کد خبر : 6535
تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 204 بازدید

مديركل ميراث در بازديد از ميرملاس :نقوش میرملاس درون ديوار شيشه‌يي نشكن مي‌روند

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگري لرستان از ایجاد دیواره‌ی شیشه‌يی نشکن برای حفظ نقوش صخره‌يي غار میرملاس خبر داد. به گزارش ميرملاس نيوز به نقل از ايسنا ؛ گودرزی در بازدید از نقوش صخره‌يي میرملاس کوهدشت، با بیان این‌که قدمت اثر شاخص و ارزشمند میرملاس به هزاره‌ي سوم تا نهم پیش از میلاد یعنی 5 […]

 

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگري لرستان از ایجاد دیواره‌ی شیشه‌يی نشکن برای حفظ نقوش صخره‌يي غار میرملاس خبر داد.

به گزارش ميرملاس نيوز به نقل از ايسنا ؛ گودرزی در بازدید از نقوش صخره‌يي میرملاس کوهدشت، با بیان این‌که قدمت اثر شاخص و ارزشمند میرملاس به هزاره‌ي سوم تا نهم پیش از میلاد یعنی 5 تا 11 هزار سال پیش مي‌رسد، گفت: گذر زمان سبب آسیب ديدن جدی این اثر شده است و برای مراقبت و حفاظت از این نقوش صخره‌يی باید کار کارشناسی انجام شود.

وی بيان کرد: این کار، یک کار گروهي است و ما قول می‌دهیم در اسرع وقت، در شورای فنی معاونت اداره کل میراث فرهنگی لرستان این موضوع را در دستور کار قرار دهیم و از افراد اهل فن و کارشناسان خبره نیز در این زمینه استفاده کنیم. تلاش مي‌كنيم تدابیر درستی را برای نگهداری از این اثر بیندیشیم و پس از بررسی‌های لازم، در فرصت مناسب، تصمیم خود را درباره‌ي راهکارها، از طریق رسانه‌ها اعلام مي‌كنيم.

او اظهار کرد: پیشنهاد اولیه‌ي ما برای نگهداری از این اثر ارزشمند تاریخی، ایجاد جداره‌ي شیشه‌يی نشکن است؛ اما باید این موضوع را به همکاران اعلام كنيم كه در اسرع وقت، موضوع را مطرح مي‌كنيم و در صورث مثبت بودن نظر کمیته‌ي فنی، این کار را انجام می‌دهیم. امیدواریم هزینه‌ي اين كار در اعتبارات سال 91 پیش‌بینی و این امر محقق شود.

وی گفت: با توجه به این‌که ما بنا بر درخواست‌های مکرر مردم اینجا حضور پیدا کردیم، امیدواریم بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان برای حفظ این آثار اقداماتی را انجام دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگري لرستان همچنین یادآوري كرد: در سال 85 برای ثبت 16هزارمین اثر ملی در کشور، به تمام شهرستان‌ها اعلام شد که شاخص‌تری آثار تاریخی خود را اعلام کنند. در ميان تمام آثار، اثر تاریخی میرملاس به‌عنوان 16هزارمین اثر به ثبت ملی رسيد.

فرماندار کوهدشت نیز گفت: این اثر از آثار تاریخی شهرستان کوهدشت است که طبق نظر کارشناسان حدود 12هزار سال قدمت دارد و دارای نقوشی بسیار زیبا و جالب است که در جهان منحصربه‌فرد هستند. متأسفانه بخش زیادی از این آثار از بین رفته که لازم است، با همکاری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگري لرستان، اقداماتی را در این زمینه انجام دهیم و در سال 91 بخشی از اعتبارات آن را برعهده بگیریم و از آن حفاظت کنیم.

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سیروس علیپور در گفته :

درود بر امین عزیز
خیلی خوشحالم که پیگیر قضیه ی میر ملاس هستی
حتا اگر بتوانیم چند تصویر آن را به آیندگان برسانیم بازهم خوب است
تردید نداشته باشیم که آیندگان برای میراث کهن ارزش فراوانی قائل خواهند بود
درود بر همه ی کسانی که در این عرصه (دفاع از هنر و میراث نیاکان)فعالند و بیکران آفرین بر گمنام هم تبارانی که بی هیچ چشمداشتی برای این میراث ارزشمند در تلاشند و دل می سوزانند

[پاسخ]

احمد در گفته :

اقای علیپور میراث ارزشمند ما شهدای جنگند که در بهشت زهرا ارمیده اند ایا کسی به فکر ورودی بهشت زهرا هست ………………

[پاسخ]

مهدی دوست محمدی پاسخ در تاريخ شنبه ۲۴ تیر , ۱۳۹۱ ۰۷:۵۸:

احمد عزیز سلام
هر دوی این قضایا اهمیت و ارزش خاص خود را دارند. اثبات شیء نفی ماعدا نمی کند.
شهیدان لاله های واژگون اند که رو بر خاک لیکن تاج بر سر…

[پاسخ]

به به چه دیدگاهی جالبی شهدا و اشیا قیمیتی

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :