کد خبر : 60287
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 328 بازدید

WhatsApp محرم رازهای شما نیست

آیا فیسبوک از طریق نرم افزار واتس اپ وارد حریم خصوصی کاربران می‌شود و اطلاعات کاربران خود را به حراج می‌گذارد؟

به گزارش سرویس فناوری و دانلود: واتس اپ یکی از پرطرفدار ترین نرم افزارهای مسنجر در بین ایرانیان به خصوص جوانان و نوجوان است که به تازگی توسط فیس بوک خریداری شده !!!

واتز اپ دارای 600 میلیون کاربر فعال است.
همه ما تاکنون درباره مضرات و مشکلات شبکه های اجتماعی، به خصوص فیس بوک بسیار شنیده ایم، اما شاید خیلی از اتفاق های پشت پرده را ندانیم و از آن آگاه نباشیم. عبارت publicly available از جانب فیسبوک اینگونه معنی شده است: هر اطلاعاتی که قابل رویت برای عموم باشد به طوری که محدودیت‌های حریم شخصی برای عدم نمایش آنها به عموم اعمال نشود.
این اطلاعات در اختیار موتورهای جستجو، افرادی که حتی بدون لاگین به فیس‌بوک وارد می‌شوند، قرار می‌گیرد. طبق مقرراتی که حین ثبت نام در فیسبوک پذیرفته اید، فیسبوک مالک تمامی اطلاعاتی است که در اختیار آن می گذارید و از این رو می تواند هرگونه که بخواهد، از آنها استفاده کند.

برای مثال:

  •  فیسبوک می تواند اطلاعات شما را به سازمان های مختلف بفروشد!!!
  • عکس های شما را منتشر کند.
  •  و این کار از نظر قانونی هیچ منعی ندارد!!!

این امر ممکن است هم اکنون برای شما بی اهمیت جلوه کند، ولی ارزش این اطلاعات را در بیست سال آینده در نظر بگیرید:
زمانی که موقعیتی مهم از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی دارید و یک جمله یا عکس از شما در جوانی می تواند اعتبار شما را از بین ببرد. یکی از راه های کسب درآمد فیسبوک فروش اطلاعات کاربران به سازمان ها و یا انتشار عکس های شخصی و خانوادگی افراد اقدام به در آمدزایی می کند که این روزها شاهد انتشار تصاویر و یا حتی فیلم های خصوصی بعضی از افراد سرشناس مثل بازیگران، خوانندگان، و یا حتی اشخاص سیاسی رده بالا نیز شده اید. این پیش مقدمه‌ی بود برای معرفی شبکه اجتماعی فیسبوک. اکنون که واتس اپ توسط فیسبوک خریداری شده است آیا حریم خصوصی کاربران مورد اهمیت قرار می گیرد؟

در کشور ما روزانه میلیون ها عکس شخصی توسط واتس اپ ارسال می گردد که با پیش شناختی که از این شبکه اجتماعی داریم آیا امکان انتشار تصاویر شخصی و خصوصی کاربران در موتورهای جستجو وجود دارد؟ اکنون برای بیشتر کاربران این سوال مطرح است که واتس اپ نیازی به ثبت نام ندارد و این جدا از فیسبوک به کار خود ادامه می‌دهد.
در بین کاربران سه دسته وجود دارد:

  1. گروه اول از این کاربران بر این معتقد هستند که واتس اپ جدا از فیسبوک به کار خود ادامه می‌دهد.
  2.  گروه دوم بر این مقدمه پا فشاری می‌کنند که حال واتس اپ توسط فیسبوک خریداری شده است پس تمامی اطلاعات کاربران منتشر می‌شود و از این رو دست به کار شده‌اند و متن‌هایی را انتشار داده‌اند که خلاصه این متن این می‌باشد که عکس‌های خصوصی و فیلم‌های خانوادگی خود را در واتس اپ انتشار ندهید زیرا در شبکه‌های اجتماعی دیگر منتشر می‌شود.
  3.  گروه سوم افرادی هستند که در قید و بندهای این شبکه اجتماعی نیستند و به گفته‌ی برخی از این کاربران فقط برای سرگرمی و تلف کردن زمان خود به این شبکه اجتماعی وارد می‌شوند.

شما چه فکر می‌کنید؟

 

 

درج شده توسط : محمد ابراهیمی فرد/ دبير سرويس فناوري و دانلود"ميرملاس "

دیدگاه ها

سجادفتی در گفته :

سلام مهندس جان خداقوت/مرسی از اطلاعات نابی که در اختیار کاربران قرار میدی/اجرت با شهداء

[پاسخ]

پرویز پورابراهیمی در گفته :

خسته نباشید ،بسیار جالب و آموزنده بود.

[پاسخ]

همشهری آواره(تهران) در گفته :

سلام.ممنون از مطلبتون . اسم واتس آپ اشتباهه.” آپ” نیست. تلفظش اپه. مثل انار

[پاسخ]

همشهری آواره(تهران)
خب كه چي ؟ گير بيخودي نده !!!
ضمنا اينجا جناب ابراهيمي فقط از امنيت صحبت كردن . در صورتي كه هم اين بزرگوار و هم شما خوانندگان عزيز ميدانيد درد اصلي اين واتس آپ و امثالهم ضررييست كه به وقت مردم ميزند و جوانان را از كار و زندگي انداخته . متاسفااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااانه .
و به تبع اين گونه تكنولوژي بي حساب و كتاب اشاعه بي اخلاقي در اجتماع و و و …

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :