کد خبر : 58343
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 292 بازدید

25 درصد اراضی کشاورزی لرستان در کوهدشت قرار دارد/ ظرفیت توسعه باغات انار

  سرپرست فرمانداری شهرستان کوهدشت گفت: 25 درصدی اراضی کشاورزی لرستان در این شهرستان قرار دارد. به گزارش میرملاس به نقل  مهر، محمد کرم محمدی صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: از 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان لرستان نزدیک به 200 هزار هکتار آن در شهرستان کوهدشت قرار دارد. وی با […]

IMG_3602

 

سرپرست فرمانداری شهرستان کوهدشت گفت: 25 درصدی اراضی کشاورزی لرستان در این شهرستان قرار دارد.

به گزارش میرملاس به نقل  مهر، محمد کرم محمدی صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: از 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان لرستان نزدیک به 200 هزار هکتار آن در شهرستان کوهدشت قرار دارد.

وی با بیان اینکه نزدیک به 25 درصد اراضی کشاورزی لرستان متعلق به شهرستان کوهدشت است افزود: از میزان اراضی یاد شده 35 هزار هکتار مربوط به رومشکان بوده که تبدیل به شهرستان مستقل شده است.

سرپرست فرمانداری شهرستان کوهدشت با تاکید بر ضرورت اصلاح الگوی کشت در این شهرستان افزود: با توجه به مشکلات جدی در زمینه تامین آب کشاورزی و شرب در کوهدشت باید توجه جدی به این موضوع صورت گیرد.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر با بحران آب در این شهرستان مواجه هستیم افزود: نشست سفره های آب زیرزمینی در کوهدشت موجب شده که رساندن آب به سطح زمین و اراضی کشاورزی با هزینه بالایی مواجه باشد.

وی با اشاره به وجود هزار و 200 هکتار باغ انار در کوهدشت بیان داشت: با توجه به این ظرفیت هم اکنون یکی از بزرگترین انارستانهای متمرکز کشور در کوهدشت قرار دارد.

سرپرست فرمانداری شهرستان کوهدشت با بیان اینکه ظرفیت توسعه باغات انار کوهدشت به بیش از دو هزار هکتار وجود دارد افزود: با مقدار آب کم می توان نسبت به توسعه این باغات و تامین درآمد و معیشت مردم اقدام کرد.

محمدی با بیان اینکه کوهدشت دارای نرخ بالای بیکاری و دومین شهرستان جوان کشور است یادآور شد: می توان با تغییر الگوی کشت و توسعه باغات در این شهرستان به عنوان بیکارترین شهرستان لرستان گام های خوبی برداشت.

وی با بیان اینکه کاشت محصولاتی چون ذرت، چغندر، برخی حبوبات و … به صورت غرق آبی چهار برابر گندم و جو آب مصرف می کند افزود: در حال حاضر دشت کوهدشت در فهرست دشتهای در معرض خطر جدی در زمینه برداشت آب قرار دارد.

سرپرست فرمانداری شهرستان کوهدشت ادامه داد: در صورت استمرار روند برداشت آب از سفرهای زیرزمینی کوهدشت طی ده سال آینده دیگر آبی برای برداشت نخواهیم داشت.

انارستان “زیرتنگ سیاو” در 50 کیلومتری شهرستان کوهدشت با وسعت هزار و 200 هکتار یکی از بزرگ ترین انارستان های ایران و به نوعی بزرگترین انارستان متمرکز کشور است که در تنگه ای سبز قرار گرفته است.

از این انارستان که چون دریایی سبز و سرخ اطراف رودخانه سیاو را پوشانده است، سالانه حدود 37هزار تن انار ارگانیک به عنوان محصولی صادراتی تولید می شود.

انار تولیدی در این شهرستان با برند لرستان به سراسر کشور و بسیاری از کشورهای خارجی صادر شود.

 

 

درج شده توسط : امیرحسین آزادبخت " سرویس خبر میرملاس "

دیدگاه ها

متشکر

[پاسخ]

زيرتنگي در گفته :

هر چيز متمركز قدرت خدمات دهي را افزايش مي دهد. و نيز جذب سرمايه گذار ، گردشكر و اشتغال را فراهم مي كند. لذا مي طلبد كه جهاد كشاورزي نسبت به زير ساختها از جمله بهبود جاده هاي بين باغات اقدامات سريعي را انجام دهد . باغداران منطقه سياب از خرابي جاده هاي بين مزارع به ستوه آمده و ازين بابت نسبت به ميهمانان،سرمايه گذاران و خريداران محصول انار احساس شرمندگي ميكنند.

[پاسخ]

دردپنهان در گفته :

یاعلی مددحضورپرتوان شمارادراین سمت تبریک وبعنوان نفراول دولت محترم درانتظارهماهنگی وتلاش پرتوانتان هستیم چهره شهرستان راتعقیری باید ب امیدانروز

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :