کد خبر : 57861
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,277 بازدید

حفظ هويت

  دکتر محمدرضا عباسی فرد / میرملاس نیوز:  حفظ هويت / به مناسبت هفته فرهنگی لرستان در خانه هنرمندان ایران ژاپني ها در مقام افتخار به پيشرفت هاي علمي و ميزان توسعه يافتگي خود ادعا مي كنند: امروز ما در خانه تمام مردمان جهان حضور داريم و خانه اي وجود ندارد كه ردپاي انقلاب صنعتي […]

abbasifard

 

دکتر محمدرضا عباسی فرد / میرملاس نیوز: 

حفظ هويت / به مناسبت هفته فرهنگی لرستان در خانه هنرمندان ایران

ژاپني ها در مقام افتخار به پيشرفت هاي علمي و ميزان توسعه يافتگي خود ادعا مي كنند: امروز ما در خانه تمام مردمان جهان حضور داريم و خانه اي وجود ندارد كه ردپاي انقلاب صنعتي ما در آنجا نباشد. اين ادعا هم عقده گشايي از شكست بزرگشان در جنگ است و هم پيامي براي قدرت هاي جنگ طلب و در راس آنها آمريكا كه اگر در جبهه اسلحه و باروت و بمب و موشك شكست خورديم در جبهه علم و دانش سنگر گرفته و به سرعت بسوي اهداف از پيش تعيين شده براي تسخير بازار اقتصاد در حال پيشرفت هستيم.
در جريان يك سفر رسمي و ديداري كه از اين كشور و ملاقات هايي كه با مقامات بلند پايه آن داشتم با دقت در زندگي، رفتار و گفتار آنان دريافتم كه اين مردم سخت كوش و كم توقع اولاً سرشان به كارشان است و از ثانيه هاي زندگي هم استفاده مي كنند و ثانياً براي هويت خويش اهميت فوق العاده اي قائل بوده و در حفظ فرهنگ، آداب و سنن خود اصرار دارند. در اين سفر و در ملاقات رياست سناي ژاپن كه مردي كهن سال و دوران ديده بود و حسب اظهار خودش دو جنگ جهاني را درك نموده و شاهد فراز و فرودهاي آن بوده متوجه شدم تمام زناني كه مشغول كار و خدمت بودند پوششي از لباس محلي داشتند با جليقه اي بنام كيمونو وقتي علت و فلسفه آن يونيفورم همگاني را پرسيدم اظهار داشتند اين لباس بخشي از هويت ماست و ما به هويت و آداب و سنن و فرهنگمان زنده ايم و با آن زندگي مي كنيم و نمي خواهيم در هياهوي دنياي صنعتي هويتمان از دست برود و در يك كلمه ما ميخواهيم ژاپن بمانيم، ما نمي خواهيم گم شويم و نام و نشان مان را از دست بدهيم.
من بر اين باورم كه خود باختگي و بحران هويت به مراتب از بحران هاي سياسي، اقتصادي و هر بحران ديگر خطرناك تر است اين گونه بحران در مواردي اساس ملك و ملت و همه كيان و عظمت كشورها، اقوام و تمدن ها را نشانه رفته و ريشه ها را خشكانيده و جامعه را از درون تهي مي نمايد. در اينگونه جوامع حتي در صورت وجود رفاه و آسايش اولاً جوامعي از اين دست از طرفي شور و نشاط زندگي و پيشرفت و بالندگي ندارند و از طرفي به شدت احساس حقارت نموده و وابسته مي شوند و از طرف اجانب تحت سلطه و از طرف حكام خود هم شديداً تحت ستم مي باشند.
قرآن كريم مي فرمايد بني اسرائيل را خوار و ذليل نمودند و هويت آنان را گرفتند تا مجبور به اطاعت شوند و رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي هم براي حفظ اقتدار ايران و نظام اسلامي و سرافرازي و سربلندي جامعه با فرياد بلند نسبت به تهاجم فرهنگي و خطرها و پي آمد هاي آن هشدار مي دهند.
اكنون از شوراي شهر و شهرداري تهران و تمام عوامل و دست اندركاران كه با احساس مسئوليت و هوشمندانه در كنار ارائه خدمات شهري كار بنيادي معرفي فرهنگ و آداب و سنن اقوام اصيل و ريشه دار ايراني را در دستور كار خود قرار داده خصوصاً كه از لرستان هميشه ايران با سرمايه اي ديرينه و سهم آورده اي بي بديل و كم نظير آغاز نموده تقدير و تشكر مي كنيم.
لرستان بيشتر از آنكه يك جغرافيا باشد يك تاريخ است تاريخي كهن درست هم سن و سال و همزاد ايران و چيزي شبيه هسته مركزي آن، لرستان در تقلب احوال و جنگ و ستيزهايي كه احياناً به پاره پاره شدن مام ميهن انجاميده همواره ايران مانده و داغ فتح شدن و از دست رفتن را بر دل تاريخ نهاده است.
با اينكه قوم لر در سراسر جنوب و غرب كشور و در پهنه وسيعي از عراق و بين النهرين با مناعت طبع و عزت نفس، سخت كوش و استوار حضور داشته و پرچمدار وفا، صفا، مهرباني، از خود گذشتگي، مهمان نوازي، شهامت و شجاعت ايران و ميراث دار تمدن باستان آن مي باشد؛ ولي جغرافيايي كه در تقسيمات كشوري سهم استان لرستان است در ميانه استانهاي ايلام، كرمانشاه، خوزستان، مركزي و همدان قرار دارد.
قوم لر در يك تقسيم درون خانوادگي به لر بزرگ شامل چهار محال و بختياري و كهگيلويه و بوير احمديهاي سربلند تر از زاگرس و لر كوچك شامل لرستان و ايلام دريا دل تقسيم شده اند ولي اين خانواده بزرگ و پرجمعيت داراي يك هويت سراسر افتخار بوده و مهمتر آنكه هويت و فرهنگ و آداب و سنن خود را شناخته به آن افتخار ميكنند و در حفظ و بقاء آن ميكوشند.
در اينجا فشرده و به اختصار نمونه هاي از فرهنگ قومي تاريخي را يادآوري ميكنم كه يكي از زيبا ترين، ديدني ترين، غني ترين و گوياترين بخشهاي موزه لوور پاريس را به خود اختصاص داده هر چند در آن ديدار دچار تضادي دروني شدم.
شاد و سربلند از اينكه چه خوب لرستان و تاريخ ديرينه و كهن آن در دل اروپا معرفي مي شود، افسرده و غمگين از حال و روز امروزش و اينكه خودمان با او چگونه رفتار مي كنيم و او را چگونه معرفي مي نمائيم.

 اكنون مسطوره هايي از فرهنگ قومي سخت كوش و قانع و بي ادعا:

ايمان و اخلاص
ايمان به خدا و دلبستگي به حضرت حق و صفاي باطن و خلوص نيت سرآمد ويژگيهاي اين قوم است. حقيقتاً براي كسي كه آنانرا ميشناسد و با تاريخ زندگيشان آشنا باشد و در زندگي ساده و گفتار بي پيرايه و غير فانتزي شان را گوش كرده و در عبادات غالباً ساده آنان دقت كرده باشد عيار ايمان و خلوصشان نه تنها قابل فهم و درك كه مي تواند تبلور و تجسم آنرا مشاهده نموده و شبيه آنچه آيت الله هاشمي رفسنجاني از قول شهيد والا مقام امير صياد شيرازي نقل مي كرد ايشان در جريان دفاع مقدس در يك عمليات گفته بود: لطف و عنايت خدا آنقدر روشن بود كه ميتوانستيم از حضور خدا و نصرت و كمك او فيلم تهيه كنيم.
تاريخ را ورق بزنيد مردمي شجاع و جنگ آور كه همواره در برابر خشم تاريخ و طبيعت ايستاده و مقاومت نموده چگونه به استقبال اسلام ميروند و در ميزان عشق و علاقه اش به اهل بيت و حضور در اردوي تشيع علوي يك روز غائب در كارنامه ندارد تا آنجا كه ظريفي به شوخي مي گفت: “لر ممكن است از خداوند بگذرد ولي از ولايت و از اهل بيت عصمت و طهارت نخواهد گذشت.”

شجاعت و غيرت
غيرت و شجاعت از خصيصه هاي بارز قوم لر مي باشد اين ويژگي را در تمام زواياي زندگي و حركات و سكنات و در قول و فعل آنان ميتوان جستجو و پيدا نمود. در تكيه كلام قوم لر حتي زنان اين قوم در هر مناسبت و حتي مويه بر مردگان و موسيقي در شاديها واژگاني در شجاعت و مردانگي و ظلم ستيزي موج ميزند. مثلاً در مراسم عزا سرداران شجاع لر را چنين توصيف مي كنند: ” سردار سنگين سر دل جمنم باوه بي زورل زور دار رمنم” يعني تو اميد دل ايل و تبار و فاميل بودي و پناه مظلومان و ستمديدگان كه پشت زورگويان را به خاك ماليدي.
و در مورد موسيقي به جاي مفاهيم ابتذالي از تفنگش بعنوان برادر و پشت و پناه خود ياد نموده و او كه كمتر قربان و صدقه كسي ميرود از سوز دل فرياد ميزند: ” تفنگ دردت و جانم”
رهبری حکیم و فرزانه مدظله العالی در مقام ریاست جمهوری در وصف رشادت این مردم پاک در منشوری نورانی خطاب به اینجانب در سمت نمایندگی مردم خرم آباد به این مضمون فرمودند: “من در جریان دفاع مقدس با آنان همسنگر بوده ام، رزم این دلیر مردان بیش از آنکه شنیدنی باشد، دیدنی است.”
و چه هوشمندانه از اين ميراث گرانقدر تاكنون حراست نموده و به حق در برابر امواج سهمگين تهاجم فرهنگي به شدت نگران آسيب هاي اجتماعي و صدمه ديدن ارزشهاي اخلاقي و سنت هاي حسنه يادگار آباء و اجداد خويش مي باشد و آنرا در قالب شعر و سرود و موسيقي چنين اظهار مينمايد: ” ميترسم د روزگاري……………….”

وفاي به عهد
در فرهنگ اين قوم عهد و پيمان از جايگاه بسيار ارزشمندي برخوردار و آنقدر افراد اين قوم به عهد و پيمان خود در برابر مردم از خويش و بيگانه وفادار است كه گوئي عهد و پيمان بخشي از ايمان و باورهاي اينان است اين خصيصه در تمام مراحل زندگي و در تمام حالات بدون آنكه كاسبكارانه و با محاسبه سود و زيان برآورد شود، حتي در برابر دشمنان كينه توز هم به پيمانهاي خويش وفادارند.

حب وطن
اين مردم خاكي در عشق و علاقه به سرزمين آبا و اجدادي و حب وطن طي قرون و اعصار آزمايش هاي سختي را با سرافرازي و سربلندي از سر گذرانده و در كنار واقعيت هاي اساطيري و شبيه افسانه چون ماجراي آريوبرزن و حماسه هاي ماندگاري كه در اين خصوص سينه به سينه نقل شده و در لابه لاي تاريخ كهن قابل جستجو مي باشد تاريخ مدون هم از فداكاري و پايمردي و دلاوريهاي اين قوم در حفظ و حراست از ايران و مجد و عظمت آن در هر دوره موج ميزند.
در عصر حاضر هم در مقاطع سه گانه الف: انقلاب اسلامي به رهبري امام براي نجات ب: حضور آگاهانه و پر اقتدار در مبارزه با جريان هاي التقاطي با پشتيباني عوامل استكبار براي جلوگيري از مصادره انقلاب ج: و سرانجام در جريان جنگ تحميلي و دفاع مقدس با هدف حفظ و بقاء ايران اسلامي و سركوب دشمنان در عمل و با بذل جان، مال و فرزندان خود جانانه و همه جانبه شاهنامه خوانيهاي پرشور و عاشقانه پدرانشان را كه همواره زمزمه ميكردند: ” چو ايران نباشد تن من مباد” را ترجمه و تفسير نمودند.

مهمان نوازي
تا آنجا كه يادم هست تا اين اواخر نه تنها در كولا و كپر و سياه چادر كه ساختمان هاي خشت و گلي آنان هم فاقد چيزي بنام حصار و درب ورودي بوده، در ميان ايلات و عشاير و در فرهنگ قوم لر مهمان فقط به كسي اطلاق نميشود كه با كارت دعوت و تعيين نفر و تذكر به همراه نياوردن كودكان و نفر اضافه به خانه يا تالار دعوت شده.
مهمان لازم نيست از جنس فاميل يا دوست و آشنا باشد آنجا يا دربي نيست يا بسته نميشود و هميشه به روي همگان باز است در ميان اين مردم از رايج ترين تعبيراتي كه در خانواده ها، بخصوص بين همسران و بالاخص در خانواده هايي بي بضاعت مطرح ميشود اين است اين گوسفند، اين مرغ، اين مقدار موجود از آذوقه را خرج نكن و به هواي مهمان آنرا مواظبت نما.
در ميان اين قوم استقبال، پذيرايي و بدرقه از مهمان در اوج علاقمندي و با خوشرويي تمام انجام مي شود آنجا مهمان به حدي قرب و منزلت داشته كه غالباً اگر گذشت از قاتل پدر يا برادر يا فرزند صاحب خانه را درخواست نمايد اميد پذيرش آنرا دارد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

رحیم جعفری در گفته :

سلام،از این نگاه تطبیقی و نسبتا عمیق استاد عباسی فرد تشکر میکنم،گر چه ژاپن کشوری موفق وبا تجربه است و مقایسه لرستان با آن قدری تامل دارد اما جهت ایجاد اعتماد به نفس وتوسعه فرهنگ خود اتکایی وامید بسیار زیباست وامیدواریم مسئولین وتاثیر گذاران وظیفه خود را انجام دهند بخصوص اینکه ظرفیت استان به لحاظ تاریخی و فرهنگی بالاست . ممنونم تشکر از آقا امین آزادبخت

[پاسخ]

همشهري در گفته :

سلام ؛حاجی، بااوصافی كه فرمودی انصافا لری. خدا براي حفظ هويت واقعی( اسلام،تشيع، ايران و لرستان) نگهدارشماباشد.

[پاسخ]

رستمی در گفته :

با عرض سلام و احترام
خدمت جناب دکتر حاج آقا عباسی فرد
از مطالب ارزنده و توصیفات بحق شما در خصوص مردمان دلیر این سرزمین که خودتان اسوه این مردمانید نهایت سپاسگزاری را داریم به امید توفیقات روزافزون برای حضرتعالی.

[پاسخ]

گراوند در گفته :

سلام و سپاس

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

اي كاش به آسيب شناسيي فرهنگي لرستان پرداخته مي شد.
نميگم ادعاهاي مذكور وجود ندارند. اما استدلالي علمي براي آنها ارائه نشده است.

[پاسخ]

ايلام تمدن کهن قوم لر پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۲ مهر , ۱۳۹۳ ۱۵:۴۵:

در جواب کامنت ناشناس –قوم لر با داشتن يکي از نخستين تمدنهاي بشري بنام ايلام يکي از اقوام متمدن کهن بشري همپاي تمدنهاي سومر و بابل و آشور مي باشد.
ما نبايستي اطلاعات ضعيف خومان با افرادي همچون دکتر عباسي فرد مقايسه کنيم .اگر کمي اطلاعات تاريخي قوم لر را مطالعه کنيم استدلال ها و مستندات لازم را خواهيم يافت

[پاسخ]

محمد در گفته :

درود بر حاجی آقا دوست داشتنی و با مرام.

[پاسخ]

عالی بود در گفته :

واقعا درسته . عالی بود

[پاسخ]

علی در گفته :

سلام.ما هم با دعا برای سلامتی شما که عزت لرستان هستید می گوییم:
سردار سنگین سر دل جمنم باوه بی زورل زور دار رمنم

[پاسخ]

علی در گفته :

با این همه خصال نیکو اما همیشه مورد نامهربانی هستند!

[پاسخ]

میثم در گفته :

با تشکر از سایت خوب میرملاس و امین آزادبخت که بخوبی و با کار شبانه روزی موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و هنری استان رو رصد و گزارش میکنید بعنوان یک لرستانی کمال تشکر و قدردانی رو دارم. زنده باد میرملاس

[پاسخ]

لرستانی در گفته :

واقعاً به زیبایی هر چه به تمام سطوح فرهنگ لرستان رو توضیح دادید، ممنون، زنده باد بزرگانی همچون عباسی فرد که فرهنگ لرستان را به این قشنگی به نمایش میگذارند که ما لرستانی ها به لر بودن خود همچون گذشته افتخار کنیم.

[پاسخ]

سمیه حیدرنژاد در گفته :

با سلام
بسیار به جا و ارزنده بود.

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

باسلام
ضمن تشکر از جناب حجة الاسلام و المسلمین دکتر عباسی فرد
با این همه خصال نیکوی لرستانی ها چرا این همه عقب افتادگی وجود دارد ؟ چاره کار ؟

[پاسخ]

نورعلی ازسنندج در گفته :

محضر مبارک ابر مرد علم و قلم و سخاوت و شهامت و حافظ خصایص وفرهنگ لرستان حاج آقا عباسی فردسلام

وعرض ادب دارم .

بنده در تایید فرمایشات بجا وارزنده شما مبنی بر مهمان نوازی لرستان بیاددارم که چندین سال پیش هنگام

احداث هتل آزادگان کوهدشت بغض گلویمان رامیگرفت که مبادا این امر باعث کم رنگ شدن خصیصه

مقدس مهمان نوازی مردم شهرمان (کوهدشت ) شود

باز هم تشکر ویژه از حاج آقای عزیز دارم که در حفظ اصالت لر ( آنهم باتمام دغدغه های شغلیشان) تلاش

عاشقانه دارند

[پاسخ]

محسن در گفته :

در این صبح دل انگیز چشم هایمان روشن شد به نور دست نوشته های عالم فرزانه، دل نوشته ای که چون از دل برآید وانگهی بر دل نشیند، بر هیچ متعمقی نهفته نیست که هر جمله تان دریایی از حکمت و هر نکته کتابی ناخوانده است. با آرزوی عزت و سربلندی
ای سرزمین !
کدام فرزندها،در کدام نسل تو را آزاد، آباد و سربلند با چشمان باور خود خواهند دید؟
ای ایران! جان زخمی تو در کدام روز هفته التیام خواهد پذیرفت؟چشمان ما به راه عافیت تو سفید شد.
ای ما نثار عافیت تو.

[پاسخ]

ع نورمحمدى در گفته :

مانندهميشه عالي بود
ازحضرت آيت الله آقاى دکترعباسى فرد بخاطرتعلق خاطرى که به لرستان دارند سپاسگزاروممنونم

[پاسخ]

حشمت اله نجفی (سوری ) در گفته :

واقعاً به زیبایی هر چه به تمام سطوح فرهنگ لرستان رو توضیح دادید، ممنون، زنده باد بزرگانی همچون عباسی فرد که فرهنگ لرستان را به این قشنگی به نمایش میگذارند که ما لرستانی ها به لر بودن خود همچون گذشته افتخار کنیم.

[پاسخ]

روح الله در گفته :

زنده باد لرستانی باغیرت دکتر عباسی فرد

[پاسخ]

محسن در گفته :

باسلام، با خواندن متن و تعمق در آن و با در نظر گرفتن اینکه عرصه مسائل فرهنگی دایره وسیعی دارد و سخن گفتن در مورد فرهنگ خصوصا فرهنگ این قوم کهن و سرافراز سخت بوده، میتوان فهمید که دکتر عباسی فرد این مقوله را بخوبی درک و شناخته و خود اهل این فرهنگ است که توانسته از ریشه و بستر تا شاخ و برگ این درخت تنومند و کهنسال با هزاران زخم تبر را به خوبی و آنطور که درخور و شایسته آن است، به تصویر بکشد.

[پاسخ]

درودبر دانشمندفهيم عباسي فرد.افرادنيك انديش هميشه دربين مردمنديكي ازخصلتهاي خوب ايشان حس ناسيوناليستي است. درهرحال ماازشمادرس مي اموزيم خداوند شمارا حفظ كند

[پاسخ]

واقعا صورت زیبا و محاسن قشنگی دارد

[پاسخ]

سلام بعنوان يك شهروندبرخود لازم مي بينم كه از حاج اقاعباسي فرد تشكركنم كه ايشان هم در مقالات هم درسخنرانيها هم درجلسات عمومي هم درجلسات خصوصي تكيه كلامش جملات مقام معظم رهبريست.اين نشانه علاقه وپايبندي اوبه رهبروارزشهاي نظام جمهوري اسلاميست. خدانگهدار شما

[پاسخ]

کمیر در گفته :

ضمن تشکر و سپاس فراوان از سایت میرملاس بابت درج این نوشته خوب
از جناب دکتر عباسی فرد هم که با نوشته خوبشان در جهت یکپارچی و همبستگی قوم کهن لر قلم فرسایی نموده بسیار بسیار ممنون و قدردان هستم .امید است این نوشته تلنگری باشد بر افکار کسانی که بی دلیل و بی بهانه در جهت اختلاف افکنی بین گروهای قوم لر هستند و باشد که منبعد در جهت سرفرازی هر چه بیشتر گروهای مختلف با نام بزرگ لر کوشش و تلاش کنیم.

[پاسخ]

محجوب(تهران) در گفته :

نوشتار زیبایی بود در وصف قوم لر که از آن لذت بردم ؛ خصوصاً ویژگی بارز و غیر قابل انکار مهمان نوازی که البته در این خصوص انصافاً کوهدشتی های عزیز ، سرآمد هستند. آقای عباسی فرد چه به جا گفته اند:«در فرهنگ قوم لر مهمان فقط به کسی اطلاق نمیشود که با کارت دعوت و تعیین نفر و تذکر به همراه نیاوردن کودکان و نفر اضافه به خانه یا تالار دعوت شده». تذکری که برای یک لر شرم آور است.

[پاسخ]

امير در گفته :

باسلام وخسته نباشيد

بله حاجي درست فرموديد خداوند تبارك وتعالي حضرتعالي را براي همه مت محفوظ ومستدام بدارد.مايه افتخار كل ايران علي الخصوص لرستان-كوهدشت

[پاسخ]

ابراهیمی در گفته :

تشکر از استاد ارجمند حاج اقا عباسی فرد که انصافا نمونه کامل غیرت لرستانی میباشد ودوری ایشان از زادگاه خویش هیچ وقت ایشان را از توجه عاطفی نسبت به لرستان دور نساخته، در پناه حق موفق باشید .

[پاسخ]

خدمت جناب دکتر عباسی فرد سلام عرض می کنم افتخار داشتم چند سال پیش درمحضر حاج آقا باشم برای تبلیغ نمایندگی مجلس خبرگان رهبری تشریف آورده بودند نورآباد.
انصافاً دریایی از متانت وادب وتقوی است خداوند ایشان را همواره برای سرزمین لرستان نگهدارد
مطلب بسیار زیبایی بود به لر ستانی بودن خود می بالم

[پاسخ]

سیروس حسنوند در گفته :

با سلام خدمت جناب حاج اقا دکتر عباسی فرد بنده افتخار اینرا داشته ام که در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان خوزستان در ستاد انتخاباتی ایشان بهمراه سایر دوستان دانشجو بعنوان رییس ستاد دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز بدون اطلاع ایشان خدمت نموده ام زیرا ایشان همانطوری که سایر دوستان اشاره نموده اند لیاقت و شایستگی لقب ابر مرد لر را داراست و مطالبی را که در وصف قوم لر عنوان نموده اند بسیار درست و زیبا بیان فرموده اند انشااله در هر منصبی هستند سلامت و موفق باشند

[پاسخ]

داریوش گراوند در گفته :

سلام وعرض ادب خدمت حاج آقا عباسی
لذت بردم عالی بود ممنون.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :