کد خبر : 61945
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 181 بازدید

كمپ‎هاي معتاد!

   از چند سال پيش شغل جديدي پيدا شده كه با استفاده از مواد مخدر جديد، اين شغل خيلي به‎صرفه شده و روز به روز شاغلين فعال در اين حوزه بيشتر مي‎شوند. به گزارش میرملاس ، وعده و وعيد براي ترك تضميني اعتياد سبب شده كه گاه خانواده‎ها و برخي از بيمارهاي آغشته به اعتياد […]

35867t

 

 از چند سال پيش شغل جديدي پيدا شده كه با استفاده از مواد مخدر جديد، اين شغل خيلي به‎صرفه شده و روز به روز شاغلين فعال در اين حوزه بيشتر مي‎شوند.

به گزارش میرملاس ، وعده و وعيد براي ترك تضميني اعتياد سبب شده كه گاه خانواده‎ها و برخي از بيمارهاي آغشته به اعتياد از اين كمپ‎ها استفاده كنند اما سوال اينجاست كه خروجي اين كمپ‎هاي به اصطلاح “بهبودي” چيست و چند نفر از كساني كه به آنها وارد مي‎شوند، ‌سالم بيرون مي‎آيند؟!

متأسفانه رواج اعتياد بين سنين پايين جامعه و آگاهي نداشتن از مواد مخدر صنعتي جديد، علتي شده كه برخي كمپ ترك اعتياد يا بهبودي ايجاد و به‎نوعي كاسبي مي‎كنند.

در اين بين كمپ‎هايي كه بدون مجوز فعاليت مي‎كنند،‌ كم نيستند و طبق گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان سال گذشته 100 كمپ غيرمجاز در استان شناسايي شد.

حجت‎الله فراشي دراين باره تصريح كرد: «به اين كمپ‎ها فرصت داده شد تا مجوزهاي لازم را اخذ كنند و در حال حاضر 102 کلینیک دارویی ترک اعتیاد در استان وجود دارد.»

وي ادامه داد: «28 کمپ و مرکز اقامتی مجوزدار ترک مواد در لرستان وجود دارد كه 17 کلینیک از این تعداد تحت نظر سازمان بهزیستی و مابقی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی استان فعالیت می‎کنند.» 

با اين حال كساني هستند كه فقط و فقط دنبال كسب درآمد به راه‎هاي مختلف از اين‎گونه كمپ‎ها هستند. شخصي بدون اينكه خودش تقصيري داشته باشد،‌ قيافه غلط‎ اندازي دارد، او تعريف مي‎كرد كه چند نفر در خيابان به وي اتهام اعتياد زده و بلافاصله با همكاري دو مأمور نيروي انتظامي به كمپي منتقل مي‎شود و هرچه اصرار مي‎كند كه معتاد نيست و حاضر است تست اعتياد بدهد،‌ فايده‎اي ندارد. او مي‎گفت بعد از چند روز متوجه شدم كه مديران كمپ همان كساني هستند كه در خيابان من را به آن دو مأمور معرفي كردند.

از نوشتن بقيه ماجرا معذور هستيم و همين قدر بدانيد كه خانواده آن شخص مجبور شدند پول زيادي بدهند تا فرزندشان به‎نوعي از كمپ رهايي يابد.

نمونه ديگري هم وجود دارد؛ در برخي از اين كمپ‎ها، بيشتر افرادي كه براي ترك اعتياد وارد مي‎شوند، بدهي زيادي بالا مي‎آورند و علت اين ديون معلوم نیست مال کجاست.

وجود كمپ‎هاي زياد ترك اعتياد صداي اعتراض فرماندار خرم‎آباد را نيز درآورده است. حبیب‎الله خجسته‎پور دراين باره گفت: «دردی که الان بسیاری از جوان‎های ما به آن دچارند، درد اعتیاد است و اگر اقدامات جدی برای امر ورزش داشته باشیم جوان‎های کمتری به سمت اعتیاد حرکت می‎کنند و بازهم به شعار پیشگیری بهتر از درمان است می‎رسیم و باید در این راستا به‎صورت جدی فعالیت کنیم.»

وي با بیان اینکه ای کاش به‎جای این همه کمپ ترک اعتیاد باشگاه و فضای ورزشی می‎داشتیم، اذعان کرد: «شاید اگر آمار گرفته شود سرانه کمپ‎های ترک اعتیاد با سرانه فضای ورزشی در استان برابری کند که اين آمار نگران‎كننده است.»

همچنين يك جامعه‎شناس با اشاره به فعالیت کمپ‎های غیرمجاز و بدون مجوز اظهار كرد: «این نوع کمپ‎ها باید تعطیل و در صورت تأیید صلاحیت و اخذ مجوزهای لازم و رعایت استانداردهای لازم فعاليت كنند.»

فرهاد طهماسبي ادامه داد: «کمپ‎های غیرمجاز تنها با برگزاری یک دوره‌ی ترک اعتیاد فقط به دنبال ترک موقت و پول خود هستند.»

به هر حال چيزي كه مبرهن است، كمپ‎هاي ترك اعتيادي در استان وجود دارد كه به هيچ وجه به فكر “بهبودي” بيماران نيستند و در آنها خبري از بهبود مراجعه‎كنندگان نيست اما اصل حال مديران اين كمپ‎ها خوب است و به كاسبي خود ادامه مي‎دهند.

 تهیه گزارش : مهران مریدی / میرملاس نیوز

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

آساره در گفته :

به نظر من کوهدشت به شدت به کمپ های ترک مشروبات الکلی هم نیازمنده

[پاسخ]

همشهری در گفته :

وقتی صاحب کمپ خودش معتاده وای ب حال معتاد بدبخت ک میخاد ترک کنه

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :