کد خبر : 6518
تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 148 بازدید

حمید سمندریان پیشكسوت تئاتر كشورمان درگذشت

به گزارش ميرملاس نيوز به نقل از ایرنا، سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز در منزل خود چشم از جهان فروبست. سمندریان در سال 1310 در تهران متولد شد. شروع فعالیت تئاتریش در حین تحصیل در دوره متوسطه بود او در كلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی شركت كرد. سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود. […]

به گزارش ميرملاس نيوز به نقل از ایرنا، سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز در منزل خود چشم از جهان فروبست.

سمندریان در سال 1310 در تهران متولد شد. شروع فعالیت تئاتریش در حین تحصیل در دوره متوسطه بود او در كلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی شركت كرد.

سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود.

وی پس از اتمام دوره دبیرستان به اروپا سفر كرد و در آلمان دوره مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند اما بعد از آن به كنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد برخورد با تئاتر آن‌قدر برایش گسترده بود كه مجالی برای موسیقی نمی‌گذاشت و شاید برای همیشه از موسیقی خداحافظی كرد.

وی طی شش سال به صورت آكادمیك تحت آموزش ادوارد ماركس كه یكی از استادان برجسته تئاتر بود اصول و مبانی كارگردانی و بازیگری را آموخت و همزمان در آلمان به صورت حرفه‌ای مشغول به كار شد.

سمندریان از بنیانگذاران دانشكده تئاتر دانشگاه تهران است وكار تدریس را بدون وقفه تا به امروز در دانشگاه‌های تهران و كلیه دانشگاه‌های تئاتری ادامه داد.

در سال 1373 به تاسیس كلاس‌های آزاد بازیگری و كارگردانی دست زد كه هنرجویان بسیار زیادی از آنجا دانش‌آموخته شدند و به عرصه حرفه‌ای هنر وارد شدند.

پیكر زنده یاد حمید سمندریان، كارگردان و مدرس برجسته ی تئاتر صبح روز شنبه – 24 تیرماه-از مقابل تالاری كه به نام او (استاد سمندریان) در تماشاخانه ایرانشهر نامگذاری شده است، به سمت قطعه ی هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع خواهد شد.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

كوليوند.ز در گفته :

روحش شاد ويادش گرامي باد.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :