کد خبر : 62773
تاریخ انتشار : ۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,582 بازدید

بازتاب سخنان مديركل ارشاد لرستان عليه افراطی‌گری

  همايش احیاي دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام‌خمینی(ره) روز يك‌شنبه 23 آذرماه در شهرستان کوهدشت برگزار شد و  به دنبال آن، موجي از انتقادات برخي اصولگرايان به راه افتاد. به گزارش میرملاس به نقل از سیمره ؛ پس از برگزاري اين همايش، برخي از اصول‌گرايان نسبت به سخنان سخن‌ران همايش، مديركل فرهنگ و ارشاد […]

0 (29)

 

همايش احیاي دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام‌خمینی(ره) روز يك‌شنبه 23 آذرماه در شهرستان کوهدشت برگزار شد و  به دنبال آن، موجي از انتقادات برخي اصولگرايان به راه افتاد.

به گزارش میرملاس به نقل از سیمره ؛ پس از برگزاري اين همايش، برخي از اصول‌گرايان نسبت به سخنان سخن‌ران همايش، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي لرستان، واکنش‌های تندي از خود نشان دادند. برای نمونه، دكتر حنان در سخنانش گفته است در سرسلسله جریان افراطی کشور، جبهه پایداری قرار دارد. وي گفته است برخی در روند قانون‌گذاری به جای مصلحت‌اندیشی به منفعت‌طلبی رو آورده‌اند و در این میان، مدیرکل ارشاد استان لرستان، اسامی سه نفر را نیز بیان کرده است.
حنان در بخشی از گفته‌هایش خطاب به جبهه پایداری تصریح کرده است: «در سلسه و یا سر سلسله جریان افراطی در کشور، جبهه پایداری قرار دارد. من به برادران پایداری عرض می‌کنم ما یک‌بار حاصل تفکر شما را در هشت سال گذشته دریافت کرده‌ایم که این دولت در حوزه‌ی سیاسی به دنبال جدایی دین از سیاست بود. در بحث فرهنگ که بعضی از آقایان مثل مشایی‌ها که لیدر فرهنگی شما بودند که تفکر لیبرالی داشتند. در بعد اخلاقی ، بدترین روحیات اخلاقی در ۸ سال به جامعه تزریق کردید اعم از تهمت و دروغ و ریا و افترا و تظاهر و…»
 منتقدان سخنان حميدرضا حنان را برنتافنتد و اقدام به صدور بيانه‌هاي شديدالحني كرده‌اند. اولين واكنش را امام جمعه‌ي كوهدشت، نشان داد. به دنبال آن بسیج طلاب حوزه‌ی علمیه‌ی باقرالعلوم (ع) کوهدشت، نماينده‌ي ولي فقيه در استان و امام جمعه‌ي خرم‌آباد، امام‌جمعه‌ي پل‌دختر، ابراهيم آقامحمدي نماينده‌ي خرم‌آباد و چگني و… نيز با صدور بيانه و سخن‌راني و مصاحبه با رسانه‌هاي گروهي نسبت به آن‌چه توهين به شخصيت‌هاي نظام مي‌دانستند، جبهه گرفتند. 
امام جمعه‌ي كوهدشت در واكنش با اين سخنان مديركل ارشاد اسلامي لرستان در همايش احياي ديني و اصلاح‌طلبي از ديدگاه امام خميني(ره) در خطبه‌هاي نماز جمعه،‌ گفت:«چرا برخی مسئولان حرف‌هایی می‌زنند که نباید بزنند؟ شرم کنند. از خدا بترسند. این حرف‌ها را نزنند. روحانیت نوکر و خدمت‌گزار مردم است. این نظام محورش روحانیت است. باید در ادارات روحانیت فعال باشد. امام‌جمعه نماینده‌ی آقاست. ما حق نظارت و تذکر داریم. هر کسی نمی‌تواند هر کاری دلش خواست بکند. در بعضی جاها علیه روحانیت مته می‌گذارند. رضاخان هم همین جور بود. هشدار می‌دهیم. اگر چنین باشد راه‌پیمایی می‌کنیم.»
وی ادامه داد: «دولت، دولت اعتدال است نه دولت اصلاحات. در رأس این دولت یک طلبه و یک شخصیت روحانی است. چرا این‌قدر شلوغش می‌کنند؟ چرا وحدت جامعه را به هم می‌ریزند که ما مجبور به موضع‌گیری شویم؟ شخصیت‌های زیادی در مورد وضعیت کوهدشت با من تماس گرفته‌اند که کوهدشت چه خبر است.»
لروند امام‌جمعه‌ي پل‌دختر نيز در واكنش به سخنان ايراد شده در اين هايش، ضمن محکوم‌کردن حرکت برخی از مسئولان استان لرستان و توهین به شخصیت‌های نظام، گفت:« این نتیجه‌ي مسئولیت‌دادن به فتنه‌گران است که بارها نسبت به آن هشدار داده بودم.»
وی با هشدار به مدیرکل ارشاد استان لرستان و فرماندار کوهدشت، گفت:« علم‌الهدی و آیت‌الله مصباح یزدی از شخصیت‌های نظام هستند و مقایسه‌ي آن‌ها با داعش، تندروی است و با شعار اعتدال اصلاً سازگار نیست.»
هشدار امام‌جمعه‌ي خرم‌آباد نسبت به سخنانی که وحدت و آرامش لرستان را خدشه‌دار می‌کند
حجت‌الاسلام ميرعمادي نيز در خطبه‌هاي نمازجمعه‌ي خرم‌آباد، به بعضی از افرادی که با سخنان اهانت‌آمیز خود آرامش و وحدت استان را خدشه‌دار می‌کنند هشدار داد و گفت: «افرادی که برای خوش‌خدمتی به یک جریان خاص و نه برای دفاع از دولت آرامش و وحدت استان را خدشه‌دار می‌کنند هشدار می‌دهم از این سخنان پرهیز کنند.»
نماینده‌ي ولی فقیه در استان لرستان با اشاره به این مطلب که دولت همواره مورد تایید رهبری و مورد حمایت مردم است، افزود: «اگر بزرگانی از دولت نقد می‌کنند این کار از روی خیرخواهی و دل‌سوزی بوده لذا ما حق نداریم به بزرگان توهین و اهانت کنیم و با جوگیرشدن و اهانت به بزرگان فضای سیاسی و فرهنگی جامعه را متشنج کنیم.»
حجت‌الاسلام میرعمادی بصیرت، وحدت و یک‌پارچگی را عامل واکسینه‌کردن مردم و جامعه دانست و عنوان کرد:«جامعه نیازمند به وحدت و آرامش است و ما بایستی به مردم خدمت کنیم لذا بهترین و والاترین دفاع از دولت خدمت فرهنگی و اقتصادی است و نباید زمینه‌ي اختلاف و تفرقه فراهم شود.»
وی با بیان این‌که برای دفاع از دولت نیازی به سخن‌رانی و اهانت به اشخاصی دیگر نیست، یادآور شد:«اگر اهانت‌کنندگان می‌خواهند از دولت دفاع کنند به مردم خدمت کرده و از کارهای خود دست بردارند لذا مردم ما خوب می‌فهمند که این‌گونه سخنان ناشی از چه مسايلی است.»
وزير ارشاد بايد استيضاح شود!
ابراهيم آقامحمدي نيز سخنان سخن‌ران همایش را توهین‌آمیز و مجرمانه دانسته، از دستگاه قضایی و امنیتی خواسته تا به مسئله ورود پیدا کند.
آقامحمدی درادامه تأکید کرد وگفت: «دادگاه روحانیت نیز باید به قضیه ورود پیدا کند و… را احضار و برخورد نماید.»
عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود: «وزیر ارشاد در این خصوص یقیناً استیضاح خواهد شد و علاوه بر آن وزیر کشور نیز به مجلس فرا خوانده خواهد شد و باید به نمایندگان ملت در این خصوص پاسخ‌گو باشند.»
همين واكنش‌ها باعث شد تا كميته‌ي برگزاركننده‌ي همايش پاسخي به انتقادات نماينده‌ي خرم‌آباد در مجلس  براي رسانه‌هاي گروهي ارسال نمايند. يك نسخه از اين جوابيه به سيمره ايميل شده است؛ در زير جوابيه كميته‌ي مذكور آورده مي‌شود:
 نه هـر که سر بتراشد قلندری داند
«هنگامه‌ای پیش همایشی به‌نام ” احیاي دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام‌خمینی(ره)” در شهرستان کوهدشت برگزار شد که واکنش‌های متفاوتی را از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی به‌همراه داشت. حمایت و دل‌گرمی بسیاری و نقد و دلواپسی برخی دگر را سبب شد. عجولانه‌ترین و شدیدترین واکنش اما از سوی آقای آقامحمدی نماینده‌ي مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی بود که روی سخنِ این کلام با ایشان است.
جناب آقای آقامحمدی!
فرموده بودید که استفاده از امکانات دولتی و سالن و… تخلف آشکار و نشان‌دهنده‌ي عدم تقید و التزام به مسايل شرعی و مبانی جمهوری اسلامی است و یک جناح حق ندارد از امکانات دولتی جهت برگزاری چنین نشست‌های استفاده کند! جنابتان مطلع باشد که سالن امید شهرستان کوهدشت اجاره شده بود و این سالن در سالیان گذشته همواره به گروه‌های مختلف صنفی و فکری و سیاسی و … به‌منظور اجرای برنامه اجاره داده شده است و می‌شود و خواهد شد.
از هزینه‌های گزاف سخن رانده‌اید و حال آن‌که هزینه‌ي این همایش بسیار اندک و توسط جوانان برگزارکننده‌ي همایش تقبل شده بود .
حضور دو چهره‌ي دولتی را در این جلسه را دست‌آویز انتقاد خود قرار داده‌اید درست در حالی که مقامات و مسئولین بلندپایه‌ي کشوری از هر دو جریان بارها و بارها در چنین جلساتی شرکت کرده‌اند .
همایش را سرآغاز فتنه دانسته‌اید و زمین و زمان را به تقابل با آن فراخوانده‌اید در حالی که همایش مذکور به‌منظور دعوت به اعتدال‌گرایی و نکوهشِ تندروی و افراط‌گرایی در رفتار و گفتار سیاسی در این مملکت بود. تدبیری بود بر اساس فرموده‌ی مقام معظم رهبری به منظور جذب حداکثری دلسوزان و علاقه‌مندان به نظام اسلامی در این منطقه که دیری‌ست به‌واسطه‌ی نوع نگاه و عملکرد چند سال گذشته سرخورده و منزوی، خونِ دل می‌خورند و عرصه‌های خدمت را خواسته و ناخواسته ترک گفته‌اند.
همایش را سراسر توهین به علما و روحانیت و انقلاب و… عنوان کرده‌اید حال آن‌که مسئولین برگزاری همایش و اکثریت قریب به اتفاق مدعوین از خانواده‌های بزرگ شهدا و ایثارگران بودند! سخنران مدعو همایش، جناب آقای دکترحنان، نه به عنوان ریاست اداره‌ي ارشاد و مدیری دولتی، بلکه به‌عنوان یک چهره‌ي فرهنگی- سیاسی و صاحب فکر، به‌منظور بررسی اندیشه‌های امام راحل در حوزه‌ي احیاي دین و اصلاح‌طلبی دعوت شده و سخنان ایشان در چهارچوب پیش‌برد این اندیشه‌ي مقدس بود. برخی افراد و جریانات سیاسی را مورد نقد قرار داده و اتفاقاً همگانِ آنان را به مناظره فراخواندند. فیلم همایش که موجود است! این همه تهدید و ارعاب و تشر برای چیست؟ برای جذب حداکثری و دلسوزی برای روحانیت و دین و انقلاب و نظام است؟! ”کافرم من گر ازین شیوه تو ایمان داری!”
جناب آقای آقامحمدی!:
شما که در زمان انتخابات سال ۹۰ جریان اصلاح‌طلب را صاحبان اصلی انقلاب می‌دانستید از چه هراس دارید؟ از انتخابات آتی که دیگر فضای انسدادِ سال۹۰ برآن حاکم نیست؟ از جریان دوباره‌ جان‌گرفته‌ی اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی که اکثریت ملت ایران برآن انگشت عقلانیت نهادند و شما از دایره‌ی آن خارجید؟؟؟
شما انگار هنوز پیام ملت در خرداد ۹۲ را نشنیده‌اید؟ ملت ایران از افراط و تنگ‌نظری و تورم و فشار اقتصادی و رانت و… به ستوه آمده‌اند! و مردم لرستان در رأس آن‌ها ! فراموش نکنید آرای ملت ایران به جریان اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی در انتخابات اخیر، مفهمومی جز اعتراض به سیاست‌ها، اندیشه‌ها و عملکردهای امثال شما ندارد!! دوست دارید آرای کاندیدای مورد حمایت شما در انتخابات ریاست‌جمهوری را با آرای دکترروحانی یک‌بار دیگر مرور کنیم؟
شما با خود چه اندیشیده‌اید؟؟شما هرچه دارید از مردم است و شرعاً و اخلاقاً و قانوناً موظفید در خدمت اندیشه و خواست موکلان‌تان باشید و خلافِ آن مکنید!
آقای آقامحمدی !
چرا مردم لرستان صدا و چهره‌ي شما در رسانه‌ها را در آن‌جا که “باید” نمی‌شنوند و نمی‌بینند؟
عملکرد نادرست و تصمیمات اشتباه دولت‌مردان گذشته را چرا فریاد نمی‌کردید؟؟
زبان اعتراض‌تان برای اجرایی‌کردن سد معشوره چرا در کام بود؟؟؟؟
برای بیکاران و بیماران و داغ‌دارانِ از محرومیت لرستان چرا خموشید؟؟
زمانِ هتک حرمت سلاله‌ي پاک امام در بروجرد چرا هیچ واکنشی نشان ندادید؟؟
عملکرد تیم هسته‌ای حمایت و تحسینِ همگان مخصوصاً مقام معظم رهبری را به‌دنبال داشته حال آن‌که شما مطابق همین رفتار و عملکرد، تمام وقت‌های طلایی مردم خرم‌آباد و لرستان در مجلس که می‌بایست برای رفعِ محرومیت و احقاق حقوق‌شان صرف می‌کردید را به انتقادهای غیرمنطقی و بی‌محتوا از عملکرد تیم مذاکره‌کننده و دکتر ظریف اختصاص دادید. دردآور این‌که دادِ شما اتفاقاً بر سرِ نقطه‌ی قوتِ دولت حسن روحانی بود! اعتراضی هم اگر می‌کنید چنین است!
آقای آقامحمدی!
مردم کوهدشت خود وکیل حقوق‌دان دارند و ورود دیگران در امور این حوزه‌ی انتخابیه‌ي محلی از اعراب ندارد! شما به مشکلات عدیده‌ی حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود بپردازید!
نه هر که چهره برافروخت، دلــبری داند نه هر که آینه سازد، سکندری داند/ نه هر که طرف کله کج‌نهاد و تند نشست کلاه‌داری و آیین ســـــروری داند/ هـــزار نکته باریکـ‌‌ــ‌تر ز مو این ‌جاست نه هـر که سر بتراشد قلندری داند.

 

 

درج شده توسط : امیرحسین آزادبخت " سرویس خبر میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :