کد خبر : 59375
تاریخ انتشار : ۹ آبان ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 382 بازدید

دکتر عباسی فرد و بررسی وضعیت دانشگاه های غیر دولتی

  به گزارش میرملاس نیوز ؛  حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد رضا عباسی فرد متولد ۱۳۲۸ در کوهدشت لرستان نماینده دوره های اول ودوم مجلس شورای اسلامی، معاون اجرایی اسبق قوه قضائیه و عضو حقوقدانان شورای نگهبان عضو حزب جمهوری اسلامی، مشاور رئیس جمهور، مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، رئیس دیوان عدالت اداری و عضو مجلس خبرگان رهبری […]

3b7bb8c7-488b-4e01-8feb-2601a68f5917

 

به گزارش میرملاس نیوز ؛  حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد رضا عباسی فرد متولد ۱۳۲۸ در کوهدشت لرستان نماینده دوره های اول ودوم مجلس شورای اسلامی، معاون اجرایی اسبق قوه قضائیه و عضو حقوقدانان شورای نگهبان عضو حزب جمهوری اسلامی، مشاور رئیس جمهور، مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، رئیس دیوان عدالت اداری و عضو مجلس خبرگان رهبری و همچنین نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه آزاد در هیئت امنای استان قم است.

وی دارای مدرک دکتری فقه و مبانی حقوق، خارج است . با ایشان درباره شرایط تحصیل در دانشگاه های غیردولتی و همچنین وضعیت دانشگاه آزاد، گفتگویی انجام داده ایم که در زیر مشاهده خواهید کرد: 

آقای دکتر آیا دانشگاههاي غير انتفاعي به اندازه  شهريه اي كه از دانشجويان مي گيرند امكانات مي دهند يا نه؟

اولاً: مستلزم اين است كه يك تيم قوي كارشناسي موضوع را در همه دانشگاه و در ابعاد مختلف بررسي نموده و مسئله را با عدد و رقم برآورد و اظهار نظر نمايد.

ثانياً: امكانات همه دانشگاههاي غيرانتفاعي به صورت يكنواخت نيست و در مواردي حتي يك دانشگاه غيرانتفاعي در شهرهاي مختلف و شايد در دانشكده هاي مختلف و حتي در دوره هاي مختلف شرائط متفاوتي دارد. بنابراين بهتر است حسب مورد از دانشجويان، اساتيد و مديران و دست اندركاران سوال بفرمائيد. البته اين مسئله را بايد جدي گرفت كه علم ناقص و آموزش هاي ناتمام از جهل خطرناك تر است. نبايد با دانش و دانشگاه و دانشجو كاسبكارانه و تجاري برخورد نمود.

چقدر با زوایای کاری دانشگاه آزاد آشنا هستید و آیا عملکرد این دانشگاه را تایید می کنید؟

من از بدو تاسيس با دانشگاه آزاد آشنا هستم و در همه فرازها و فرود هاي آن بوده ام از روزي كه آستين مردانه يكي از استوانه هاي عظيم انقلاب و يكي از اركان محكم نظام با دست خالي بالا رفت تا به  مدد الهي و دعاي خير امام، انقلابي بزرگ و فراگير در حد انفجار نور براي توسعه آموزش عالي رقم بخورد و مشعل علم و دانش در هر كوي و برزن افروخته شود و دانش و دانشجويي از انحصار خارج شده و همگاني گردد.

دانشگاه آزاد را خوب ميشناسم نه فقط امروز كه به عنوان عضو هيات علمي و داشتن مسئوليت و همراهي با مديريت توانمند آن بلكه از روزگاراني سخت، در فضاهاي بسيار محدود و كوچك، با پناه آوردن به مساجد و حسينيه ها و اوقات تعطيل مدارس تا امروز و تبديل شدن به بزرگترين دانشگاه حضوري جهان با بيش از پنج ميليون فارغ التحصيل و بيش از يك ميليون و ششصد هزار دانشجو از روزهاي تنگ دستي اين دانشگاه و شرائط سخت آموزش تا امروز و درخشيدن در عرصه هاي علم و فن آوري و حضور در ميدان هاي رقابتي منطقه و جهان و كسب افتخارات غير قابل پيش بيني اين دانشگاه را مي شناسم.

من شرائط اين دانشگاه را از جهت تكميل كادر علمي و تامين كارمند مورد نياز، فضاي اداري، تجهيز كارگاهها و آزمايشگاهها  امور پشتيباني و خدماتي در حد قابل قبول ميدانم ولي نبايد به وضع موجود قانع بود و بايد براي خدمات ايده آل تلاش نمود.

قطعاً دانشگاهي با اين وسعت و خدمتي با اين طول و عرض نمي تواند بي كم و كاست باشد ولي با شناختي كه از مجموعه توانمندي هاي آقاي دكتر ميرزاده داريم كه امتحان هاي سختي چون حضور در عرصه بازسازي آثار جنگ تحميلي را از سرگذرانده و با تيمي انديشمند، دلسوز و باتجربه جبران كاستي ها دور از دسترس نيست خصوصاً كه دهه چهارم عمر دانشگاه آزاد دهه توسعه كيفي خواهد بود انشاالله…

زیرساخت های دانشگاه های غیر دولتی چگونه است و برای داشتن یک دانشگاه با کیفیت به چه زیرساخت هایی نیازمند هستیم؟

بايد ياد آوري كنم در دنياي امروز و در تعريف زير ساخت ها  صرفاً به مسائل فيزيكي نمي توان اكتفا نمود. دنياي امروز متكي بر علم و دانش و نيروي انساني است. در دنياي امروز اصلي ترين شاخص رشد و توسعه با نيروي انساني كارآمد ارزيابي مي شود. دانشگاههاي دولتي قدم هاي بلند و موثري در تربيت نسل حاضر برداشته اند اما با توجه به واقعيتي بنام عرضه و تقاضا بايد پذيرفت كه ظرفيت هاي موجود در دانشگاههاي دولتي و متكي بر بودجه عمومي قدرت پاسخگويي و جذب كمتر از %20 تقاضا را دارد بنابراين بايد به داوطلبان حق داد كه با امكانات خودشان دانشگاه هايي پيشرو و جوابگو داشته باشند چون در غير اينصورت بر سر دو راهي ترك و تعطيل تعليم و تربيت يا در دامن بيگانگان افتادن و هدر دادن سرمايه ملي و خروج ارز خواهند افتاد.

هنر بزرگ دانشگاه آزاد كه متعلق به جمهوري اسلامي و همه مردم ايران مي باشد اين است كه آغوش خود را به روي همگان باز نموده تا مردم متكي به امكانات خودشان به كسب دانش پرداخته و هر كس مايل باشد امكان صعود بر بام انديشه را با نردبان خويش داشته باشد.

آیا دانشگاه مسئول اشتغال بعد از فارغ التحصیلی هم هست؟ چه راهکاری برای این همه فارغ التحصیل بیکار وجود دارد؟

توجه داشته باشيم اينكه دانشجو بايد بعد از فراغت از تحصيل بايد جذب بازاركار شود. حقيقت و واقعيتي اجتناب ناپذير است ولي مسئوليت اين بخش بيشتر بر عهده برنامه ريزان كشور و مديران مسئول مي باشد.

وظيفه بالذات و اصيل دانشگاه تربيت كادر كارآمد علمي و توليد علم است مسئله آمايش سرزمين و برنامه ريزي درست و استفاده بهينه از اندوخته هاي علمي و تبديل علم به ثروت بايد در جاي خود و به كمك همگان حل و فصل شود.

توجه داشته باشيم كه علم مطلوب بالذات است و در اينجا براي شما درباره فضيلت علم و دانش كه دانشگاه عهده دار آن تامين و گسترش آن مي باشد مضمون حديثي را يادآوري مي كنم. امام معصوم (ع) فرمود: “در كسب علم و دانش بكوشيد هر چند به قصد قربت و براي خدا نباشد، چون مسير دانش در نهايت به خدا ختم مي گردد.”

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

عرشیا کوشکی در گفته :

آقای دکتر خدا وکیلی نگید دانشگاه آزاد بگید دارالتجاره آزاد

میدونید چرا؟

چون حساب و کتابی در پذیرش دانشجو ندارد

مدت 10 سال هست که با یکی از واحدهای غرب تهران همکاری میکنم متاسفانه سال به سال دریغ از پارسال

باز هم میدونید چرا؟ چون دانشجویانی که با نمره کنکور وارد می شوند اکثرا نمره درس های اصلی مانند شیمی و فیزیک و ریاضی زیر 10 در صد هست و تعدادی هم این درس ها را نمره منفی دارند.
از طرفی امسال به لطف جناب میرزاده ظرفیت ها به حد اعلی رسیده به طور مثال در رشته میکرو بیولوژی در این واحد قرارربر پذیرش 80 نفر در دو حالت تمام وقت و پاره وقت بوده الان 340 نفر در این دانشگاه پذیرش شده کجای این یعنی ارتقا کیفیت هست؟ دانشگاه با تمام ظرفیت داره کار میکنه حتی روزهای پنجشنبه تا پاسی از شب اما دو سوم از این بچه ها نتوانستند آزامایشگاه را برداند ؟

درآمد زایی به چه قیمتی؟

در 70 درصد رشته ها هم دانشجو بدون کنکور جذب میشود. لابد این یعنی نخبه پروری ؟
افت علمی یعنی چی؟
مفهوم دانشگاه یعنی چی؟
تفاوت دانشگاه مدرسه ای و دانشگاه واقعی کجاست؟

به جای جذب بی ظابطه دانشجو بهتر است بسیاری از این واحدهای بی کیفیت را برای جلوگیری از ضرر دهی جمع کنند. تا به علم و دانش در این مملکت خیانت نشود.

[پاسخ]

محمود مهکی در گفته :

سلام وعرض ادب خدمت دکتر عباسی فرد
به نطر بنده بی عدالتی محض است که عده ای ازفرزندان ابن مملکت شهریه ندهند ویارانه ای درس بخوانند وعده ای بازار آزاد
جاره :بودجه آموزش عالی تقسیم بر تعداد دانشجویان ایران
یارانه تحصیلی فقط برای اقشار ضعیف

[پاسخ]

فلاح ازدلفان در گفته :

با سلام وخسته نباشید خدمت عزیزان میر ملاس
جناب حجه الاسلام دکتر عباسی فرد فردی با ایمان ،متخصص امور، جسور وبا شهامت است .
ایشان افتخار لرستان وبویژه کوهدشت می باشد و یکی از بزرگترین شخصیت های سیاسی وعلمی ومذهبی لرستان است .
همواره دغدغه ی ایشان لرستان و شهرکوهدشت بوده است و از اینکه زادگاهش کوهدشت وروستاهای کونانی بوده است احساس غرور می کند.
در خصوص دوران طفولیت ایشان وپاکی وصداقتش بسیار شنیده ایم حتی یکبار مبالغ بسیاری پول پیدا می کند و بسیار سختی می کشد تا صاحبش را پیدا نماید .
مرحوم مغفور آیه الله حاج فرج الله عباسی(پدر زن گرامی ایشان) در دوران کودکی شهامت وپاکی را در نهاد ایشان می بیند و ایشان را به حوزه علمیه می برد تا بیشتر با سرچشمه های اسلام ناب محمدی آشنا شود وباعث هدایت مردم گردد.
خدا وجود ایشان را برای مردم لرستان محفوظ بدارد.

[پاسخ]

دانشگاهی در گفته :

سلام وادب واحترام به محضر مبارک اندیشمند فرزانه جناب آقای دکتر عباسی فرد
این استاد فرهیخته درتمام طول عمر مقدسشان همواره در خدمت به نظام ،انقلاب ،امام (ره)ومردم بوده ودرموقعیتهای مختلف متناسب باشرایط نظام موثر ومفید عمل نموده است
1-درقبل از انقلاب به تحصیل درحوزه علمیه برای رسیدن درخت بزرگ وتنومند نظام ازمبارزین بارژیم شاهنشاهی بودند
2-درشروع انقلاب اسلامی برای استحکام نظام مقدس درکنار یاردیرین امام آقای هاشمی درخدمت گذاری به مردم لرستان بنابرنیازآن دوران درمجلس شورای اسلامی خدمات شایان توجهی را ارائه نمودند
3-درقوه قضاییه وشورای نگهبان بنابه نیاز مملکت وتشخیص توانمندیهای این استاد فرهیخته توسط سران حکومتی خدمات ارزنده ای نمایان شد که بعد از سالهای سال سیاستهای آن دوران اثر گذار است
4- در این دوره ودرحال حاضر درعرصه علم ودانش وتربیت فرزندان این مرز وبوم وبعنوان یکی از مدیران ارشد دانشگاه دربزرگتری قطب علمی کشور بعنوان موثرترین مدیر مشغول خدمت هستند
5- این خدمات تا پایان عمر باعزت ایشان همچنان ادامه دارد وبه تناسب شرایط زمان ومکان بعنوان سرباز انقلاب ونظام درسنگرهای مختلف ………………………………………مستدام

شناخت فخرلرستان یعنی تدین ،اخلاص درعمل ،جدیت ،پشتکار،علم ودانش، انرژی بخش ،توانمندی ،مدیریت ،پیگیری احترام به همه و……………………

[پاسخ]

عرشیا کوشکی پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ آبان , ۱۳۹۳ ۰۹:۰۳:

آقای دانشگاهی نفرمودید

1- این خدمات ایشان برای استحکام موقعیت خودشان بوده و یا خدمت رسانی به مردم لرستان؟
2- اگر خدمت خدرسانی به مردم لرستان و شهرستان کوهدشت بوده می توانید به حداقل مثال های ملموس آن برای مردمان آن دیار اشاراتی داشته باشید؟
3- برای مردم لرستان پست و موقعیت اشخاص مهم نیست آنچه مهم هست توسعه ای است که استان از آن برخوردار نبوده و اشخاص ذینفوذ این استان هم هیچ گونه تلاشی در راه این مهم نداشته اند؟

متاسفانه آنچه که باعث شده به قضاوت درستی از افراد نرسیم عدم شفاف سازی و واکاوی کارنامه گذشته افرادی هست که تاکنون نمایندگی مردم کوهدشت را به عهده داشته اند. و تنها براساس تعصبات قومی و صنفی افراد را سنجش میکنیم.

ممنونم از میرملاس اگر بی طرفی خود را در درج کامنت ها حفظ نماید.

[پاسخ]

حمیدآزادبخت در گفته :

حکایت های مدیریتی

ثروت سازماني
——————————————————————————–
زماني كزروس به بزرگ گفت:

«چرا از غنيمت هاي جنگي چيزي را براي خود بر نمي داري و همه را به سربازانت مي بخشي؟»

كوروش گفت:

«اگر غنيمت هاي جنگي را نمي بخشيديم الان دارايي من چقدر بود؟» گزروس عددي را با معيار آن زمان گفت.

كوروش يكي از سربازانش را صدا زد و گفت: «برو به مردم بگو كوروش براي امري به مقداري پول و طلا نياز دارد.»

سرباز در بين مردم جار زد و سخن كوروش را به گوششان رسانيد. مردم هرچه در توان داشتند براي كوروش فرستادند. وقتي كه مالهاي گرد آوري شده را حساب كردند، از آنچه كزروس انتظار داشت بسيار بيشتر بود.

كوروش رو به كزروس كرد و گفت:

«ثروت من اينجاست. اگر آنها را پيش خود نگه داشته بودم، هميشه بايد نگران آنها بودم. زماني كه ثروت در اختيار توست و مردم از آن بي بهره اند مثل اين مي ماند كه تو نگهبان پولهايي كه مبادا كسي آن را ببرد.»
——————————————————————————–

شرح حكايت

جاج اقای گرام حجه السلام والمسلمین عباسی فرد

با سلام

منابع انساني مهمترين سرمایه و ثروت نرم افزاری هر کشور محسوب میشود. جذب، پرورش و نگهداري منابع انساني يكي از وظايف اصلي مديريت کلان و خرد هر جامعه است. هر جامعه بدون داشتن نيروي انساني وفادار، متعهد و توانمند نمي تواند مأموريت خود را به انجام رساند.
لذا رسالت دانشگاه آزاد یک ماموریت مثال زدنیست علاوه بر تاکید بر بار علمی برای جویندگان ، کارگزاران این کارخانه انسان سازی ( با عرض پوزش )فقط بفکر جیب های نا متناهی نباشند تا باعث تنزل جایگاه بلند و انحراف از معیار این معادن عظیم علم و خالقی منفی برای مدیران آینده هر بخش شود.

كليدواژه‌ها : منابع انساني ؛ نيروي انساني ؛ آموزش ؛ دارايي هاي سازمان ؛ دارايي هاي جامعه

[پاسخ]

حمیدآزادبخت پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۱ آبان , ۱۳۹۳ ۰۹:۴۳:

عظیم علم و خالقی منفی برای مدیران آینده هر بخش نشود

[پاسخ]

حمیدآزادبخت در گفته :

عظیم علم و خالقی منفی برای مدیران آینده هر بخش نشود

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :