کد خبر : 64808
تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 654 بازدید

عملیات خیبر به زبان فارسی و گویش لکی

دکتر یحیی قبادی /سرویس منتظران:   – منظومه عمليات خيبر به تاریخ  3/ 12/ 1360 در جبهه  جنوب ، از دفتر تقويم نبردهاي زميني دکتر یحیی قبادی (به زبان فارسی و گویش لکی) الف – به زبان فارسی: روز سوم ماه اسفند شصت و دو      //    اي بسیجی عزم خيبر كن، بدو رمز آن چون […]

13974184599048577926

دکتر یحیی قبادی /سرویس منتظران:

 

– منظومه عمليات خيبر به تاریخ  3/ 12/ 1360 در جبهه  جنوب ، از دفتر تقويم نبردهاي زميني دکتر یحیی قبادی (به زبان فارسی و گویش لکی)

الف به زبان فارسی:

روز سوم ماه اسفند شصت و دو      //    اي بسیجی عزم خيبر كن، بدو
رمز آن چون يا رسول الله بود    //    ياري از احمد ميسر مي شود
جاي آن منطقه اي بكر و وسيع    //    عاملِ يورش، جوانهايي منيع
شايد از آن شد ميسر بصره را    //    شد تصرف يا كه شد در حصر ما
اين نخستين حمله يِ آبيّ و خاك    //    كه بود خيلي وسيع، دشمن به چاك
شد تصرف صد هزار هكتار هور    //    كه درآن دشمن نداشت يكجاي مور
چون جزاير، نام آن مجنون زما    //    شد طلاييه رها خيلي بجا
كشته یا زخمي ، هزار پانزده نفر    //    شد اسيران ، صدمین يازده  نفر[1]
منهدم پانزده پرنده از عدو    //    هم هلي كوپتر، هواپيماي او[2]
منهدم يكصد و شصت تانك عدو    //    با حساب آنچه بگرفتيم از او
لاجرم دشمن گرفت ياري ز غرب    //    عاقبت با بمب شيميايي به حر

ب – به گویش لکی:

سال شص و دو، روژ سه اسفند   //    حمله خيبر بي، تيرََل اژ كمند
رمز حمله مون يا رسول الله   //    احمد كمك داي الحق جندالله
منطقه حمله، جا بكر و وسيع   //    حمله ور بی نه، جوان أل منيع
نتيجه حمله شايد بصره بو   //      عر که نگرت مون ، محاصره بو
اولين حمله ، آوي خاكي مون   //    نتيجه حمله  عو چالاكي مون
زمین آگریا ، صد هزار هكتار   //    دشمن وه شكس هیوای چوي كفتار
كشيا و زخمي تا پانزه هزار   //    رقم اسيرَل ويش تر اژ هزار
إ را کت پانزه بالنه دشمن   //    هلي كوپتر و طياره اهريمن
يه صدوشص تانك وَگرد نفربر   //    توپ و تجهيزات كتنه سو وَر
وقتي قافيه عر دشمن تنگ بي   //    بمب ال شيميايي وسیله جنگ بي
بمب شيميايي سوقاتیه غربه   //    نيشانه تنگیه صدام وَ حربه
وَ گرد شيميايي خيانت كردي   //    ناجوانمردي ، جنايت كردي


  1.  15000 نفر از نيروهاي دشمن  كشته و زخمي و 1140 نفر اسير شدند
  2. 6 هواپيما و 9 هلي كوپتر
 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

ازادبخت در گفته :

درود بر دکتر فرهیخته لکستانی

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۱۶:

سلام سپاسگزارم

[پاسخ]

ناشاعر در گفته :

آز آقاي قبادي كه عنوان دكتر دارند، بعيد است كه اين شعرگونه (شعر فارسي) را انتشار داده اند. چون فاقد معيارهاي اوليه ي شعر مثل وزن است تا چه رسد به بحث زيبا شناسيِ صوري و محتوايي.

شعر لكي اش نيز ضمن برخورداري از همين ايراد، از نظر واژگان، چندان لكي نيست مثلا
«روژ سه اسفند» چندان لكلي نيست، معادل لكي اش مي شود «سئِمِ اَسفَن»
«تیرََل اژ کمند» ظاهرا اشتباه تايپ شده، بايد «تيرل اژ كمون» بوده باشد.
لكيِ «كفتار» قمطار است
و…
اين كار در سطحِ فنيِ هوميان نيز نيست.

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۱۴:

با سلام و سپاس
از ارایه نظر وراهنمایی شما بسیار سپاسگزارم

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۱۹:

ضمنا در خصوص ایرادهای فنی که مرقوم فرمودید نیاز به بحث حضوری و مجال بیشتریست.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

ای کاش می فرمودید زبان لکی و نه گویش لکی
چون لکی افعال دقیق را در زمانهای مختلف داراست

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۳۵:

سلام و سپاس. بله ایکاش

[پاسخ]

محسن یگانه در گفته :

تلاشی در سرودن نظم

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۴۹:

ان شاالله شاهد تلاش افراد تواناتر در عرصه تاریخ دفاع مقدس باشیم

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

باسلام وتشکر از آقا امین آزادبخت ، آقا بهزاد باقری ، دکترقبادی و دوست عزیزی که از سرخیرخواهی و به نیت اصلاح ، این سروده را به نقد کشیده اند فارغ از نسبتم با آقای دکتر دوسه نکته را عرض می کنم :
1. نفس یادکرد دوران طلایی دفاع مقدس ارزشمند است و البته بدیهی است که ارائه کارهای فاخر ، مطالبه جدی همه فرهیختگان است اما افسوس که یادگاران آن دوران هم از این مهم دریغ می نمایند .
2. یکی از اصول ارزیابی جامع آنست که هر پدیده و موضوع من حیث المجموع بررسی شود و الا روشن است که هرکار نقص های خود را دارد . جالب آنست که آقای دکتر خود واقف به کاستی های موجود در این منظومه هست وبا اسرار امثال ما اجازه نشر موردیِ آن را در این فضای محدود داده است وبر همین اساس به درخواست چندسال قبل ما برای انتشار آن مخالفت نمود .
3. اصل نقد از ضروریات رشد و تعالی یک جامعه پویاست اما مطلوب آنست که در نقد نیز لحن و واژگان مناسب استخدام شود تا تأثیر کلام مضاعف گردد.

[پاسخ]

هادی قبادی پاسخ در تاريخ یکشنبه ۳ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۶:۲۲:

اصرار

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۳۴:

با سلام ضمن سپاس
نکات منفی نقد ایشان را نادیده گرفته و از نکات مثبت استفاده خواهیم کرد

[پاسخ]

رومشگانی پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۰ اسفند , ۱۳۹۳ ۰۹:۱۲:

هادی عزیز شما اگر دکتر رو دوست دارید نباید برای انتشار این مطلب به ایشون اصرار می کردید جناب قبادی عزیز میتونستن به شکل خاطره گونه اون عملیات مهم رو نقل کنند و در یک نوشته از حماسه آفرینی های اون دوران برای امثال ما جوانترها بگن. مخالفتم به خاطر علاقه ام به جناب قبادی و دفاع مقدس و دوستان میرملاسی که به حق یکی از حرفه ای ترین تیم های رسانه ای در لرستانند. خواهش میکنم منصفانه در مورد نقدها قضاوت کنید.

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

برخی زبانشناسان لکی را در شاخه گویش‌های جنوبی کردی طبقه‌بندی می‌کنند، اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه‌بندی می‌کند. و برخی آنها را قومی مابین کردها و لرها نامیده‌اند و برخی لک‌ها را یک شاخه مستقل از اقوام ایرانی میدانند. و چون در آغاز پیدایی و تجمع خود حدودأ صد هزار خانه بوده‌اند، آنها را «لک»؛ یعنی، «صد هزار» نامیدند.[نیازمند منبع] مهمترین طوایف لک ایران عبارتند از آزادبخت،کاوشوند و زردلان،جلالوند،قیاسوندعثمانوند،ایل مافی , ایل باجلان و ایل بیرانوند که در نواحی ایلام و کرمانشاه و لرستان ماوا داشته‌اند.

طوایف لک که در لرستان زندگی می‌کنند غیر از طوایف لر هستند.شاه عباس اوّل در دورهٔ صفویه لک‌ها را به لرستان منتقل کرد و درآنجا سکونت داد و طایفهٔ سلسله که قبلاً در منطقهٔ مایدشت کرمانشاه ساکن بود و طایفهٔ دلفان در قرن سوم تیولی در شمال لرستان داشته‌اند و طایفهٔ باجلان از منطقهٔ موصل آمده‌است.

در زمان نادر شاه بخشی از سپاه نادر را لک‌ها تشکیل می‌دادند. در دوره قاجار، به علت انتقام گیری از زندیه، بسیاری از طوایف لک، منقرض و به نقاط مختلف پراکنده شده‌اند. در زمان مشروطیت هم لک‌ها به فرماندهی یارمحمدخان کرمانشاهی نقشی ایفا کردند وبه قول کسروی، یار محمد خان یکی از سمبل‌های مشروطه بوده؛ و در نهضت جنگل هم لک‌ها نقش بسزایی داشتند.

تبارشناسی منابع گوناگون نظرهای گوناگونی را در مورد تبار لک‌ها ارائه می‌دهند. زبانشناسان لکی را در شاخه گویش‌های جنوبی کردی طبقه‌بندی می‌کنند، اتنولوگ آن را یک زیرشاخه چهارم کردی طبقه‌بندی می‌کند. برخی لک‌ها را قومی مابین کردها و لرها نامیده‌اند و برخی لک‌ها را یک شاخه مستقل از اقوام ایرانی میدانند

چنین به نظر می‌رسد که روند اخذ هویت کردی که از سده‌ها پیش مردم گوران مناطق اردلان (به مرکزیت سنندج) و سرزمین کرمانشاه در بر گرفت،در منطقه لک‌نشین تکمیل نشده و باعث مناقشه‌آمیز بودن موضوع تعلق قومیتی لک‌ها شده‌است. نتیجتاً چنین به نظر می‌رسد که لکی از هر دو زبان کردی‌تبار و لری‌تبار عناصری داراست. اما با دقت در آن می‌توان دریافت که قرابت بسیار زیادی با کردی کلهری داردایل لک بالاوند ایرانی تبار شامل طوایف بالاوند، اولادها، کاوشوند، خلفوند، بهمنیا روند، پیراحمدوند، لروند کلهر و داجیوند که در منطقه هلیلان و زردلان ساکن هستند از تیره‌های قدیمی و بومی منطقه و از اعقاب طوایف ساسانیان هستند و بعضی معتقدند که از نسل بهرام گور و به احتمال قوی دارای آیین زرتشتی بوده‌اند.

نظریه کردی‌تبارگویش‌های جنوبی کردی یا (جنوب شرقی) شامل تعداد زیادی لهجه‌های منفرد و متفاوت نظیر (کرمانشاهی، کلهری، سنجابی، لکی فیلی در استانهای کرمانشاه، کردستان، ایلام و لرستان در غرب ایران و نیز در شرق عراق می‌باشند.

دانشنامه بریتانیکا لک‌ها را از اقوام کرد نام می‌برد.و شماری دیگر از منابع نیز لک‌ها را در شاخه اقوام کردی از شاخه زبان‌های ایرانی‌تبار غربی قرار داده‌اند.در کتاب «دائرةالمعارف اسلام» آمده‌است که: در لرستان قدیم برخی اقوام کرد (قبایل لک در شمال و همچنین در بین فیلیها، ایل محکی) زندگی می‌کنند.

دهخدا در مورد لک‌ها و لهجه لکی می‌نویسد: کردهای لکی در لرستان ساکن و خوش هیکل و تنومندند. رنگ آنها گندمی و مویشان سیاه یا خرمایی تیره‌است. لهجه لکی؛ لهجه‌ای از زبان کردی که مردم هرسین و توابع بدان سخن گویند. دائرةالمعارف بزرگ اسلامی نیز، لکی را لهجه‌ای از زبان کردی دانسته‌است؛ زبانشناس کانادایی آنونبی نیز در مورد لکی نوشته‌است که نظر فتاح را قبول دارد که لکی را در میان زبان‌های کردی طبقه‌بندی کرده‌است.

ساختار اصلی دستوری و افعال ربان مردمان لک «همانند دیگر لهجه‌های کردی» در زمره زبان‌های شمال غربی ایرانی قرار می‌گیرد. این ارتباط همچنین با مشاهده بقایای ساختار کنایی (ارگاتیو) در لکی تصدیق می‌شود. در گویش لکی مانند سورانی و کرمانجی ویژگی ارگاتیو مشاهده می‌شود، بنابراین زبان لکی شبیه به کردی و از لری متفاوت است. ولی در لرستان ترکیب و واژه‌های لکی به شکل گسترده‌ای به سوی لری تغییر کرده‌اند
منبع : ویکیپدیا

[پاسخ]

یحیی قبادی پاسخ در تاريخ سه شنبه ۵ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۹:۴۳:

سپاسگزارم. استفاده کردیم.

[پاسخ]

آشنا در گفته :

با سلام
جناب اقای آزاد بخت میدانید که ویکی پدیا یک منبع تایید نشده است و در صحت مطالب ان باید تردیید داشت

[پاسخ]

آشنا در گفته :

جناب اقای آزاد بخت چه اصراری دارید بگویید که لک ها کرد هستند به نظر بنده لک ها نه کردند نه لر شما به نورآباد نگاه کنید بیشتر به هرسین و کرمانشاه متمایلند تا خرم اباد اما زبانشان کردی نشده همان لکی نورابادیه به الشتر نگاه کنید بیشتر به خرم آباد در تماسند اما کلامشان لکیه حالا میشه گفت تحت تاثیر زبان فارسی قرار گرفتند چرا؟ زبان رسمی فارسیه تلویزیون رادیو روزنامه ………….فارسیه این بلا نه تنها سر زبان لکی که دارای واژگان زیاد ی از فارسی است اومده بلکه حتی ترک زبانان نیز متعرضند به نظرم نباید قوم لک برای پیشینه سازی فرهنگی خودش را به زبان کردی یا لهجه لری پیوند بزند لکها مفاخر ادبی هم مثل ملا پریشان و شاید بابا طاهر هم داشتند

[پاسخ]

لکستانی در گفته :

جناب آشنا مطالب اقای آزادبخت نشان از تبعیض رفتاری مرکز استان جنابعالی و صدا وسیمای مرکز لر که از صحبت کردن با زبان لکی در فیلم ها و سریال های ساخت استان ممانعت بعمل می اورد و بچشم تحقیر به لک و فرهنگ دیرینه ان نگاه میکند و ..

[پاسخ]

رومشگانی در گفته :

جناب قبادی عزیز شما فارغ از شاعر بودن دکتر بودن و یادگار جنگ بودن برای ما عزیزید ولی به نظر من نباید به هیچ وجه اجازه نشر این شعر!! رو می دادید از عزیزان میرملاس هم خواهش میکنم کمی بیشتر دقت کنند در ارائه مطالب. به قول دوستمون یاد کردن از دفاع مقدس کار ارزنده ایست ولی از راه درست و اصولی آن نه راهی که با احترام به شما باید بگم نادرسته و دون شان شما و دفاع مقدسه چون به هیچ وجه اصول سرودن در اون رعایت نشده

[پاسخ]

زنده باد زبان لکی

[پاسخ]

زنده باد زبان لکی

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :