کد خبر : 59626
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,192 بازدید

خیابان های کوهدشت در محاصره ی ظروف یکبار مصرف؛رفتگر محله جزء لشکريان يزيد نبود!

در لحظه نگارش این مطلب (ظهر عاشورای 93)، جدول های فاضلاب و مسیر عبور دسته های عزاداری پر از لیوان های یک بار مصرف و روزنامه های باطله است! یکی از شهروندان ضمن گلایه از رفتار شهروندان در خصوص رها سازی لیوان و ظروف یکبار مصرف در خیابان های شهر، در یادداشتی نوشت: درآستانه فرا […]

در لحظه نگارش این مطلب (ظهر عاشورای 93)، جدول های فاضلاب و مسیر عبور دسته های عزاداری پر از لیوان های یک بار مصرف و روزنامه های باطله است!

DSC_0125

یکی از شهروندان ضمن گلایه از رفتار شهروندان در خصوص رها سازی لیوان و ظروف یکبار مصرف در خیابان های شهر، در یادداشتی نوشت:

درآستانه فرا رسیدن دهه اول محرم پیامی پر محتوا و قابل تامل در تلفن های همراه پخش شد؛ پیام این بود: با هر نیتی در عزاداری ها شرکت می کنید! لطفا ظروف یکبار مصرف را داخل سطل زباله بیندازید! رفتگر محله جزء لشکریان یزید نیست…

اما چهره شهر کوهدشت ساعتی پس از پایان مراسم عاشورای حسینی نشان می داد خیلی از شهروندان تنها این پیام را خوانده اند و بدون توجه به محتوا، لیوان های آب و شربت، ظروف نذری و روزنامه های زیر انداز را در کوچه و خیابان رها کردند!

IMG_1725

در لحظه نگارش این مطلب (ظهر عاشورای 93)، جدول های فاضلاب و مسیر عبور دسته های عزاداری پر از لیوان های یک بار مصرف و روزنامه های باطله است!

عدم وجود سطل زباله کافی در سطح شهر و نبود کیسه زباله در کنار ایستگاه‌های صلواتی از دلایل عمده رهاسازی این ظروف در خیابان‌ها به شمار می‌رود که با تامین کیسه زباله و افزایش تعداد سطل‌ها می‌توان به میزان قابل توجهی حجم ظروف یکبار مصرف رها شده در خیابان را کاهش داد اما دلیل نمی شود ما زباله هایمان را در هر نقطه ای رها کنیم.

همشهریان عزیز کوهدشتی،رها سازی این ظروف در سطح شهر یک اقدام ضد فرهنگی است واینجا دیگر هیچ مسئولی مقصر نیست که او را نقد کنیم!  جمع کردن این حجم زباله ساعت ها وقت و هزینه بیت المال را تلف می کند در حالی که اگر هر یک از ما به وظیفه شهروندی خود عمل کرده بودیم کار آسان تر بود.

در مورد آیین روشن کردن شمع در عصر تاسوعا نیز بعضی از شهروندان بدون در نظر گرفتن زیبایی بناها و ساختمان ها، هر جایی که میلشان باشد شمع روشن می کنند بدون اینکه اطمینان داشته باشند صاحب دیوار راضی است یا نه! که در صورت راضی نبودن صاحب مکانی که شمع روی آن روشن می کنیم حق الناس رخ می دهد و این یعنی ما برای انجام یک آیین سنتی غیر واجب، فعل حرامی را مرتکب شده ایم.

IMG_1886

.

IMG_1970

 

ایده از:داراب آنلاین

عکس و گزارش:امیرهوشنگ رشیدیان

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

عظیم آزادبخت در گفته :

اگر هریک از ما از هم اکنون به فرزندانمان بیاموزیم که شهر ما خانه ماست شاید در سالهای آینده شاهد این گونه صحنه ها نباشیم به امید فردایی بهتربرای محله- شهر وکشور عزیزمان ایران سربلند

[پاسخ]

داوپد رضایی در گفته :

درود بر امیرهوشنگ رشیدیان…باید چنین روزایی یا سطل زباله در کنار این ظروف گذاشته شود یا نیروی زیادی باشه که اینا رو جمع آوری کنه…کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟خوابن!!!!!!!

[پاسخ]

شهروند در گفته :

مشکل از هیئت امنای تکایا هسن که باید خدشون نظم را رعایت کنند

[پاسخ]

سلام دوستان من به واسطه فامیلی با مردم کوهدشت چندین ساله که تاسوعا وعاشورا میام این شهر خوب ومهمانواز ولی حقیقتا دسته های عزاداری میبایست ساماندهی شوند که ……..

[پاسخ]

همشهری در گفته :

خیلی متأسفم

[پاسخ]

عزیزان همه چیز مراسمات باید ساماندهی شود از دسته های عزاداری تا ایستگاهای صلواتی تاشهرداری عزیزان من بجای این دست اندرکاران برگزاری این چنین مراسماتی ازجمله امام جمعه شهر نیروی انتظامی وشهرداری وغیره همه پیرغلامان و ریس دسته های غزاداری رو جمع میکردم وبهشون خاطر نشان میکردم که میخوایم برای سرور وسالار شهیدان اعزاداری کنیم نه اینکه برای خود نمایی ودار و دسته داشتن گفتم باید اول دست انرکاران محیا کنن و محیا کردنش خیلی سادست دسته های اعزاداری باهرشکل وشمایلی که میان داخل خیابان بیان اما مکانی درست کنن مانند میدان توحید که دسته ها نزدیک مکان مورد نظر شدن تمام دهل و سنج خودشونو رها کنن وبه سمت میدان بروند وانجا همه یکی شوند چه زیبا میشود درهر صورت باید ساماندهی شوند که بیشتر قابل توجه امام جمعه میباشد

[پاسخ]

محمد پاسخ در تاريخ شنبه ۱۷ آبان , ۱۳۹۳ ۱۲:۵۸:

احسنت باید ساماندهی شوند

[پاسخ]

ع م امرایی در گفته :

نذری دادن یک امر خیر و عام المنفعه است که روحیه ایثار و انفاق را در آدمی تقویت کرده و به تبع باعث بهره مندی مستمندان و افراد کم بضاعت از این موهیت الهی می شود طبیعتا اگر شهروندان محترم نظم و نظافت را به آن بیفزایند و ساز و کار جمع آوری پس مانده های آنرا فراهم نمایند به زیبایی و جذابیت ان افزوده خواهد شد

[پاسخ]

دردپنهان در گفته :

متاسفانه این معضل بهداشتی فرهنگی درکناردیگربداخلاقیهای رفتاری سالیان متمادی است ک روح مردم را ازار میدهد ب امید روزی ک هرشهروند حق شهروندی رابداند

[پاسخ]

شهروندمظلوم در گفته :

شهرداری کوهدشت توان جمع اوری زباله ونظافت شهررانداردبه کی بگیم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

کوهدشت شهر فراموش شده

[پاسخ]

بسیار خوب
تشکر از امیرهوشنگ عزیز عکاسی ات هم خوبه جای پیشرفت داره

[پاسخ]

دارابی در گفته :

متاسفانه تعداد بلندگو ها و هیات عزاداری در کوعدشت خیلی زیادند فبلا فقط یک هیات زنجیر زنی و دو گروه سینه زن باید ساماندهی شود مثل زنجان و اردبیل که در روز عاشورا و تاسوعا با یک مداح مراسم باشکوه برگزار می شود و بسیار ساده بدون انواع آهنگ و ساز عجیب غریب

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

شهردار واعضای شوراوضعیت نظافت شهررابررسی کنند این مردم شایسته خدمتند

[پاسخ]

ع م امرایی در گفته :

ایـن همه آثــارِ نـاهنجـار و زشت/// میتوان صدها ورق زانها نـوشت
فضل و فرهنگ و ادب پیشه کنیم/// راه و چاره با هم اندیشه کنیم
آرزویم را چنین خــواهم نــوشت///شهرِ من روزی شود همچون بهشت
………………………………………………………………………………..
با تشکر از هنر مند عزیز جناب آقای رشیدیان بخاطر تهیه و درجِ سوژه های تاثیر گذار

[پاسخ]

پرويز گراوند در گفته :

البته، متاسفانه در همه ي نقاط كشور از جمله شمال تهران نيز وضع رعايت بهداشت عمومي و بهداشت محيط زيست به همين شيوه است. كلاً ملت هم آگاهي محيط زيستي شان بالاست هم دغدغه ي محيط زيستي شان بالاتر!
قبلا طنزي داشتم به نام قصه ي بز و چوپان، سوژه اش محيط زيست بود. يادش كمي تا قسمتي به خير! البته در فضاي مجازي نيستش. چون آن موقع سيمره نداشت سايت.

[پاسخ]

آساره در گفته :

به موضوع جالی پرداخته اند

[پاسخ]

کویشت در گفته :

باتشکر فراوان خدمت دوست عزیزم ایشااله همیشه پایدار بمانید تشکر وقدر دانی بابت بی صبری های ما ایشاله جبران کنیم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :