- پایگاه خبری، تحلیلی میرملاس - http://www.mirmalas.com -

برداشته شدن کامل تحریم ها از اصول اولیه ایران برای رسیدن به توافق نهایی است

بروجردی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه برداشته شدن کامل تحریم‌ها از اصول اولیه ایران برای رسیدن به توافق نهایی است، گفت: ما معتقدیم که برای رسیدن به توافق نهایی تمامی تحریم‌ها باید یک‌جا و به‌طور کامل برداشته شود.

 

به گزارش میرملاس به نقل از تسنیم،علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارات غربی‌ها درخصوص ضرورت رسیدن به توافق نهایی تا تاریخ سوم آذر را فضاسازی مطبوعاتی دانست و گفت: یکی از ترفندهای آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی، استفاده از عملیات و جنگ روانی است که به این شیوه آنها سعی می‌کنند با فضاسازی مطبوعاتی شرایطی را ایجاد کنند که تیم ایرانی را در موضع ضعف قرار دهند.

وی در همین زمینه افزود: با توجه به اینکه همه ابعاد اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران روشن است، بنابراین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور ما به‌هیچ‌وجه نباید تحت تأثیر این‌گونه اظهارات طراحی شده قرار بگیرند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: اگر فرض کنیم مذاکرات هسته‌ای در مهلت تعیین شده به نتیجه نرسد بدون تردید مسئولیت عدم توافق هسته‌ای غرب با جمهوری اسلامی ایران با آمریکایی‌هاست که دلیل آن هم زیاده‌خواهی‌ها و اقدامات غیرمنطقی است که در قبال پرونده هسته‌ای ایران انجام می‌دهند.

بروجردی در ادامه با تأکید بر “غنی‌سازی اورانیوم در سطح صنعتی به عنوان یک اصل برگشت‌ناپذیر برای ما تعریف شده و چارچوب‌های مشخص و معینی نیز دارد” گفت: اصل غنی‌سازی در سطح استفاده صنعتی برای نیروگاه‌های فعلی و نیز نیروگاه‌هایی که در آینده ساخته خواهد شد، مورد تأکید ما است و ما همواره بر این اصل پافشاری کرده‌ و تا پایان مذاکرات نیز پافشاری خواهیم کرد، اما چگونگی و میزان و همین‌طور تعداد سانتریفیوژهای مورد نیاز برای این سطح از غنی‌سازی، موضوعی است که باید به تأیید شورای‌عالی امنیت ملی کشور برسد.

وی در ادامه، کارشکنی‌ها و زیاده‌خواهی‌های صهیونیست‌ها و برخی کشورهای منطقه را موضوعی روشن در روند مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵ دانست و تصریح کرد: صهیونیست‌ها و حتی برخی کشورهای منطقه علاقه‌مند هستند که ایران به توافق نهایی در موضوع پرونده‌ هسته‌ای‌اش با غرب نرسد و این توافق به هر شکل ممکن انجام نشود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه برخی کشورهای منطقه همصدا با رژیم صهیونیستی خواهان حل و فصل نشدن پرونده هسته‌ای ایران هستند، افزود: آنها خواهان ادامه فضای تحریم‌ها و مشکلات ایران با جهان غرب هستند تا در این فضا بهر‌ه‌برداری مناسبی به‌نفع خودشان داشته باشند.

بروجردی همچنین در ادامه در واکنش به اینکه غربی‌ها شفاف نبودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را یکی از موارد احتمالی نرسیدن به توافق نهایی عنوان می‌کنند، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره براساس منطق کاملاً روشن و در چارچوب برنامه‌‌هایی شفاف اقدامات هسته‌ای خود را ادامه می‌دهد و از اظهارات غربی‌ها نشان‌دهنده این است که آنها قصد دارند در صورت به نتیجه نرسیدن توافقات، تمامی مسئولیت آن را به‌عهده جمهوری اسلامی ایران بگذارند، بنابراین ما از هم اکنون در مذاکرات هسته‌ای باید بر این نکته تأکید داشته باشیم که بر چنین فرضی، خطای عدم‌توافق به حساب آمریکایی‌ها نوشته خواهد شد.

وی در پایان برداشته شدن تدریجی تحریم‌ها را از سوی ایران غیر قابل قبول دانست و خاطرنشان کرد: ما از ابتدای توافق اولیه نیز نظرمان این بود که تحریم‌ها باید یک‌جا و کامل برداشته شود، زیرا این مسئله جزو اصول اولیه ما برای رسیدن به توافق نهایی است که این نکته باید از سوی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان مورد توجه قرار گیرد.