کد خبر : 61520
تاریخ انتشار : ۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 513 بازدید

خدنگ، حیوانی ضد مار

      در لرستان خدنگ دیده شده است. به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا، نبی‎اله قائدرحمتی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در این باره بیان کرد: خدنگ جثه‌اي كوچك‌تر از سمور ولي به شكل موش دارد و پوزه آن كشيده،‌ نوك تيز و چشم‌ها كوچك‌ است. وی اضافه کرد: گوش‌هاي […]

خدنگ

 

 

 

در لرستان خدنگ دیده شده است.

به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا، نبی‎اله قائدرحمتی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان در این باره بیان کرد: خدنگ جثه‌اي كوچك‌تر از سمور ولي به شكل موش دارد و پوزه آن كشيده،‌ نوك تيز و چشم‌ها كوچك‌ است.

وی اضافه کرد: گوش‌هاي گرد و كوتاه آن كمي از بين موها بيرون مي‌آيد. دم بلند و پرمو، دست و پا كوتاه با ناخن‌هاي بلند، قوي و جمع نشدني، موها زبر و بلند، رنگ پشت گندمي، متمايل به حنايي، سر و دست و پا حنايي پررنگ و زير شكم سفيد است. معمولاً حلقه‌اي پهن و سفيد در نزديك پوزه مشاهده مي‌شود.

مهندس قائدرحمتی ادامه داد: طول سر و تنه 33 تا 48 سانتي‌متر، دم 35 تا 45 سانتي‌متر، پا 6 تا 7.5 سانتي‌متر است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست تصریح کرد: زيستگاه آن بوته‌زارها، باغ‌ها و نخلستان‌های مجاور محل زندگی انسان‎ها بوده و پراكنش جهاني آن عربستان تا هندوستان است.

قائدرحمتی افزود: این گونه روزها فعال است و شب‌ها در لانه استراحت مي‌كند که به صورت انفرادي يا گروه‌هاي فاميلي زندگي مي‌كند. لانه را معمولاً به صورت سوراخ‌هاي زيرزميني در نزديك بوته‌هاي بزرگ، كنار ديوارها يا كپه‌هاي سنگ ايجاد مي‌كند، بسيار كنجكاو، فعال و چابك است. به سرعت مي‌دود و به خوبي از درخت بالا مي‌رود. در موقع دعوا، پشت خود را قوز مي‌كند و حالت تهديدآميزي به خود مي‌گيرد. در موقع خطر نیز به پشت مي‌خوابد و از خود دفاع مي‌كند.

وی خاطرنشان کرد: این حیوان همه چيز خوار است ولي مواد حيواني را ترجيح مي‌دهد. غالباً از موش‌ها، جربيل‌ها، پرندگان و تخم آنها، مار، مارمولك، حشرات، كرم‌ها و مواد گياهي تغذيه مي‌كند. معمولاً طعمه خود را تعقيب مي‌كند و با گاز گرفتن سر يا گردن او را مي‌كشد؛ به علت سرعت عمل و عكس‌العمل سريعش بر مارهاي خطرناك غلبه مي‌كند، موهاي بلندش خطر دندا‌ن‎هاي سمي را كاهش مي‌دهد.

 معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست با اشاره به توليدمثل آن گفت: احتمالاً‌ در تمام فصول قادر به توليد مثل است. جفت‌گيري آن سه تا پنج دقيقه طول مي‌كشد و دوره بارداري 60 روز است. دو تا سه بچه مي‌زايد. چشم‌هاي نوزادان در دو هفتگي باز مي‌شوند و در دو سالگي نیز قادر به توليدمثل هستند. نر و ماده در پرورش بچه‌ها با هم همكاري دارند و طول عمر آن حدود 12 سال است.

قائد رحمتی تصریح کرد: لرستان در آمارهای قبلی دارای 39 گونه پستاندار بود اما در این چند سال اخیر با مشاهده کاراکال،خدنگ بزرگ و کوچک ،سنجاب درختی این تعداد به 43 پستاندار افزایش یافته است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

مهندس در گفته :

جالب بود …. خسته نباشید 🙂

[پاسخ]

صادق ابراهیمی در گفته :

سلام برداریوش خیلی جالب بود وچه ایده عالی میشه اگه چون شماها در به خود امدن مردم لرستان مجدانه تلاش کنند شایید شاهد منقرض نشدن چرخه زیستی زیست بوم خاک چون گهر زاگرس نشویم

[پاسخ]

میر شکار در گفته :

مطمئن هستید اینا حرف های قائد رحمتی بوده؟

[پاسخ]

صادق ازشیراز در گفته :

عرض سلام واحترام خدمت جناب اقای ابراهیمی که با داشتن مشغله کاری فراوان درسیمای جام جم برون مرزی دل از سرزمین ابا واجدادی خود نکنده وما را به فیض میرسانند.داریوش جان ما ازشما وزحمت کشان عرصه اطلاعات انتظار داریم که طبیعت رو به فنای لرستان را در اینگونه درگاهها به مردم شناسانده و برای پاره نشدن زنجیره زیستی این زیست بوم که نتیجه ای جز منقرض نشدن گونه های نباتی وجانوری ندارد از هیچ تلاشی فرو گذارنکنید که این خود یک جور تلاش برای زنده ماندن هویت این منطقه میباشد.در پناه حضرت حق همیشه روزگارخوش باشی وسربلند

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :