کد خبر : 62773
تاریخ انتشار : ۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,567 بازدید

بازتاب سخنان مدیرکل ارشاد لرستان علیه افراطی‌گری

  همایش احیای دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام‌خمینی(ره) روز یک‌شنبه ۲۳ آذرماه در شهرستان کوهدشت برگزار شد و  به دنبال آن، موجی از انتقادات برخی اصولگرایان به راه افتاد. به گزارش میرملاس به نقل از سیمره ؛ پس از برگزاری این همایش، برخی از اصول‌گرایان نسبت به سخنان سخن‌ران همایش، مدیرکل فرهنگ و ارشاد […]

0 (29)

 

همایش احیای دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام‌خمینی(ره) روز یک‌شنبه ۲۳ آذرماه در شهرستان کوهدشت برگزار شد و  به دنبال آن، موجی از انتقادات برخی اصولگرایان به راه افتاد.

به گزارش میرملاس به نقل از سیمره ؛ پس از برگزاری این همایش، برخی از اصول‌گرایان نسبت به سخنان سخن‌ران همایش، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، واکنش‌های تندی از خود نشان دادند. برای نمونه، دکتر حنان در سخنانش گفته است در سرسلسله جریان افراطی کشور، جبهه پایداری قرار دارد. وی گفته است برخی در روند قانون‌گذاری به جای مصلحت‌اندیشی به منفعت‌طلبی رو آورده‌اند و در این میان، مدیرکل ارشاد استان لرستان، اسامی سه نفر را نیز بیان کرده است.
حنان در بخشی از گفته‌هایش خطاب به جبهه پایداری تصریح کرده است: «در سلسه و یا سر سلسله جریان افراطی در کشور، جبهه پایداری قرار دارد. من به برادران پایداری عرض می‌کنم ما یک‌بار حاصل تفکر شما را در هشت سال گذشته دریافت کرده‌ایم که این دولت در حوزه‌ی سیاسی به دنبال جدایی دین از سیاست بود. در بحث فرهنگ که بعضی از آقایان مثل مشایی‌ها که لیدر فرهنگی شما بودند که تفکر لیبرالی داشتند. در بعد اخلاقی ، بدترین روحیات اخلاقی در ۸ سال به جامعه تزریق کردید اعم از تهمت و دروغ و ریا و افترا و تظاهر و…»
 منتقدان سخنان حمیدرضا حنان را برنتافنتد و اقدام به صدور بیانه‌های شدیدالحنی کرده‌اند. اولین واکنش را امام جمعه‌ی کوهدشت، نشان داد. به دنبال آن بسیج طلاب حوزه‌ی علمیه‌ی باقرالعلوم (ع) کوهدشت، نماینده‌ی ولی فقیه در استان و امام جمعه‌ی خرم‌آباد، امام‌جمعه‌ی پل‌دختر، ابراهیم آقامحمدی نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی و… نیز با صدور بیانه و سخن‌رانی و مصاحبه با رسانه‌های گروهی نسبت به آن‌چه توهین به شخصیت‌های نظام می‌دانستند، جبهه گرفتند. 
امام جمعه‌ی کوهدشت در واکنش با این سخنان مدیرکل ارشاد اسلامی لرستان در همایش احیای دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام خمینی(ره) در خطبه‌های نماز جمعه،‌ گفت:«چرا برخی مسئولان حرف‌هایی می‌زنند که نباید بزنند؟ شرم کنند. از خدا بترسند. این حرف‌ها را نزنند. روحانیت نوکر و خدمت‌گزار مردم است. این نظام محورش روحانیت است. باید در ادارات روحانیت فعال باشد. امام‌جمعه نماینده‌ی آقاست. ما حق نظارت و تذکر داریم. هر کسی نمی‌تواند هر کاری دلش خواست بکند. در بعضی جاها علیه روحانیت مته می‌گذارند. رضاخان هم همین جور بود. هشدار می‌دهیم. اگر چنین باشد راه‌پیمایی می‌کنیم.»
وی ادامه داد: «دولت، دولت اعتدال است نه دولت اصلاحات. در رأس این دولت یک طلبه و یک شخصیت روحانی است. چرا این‌قدر شلوغش می‌کنند؟ چرا وحدت جامعه را به هم می‌ریزند که ما مجبور به موضع‌گیری شویم؟ شخصیت‌های زیادی در مورد وضعیت کوهدشت با من تماس گرفته‌اند که کوهدشت چه خبر است.»
لروند امام‌جمعه‌ی پل‌دختر نیز در واکنش به سخنان ایراد شده در این هایش، ضمن محکوم‌کردن حرکت برخی از مسئولان استان لرستان و توهین به شخصیت‌های نظام، گفت:« این نتیجه‌ی مسئولیت‌دادن به فتنه‌گران است که بارها نسبت به آن هشدار داده بودم.»
وی با هشدار به مدیرکل ارشاد استان لرستان و فرماندار کوهدشت، گفت:« علم‌الهدی و آیت‌الله مصباح یزدی از شخصیت‌های نظام هستند و مقایسه‌ی آن‌ها با داعش، تندروی است و با شعار اعتدال اصلاً سازگار نیست.»
هشدار امام‌جمعه‌ی خرم‌آباد نسبت به سخنانی که وحدت و آرامش لرستان را خدشه‌دار می‌کند
حجت‌الاسلام میرعمادی نیز در خطبه‌های نمازجمعه‌ی خرم‌آباد، به بعضی از افرادی که با سخنان اهانت‌آمیز خود آرامش و وحدت استان را خدشه‌دار می‌کنند هشدار داد و گفت: «افرادی که برای خوش‌خدمتی به یک جریان خاص و نه برای دفاع از دولت آرامش و وحدت استان را خدشه‌دار می‌کنند هشدار می‌دهم از این سخنان پرهیز کنند.»
نماینده‌ی ولی فقیه در استان لرستان با اشاره به این مطلب که دولت همواره مورد تایید رهبری و مورد حمایت مردم است، افزود: «اگر بزرگانی از دولت نقد می‌کنند این کار از روی خیرخواهی و دل‌سوزی بوده لذا ما حق نداریم به بزرگان توهین و اهانت کنیم و با جوگیرشدن و اهانت به بزرگان فضای سیاسی و فرهنگی جامعه را متشنج کنیم.»
حجت‌الاسلام میرعمادی بصیرت، وحدت و یک‌پارچگی را عامل واکسینه‌کردن مردم و جامعه دانست و عنوان کرد:«جامعه نیازمند به وحدت و آرامش است و ما بایستی به مردم خدمت کنیم لذا بهترین و والاترین دفاع از دولت خدمت فرهنگی و اقتصادی است و نباید زمینه‌ی اختلاف و تفرقه فراهم شود.»
وی با بیان این‌که برای دفاع از دولت نیازی به سخن‌رانی و اهانت به اشخاصی دیگر نیست، یادآور شد:«اگر اهانت‌کنندگان می‌خواهند از دولت دفاع کنند به مردم خدمت کرده و از کارهای خود دست بردارند لذا مردم ما خوب می‌فهمند که این‌گونه سخنان ناشی از چه مسایلی است.»
وزیر ارشاد باید استیضاح شود!
ابراهیم آقامحمدی نیز سخنان سخن‌ران همایش را توهین‌آمیز و مجرمانه دانسته، از دستگاه قضایی و امنیتی خواسته تا به مسئله ورود پیدا کند.
آقامحمدی درادامه تأکید کرد وگفت: «دادگاه روحانیت نیز باید به قضیه ورود پیدا کند و… را احضار و برخورد نماید.»
عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود: «وزیر ارشاد در این خصوص یقیناً استیضاح خواهد شد و علاوه بر آن وزیر کشور نیز به مجلس فرا خوانده خواهد شد و باید به نمایندگان ملت در این خصوص پاسخ‌گو باشند.»
همین واکنش‌ها باعث شد تا کمیته‌ی برگزارکننده‌ی همایش پاسخی به انتقادات نماینده‌ی خرم‌آباد در مجلس  برای رسانه‌های گروهی ارسال نمایند. یک نسخه از این جوابیه به سیمره ایمیل شده است؛ در زیر جوابیه کمیته‌ی مذکور آورده می‌شود:
 نه هـر که سر بتراشد قلندری داند
«هنگامه‌ای پیش همایشی به‌نام ” احیای دینی و اصلاح‌طلبی از دیدگاه امام‌خمینی(ره)” در شهرستان کوهدشت برگزار شد که واکنش‌های متفاوتی را از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی به‌همراه داشت. حمایت و دل‌گرمی بسیاری و نقد و دلواپسی برخی دگر را سبب شد. عجولانه‌ترین و شدیدترین واکنش اما از سوی آقای آقامحمدی نماینده‌ی مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی بود که روی سخنِ این کلام با ایشان است.
جناب آقای آقامحمدی!
فرموده بودید که استفاده از امکانات دولتی و سالن و… تخلف آشکار و نشان‌دهنده‌ی عدم تقید و التزام به مسایل شرعی و مبانی جمهوری اسلامی است و یک جناح حق ندارد از امکانات دولتی جهت برگزاری چنین نشست‌های استفاده کند! جنابتان مطلع باشد که سالن امید شهرستان کوهدشت اجاره شده بود و این سالن در سالیان گذشته همواره به گروه‌های مختلف صنفی و فکری و سیاسی و … به‌منظور اجرای برنامه اجاره داده شده است و می‌شود و خواهد شد.
از هزینه‌های گزاف سخن رانده‌اید و حال آن‌که هزینه‌ی این همایش بسیار اندک و توسط جوانان برگزارکننده‌ی همایش تقبل شده بود .
حضور دو چهره‌ی دولتی را در این جلسه را دست‌آویز انتقاد خود قرار داده‌اید درست در حالی که مقامات و مسئولین بلندپایه‌ی کشوری از هر دو جریان بارها و بارها در چنین جلساتی شرکت کرده‌اند .
همایش را سرآغاز فتنه دانسته‌اید و زمین و زمان را به تقابل با آن فراخوانده‌اید در حالی که همایش مذکور به‌منظور دعوت به اعتدال‌گرایی و نکوهشِ تندروی و افراط‌گرایی در رفتار و گفتار سیاسی در این مملکت بود. تدبیری بود بر اساس فرموده‌ی مقام معظم رهبری به منظور جذب حداکثری دلسوزان و علاقه‌مندان به نظام اسلامی در این منطقه که دیری‌ست به‌واسطه‌ی نوع نگاه و عملکرد چند سال گذشته سرخورده و منزوی، خونِ دل می‌خورند و عرصه‌های خدمت را خواسته و ناخواسته ترک گفته‌اند.
همایش را سراسر توهین به علما و روحانیت و انقلاب و… عنوان کرده‌اید حال آن‌که مسئولین برگزاری همایش و اکثریت قریب به اتفاق مدعوین از خانواده‌های بزرگ شهدا و ایثارگران بودند! سخنران مدعو همایش، جناب آقای دکترحنان، نه به عنوان ریاست اداره‌ی ارشاد و مدیری دولتی، بلکه به‌عنوان یک چهره‌ی فرهنگی- سیاسی و صاحب فکر، به‌منظور بررسی اندیشه‌های امام راحل در حوزه‌ی احیای دین و اصلاح‌طلبی دعوت شده و سخنان ایشان در چهارچوب پیش‌برد این اندیشه‌ی مقدس بود. برخی افراد و جریانات سیاسی را مورد نقد قرار داده و اتفاقاً همگانِ آنان را به مناظره فراخواندند. فیلم همایش که موجود است! این همه تهدید و ارعاب و تشر برای چیست؟ برای جذب حداکثری و دلسوزی برای روحانیت و دین و انقلاب و نظام است؟! ”کافرم من گر ازین شیوه تو ایمان داری!”
جناب آقای آقامحمدی!:
شما که در زمان انتخابات سال ۹۰ جریان اصلاح‌طلب را صاحبان اصلی انقلاب می‌دانستید از چه هراس دارید؟ از انتخابات آتی که دیگر فضای انسدادِ سال۹۰ برآن حاکم نیست؟ از جریان دوباره‌ جان‌گرفته‌ی اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی که اکثریت ملت ایران برآن انگشت عقلانیت نهادند و شما از دایره‌ی آن خارجید؟؟؟
شما انگار هنوز پیام ملت در خرداد ۹۲ را نشنیده‌اید؟ ملت ایران از افراط و تنگ‌نظری و تورم و فشار اقتصادی و رانت و… به ستوه آمده‌اند! و مردم لرستان در رأس آن‌ها ! فراموش نکنید آرای ملت ایران به جریان اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی در انتخابات اخیر، مفهمومی جز اعتراض به سیاست‌ها، اندیشه‌ها و عملکردهای امثال شما ندارد!! دوست دارید آرای کاندیدای مورد حمایت شما در انتخابات ریاست‌جمهوری را با آرای دکترروحانی یک‌بار دیگر مرور کنیم؟
شما با خود چه اندیشیده‌اید؟؟شما هرچه دارید از مردم است و شرعاً و اخلاقاً و قانوناً موظفید در خدمت اندیشه و خواست موکلان‌تان باشید و خلافِ آن مکنید!
آقای آقامحمدی !
چرا مردم لرستان صدا و چهره‌ی شما در رسانه‌ها را در آن‌جا که “باید” نمی‌شنوند و نمی‌بینند؟
عملکرد نادرست و تصمیمات اشتباه دولت‌مردان گذشته را چرا فریاد نمی‌کردید؟؟
زبان اعتراض‌تان برای اجرایی‌کردن سد معشوره چرا در کام بود؟؟؟؟
برای بیکاران و بیماران و داغ‌دارانِ از محرومیت لرستان چرا خموشید؟؟
زمانِ هتک حرمت سلاله‌ی پاک امام در بروجرد چرا هیچ واکنشی نشان ندادید؟؟
عملکرد تیم هسته‌ای حمایت و تحسینِ همگان مخصوصاً مقام معظم رهبری را به‌دنبال داشته حال آن‌که شما مطابق همین رفتار و عملکرد، تمام وقت‌های طلایی مردم خرم‌آباد و لرستان در مجلس که می‌بایست برای رفعِ محرومیت و احقاق حقوق‌شان صرف می‌کردید را به انتقادهای غیرمنطقی و بی‌محتوا از عملکرد تیم مذاکره‌کننده و دکتر ظریف اختصاص دادید. دردآور این‌که دادِ شما اتفاقاً بر سرِ نقطه‌ی قوتِ دولت حسن روحانی بود! اعتراضی هم اگر می‌کنید چنین است!
آقای آقامحمدی!
مردم کوهدشت خود وکیل حقوق‌دان دارند و ورود دیگران در امور این حوزه‌ی انتخابیه‌ی محلی از اعراب ندارد! شما به مشکلات عدیده‌ی حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود بپردازید!
نه هر که چهره برافروخت، دلــبری داند نه هر که آینه سازد، سکندری داند/ نه هر که طرف کله کج‌نهاد و تند نشست کلاه‌داری و آیین ســـــروری داند/ هـــزار نکته باریکـ‌‌ــ‌تر ز مو این ‌جاست نه هـر که سر بتراشد قلندری داند.

 

 

درج شده توسط : امیرحسین آزادبخت " سرویس خبر میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :