کد خبر : 65274
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 596 بازدید

پيشينه‌ي مطبوعات كوهدشت منتشر شد

  كيانوش رستمي كتاب “پيشينه‌ي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي كوهدشت”  را به همت انتشارات شاپورخواست در 303 صفحه منتشر نمود. پس از «دستور خط براي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي» و «سيري در تاريخ مطبوعات محلي لرستان» اين سومين اثر رستمي در حوزه‌ي مطبوعات است كه روانه‌ي بازار كتاب مي‌شود. يادداشت آغازين اين كتاب را با […]

5104a1b2e1964d6decac501573adac6e_S

 

كيانوش رستمي كتاب “پيشينه‌ي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي كوهدشت”  را به همت انتشارات شاپورخواست در 303 صفحه منتشر نمود. پس از «دستور خط براي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي» و «سيري در تاريخ مطبوعات محلي لرستان» اين سومين اثر رستمي در حوزه‌ي مطبوعات است كه روانه‌ي بازار كتاب مي‌شود.

يادداشت آغازين اين كتاب را با هم مي‌خوانيم:

 «از زماني كه شعبه‌ي سيزدهم ديوان عالي كشور، رأي شعبه‌ي اول دادگاه تجديد نظر و (كيفري) استان لرستان را تأييد و قابل قبول دانست، بنده رسماً به مدت يك سال طبق همين رأي از تصدي مشاغل مطبوعاتي محروم شدم. بدترين محدوديت؛ يعني از كسي كه سال‌ها جز نوشتن كار ديگري نمي‌داند و نمي‌تواند، بخواهند كه ننويسد! بر اساس اصل «عدو شود سبب خير، اگر خدا خواهد»، از فرصت پيش‌آمده استفاده كردم، بدين روي مدت‌ها بود كه دنبال چنين فرصتي مي‌گشتم كه برخي از آثارم را به دست چاپ بسپارم. نخستين اثرم با نام «دستور خط براي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي»، سال گذشته چاپ شد؛ اما انديشه‌ي تدوين و چاپ كتاب «پيشينه‌ي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي كوهدشت» به چهار سال پيش برمي‌گردد، در آن سال‌ها كه سرگرم درس و مشق بودم و در مقطع دكترا تحصيل مي‌كردم، بر آن شدم تا موضوع پايان‌نامه‌ام را بررسي مطبوعات محلي ايران با تأكيد و شاهد مثال‌هايي از مطبوعات ولايت خودم (لرستان) انتخاب نمايم. موضوع رساله در شوراي دانشكده تأييد شد. البته پيش از اين مقالاتي در اين حوزه در برخي از نشريات محلي به‌ويژه هفته‌نامه‌ي سيمره به چاپ رسانده بودم. به هر روي، يادداشت‌هاي پراكنده‌ي خود را سامان دادم.

در سال 2013 چكيده‌اي از پايان‌نامه‌ام را با عنوان «سيري در تاريخ مطبوعات لرستان» به همت انتشارات “عرفان” شهر دوشنبه‌ي تاجيكستان منتشر كردم كه اگر خدا بخواهد و عمري باقي باشد اين اثر را مفصل‌تر و مشروح‌تر با نام «تاريخ تحليلي مطبوعات لرستان» از خط سريليك (كريليك) به فارسي برگردان خواهم كرد.

همان‌گونه كه گفته آمد؛ آن‌چه پيش روي داريد «پيشينه‌ي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي كوهدشت» نام دارد. آن‌گونه كه در صفحات بعدي گفته‌ام، پاي مطبوعات و رسانه‌هاي گروهي نسبت به دو شهر خرم‌آباد و بروجرد ديرتر به كوهدشت باز شده است. اما به دليل نقش مهم و تأثيرگذار رسانه‌هاي همگاني روي افكار عمومي، بر آن شدم تا هم دِينم را نسبت به زادگاهم ادا كرده باشم و هم به معرفي خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و اهالي رسانه اين شهرستان محروم بپردازم و آنان را كه در آگاه كردن و بيداري مردم نقشي انكارناپذير داشته‌اند، به جامعه بشناسانم.

در گام نخست بر آن بودم تا تنها به مطبوعات چاپي بپردازم اما چون تاريخ مطبوعات اين ديار عمري بسيار كوتاه- ولي پُربار- دارد و كتاب كوچكي سامان مي‌يافت، بدين روي، بخش‌هاي معرفي روزنامه‌نگاران، معرفي تارنماها با توجه به ظهور اين نوع جديد و تأثيرگذار رسانه‌ي مجازي، معرفي فروشندگان روزنامه‌ها و … را به كتاب افزودم.

كتابی که در پیش رو دارید در ده بخش تنظيم شده است. بخش نخست: موقعیت، آثار تمدن و نهادهاي فرهنگي کوهدشت، بخش دوم: تاریخچه‌ی مطبوعات در ایران، بخش سوم: نگاهي به تاریخ مطبوعات محلی لرستان، بخش چهارم: پیشینه‌ی مطبوعات در کوهدشت، بخش پنجم: معرفي نشریاتي كه روزنامه‌نگاران كوهدشتي‌ در خارج از اين شهرستان منتشر كرده و يا مي‌كنند، بخش ششم: ويژه‌نامه‌هاي مطبوعاتي، بخش هفتم: معرفی روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و عکاسان مطبوعاتی، بخش هشتم: فروشندگان مطبوعات، بخش نُهُم: وبلاگ‌نویسان و پايگاه‌هاي خبری و بخش دهُم: پيوست‌ها (اسناد و تصاوير).

نگارنده ادعا ندارد كه اين اثر خالي از نقص و اشتباه است، بدين روي از صاحب‌نظران و اهل فن انتظار دارد خطاهاي احتمالي اين اثر را گوشزد نمايند تا در چاپ‌هاي بعدي اصلاح گردد.

در پايان بر خود بايسته مي‌دانم تا از دوست ارجمندم جناب آقاي سيّديدالله ستوده مدير فرهيخته‌ي انتشارات شاپورخواست كه چاپ اين اثر را با گشاده‌رويي پذيرفتند، سپاس‌گزاري نمايم. هم‌چنين از سركار خانم ثريا ساكي كه اُمور رايانه‌اي و صفحه‌آرايي كتاب حاضر را برعهده داشتند، قدرداني مي‌كنم. از دوست روزنامه‌نگارم جناب پرويز گراوند كه يك بار اين اثر را خواندند و نكات خوبي را يادآور شدند نيز سپاس‌گزارم. يزدان بي‌همتا به همه‌ي اين گراميان بختياري و كامگاري دهاد!»

 

 

 

کیانوش رستمی – خرم‌آباد، اسفندماه 1392

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

کاکائیان در گفته :

ضمن تبریک خدمت جناب دکتر رستمی ،به امید انتشار آثار فاخر دیگری از شما در حوزه مطبوعات ، موفق و پایدار باشید. انشاء الله

[پاسخ]

فردین گراوند در گفته :

دکتر کیانوش جان رستمی با سیمره ات سیرابیم جاری مانی

[پاسخ]

سپاس از دکتر رستمی بخاطر زحمات این سالها

[پاسخ]

حسين رستمي در گفته :

درودبراستادفرهيخته دكتررستمي

[پاسخ]

پرويز گراوند در گفته :

تبريك،توفيق همراه تان، درود نثارتان

[پاسخ]

فاطمه نیازی در گفته :

تبریک بسیار به آقای رستمی و به سیمره ی همیشه جاری.
مانا نام سیمره…
با آرزوی جاری شدن ها و موفقیت ها..

[پاسخ]

حسین ناصری/مدیر مسئول ماه نامه آفتاب در گفته :

جناب آقای رستمی! سلام علیکم
تبریک عرض می نمایم و امیدوارم هم چون گذشته موفق باشی.
انتظار می رفت از لوگوی «ماه نامه آفتاب» که از سال 78 تا کنون بعد از هفته نامه سیمره فعال ترین نشریه شهرستان کوهدشت بوده و هست، در طرح روی جلد استفاده می کردید.

[پاسخ]

كيانوش رستمي پاسخ در تاريخ شنبه ۱۶ اسفند , ۱۳۹۳ ۱۶:۳۸:

درود بر شما و ديگر دوستاني كه بر بنده منت نهاده پيام تبريك گذاشته‌اند. جناب ناصري من لوگوي تمام نشريات رادراختيار طراح روي جلد جناب داريوش عزيز گذاشته‌ام و نظر ايشان چنين بوده است؛ حتما جناب‌عالي به انصاف و دقت نظر آقاي جعفري اذعان دارييد. پيروز باشيد.

[پاسخ]

کاسیت در گفته :

درود خدا بر دکتر رستمی عزیز

خداقوت و سپاس بی کران از زحمات بی پایانت.

ارادتمند فیروز اسماعیلی نژاد

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :