کد خبر : 58703
تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 225 بازدید

‌”سی‎پِله” پلی میان ایران و بین‎النهرین

  مدیر پایگاه پل‎های تاریخی لرستان گفت: در آثار مورخان دوره اسلامی اشاره‎ای به پل سی‎پله نشده است.  به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا عطا حسن‎پور، بیان کرد: پل سی‎پله(کُر و دِت) مربوط به دوران تاریخی پیش از اسلام و در دوره ساسانی بوده که در شهرستان کوهدشت، بخش طرهان، دهستان طرهان غربی نزدیک […]

1413694366006_34031

 

مدیر پایگاه پل‎های تاریخی لرستان گفت: در آثار مورخان دوره اسلامی اشاره‎ای به پل سی‎پله نشده است.

 به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا عطا حسن‎پور، بیان کرد: پل سی‎پله(کُر و دِت) مربوط به دوران تاریخی پیش از اسلام و در دوره ساسانی بوده که در شهرستان کوهدشت، بخش طرهان، دهستان طرهان غربی نزدیک روستایی سر طرهان واقع شده است.

 وی اضافه کرد: این پل در تنگ‎ترین بستر رودخانه سیمره در محلی به نام سی‎پله Sipela واقع شده است.

 حسن‎پور ادامه داد: این پل در مسیر یکی از راه‎های باستانی قرار داشته که سبب ارتباط بین بین‎النهرین با ایران از مسیر کرمانشاهان، ایلام و لرستان(طرهان) است.

 مدیر پایگاه پل‎های تاریخی لرستان افزود: پل یاد شده دارای چهار چشمه طاق بوده که اکنون تنها دو چشمه طاق آن باقی است.

 وی با بیان اینکه پل‎های هر پایه آن 6.5 متر و طول آن 17 متر است، تصریح کرد: اندازه سنگ‎هایی که در پایه به کار رفته 60*60*100 سانتی‎متر و بعضی نیز بزرگترند. روی هر یک از این سنگ‎ها علامت مشخص کنده شده است.

 حسن‎پور‌ گفت: مصالح بنا از گچ و سنگ بوده که در آثار مورخان دوره اسلامی اشاره‎ای به این پل نشده است.

 

 

درج شده توسط : امیرحسین آزادبخت " سرویس خبر میرملاس "

دیدگاه ها

ع محمدی در گفته :

همچون کوهدشت وطرهان این پل عظیم تاریخی در فراموشی کامل بسر میبرد .این پل اگر در اصفهان یا شهر دیگری بودی شاهد هجوم توریست وگردگشگر از اقصی نقاط جهان بود وضمن ایجاد اشتغال فرهنگ غنی گذشتگان راهم معرفی مینمود .افسوس یکه وتنها وبیکس ومظلوم ولی پایدار و ستبر دل قرون راشکافته وپیش میرود.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :