کد خبر : 66440
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,040 بازدید

کوهدشت و استاندار ؛ آمیران و بن‌لار

   صالح سوری / میرملاس :  چند روز پیش در خبرگزاری ایرنا آمده بود که استاندار لرستان در حاشیه بازدید از پروژه‌های کشاورزی و عمرانی بخش معمولان پلدختر بر آسفالت جاده “بن‌لار” به “چهار قلعه” و “آمیران کوشکی” به کوهدشت تا پایان امسال تاکید کرده است. نگارنده که تمام کودکی و نوجوانی خود را در […]

images

 

 صالح سوری / میرملاس : 

چند روز پیش در خبرگزاری ایرنا آمده بود که استاندار لرستان در حاشیه بازدید از پروژه‌های کشاورزی و عمرانی بخش معمولان پلدختر بر آسفالت جاده “بن‌لار” به “چهار قلعه” و “آمیران کوشکی” به کوهدشت تا پایان امسال تاکید کرده است. نگارنده که تمام کودکی و نوجوانی خود را در حد فاصل این دو جاده زیسته است با شنیدن این خبر چو بید بر خود لرزیدم و دلشوره‌ای عجیب سراپای وجودم را فرا گرفت.وقتی که به عرصه‌های طبیعی شهرستان و استان می‌نگرم و جاده‌های آسفالت شده این مناطق را در نظر می‌گذرانم،چیزی جز طبیعتی تخریب شده و جنگل‌هایی سوخته بر جای نمی‌بینم.واقعیت آن است برخی از این جاده‌هایی که برای مناطق عشایری و روستایی احداث شده و آسفالت گردیده، مضرات آنها بیش از فوایدشان بوده و نه تنها نتوانسته از سیل مهاجرین روستایی و عشایری به شهرها جلوگیری کند، بلکه از نظر اقتصادی نیز تولیدات آنها عوایدشان کمتر از هزینه های است که برای راه شکافی و آسفالت این جاده‌ةها پرداخت شده است.
بی شک منطقه “چهارقلعه” و “قرعلیوند” یکی از بکرترین نواحی جنگلی شهرستان کوهدشت محسوب می‌شود که با آسفالت راه ارتباطی آنها به “بن‌لار” و “آمیران” که احتمالا با یک مطالعه جامع و ارزیابی زیست محیطی فاقد توجیه اقتصادی هستند،جنگل‌های آنان را دچار همان سرنوشتی می‌کند که جاده “اولاد قباد” به آن دچار گردید.به راستی آسفالت این جاده‌‌ها گره از کدام مشکلات این مناطق می‌گشاید و کدام مراکز عمده اقتصادی را به هم متصل می‌نماید؟معمولان و کوهدشت چه ارتباط اقتصادی مهمی با هم دارند که جاده میان‌بر حد فاصل آنها باید آسفالت گردد؟ روزانه مگر چند خودرو بین این دو مرکز تردد می‌کنند که باید جنگل‌های بکر منطقه را به تیغ بولدوزرها سپرد ؟آسفالت این جاده‌ها به کدام نیاز اقتصادی، اداری، فرهنگی و … پاسخ می‌دهد؟روستاهای “قرعلیوند”، “خوشناموند”، “سوری لکی” و “چهار قلعه” که بنا به دلایل تاریخی و نسبت‌های قومی و قبیله‌ای بیشترین ارتباط را در بین روستاهای کوهدشت با بخش معمولان دارند، بجز شرکت در مراسم فاتحه‌خوانی و دید و بازدیدهای فامیلی آن هم به صورت محدود چه ارتباط اقتصادی مهم دیگری با بخش معمولان دارند؟آیا باغ‌های انجیر روستای “چهارقلعه” که بیشتر از کم‌آبی رنج می برند تا نبود جاده آسفالته به سمت پلدختر، اگر یک ساعت دیرتر به بازار مصرف کشور برسند، باغداران آن دچار آسیب جدی می‌شوند؟
آقای استاندار! به جنگل‌های بلوط کوهدشت رحم کنید و پای تبر به دستان بی‌مسئولیتی که به خاطر یک سیخ کباب درختی را بی رحمانه به خاکستر تبدیل می‌کنند، به این مناطق باز نکنید.
آقای استاندار! امیدوارم تیمی از کارشناسان مجرب و بی‌طرف استان را مأمور نمایید تا ضمن ارزیابی زیست محیطی این پروژه‌ها ضرورت آسفالت این جاده‌ها و پیامدهای مثبت و منفی آن را مطالعه نمایند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دیدگاه شما بسیار زیبا بود

[پاسخ]

برادر جان ایجاد این جاده با هدف گاز رسانی از منطقه قرعلیوند به مناطق افرینه و بن لار و زیودار صورت می پذیرد و با توجه به نزدیکی خطوط انتقال به صرفه تر است

[پاسخ]

سوري لكي در گفته :

به جاي اين كار اگر راست مي گويند جاده خوشناموند به سمت روستاهاي سوري لكي را آسفالت نمايد كه آنقدر خرابه نماينده كنوني 2 بار قول آسفالت آن را داده ولي ….

[پاسخ]

جنگلبان در گفته :

تشکر آقای سوری از مطلب مهمی که گذاشتید در اینجا باید محیط زیست و منابع طبیعی برای احداث این جاده ها درخواست مطالعات زیست محیطی را داشته باشند

[پاسخ]

از خواب غفلت بیدار شده در گفته :

جناب آقای سوری ایجاد جاده آغاز توسعه ی اقتصادی و اجتماعی هر منطقه می باشد بنا بر این بجای مخالفت با این طرح بهتر است از استاندار محترم بخواهید فکری به حال جنگل های بی جنگل بان بفرمایند چرا که خود به یاد دارید که در دورانی نه چندان دور هر کسی از ترس جنگل بان های متعهد به خود اجازه ی قطع درختان این سرمایه های خدادادی را نمی داد ولی امروزه با وجود گاز کشی متاسفانه بیش از هر زمان دیگری جنگل ها نابود می شوند و یا شاید ما نمی دانیم نابودی جنگل ها یکی از سیاست های کلان باشد؟

[پاسخ]

عباس نورمحمدى در گفته :

باسلام خدمت دوست ارزشمندم جناب صالح سورى
درتأييدپيشنهادشمااين حقيرآسفالت جاده کوهدشت به منطقه اولادقبادرومثال ميزنم گرچه شماهم به آن پرداخته ايد
جناب سورى
همه ما اگه کمى به عقب برگرديم جنگل اولادقباد يه منطقه بسيارزيبا ولبريزازدرختان بلوط ميديديم که اکنون توسط ازخدا بي خبران به زمين کشاورزى تبديل شده است.
راستى اى کاش يه نفراز” حوزه علميه “کوهدشت جواب سؤال اين حقير رو بدهد که درآمدحاصله از اين زمينهاى کشاورزى که 6 يا 7 سال قبل جز اراضى ديم وجنگل بود حلال است؟يانه ايرادشرعى دارد
جناب آقاى سورى
درتأييدفرمايشات شما وتذکربه مديران استان عرض کنم اگرجاده آسفالت نمي شد جنگل اولادقبادهم به اين زودى ها تخريب وويران نمى شد.
جناب آقاى سورى
نه من ونه شماونه مردم مخالف عمران وآبادنى وراه سازى وآسفالت نبوده ونيستيم ليکن بايدبپذيريم متأسفانه عده زيادى از مردم از جاده وجنگل واينترنت ومترو گوشى موبايل ووسايل حمل ونقل عمومى بجاى استفاده درست عکس آن رو عمل کرده وساخت جاده به سمت جنگل هم همينطوراست
به اميد آن روز که مديران ودستگاههاى مرتبط جنگل اولادقبادرو از دست فرصت طلبان نجات داده وبه صاحبان اصلى که عموم مردم ونسل هاى آينده هستند برگردانند

[پاسخ]

مطلع2 در گفته :

این جاده با پیگیریهای نماینده پلدختر به منظور استفاده از گاز منطقه قرعلیوند به روستاهای بن لار و زیودار و افرینه و زورانتل صورت میگیرد و تنها یک روکش آسفالت روی جاده خاکی همراه با بهسازی و شن ریزی انجام می شود وقرار نیست مث یک بزرگراه جنگلها را نابود کند صالح سوری هم بهتر است برود و در این مورد بیشتر تحقیق کند.توسعه ضروریه و راه هم زیر ساخت توسعه است

[پاسخ]

بابازاده ،جمعه بیست ویکم فرووردین ۱۳۹۴ در گفته :

جناب اقای سوری امروزه جاده الفبای توسعه و زندگی است و تعمیر وبازسازی جاده معمولان خواسته عموم مردمی است که در انجا کشاورز ی و دامدار ی مشغولند ، شاید دیگر کسی توان بردن اذوقه با پای پیاده را نداشته باشد وخواسته نسل دوم و سومی که میخواهند فراری از بن بست کوهدشت و جاذبه ها و امکانات آن داشته باشند! ! ونه خلوتی برای قلع و قمع ، بدور از چشم ارگانهای نظارتی ،شاید هم دوستداران طبیعتی باشند که قصد خیر خواهی داشته باشند و امکان دسترسی با این وضعیت میسر نباشد وچشمان گره گشا ببینند درختان بلوط چه درد بی درمانی گرفتارند وآخر اینکه جاده فقط تفریح و ماشین بازی نیست

[پاسخ]

ب نظرشما احترام میگذارم وشدیدن موافقم اقای سوری

[پاسخ]

کونانى در گفته :

بنده با نظر آقاى سورى موافقم چون اىن جاده حتى مىانبرى مىان کوهدشت پلدختر نىست اما اگر جاده اى مىان بر بىن کوهدشت ونور آباد وجود داشت از هر لحاظى باعث توسعه اىن دو شهرستان مى شد.

[پاسخ]

همشهری در گفته :

من با نظر اقای سوری موافقم نه تنه توجیه اقتصادی ندارد بلکه ضرر هم دارد الفبای توسعه برای جاده های دارای توجیه اقتصادی است نه ساخت جاده مخرب طبیعت و جنگل

[پاسخ]

از تهران در گفته :

جناب آقای سوری با نظر شما موافقم برای رشد یک درخت سالیان سال طول خواهد کشید، اما همشهریان عزیر و گرامی ما برای کباب چند سیخ گوشت مرغ بدبو یک درخت را که سال ها طول کشیده تنومند شده است با تبر نابود کرده و آن را به خاکستر تبدیل خواهند کرد از مسئولین عزیز تقاضامندیم به جای فکر کردن به جاده ی فرعی بهتر است به فکر جاده ی پل سیمره ـ درب گنبد ـ سه راهی زانوگه و رومشگان یا جاده ی کوهدشت خرم آباد باشند که سالیان سال است نتوانستند جاده کوهدشت خرم آباد را در ست کنند.

[پاسخ]

باسلام .بنده با آقای سوری مخالفم یکی از راههای توسعه هر منطقه ایجاد راههای ارتباطی هست.

[پاسخ]

مهرداد سوری در گفته :

صالح سوری اگر متنی را می نگارد دارای علم آن نوشته و دانش آموخته این رشته بوده و سالهاست که در طرح های توسعه روستایی این مرز وبوم مشغول فعالیت است پس بجای خرده گیری و گفتن حرفهای بی ارزش از نگاه انسانی او بایستی حمایت کرد و قلم او را ستود .

[پاسخ]

كامران دهقاني در گفته :

جناب آقاي سوري عزيز ضمن تشكر از نظر جنابعالي ، درست است كه جنابعالي قرعليوندي هستي ولي تا جايي كه بنده ميدانم بالاي 25 سال است كه در قرعليوند حضور نداري ، هر چند كه از يك خانواده زحمت كشيده اي هستي و با مردم آن ديار ارتباط داري و مستحضريد كه مردم فقير اين روستاها توان پرداخت هزينه اضافي ندارند ، همچنين اگر به جاده چهارقلعه به زيودار ( بن لار ) رفته باشي خواهي ديد كه پهناي باند جاده مواصلاتي كه از قبل زحمت كشيده اند به اندازه يك جاده چهار بانده است و ديگر نياز به قطع درخت و غيره نيست ، بنابراين نبايستي مردم تاوان كم بودن جمعيت منطقه را بپردازند ضمنا” به علت قرابت و فاميلي زياد ، مردم نياز به رفت و آمد چه به لحاظ فاتحه خواني و ديد و بازديد و غيره دارند همچنين روستاههاي زيودار تا چند سال پيش زير نظر حوزه شهرستان كوهدشت بوده اند و مردم فقير و زحمت كش آن ديار نبايستي براي يك فاتحه خواني از چهار قلعه به كوهدشت و سپس به رومشكان و بعد به پلدختر و در نهايت يك چرخش 360 درجه به زيودار بروند و : 1- همانگونه كه مستحضريد يكي از راههاي توسعه روستاها بازسازي و افزايش راهها براي رفاه بيشتر حال مردم است 2- به لحاظ اقتصادي ( دربست كردن ماشين با اين كرايه هاي گزاف ) براي مردم محروم منطقه سخت و دشوار است 2- اگر خدايي ناكرده يكي از اين سفرهاي 360 درجه منجر به فوت يا زخمي شدن باشد ديگر با پول قابل جبران نيست . و در نهايت اميدوارم اگر وقت داشتيد از منطقه بازديد نماييد و خواهيد ديد نياز به قطع درخت و غيره نيست 4- اتفاقا” مردم چهارقلعه تا جايي كه بنده سراغ دارم انجيرهاي خود را با تراكتور و … به زيودار جهت فروش مناسب مي برند كه با آسفالت شدن اين مسير مشكل تا حد زيادي حل خواهد شد. ضمنا” شما نگران هزينه نباشيد اي كاش پول ها بدين صورت خرج شوند .

[پاسخ]

روستايي در گفته :

به نظر اينجانب مخالفت با جاده سازي و راه هاي ارتباط مردمي موجب حفاظت از جنگلها نيست .راه كار اينست كه اگر بناچار جاده اي بايستي براي آسايش مردم از ميان جنگل عبور كند حداقل به همان تعداد درختاني كه قطع مي شود در همان نزديكي اقدام به كاشت مجدد نمود كاري كه در بيشتر كشورها انجام مي دهند.
روستاهاي بن لار و زيودار كه چندين آبادي هستند و جمعيتي زيادي هم دارند قبلاً جز ء طرهان بودند و بخاطر نبود جاده دست رسي به پلدختر ملحق شدند .بسياري ار اهالي اين روستاها بخاطر قرابتهاي زياد و امور اداري خود دوست دارند مجدد به كوهدشت بپيوندند كه با ساخت اين جاده مشكلات آنها كمتر خواهد شد.
البته اين جاده موجود است و لازم به قطع هيچ درختي نيست فقط نياز به زير سازي و آسفالت دارد .طول تقريباً اين جاده 10 كيلومتر است.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

جاده عامل توسعه هر جایی است ایا اگر این مناطق جاده نداشته باشند مردم دیگر جنگل قطع نمی کنند اتفاقا جاده یکی از مطالبات مردم این منطقه است حفاظت از جنگلها بر عهده منابع طبیعی است مردم نیاز مبرم به این جاده ها جهت رفت امدهای فامیلی دارند

[پاسخ]

به جای این کار اگر راست می گویند جاده خوشناموند به سمت روستاهای سوری لکی را آسفالت نماید که آنقدر خرابه نماینده کنونی ۲ بار قول آسفالت آن را داده ولی ….

[پاسخ]

علی سوری در گفته :

سلام بر صالح عزیز
از طبیعت دوستی شما شکی نیست لیکن کوهدشت در محرومیت رنج می برد و یکی از زیر ساخت های توسعه جاده های مواصلاتی بین بخش ها می باشد. احداث این جاده ها کوهدشت را از بن بست خارج می کند. بنابر این صالح عزیز بهتر است مجریان را تشویق کنند. نابودی جنگل ها عمدتا نتیجه خشکسالی، عدم رشد فرهنگ گردشگری و غیره است.

[پاسخ]

فرشاد جمالی در گفته :

باسلام . استاد عزیز ، جاده معبر توسعه و الفبای آبادانی است . چیزی که در تخریب منابع طبیعی ما موثر است بی تدبیری مسئولین مربوط در خصوص بازگذاشتن دست کشاورزان محلی برای تبدیل اراضی مرتع به مزرعه می باشد.شاهد مثال این مدعا اراضی مناطق شمال شهر (اولادقباد) طی چند سال اخیر است که به اندازه 30سال گذشته تخریب منابع طبیعی و جنگل بلوط را به همراه داشته است .

[پاسخ]

مراد موحدی فرد در گفته :

باسلام خدمت جناب اقای سوری و با تشکر از حسن نیت شما در خصوص مساله فوق احداث این جاده ها بجز تخریب و نابودی طبیعت ارمغان خاصی به دنبال نخواهد داشت که متاسفانه دستان تعداد ی از همشهریانمان جهت چند سیخ کباب جنگلهای بکر و زیبای این مناطق را از بین می برند که باعث تخریب کلی جنگلها میگردد اما باشخصه در هفته های گذشته چندین بار در خصوص تخریب جنگلهای این منطقه با مسولین مستقیم شهرستان کوهدشت د ر خصوص تخریب منابع و مراتع و جنگلها تماس گرفتم اما هیچ گونه رغبتی در خصوص نظارت بر مناطق مذکور مشاهده نکردم و کامیونی درختان قطع می کنند واز بین می برند که جای تاسف دار د .باید در میان همشریانمان در خصوص استفاده بهینه از منابع طبیعت فرهنگ سازی شود و مسولین زیربط در خصوص نظارت بیشتر بر منطقه همت بیشتری داشته باشند

[پاسخ]

روستاهاي بن لار و زيودار قبلا جزء شهرستان كوهدشت بودند و بخاطر عدم جاده دست رسي به شهرستان پلدختر ملحق شدند .اين جاده كه در حال احداث شدن است موجب ارتباط اين روستاها به كوهدشت خواهد شد و كوهدشت به رودخانه كشكان نيز متصل خواهد و امكان بهره مندي دارد.
لازم به ذكر است كه اين جاده بصورت شني موجود است و تردد بسختي از آن انجام مي شود فقط نياز به آسفالت دارد و قطع درختي صورت نمي گيرد .

[پاسخ]

سلام برادر سوری : نظرت کاملا محترم است البته برای خودت ،نه مسئولین ولی بنظرم هیچ توجیحی ندارد که سالها انتظار مردم در انجام این اقدام مهم را کار شکنی کنیم اگر مستحضر باشید الان موتور سوران روزانه بر بالای دو شه و گردله ویراژ می روند ما بجای این کار لازم است فرهنگ درست استفاده از طبیعت و درک اهمیت یک درخت ر ا به مردم بیاموزیم و با فرهنگ سازی به مردم بگوییم که به نقل از کارشناسان ارزش هر درخت بالاتر از یک میلیون تومان است مگر جاده عامل تخریب درختان قلنگ کوه شده است که برادر (م -ن)آنها را از ریشه کنده است بجای جلوگیری از احداث جاده به استاندار بگویید اداره منابع طبیعی شما کجاست که این ظلم بزرگ را در حق طبیعت و مردم جوابگو باشد حرامشان باد حقوقی که ازبابت حراست ازاین منابع می گیرند به استاندار بگویید تسریع در احداث این جاده بهانه رااز دست جنگلبانان خواهد گرفت که بعلت صعب العبو ربودن جادها نمی توانیم خوب حراست کنیم ای کاش بجای این توصیه اقدام به مقالعه ای تند در کم کاری اداره منابع طبیعی می فرمودی خدا نگهدار پاینده باشی برادر

[پاسخ]

پرويز گراوند در گفته :

بسيار متاسف بايد بود كه استان و منطقه و كشوري ساخته ايم يا ساخته اند يا تحويل گرفته ايم كه در آن، توسعه و رفاه با حفظ محيط «زيست و زندگي» متعارض است.
هم آقاي سوري و موافقانش و هم مخالفانش درست ميگويند. حق با هر دوي آنهاست گر چه نگاهشان مخالف است.
اگر جاده ساخته نشود، حق برخورداريِ ساكنان آن ناحيه از رفاه و شايد توسعه پايمال ميشود. اگر ساخته شود، طبيعت نابود ميشود و و مكان زيست همان مردمان از دست ميرود. شايد كسي بگويد انسان اشرف مخلوقات است و بر بلوط اولويت دارد. اما اگر اين بلوط و طبيعت نباشد، اشرف مخلوقات جايي براي زندگي نخواهد داشت.
موافقانِ جاده مخالفان را به بي خبري از رنج مردم منطقه و بي دردي و بي اطلاعي از ضرورت توسعه و پيشرفت متهم نكنند. مخالفان نيز موافقان را به عدم درك اهميت طبيعت و عدم فهم ضرورتِ حفظِ محيط زيست متهم نكنند.
اكنون ما ديگر خوشبختانه و متاسفانه در جامعه ي ساده و پيشامدرن زندگي نميكنيم كه مسائلش ساده و تك بعدي باشند و با صِرف وجودِ اراده بتوان آنها را با راه حلهاي ساده حل كرد. ما اكنون در جهاني زيست ميكنيم كه مسائلش پيچيده، چند بُعدي و اغلب متعارض و متناقضند. براي حلِ مشكلات در اين جهان، انديشه و نگاهي لازم است كه مسائل را با پيچيدگي ها و تعارضاتش ببيند و راهكارهايي بدهد كه اين پيچيدگي ها و تعارضات را در خود لحاظ كرده باشد.
نميخواهم پنهان كنم؛ با توجه به ديدگاه و تجربيات و سلائق و علائقم، من نيز مانند شما در يكي از دو گروه فوق قرار ميگيرم، در گروهي قرار دارم كه موافق مقاله ي آقاي سوري هستند. به همين خاطر از آقاي سوري كه اغلب نقاطي را مي كاوند كه از دسترسِ توجه دورند بايد سپاسگزاري كنم. اما اين دليل نميشود كه واقعيت و ضرورتي را كه مخالفان مقاله ي آقاي سوري برايش نگرانند نبينم و در لاكِ نگاهِ خود نابينا شوم.
شايد وقت آن رسيده كه كمي جامع نگرانه تر به مشكلات بنگريم و در پي راهكارهاي پيچيده تر باشيم!؟

[پاسخ]

از طرف اهالي چهارقلعه در گفته :

آقاي سوري عزيز ، قبل از انجام هر طرحي بايستي نقاط قوت و ضعف آن مد نظر قرار گيرد . با توجه به مطالب مشروحه ذيل نقاط قوت طرح خيلي بيشتر از نقاط ضعف آن است . ضمن تشكر از استاندار دولت تدبير و اميد و زحمات شبانه روزي فرماندار پرتلاش و دلسوز كوهشت ، با احداث اين جاده خيلي ازمشكلات روستا ازجمله :‌ كاهش هزينه رفت و آمد – فروش و قيمت مناسب محصولات كشاورزي از جمله انجير كه بالغ بر220 هكتار مي باشد – ارتباط بسيار نزديك مردم منطقه جهت رفت و آمد با جاده سراسري شمال به جنوب – خطر مرگ و ميرناشي از تصادفات جاده اي و … ( در ضمن جاده در ساليان قبل به طور كامل زير سازي شده و ديگر نياز ي به قطع درخت و غيره نيست همچنين لازم به ذكر است خشك ساليهاي اخير و گرد و غبار ناشي از آن باعث خشك شدن درختان بلوط منطقه شده و ما بيش از شما كه در منطقه حضور نداريد از اين وضع نگران و ناراحتيم ، در ضمن مي توان از طريق رسانه ها و طرح مباحث فرهنگي به اين موضوع پرداخت .

[پاسخ]

ميرزايي در گفته :

ضمن تشكر از فرماندار پر تلاش كوهدشت ،‌ روستاي چها قلعه داراي باغات انجير بيش از 250 هكتار مي باشد كه با وصل اين جاده هزينه ها تا حد زيادي كاهش مي يابد .

[پاسخ]

برادر عزیز لطفا الکی ساز مخالف نزن این روزا همه مینویسند صالح جان تو هم فکر کردی از غافله جاموندی و فردا بی شهرت میشی میدونی مشکل همه ماها چیه ؟مشکل اینه که همه ما متخصص بلامنازع تمام امورات هستیم ادعای دانشمندی داریم ولی هیچ نمیدانیم مرد هم نیستیم اعتراف کنیم شما فکر کردید مهندس متخصص راه و جاده وجود نداره که نظر کارشناسیشو بده بسه دیگه اگه پست داشتی که این حرفو نمیزدی مثل آقای ک ک میگفتی استاندار دستبند طلایی استانه و و و و و و و وو و و و

[پاسخ]

دانشگاه تهران در گفته :

جناب آقای سوری از دیدگاه جامع و کامل شما و همچنین تلاش برای آگاهی رساندن به عموم سپاس گذارم. جاده مذکور باید مورد امایش و ارزیابی زیست محیطی و همچنین بررسی بیلان مالی (سود و زیان) قرار گیرد. که با توجه به فرمایشات شما احداث این جاده نه تنها بیلان مالی مثبت نخواهد داشت بلکه حریم امنی را برای حریم شکنان باز خواهد نمود. امید است مطالعات جامع صورت گرفته و تصمیم گیری شود.

[پاسخ]

رستم دوستی زاده در گفته :

همکار دوستدار طبیعت دوست دارم

[پاسخ]

قرعلیوند در گفته :

آقای سوری شما بیرون از گود ایستاده اید و می گویید لنگش کن. بذار مردم به حداقل خواسته شان برسند. این همه زغال از این منطقه به بازار وارد می شود از کدام درختها به دست می آید؟ یک زمانی خود شما در مجفل های خصوصی می گفتید این جاده لازم است حالا چه شده که ؟ این دانشگاه تهران اسم نداشت که نظر خود را با اسم خودش بگذارد؟!

[پاسخ]

به قولی:
بلوط ها آرامش خانواده هستند…
صالح جان!

[پاسخ]

با سلام آقای سوری نظر شما در مورد حفظ طبیعت متین است اما هر منطقه ای جهت پیشرفت نیاز به ارتباطات دارد به نظر من میتوان طوری برنامه ریزی کرد که حداقل خسارات به طبعیت وارد شود و درختان کمتری قطع شوند حتی اگر جاده ای احداث نشود باز هم نمیتوان از قطع درختان جلوگیری کرد چرا که مشکل اصلی مردم ما عدم فرهنگ سازی ست امید است به جای کارشکنی راه حل های مفیدی ارائه کنید چون چنین فرصت هایی دیگر به دست نخواهد آمد

[پاسخ]

احداث این جادهها از ارزوههای دیرینه مردم این منطقه است جاده عامل توسعه است لذا مطالبی خلاف اروزههای مردم ننویسید

[پاسخ]

استاد صالح عزيز مردم منطقه ساليان سال است پيگير اين مطالبه بحق خود هستند لطفا طبل مخالف نكوبيد .

[پاسخ]

بغير از رفت و آمدهاي مردمي ساخت جاده در جنگل براي بازديد و بررسي جنگل و منابع طبيعي لازم است اما متاسفانه برخي نا اگاهانه جنگلها را تخريب و اقدام به كشاورزي مي كنند (مانند جاد اولاد قباد) .همزمان با ايجاد چنين راه هايي اقدامات فرهنگ سازي حفظ جنگل و در صورت لزوم اقدامات قضايي بايستي انجام شود

[پاسخ]

قرعلیوندی در گفته :

جاده عامل تخریب جنگل نیست کسانی که جنگل برای کشاورزی قطع میکنند انها عامل تخریبند این جادهها این مناطق را از بن بست خارج میکند جاده از مطلبات مردم این منطقه است شما هیج قربی با این مناطق ندارید اصالتا خوشناموندی هستی کارشکنی نکنید

[پاسخ]

کونانى در گفته :

ما مردم لر و لک تمام ذهنىتمون اىنه که فلان پارک تو نورآباد بزرگتره ىا کوهدشت تا چند سال دىگه منطقه با کمبود شدىد آب رو به رو خواهد شد و ما در مورد جاده بن لار به جون هم افتادىم به نظر بنده دولت همىن که اجازه مى دهد کار سنتى ده هزار ساله دامدارى و زراعت دىم اجدامون رو انجام بدىم لطف داره نسبت به ما، واقعا که بىتدىرى و بى تفاوتى نسبت به سرنوشت قوم و فرزندان خود هم حدى دارد.

[پاسخ]

محمدپارسا در گفته :

جاده قرعلیوند به معمولان وچهار قلعه به بنلارهیچ توجیه اقتصادی بجز قلع وقمع درختان وازبین بردن پوشش گباهی مناطق مذکور ندارد

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :