کد خبر : 65520
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۱:۰۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 248 بازدید

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان:نمی‎توان به کشاورز گفت 5 سال در منطقه(کوهدشت) فعالیتی نداشته باشد

    رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان گفت: اگر در کشور تقسیم آب می‎خواهد صورت گیرد همه باید این کار را انجام دهند. به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا،  دکتر مراد سپهوند در جلسه کارگروه خشکسالی استان، بیان کرد: در خوزستان حدود 350 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آن به شیوه ثقلی آبیاری می‎شوند […]

index

 

 

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان گفت: اگر در کشور تقسیم آب می‎خواهد صورت گیرد همه باید این کار را انجام دهند.

به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا،  دکتر مراد سپهوند در جلسه کارگروه خشکسالی استان، بیان کرد: در خوزستان حدود 350 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آن به شیوه ثقلی آبیاری می‎شوند و کشت منطقه توسعه داده شده است.

وی اضافه کرد: وقتی که از کارشناسان این منطقه در رابطه با کمبود آب سوال شد در جواب گفتند که مشکلی از این بابت ندارند.

سپهوند ادامه داد: اگر بنا باشد تقسیم آبی صورت گیرد باید تمام کشور این کار را انجام دهند و ما نباید خود داوطلب شویم. برای مشکل کم‎آبی استان هنوز توصیه عملیاتی نیست و راهکارها توجیه اقتصادی ندارند.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی لرستان با اشاره به مشکل کم‎آبی شهرستان کوهدشت گفت: در این منطقه 10 هزار هکتار کشت آبی داریم. باید برنامه‎ای برای این اراضی داده شود تا به شیوه‎ای صحیح از آنها بهره برد.

وی افزود: بحث‎های ما در رابطه با مشکل کم‎آبی اگر عملیاتی نشود و راهکار اصولی نداشته باشد استخوان لای زخم است. نمی‎توان به کشاورز گفت 5، 10 سال در منطقه فعالیتی نداشته باشد که سفره‎ها تغذیه شود آنان این موضوع را از ما نمی‎پذیرند.

سپهوند تصریح کرد: با کشت محصولاتی که توجیه اقتصادی و بهره‎وری بالایی از آب دارند باید منابع آبی را مدیریت کرد.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

روستايي در گفته :

جناب سپهوند آب كشاورزي كوهدشت بايستي از يك سد تامين شود .در حال حاضر كليه چشمه هاي آب اطراف دشت كوهدشت بطور 100% خشك شدند همه اهالي روستاهاي اطراف كوهدشت به شهر مهاجرت كردند و تعداد كمي هم كه در روستاها هستند با تانكر آب رساني مي شوند كه تبعات بسيار غير قابل تحملي را ايجاد كرده -مردم حتي بهداشت خوبي ندارند .به نظر بنده اين طرح جلوگيري از كشتهاي كه آب زياد مصرف مي كنند پيام بسيار خوبي براي همه مردم و مسئولين ايجاد كرده است .

[پاسخ]

عليپور در گفته :

آقاي دكتر به علت كم آبي پمپ خانه ما خدا وكيلي امسال دو با سوخته اميد است با توجه به مشكل كم آبي ديگر در كوهدشت شاهد كشت ذرت و چقندر قند نباشيم مجددا از نماينده محترم شهرستان ، مدير سازمان جهاد كشاورزي و فرماندار با تدبير كوهدشت جهت اين تصميم شجاعانه تشكر مي كنيم . نمي شود به خاطر چند كشاورز 200 هزار نفر از تشنگي بميرند .

[پاسخ]

همشهری در گفته :

جناب آقای سپهوند یعنی میشه به مردم و نسل آینده بگیم سفره آبی وجود ندارد و از شهر کوچ کنید!!؟.

[پاسخ]

کونانى در گفته :

باىد عده اى براى چرخاندن چرخ صنعت تهران همىشه وجود داشته باشه.اگر کوهدشت سد داشته باشد کى نىرو کار تهران رو تامىن کنه.

[پاسخ]

ریویار در گفته :

با سلام
جناب دکتر تقسیم آب چه ربطی به سفره های زیرزمینی منطقه ما دارند؟؟؟؟؟
بحث این ات که استحصال آب از سفره های زیر زمینی در معرض تهدید بسیار جدی که صد در صد آب شرب منطقه ما را تشکیل می دهند به خاطر منفعت 200 نفر از کشاورزان متمول که بچه هایشان در مناطق برخوردار کشور و یا خارج زندگی می کنند یک ظلم آشکار است.
به خاطر این ملت تشنه و فقیر دست از این توجیه های کودکانه بردارید

[پاسخ]

ازادبخت در گفته :

همه باید قبول کنیم و بخصوص کشاورزان عزیز که مهم تامین آب شرب برای مردم است.کمی انصاف کافی است.اب مایه حیات است و………………….

[پاسخ]

مراد سپهوند در گفته :

با تشکر از دوستان عزیزی که کامنت گذاشته اند.بایستی عرض کنم که سخنان جسته و گریخته بنده را دوستان میرملاس از قول ایسنا لرستان آورده اند که او هم از خبرنگارش که در جلسه ما(کمیته تخصصی پیشگیری از بحران آب مرکز تحقیقات کشاورزی استان) حاضر بود،آورده است.این خانم خبرنگار همیشه لطف می کند و در جلسات ما شرکت می کند ولی احتمالا به دلیل تخصصی بودن بحث ها نمی تواند آنها را خوب انتقال دهد.عرض می کنم که بحران اب در کشور ما درست،در کوهدشت درست اما اکنون زمانه تقسیم عادلانه آب بین استان های کشور و هنگامه یک عزم ملی و تصمیم همگانی است که در کل کشور بایستی به اجرا درآید.من کارشناس آب و خاک هستم و به خوبی با عمق فاجعه خشکسالی و بحران آب مواجه هستم.من با این شناخت عمیق می گویم که اگر قرار است صرفه جویی شود،اگر قرار است جلوی کشت های با مصرف آب زیاد گرفته شود و…..این نباید تنها مختص لرستان و کوهدشت باشد.من می پر سم که چرا اصفهان بدون داشتن منبع آب قابل توجه برنج کشت می کند!؟ چرا جیرفت بدون آب هندوانه می کارد!؟چرا استان های شمالی با بارندگی و آب زیاد حاضر نیستند سطح زیر کشت برنج را کاهش دهند!؟ چرا بعضی دوستان متوجه نیستند که چه می گویم!؟چرا خوزستان باید همین الان توسعه 350 هزار هکتار ی کشت آبی(شامل نیشکر!!) آن هم به روش آبیاری سطحی را با بودجه میلیاردی در دست اقدام داشته باشد!؟چرا آب های زاگرس باید به خوزستان وارد شوند و نفله شوند!؟چرا کسی چیزی نمی گوید!؟ اگر در بحران آب و خشکسالی هستیم،همه ملت وهمه استان ها باید هزینه اش را بپردازند.اگر قرار است جلوی کشت های با مصرف زیاد آب گرفته شود،سهم هر استان باید مشخص شود و همه استان ها این کار را بکنند.ما نمی توانیم به قیمت محرومیت باز هم بیشتر مردم لرستان باز هم مثل زمان جنگ جور سایر استان ها را بکشیم!این بار همه با هم باید شروع کنیم.چرا بعضی دوستان متوجه نیستند چه می گویم.چرا بعضی ها فکر می کنند ما نمی دانیم وضعیت منابع اب مان چگونه است!؟ما که کمیته تخصصی این موضوع مرکب از کارشناسان متخصص را تشکیل داده ایم و حداقل ماهی یک جلسه داریم که سه جلسه آن فقط در مورد کوهدشت بوده است.اجازه بدهید گفتمان بحران اب در کشور را به صورت اصولی و منطقی و عادلانه پیش ببریم.اجازه بدهید در یک برنامه ملی و همگانی ما هم سهم خودمان در صرفه جویی آب را بپردازیم و نه بیشتر!اجازه بدهید تکلیف نیشکر و سبزی کاری خوزستان و صیفی جات جنوب و برنج شمال و…..مشخص شود تا ماهم تکلیف این هزار هکتار ذرت کوهدشت را همزمان با آن ها مشخص کنیم.این است سخن من.چرا بعضی ها بدون آگاهی و اشراف به کلیت موضوع حرف می زنند!؟چرا تا سد گاوشمار ساخته شود!مردم و فرهیختگان کوهدشت آب آشامیدنی سالم را مطالبه نمی کنند!؟مگر آب رسانی به رومشگان(برای آشامیدن) و احداث تصفیه خانه و آب رسانی به کونانی و طرهان از سرسیمره و اب رسانی به کوهدشت از مسیر اولاد قباد خیلی سخت است!؟آیا اگر استان…..با همین مشکل مواجه بود،همه بودجه و امکانات را برای رفع مشکل اختصاص نمی دادند!؟این است حرف من که آن خانم خبرنگار نتوانسته خوب آن را منتقل کند.حالا اگر این منطق و استدلال سخت و مشکل به نطر می آید،بسم الله هر چه دلتان می خواهد بگویید و انجام دهید!همین ! با تشکر.

[پاسخ]

روستايي در گفته :

جناب سپهوند با سلام
آقا تصميم و اختيار عمليات اجرايي در اختيار شماها است .امثال بنده فقط نظر خودمان گفتيم كسي جلوگير شما كه نشده شما در سطح كشوري اهداف استاني را پيش ببريد .
اما مشكل مهاجرتهاي روستاييان كوهدشت يك واقعيت روزمره است كه عمده ترين دليل مهاجرت هم عدم وجود آب شرب است .
شما اشراف كاملتري داريد و مي دانيد كه اطراف همين دشتهاي كوهدشت چه چشمه هاي پر آبي داشته كه اثري از آنها نيست …

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :