کد خبر : 58091
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 198 بازدید

تشخیص سرطان پوست در دو ثانیه

  دانشمندان فنلاند، دوربینی را اختراع کرده‎اند که می‎تواند مراحل اولیه سرطان پوست را که تشخیص آن با چشم غیرممکن است، ظرف دو ثانیه تشخیص می‌دهد.  به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا، دانشمندان مرکز تحقیقات فناورانه VTT بر این باورند که آزمایشات اولیه تصاویر فراطیفی این دوربین، امیدوارکننده است.  پزشکان دانشگاه بیمارستان مرکزی شهر […]

1413187151514_10

 

دانشمندان فنلاند، دوربینی را اختراع کرده‎اند که می‎تواند مراحل اولیه سرطان پوست را که تشخیص آن با چشم غیرممکن است، ظرف دو ثانیه تشخیص می‌دهد.

 به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا، دانشمندان مرکز تحقیقات فناورانه VTT بر این باورند که آزمایشات اولیه تصاویر فراطیفی این دوربین، امیدوارکننده است.

 پزشکان دانشگاه بیمارستان مرکزی شهر هلسینکی، قابلیت‎های این دوربین را برای شناسایی مراحل اولیه سرطان پوست، تحت آزمایش قرار داده‎اند زیرا این نوع سرطان در مراحل ابتدایی با فناوری‌های کنونی قابل تشخیص نیست.

 دکتر نورا نیتان مکی پرتوو گفت: لکه‎های سرطانی در بسیاری موارد، در بخش‎هایی از پوست موجود هستند که قابل دید نیست.

 وی تصریح کرد: اطراف این لکه‎ها می‎تواند لکه‎های بیشتری باشد که نشانه مرض در آن دیده نمی‎شود، به همین علت ما می‎خواهیم تصویربرداری فراطیفی را انجام دهیم. ما می خواهیم تمام لکه های غیر قابل دید و بدون آثار مرض را بیبینیم و با این دوربین تصویر این لکه‎ها قبل از تداوی برای ما روشن می‎شود و بعد از تداوی یک‎بار دیگر از تمام ساحه عکس برداری صورت می‎گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ لکه‎ای باقی نمانده است.

 این دکتر گفت: این دوربین، تصویری را به شکل گرافیک سه‎بعدی تولید می‎کند که تمام لایه‎های پوست و انواع مختلف بافت‎ها در آن واضح می‎شود. بعد این تصاویر از طریق کامپیوتر مراحلی را طی می‎کند تا موقیعت دقیق و اندازه غده سرطانی شناسایی شود.

 الکا پولونن، دانشجوی طب در دانشگاه یفاسکیلا نیز گفت: این دستگاه یک دوربین دیجیتالی بسیار پیچیده است. تصاویری را که می‎گیرد در مقایسه با 3 طول موج که توسط یک کمره عادی گرفته می‎شود بیشتر از 70 طول موج باریک دارد.

 پولونن تصریح کرد: دوربین فرا طیفی، بسیار مشابه به یک دوربین عادی دیجتالی است با این تفاوت که دوربین عادی دیجتالی از 3 نوار موجی یعنی آر، جی و بی ، سرخ، سبز و آبی در یک تصویر استفاده و این دوربین از نوار موج‎های باریک بین 500 میلیمتر تا 850 میلیمتر استفاده می‎کند.

 پژوهشگران بر این باورند که این دوربین جدید تشخیصی، مزایای زیادی نسبت به روش‎های قبلی، مانند طیف‎سنجی رامان دارد که در آن یک نمونه پوست توسط یک شعاع لیزر روشن می‎شود.

 دید وسیع این دوربین که 12 سانتی‎مترمربع است، آن را قادر می‎سازد تا به سرعت ساحات سرطانی را در بخش‎های بزرگی از پوست شناسایی و نقشه‎کشی کند. همچنین، آن را قادر به تشخیص خطوط بسیار کمرنگ دور غده‎های پوستی ساخته که می‎تواند بعداً به سرطان مبدل شود.

 این تصویربرداری، اطمینان را از خارج کردن کامل غده در موقع جراحی حاصل و به کاهش امکان برگشت غده نیز کمک می کند. اگر آزمایشات کلینیکی این تصاویر موفقیت‎آمیز باشد زمان تولید شمار زیادی از این دوربین‎ها شاید تا ده سال طول بکشد.

 

 

درج شده توسط : امیرحسین آزادبخت " سرویس خبر میرملاس "

دیدگاه ها

مرسی امیرحسین خیلی جالب بود

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :