کد خبر : 6518
تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 139 بازدید

حمید سمندریان پیشکسوت تئاتر کشورمان درگذشت

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا، سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز در منزل خود چشم از جهان فروبست. سمندریان در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد. شروع فعالیت تئاتریش در حین تحصیل در دوره متوسطه بود او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی شرکت کرد. سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود. […]

به گزارش میرملاس نیوز به نقل از ایرنا، سمندریان استاد بزرگ تئاتر ایران سحرگاه امروز در منزل خود چشم از جهان فروبست.

سمندریان در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد. شروع فعالیت تئاتریش در حین تحصیل در دوره متوسطه بود او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی شرکت کرد.

سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان ذوالفنون بود.

وی پس از اتمام دوره دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دوره مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند اما بعد از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد برخورد با تئاتر آن‌قدر برایش گسترده بود که مجالی برای موسیقی نمی‌گذاشت و شاید برای همیشه از موسیقی خداحافظی کرد.

وی طی شش سال به صورت آکادمیک تحت آموزش ادوارد مارکس که یکی از استادان برجسته تئاتر بود اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و همزمان در آلمان به صورت حرفه‌ای مشغول به کار شد.

سمندریان از بنیانگذاران دانشکده تئاتر دانشگاه تهران است وکار تدریس را بدون وقفه تا به امروز در دانشگاه‌های تهران و کلیه دانشگاه‌های تئاتری ادامه داد.

در سال ۱۳۷۳ به تاسیس کلاس‌های آزاد بازیگری و کارگردانی دست زد که هنرجویان بسیار زیادی از آنجا دانش‌آموخته شدند و به عرصه حرفه‌ای هنر وارد شدند.

پیکر زنده یاد حمید سمندریان، کارگردان و مدرس برجسته ی تئاتر صبح روز شنبه – ۲۴ تیرماه-از مقابل تالاری که به نام او (استاد سمندریان) در تماشاخانه ایرانشهر نامگذاری شده است، به سمت قطعه ی هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع خواهد شد.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

كوليوند.ز در گفته :

روحش شاد ویادش گرامی باد.

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :