کد خبر : 66094
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 402 بازدید

قلعه تاریخی منیژه کجاست ؟

  قلعه تاریخی منیژه از جاذبه‌های گردشگری شهر کوهدشت لرستان است.  به گزارش میرملاس به نقل ایسنا، این قلعه تاریخی از جاذبه‌های گردشگری شهر کوهدشت واقع در استان لرستان است و آثار سنگ و گچ ساختمانی و چهار دیواری سنگ چینی شده است که به نام قلعه منیژه معروف است.  این آثار سنگی مانند شباهتی […]

39297

 

قلعه تاریخی منیژه از جاذبه‌های گردشگری شهر کوهدشت لرستان است.

 به گزارش میرملاس به نقل ایسنا، این قلعه تاریخی از جاذبه‌های گردشگری شهر کوهدشت واقع در استان لرستان است و آثار سنگ و گچ ساختمانی و چهار دیواری سنگ چینی شده است که به نام قلعه منیژه معروف است.

 این آثار سنگی مانند شباهتی به قلعه ندارد و بر فراز قله‌ای از کوه سرسرخن کوهدشت، آثار یک دژ باقی مانده است.

 طول باروی قلعه بیشتر از ۱۰۰ متر است که در قسمت شمال آن آثار چند اتاق دیده می‌شود؛ سطح عمومی قلعه نزدیک به ۲۵۰۰ مترمربع است و در قسمت جنوبی اتاق‌ها، ‌ آثار یک مخزن بزرگ آب دیده می‌شود که دیوار آن ساروج‌کشی شده است.

 راه ورود به قلعه فقط از سمت دره است که به سوی آن امتداد دارد؛ اهمیت این قلعه در تسلط آن بر دره‌های اطراف و وسعت دید جالب توجه آن است که موجب حیرت بینندگان و جهانگردان می‌شود.

 در داخل قلعه، نقبی عجیب و جالب توجه وجود دارد که دهانه‌ آن تا ۱۰ متر به طرف شرق و جنوب دارای شیبی تند است و ۱۵ متر عمق دارد.

 سقف این نقب با نوعی ساروج قالب‌بندی و تاق زده شده است؛ در انتهای راهرو، چاهی است با قطر دهانه یک م‌تر، که اطراف آن سنگ‌چین شده و عمق آن ۲۲ متر است، ولی آب ندارد.

 سکه‌هایی که از این محل به دست آمده‌اند به دوره اشکانی مربوط می‌شوند. 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

برار جن کیلومتری شهرکویشته کجاهه کم روستا کم بخش خو معرفش بک

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :