- پایگاه خبری، تحلیلی میرملاس - http://www.mirmalas.com -

آبگیری سد سیمره موجب زیرآب رفتن خانه، مزارع و باغات 450 خانوار کوهدشتی می شود

81377843-6062211

 

 

 معاون امور عمرانی استاندار لرستان گفت: با آب گیری سد سیمره و بالا آمدن آب سد، خانه، مزارع و باغات 450 خانوارمنطقه رودبار کوهدشت زیر آب می رود.

به گزارش میرملاس به نقل ایرنا، محمد اصلانی در بازدید از روستاهای منطقه رودبار کوهدشت افزود:با توجه به زیرآب رفتن مزارع و خانه های اهالی منطقه، دولت در حال شناسایی منطقه مناسب برای انتقال و اسکان این خانواده ها است.

وی اظهار داشت: اهالی این منطقه بیش از دهها سال در این منطقه سکونت، باغداری و زراعت داشته اند که با بالا آمدن آب سد و نیروگاه سیمره کل این منطقه زیرآب می رود که وزارت نیرو باید نسبت به پرداخت مطالبات مردم منطقه پیش قدم باشد.

وی با اشاره به نقش روستاییان در اقتصاد کشور گفت: برنامه ریبزی های کلان باید رضایتمندی اهالی منطقه را به همراه داشته باشد و این مهم باید به گونه ای تدوین شود که بخشی نگری ها موجب تضییع حقوق روستاییان نشود.

وی تصریح کرد: مردم منطقه و مسوولان استان از وزارت نیرو و مسوولان سد و نیروگاه سیمره انتظار دارند از بخشی نگری پرهیز و نسبت به پرداخت مطالبات اهالی رودبار توجه جدی داشته باشند.

سرپرست فرمانداری کوهدشت نیز گفت: بیش از دو هزار و 800 نفر از اهالی 13 روستای منطقه رودبار با کشت انار، برنج، خیار و سایر محصولات جالیزی امرا معاش می کنند.

کرم محمدی افزود: با آب گیری سد سیمره، علاوه بر زیر آب رفتن خانه این افراد، زمین های کشاورزی و باغات نیز از بین می رود.

سد سیمره در استان ایلام احداث شده و حوزه آبگیر آن در مرز استان های ایلام و لرستان و طول دریاچه این سد که بخش عمده آن در خاک لرستان قرار دارد 45 کیلومتر است.

سد بتنی دو قوسی 180 متری سیمره به عنوان بلندترین سد استان ایلام دارای نیروگاهی با سه واحد 160 مگاواتی و ظرفیت تولید سالانه 850 گیگاوات ساعت برق است.

اسفندماه سال گذشته اعلام شد که عملیات آبگیری این سد به دلیل انجام برخی کاوش های باستان شناسی به تعویق خواهد افتادو تاکنون مدت دقیق انجام این عملیات به طور مشخص اعلام نشده است.