کد خبر : 57939
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 764 بازدید

سهم ما از توسعه لرستان

  محمد کورانی فر / میرملاس نیوز :  این روزها بحث توسعه لرستان ، گفتمان غالب مردمان این منطقه را تشکیل می‌دهد ، برخی با نگاهی کاملاً دولتی به این موضوع بر این باورند که توسعه تنها با حمایت دولت و استفاده از منابع دولتی پیش خواهد رفت و انتظارشان صرفاً معطوف تخصیص منابع کلان […]

60095eb5824669bc8a1e99665c2e3a96_M

 

محمد کورانی فر / میرملاس نیوز : 

این روزها بحث توسعه لرستان ، گفتمان غالب مردمان این منطقه را تشکیل می‌دهد ، برخی با نگاهی کاملاً دولتی به این موضوع بر این باورند که توسعه تنها با حمایت دولت و استفاده از منابع دولتی پیش خواهد رفت و انتظارشان صرفاً معطوف تخصیص منابع کلان دولتی در این زمینه است.

اما گروهی دیگر بر این عقیده‌اند که منابع دولتی به رغم نقش غیر قابل انکارشان در تسریع روند توسعه استان به دلیل محدودیت های اعتباری در دولت های مختلف مخصوصاً در این برهه خاص ، پاسخگوی نیازهای توسعه‌ای استان به تنهایی نمی‌تواند باشد و ضرورت بازنگری در رویکردهای پیش رو در این زمینه و استفاده از ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی و سرمایه گزاران داخلی و خارجی در جهت تسریع توسعه لرستان بیش از پیش احساس می شود .

پرچمداران این دو مکتب فکری در راستای توسعه استان در حالی همچنان در مباحث تئوری سخت بر مواضع خود پافشاری می‌کنند و هر کدام طرفداران خاص خود را در بین افکار عمومی این استان دارند که تحولات پیچیده و گاه عظیمی در استان در حال انجام است .

در حالی که تا پیش از این نقد جدی اذهان عمومی منطقه از بر زمین ماندن طرح ها و پروژه‌های مصوب دولت‌های پیشین در لرستان بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم به نظر می‌رسد نسیم امید در این استان شروع به وزیدن گرفته باشد و با تابش تلالو‌های تدبیر بر برخی زوایای تاریک توسعه لرستان در بخش‌های مختلف از حیات این استان ، بارقه های امید به توسعه پایدار و حقیقی در دل بسیاری از مردم روشن شده باشد هر چند که هنوز تا شاخص‌های مطلوب در این زمینه فاصله زیادی باقی‌ست اما درستی مسیر در پیش گرفته شده و عدم توقف و حرکت آرام و پیوسته در این راستا نشان از رسیدن به مقصود نهایی در آتیه‌ای نه چندان دور به شرط تداوم این حرکت تازه آغاز شده می‌دهد .

ذائقه مردم لرستان برای اولین بار در دولت تدبیر و امید طعم والی گری بومی را چشید و با انتصاب مهندس هوشنگ بازوند به عنوان استاندار لرستان یکی از حلقه‌های گمشده‌ای که از سالیان دراز به دنبال آن بودند را در این پازل در هم پیچیده شده پیدا کردند.

با کنکاشی اجمالی به رویکرد رفتاری استاندار فعلی استان در حوزه مدیریت کلان استان و کالبد شکافی اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته شده توسط ایشان و مدیریت ارشد استان می‌توان به راحتی به این نتیجه رسید که بازوند نه تنها از پیروان مکتب فکری در استان است که معتقد به استفاده از توان بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت سرمایه گزاران داخلی و خارجی در راستای توسعه استان است بلکه خود به عنوان پرچمدار این طرز تفکر در راستای توسعه استان است که می‌رود تا اندازه زیادی حتی تبدیل به گفتمان اصلی پیشرفت لرستان در بین عموم گردد.

توجه ویژه به ترمیم و توسعه زیر ساخت‌های توسعه‌ای استان نظیر راه‌اندازی و افزایش پروازهای فرودگاه خرم‌آباد و توسعه این فرودگاه ، توجه خاص به آزادراههاو بزرگ راهها وراه آهن  و تلاش در جهت خروج این استان از بن بست ، دعوت از سرمایه‌گزاران داخلی و خارجی جهت سفر به لرستان و آشنایی ایشان از نزدیک با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های طلایی و منحصر به فرد لرستان جهت سرمایه گزاری و سودآور بودن سرمایه گزاری در بخش های مختلف اقتصادی لرستان ، تلاش جدی در جهت بالا بردن شاخص‌های امنیت به ویژه در بحث امنیت سرمایه‌گزاری در منطقه که در واقع اصلی‌ترین دغدغه هر سرمایه گزاری می‌تواند باشد ، پیشگامی مدیریت ارشد استان در بحث‌های عملی و اجرایی در راستای توسعه استان و کاهش فاصله عمل و گفتار مدیران در این زمینه ، تلاش در جهت معرفی ظرفیت‌های استان به مسوولین کشوری و نیز سرمایه گزاران داخلی و خارجی و هیلدینگ‌های کلان اقتصادی کشور جهت ایجاد بستر مناسب در خصوص سرمایه‌گزاری های کلان در زمینه اقتصاد و کارآفرینی در منطقه و … را می‌توان بخشی از تلاش‌هایی از سوی مدیریت ارشد استان و در رأس آن استاندار فعلی این استان برشمرد که به دنبال حل ریشه‌ای و اساسی مشکلات این استان به ویژه در بحث معیشت مردمان منطقه و توسعه پایدار استان هستند .

اما پرسش کلیدی که در این مورد مطرح است همواره پاسخگویی به این علامت سوال بزرگ و صد البته کم رنگ شده به واسطه بی‌توجهی مفرط به آن در ادوار مختلف از سوی هر کدام از ما شهروندان این استان می‌باشد که به راستی سهم هر کدام از ما در راستای توسعه لرستان چیست ؟ به عبارت دیگر باید هر کدام از ما در ناخودآگاه خود و در خلوت خود هم که شده از خویشتن خویش بپرسیم که سهم من از توسعه لرستان چیست ؟

آیا رسیدن به شاخص‌های توسعه تنها وظیفه مدیران و بخش دولتی است یا این که من نوعی هم می‌توانم در راستای تسریع و تحقق این مهم نقشی داشته باشم؟

امری که امروزه از آن به عنوان مسوولیت اجتماعی هر کدام از شهروندان و یا به عبارت دیگر و ساده‌تر داشتن وجدان کاری در هر نقش و جایگاهی برای هر کدام از شهروندان تعریف می‌شود به این معنی که هر کدام از ما در هر نقش و هر جایگاهی که قرار داریم آنچنان به وظایف و تعهداتمان در مقابل دیگران به خوبی عمل کنیم و منافع خود را در راستای منافع عمومی هماهنگ کنیم که برآیند تمام تلاش‌های تک تک افراد منطقه منتهی به حرکت منسجم چرخ‌های توسعه لرستان گردد .

وقتی این مفهوم کلیدی در محتوای برنامه زندگی هر کدام از ما جای خود را به خوبی باز کرد تازه می‌توان امیدوار بود که تمام اقشار انرژی و تلاششان در راستای پیشرفت و تعالی استان در تمامی زمینه‌ها مصروف خواهد گردید و آنگاه است که از متفکر و اندیشمند گرفته تا کارگر و بازاری همه و همه در خدمت توسعه حقیقی لرستان قرار خواهند گرفت و نرم‌نرمک سایه بسیاری از بزه‌ها و نابسامانی‌های اجتماعی از سر لرستان کنار خواهد رفت ، بنابراین در راستای فرهنگ سازی در این زمینه نقش رسانه‌ها ، صاحبان اندیشه استان ، نخبگان ، دانشگاهیان ، فرهنگیان و … از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است و بایستی سعی بر این باشد که با کمترین حاشیه تمام توجهات خود را به متن توسعه استان معطوف نماییم .

در هر صورت روند فعلی که در استان در حال انجام است ضمن احترام به نقدهای منطقی همراه با راهکار موجود که طبیعتاً بایستی در جهت هر چه کاراتر شدن تلاش‌های صورت گرفته در راستای توسعه استان مورد استقبال مدیران استانی قرار گیرد ، در کل برآیند رویکرد توسعه طلبانه استان در بخش‌های مختلف خصوصاً بخش اقتصاد استان مثبت و رو به پیشرفت ارزیابی می‌گردد و این می‌رساند که جهت تحقق شعار سال در زمینه اقتصاد و فرهنگ ؛ مدیریت جهادی در سطح استان تا کنون نمره قابل قبولی را اخذ نموده و این می‌طلبد که همپای مدیریت جهادی هر کدام از ما شهروندان با طرح این پرسش کلیدی از خود که سهم من از توسعه لرستان چیست ؟ با عزم ملی خود همپای مدیریت استان در راستای ساختن دوباره نام لرستان و رفع حداکثری محرومیت از چهره لرستان با انگیزه‌تر و با برنامه‌تر از قبل بکوشیم.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

همشهری در گفته :

موفق باشی انشاالله

[پاسخ]

مچک پاسخ در تاريخ جمعه ۹ آبان , ۱۳۹۳ ۱۳:۲۳:

ايشان پسرمعاون استاندارن

[پاسخ]

مهدی کونانی در گفته :

موفق وموید باشی اقا محمد

[پاسخ]

امیر منصوری در گفته :

دست مریزاد برادر کورانی فر
امید می رود که همه این چنین به اجتماعشان نظر بیافکنن…
پیروز و تابنده باشید

[پاسخ]

ایمان در گفته :

ماشاالله ماشاالله
خدا حفظت کنه حاج محمد

[پاسخ]

امین نوری در گفته :

سپاس از سایت وزین میرملاس و قلم شیوای کورانی فر عزیز

[پاسخ]

دزفول در گفته :

درود بر میرملاس

[پاسخ]

عرفان رستمی‌امرایی در گفته :

درود بر شما حاج محمد عزیز و تشکر بابت زحمات بی‌دریغت در زمینه مطبوعات

[پاسخ]

حسین مقصودی در گفته :

افرین محمد عزیز همین که به فکر رشدوپویایی استان هستی روزنه ای برای پیشرفت استان هست وامید ان هست که استان لرستان با استفاده از نیروی کار متخصص ومدیریت قوی بتواند هرجه زودتر به مراحل رشد برسد و با ایجاد بنگاه های زود بازده هم اشتغال ایجاد کند هم بیکاری موجود را از بین ببرد… به امید روزهای روشن

[پاسخ]

سید احمد ابراهیمی در گفته :

برادر کورانی فر توسعه صرفاٌ رشد تولیدی نیست. مدل توسعه رسو در لرستان جوابگو نیست باید در لرستان که کشاورزی دارای مزیت مطلق است منابع را به سمتش هدایت کنیم تا بتوان اقتصاد لرستان جهش و خیز برداشت و در در صنعت هایی سرمایه گذاری شود که پیشرو سایر بخش ها هستند. بحثهای بی عدالتی و رانت بازی در لرستان متاسفانه وجود دارد و اینها برای توسعه مانع اند. لرستان با چنین نسیم هایی توسعه یافته نخواهد شد. باید از خودمان شروع کنیم.
پیشنهاد میکنم که کتاب توسعه به مثابه آزادی مطالعه نمایید نویسنده آمارتیاسن برنده جایزه نوبل

[پاسخ]

خدا حفظت كنه پيروز وسر بلند باشي.

[پاسخ]

حسین مقصودی...اراک در گفته :

دوست عزيز جناب آقاي ابراهيمي خوشحالم از اينكه تفكرات اقتصاديت آنلاينه وكتاب توسعه آمارتيا كومار سن رو معرفي كردي تاكيد امارتياسن بر اهميت ظرفيت انساني توسعه ست وتاكيد بر قابليت ذاتي افراد وتاثيرشون تاكيد داره ودغدغه اصليش هم ريشه كني فقره….كه تقريبا من در ديدگاه بالا تاكيد به داشتن نيروي كار متخصص ومديريت قوي و نيز تاكيد بر محو شدن بيكاري داشتم كه وجود بيكاري هم با فقر رابطه مستقيم داره …در كل ميتونيم بگم يه رابطه بين نظر من با ّّبروفسور سن وجودداره …

[پاسخ]

عرفان امرایی در گفته :

ممنون از قلم بسیار زیبایت مهندس.سبز باشی و مانا

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :