اهالی موسیقی لرستان الگو بگیرند یادآور شد: باید در این زمینه آسیب شناسی شود و محوریت موسیقی در استان و حتی منطقه باید موسیقی لری باشد.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

جاسم در گفته :

سلام حنان جون

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :