کد خبر : 6124
تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 606 بازدید

“سعادت آباد” نماد فقر لرستان / داغی که هرگز سرد نمی شود

 به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر ؛ چهارسال از اتفاق تلخ “سعادت آباد” تهران می گذرد؛ چهار سال از آن فاجعه دردناکی که 17 تن از فرزندان کوهدشت را زیر خروارها آهن و سنگ و سیمانِ بی توجهی دفن کرد تا آسمان خراش سیاه ماتم برای همیشه بر سینه زخمی این دیار عمود […]

 به گزارش میرملاس نیوز به نقل از مهر ؛ چهارسال از اتفاق تلخ “سعادت آباد” تهران می گذرد؛ چهار سال از آن فاجعه دردناکی که 17 تن از فرزندان کوهدشت را زیر خروارها آهن و سنگ و سیمانِ بی توجهی دفن کرد تا آسمان خراش سیاه ماتم برای همیشه بر سینه زخمی این دیار عمود بماند، می گذرد اما این داغ همچنان سرد نمی شود.

حالا دیگر سعادت آباد نماد فقر و بیکاری دیاریست که جوانهای تحصیل کرده و مستعدش مجبورند کنار میدانهای کارگری پایتخت هدر بروند و چشم انتظار عملگی در خیابانهای تهران بمانند.

17 چراغ روشن خانواده های کوهدشتی از سرزمین بیکار و کارخانه  خود سفر کردند تا کنار دود بلند کارخانه های تهران، نعش زخمی و مچاله شده شان را جا بگذارند و اندوهی سنگین از نیامدنشان را با چشم به راهی مادران دل سوخته شان جایگزین کنند.

ریزش ساختمان سعادت آباد و مرگ 17 جوان لرستانی

 چهار سال از آن فاجعه می گذرد اما پلک پیشرفت شهر کوهدشت تکان کوچکی نخورده است. جوانها بیشتر شده اند و بیکاری افزون تر؛ عقربه زمان این شهر انگار روی بیکاری خوابیده است و خیال حرکت ندارد.

در شهری که سالهاست دشتهای وسیع تشنه اش چشم به راه آب سد معشوره و برخاستن دود بلند کارخانه ای است می توان تنها رود خشک چشم به راهی و دود سیاه کارخانه های وعده وعیدها را دید که بر سینه سوخته اش جاریست.

چهارسال از آن حادثه تلخ گذشت که 17 تن از فرزندان ما در غربت سعادت آباد تهران زیر آوار جان دادند و هنوز سایه پرنده سعادتی بر آسمان این دیار سایه نیفکنده است.

روز دهم تیرماه ساختمانی در منطقه سعادت آباد تهران به دلیل حاد بودن وضعیت ساختمان در ابتدای روند تخریب به صورت کامل فروریخت و 17 نفر از کارگرانی که مشغول این تخریب بودند در این سانحه جان سپردند.

خبر کوتاه بود اما داغی که بر کوهدشت لرستان رفت هنوز جان مادرانی را می سوزاند که غم از دست دادن جوانانشان را از یاد نبرده اند و این روزها می توان از چین و چروک های صورت پدران داغدار و گیس های سفید مادران جوان از دست داده عمق مصیبتی را که بر لرستان رفت، به خوبی دریافت.

روایت حادثه ای در تهران و داغ دیدگانی در لرستان

 روز دوازدهم تیرماه سال 87 هنگامی که پیکر 17 جوان کوهدشتی در این شهرستان بر روی دست مردم تشییع شد لرستان مبهوت بود که چرا باید در حادثه ای که در صدها کیلومتر دورتر از لرستان اتفاق افتاده است شاهد مرگ 17 جوان کوهدشتی باشد.

به بهانه چهارمین سالگرد حادثه تلخ سعادت آباد و جان دادن 17  نفر از جوانان کوهدشت بر اثر ریزش ساختمان 10 طبقه در منطقه سعادت آباد، به میان خانواده های داغدارشان رفته و به گفتگویی کوتاه نشستیم.

مادری پیر که زانوهای مچاله اش را بغل کرده است، می گوید: مصاحبه چه دردی را برایم دوا می کند؟ بعد از رفتن دو پسرم زندگی برایم معنی ندارد و بی ارزش است. آن ها تمام زندگی ام بودند و بیکاری اینجا زندگی می گیرد.

پدر پیری نیز که دستهای خاکی اش را از کار کشاورزی برگردانده، می گوید: دیگر حتی نام تهران برایمان ترس می آورد و دوست نداریم تا آخر عمر به آنجا برویم. جرات نمی کنیم دیگر پسرانمان را برای کار به تهران بفرستیم.

مرد جوانی که دو برادرش را در حادثه سعادت آباد از دست داده از مسئولان می خواهد زمینه کار را در کوهدشت فراهم کنند تا جوانان کوهدشتی مجبور نباشند به میدان های کارگری تهران پناه بیاورند.

به هر روی حادثه سعادت آباد و اعلام عزای عمومی برای مرگ 17جوان کوهدشتی در سال 87 نباید به این راحتی به فراموشی سپرده شود چرا که آنچه بر مردم این استان هر روز می گذرد مصیبتی است به نام بیکاری که هر روز قربانیانی خاموش می گیرد.

گزارش از  : حشمت اله آزادبخت / خبرگزاری مهر

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

افسوس کو گوش شنوا

[پاسخ]

قطره فرهنگي در گفته :

نماينده سابق كوهدشت در مراسم ختم قربانيان حادثه سعادت آباد درمسجد صاحب الزمان (عج) درحين سخنراني به شدت احساساتي شد وگريه كرد ومابقي قضايا …

[پاسخ]

داغدار در گفته :

روحشان شاد ” به نظرمن هرسال بايد مراسم يادبودقربانيان حادثه سعادت آباد دركوهدشت برگزارشود كه يادآوري باشه براي مسولين و همه مردم ايران

[پاسخ]

به نظر من مسئولین شهرستان باید این روز را روز بیکاری شهرستان اعلام کنند تا حداقل در تقویم کاری گنجانده شود و به فکر رونق اقتصادی و صنعت بی نام شهرستان باشند.ما زمین داریم آب نداریم ما در بین دو رود دائمی کشکان و سیمره قرار داریم اما از خشکسالی می نالیم مگر در استان خوزستان خشکسالی نیست اما قطب مهم کشاورزی کشور است باور کنید مسئولین به فکر باشند

[پاسخ]

بیکار در گفته :

بابا این چه حرفیه
بزار نماینده هامون افراد مورد علاقشونو در ادارات مستقر کنن
بعداً هم به این موضوع اگه دورشون تموم نشده باشه فکر می کنن
خدا بزرگه

[پاسخ]

علی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۳ تیر , ۱۳۹۱ ۱۷:۵۷:

خوب دیگه بیکاری.دوست من نمی دانم از این اسم مستعار چرا خوشت اومده(بیکار)…..

[پاسخ]

منصور گراوند در گفته :

واقعا این حادثه تلخ باید در تقویم کوهدشت ثبت بشه تا هر ساله با یادآوری آن تلنگری بر غیرت مسئولان وارد بشه ولی افسوس ………

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :