کد خبر : 66440
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 992 بازدید

کوهدشت و استاندار ؛ آمیران و بن‌لار

   صالح سوری / میرملاس :  چند روز پیش در خبرگزاری ایرنا آمده بود که استاندار لرستان در حاشیه بازدید از پروژه‌های کشاورزی و عمرانی بخش معمولان پلدختر بر آسفالت جاده “بن‌لار” به “چهار قلعه” و “آمیران کوشکی” به کوهدشت تا پایان امسال تاکید کرده است. نگارنده که تمام کودکی و نوجوانی خود را در […]

images

 

 صالح سوری / میرملاس : 

چند روز پیش در خبرگزاری ایرنا آمده بود که استاندار لرستان در حاشیه بازدید از پروژه‌های کشاورزی و عمرانی بخش معمولان پلدختر بر آسفالت جاده “بن‌لار” به “چهار قلعه” و “آمیران کوشکی” به کوهدشت تا پایان امسال تاکید کرده است. نگارنده که تمام کودکی و نوجوانی خود را در حد فاصل این دو جاده زیسته است با شنیدن این خبر چو بید بر خود لرزیدم و دلشوره‌ای عجیب سراپای وجودم را فرا گرفت.وقتی که به عرصه‌های طبیعی شهرستان و استان می‌نگرم و جاده‌های آسفالت شده این مناطق را در نظر می‌گذرانم،چیزی جز طبیعتی تخریب شده و جنگل‌هایی سوخته بر جای نمی‌بینم.واقعیت آن است برخی از این جاده‌هایی که برای مناطق عشایری و روستایی احداث شده و آسفالت گردیده، مضرات آنها بیش از فوایدشان بوده و نه تنها نتوانسته از سیل مهاجرین روستایی و عشایری به شهرها جلوگیری کند، بلکه از نظر اقتصادی نیز تولیدات آنها عوایدشان کمتر از هزینه های است که برای راه شکافی و آسفالت این جاده‌هها پرداخت شده است.
بی شک منطقه “چهارقلعه” و “قرعلیوند” یکی از بکرترین نواحی جنگلی شهرستان کوهدشت محسوب می‌شود که با آسفالت راه ارتباطی آنها به “بن‌لار” و “آمیران” که احتمالا با یک مطالعه جامع و ارزیابی زیست محیطی فاقد توجیه اقتصادی هستند،جنگل‌های آنان را دچار همان سرنوشتی می‌کند که جاده “اولاد قباد” به آن دچار گردید.به راستی آسفالت این جاده‌‌ها گره از کدام مشکلات این مناطق می‌گشاید و کدام مراکز عمده اقتصادی را به هم متصل می‌نماید؟معمولان و کوهدشت چه ارتباط اقتصادی مهمی با هم دارند که جاده میان‌بر حد فاصل آنها باید آسفالت گردد؟ روزانه مگر چند خودرو بین این دو مرکز تردد می‌کنند که باید جنگل‌های بکر منطقه را به تیغ بولدوزرها سپرد ؟آسفالت این جاده‌ها به کدام نیاز اقتصادی، اداری، فرهنگی و … پاسخ می‌دهد؟روستاهای “قرعلیوند”، “خوشناموند”، “سوری لکی” و “چهار قلعه” که بنا به دلایل تاریخی و نسبت‌های قومی و قبیله‌ای بیشترین ارتباط را در بین روستاهای کوهدشت با بخش معمولان دارند، بجز شرکت در مراسم فاتحه‌خوانی و دید و بازدیدهای فامیلی آن هم به صورت محدود چه ارتباط اقتصادی مهم دیگری با بخش معمولان دارند؟آیا باغ‌های انجیر روستای “چهارقلعه” که بیشتر از کم‌آبی رنج می برند تا نبود جاده آسفالته به سمت پلدختر، اگر یک ساعت دیرتر به بازار مصرف کشور برسند، باغداران آن دچار آسیب جدی می‌شوند؟
آقای استاندار! به جنگل‌های بلوط کوهدشت رحم کنید و پای تبر به دستان بی‌مسئولیتی که به خاطر یک سیخ کباب درختی را بی رحمانه به خاکستر تبدیل می‌کنند، به این مناطق باز نکنید.
آقای استاندار! امیدوارم تیمی از کارشناسان مجرب و بی‌طرف استان را مأمور نمایید تا ضمن ارزیابی زیست محیطی این پروژه‌ها ضرورت آسفالت این جاده‌ها و پیامدهای مثبت و منفی آن را مطالعه نمایند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دیدگاه شما بسیار زیبا بود

برادر جان ایجاد این جاده با هدف گاز رسانی از منطقه قرعلیوند به مناطق افرینه و بن لار و زیودار صورت می پذیرد و با توجه به نزدیکی خطوط انتقال به صرفه تر است

سوري لكي در گفته :

به جای این کار اگر راست می گویند جاده خوشناموند به سمت روستاهای سوری لکی را آسفالت نماید که آنقدر خرابه نماینده کنونی ۲ بار قول آسفالت آن را داده ولی ….

جنگلبان در گفته :

تشکر آقای سوری از مطلب مهمی که گذاشتید در اینجا باید محیط زیست و منابع طبیعی برای احداث این جاده ها درخواست مطالعات زیست محیطی را داشته باشند

از خواب غفلت بیدار شده در گفته :

جناب آقای سوری ایجاد جاده آغاز توسعه ی اقتصادی و اجتماعی هر منطقه می باشد بنا بر این بجای مخالفت با این طرح بهتر است از استاندار محترم بخواهید فکری به حال جنگل های بی جنگل بان بفرمایند چرا که خود به یاد دارید که در دورانی نه چندان دور هر کسی از ترس جنگل بان های متعهد به خود اجازه ی قطع درختان این سرمایه های خدادادی را نمی داد ولی امروزه با وجود گاز کشی متاسفانه بیش از هر زمان دیگری جنگل ها نابود می شوند و یا شاید ما نمی دانیم نابودی جنگل ها یکی از سیاست های کلان باشد؟

عباس نورمحمدى در گفته :

باسلام خدمت دوست ارزشمندم جناب صالح سورى
درتأییدپیشنهادشمااین حقیرآسفالت جاده کوهدشت به منطقه اولادقبادرومثال میزنم گرچه شماهم به آن پرداخته اید
جناب سورى
همه ما اگه کمى به عقب برگردیم جنگل اولادقباد یه منطقه بسیارزیبا ولبریزازدرختان بلوط میدیدیم که اکنون توسط ازخدا بی خبران به زمین کشاورزى تبدیل شده است.
راستى اى کاش یه نفراز” حوزه علمیه “کوهدشت جواب سؤال این حقیر رو بدهد که درآمدحاصله از این زمینهاى کشاورزى که ۶ یا ۷ سال قبل جز اراضى دیم وجنگل بود حلال است؟یانه ایرادشرعى دارد
جناب آقاى سورى
درتأییدفرمایشات شما وتذکربه مدیران استان عرض کنم اگرجاده آسفالت نمی شد جنگل اولادقبادهم به این زودى ها تخریب وویران نمى شد.
جناب آقاى سورى
نه من ونه شماونه مردم مخالف عمران وآبادنى وراه سازى وآسفالت نبوده ونیستیم لیکن بایدبپذیریم متأسفانه عده زیادى از مردم از جاده وجنگل واینترنت ومترو گوشى موبایل ووسایل حمل ونقل عمومى بجاى استفاده درست عکس آن رو عمل کرده وساخت جاده به سمت جنگل هم همینطوراست
به امید آن روز که مدیران ودستگاههاى مرتبط جنگل اولادقبادرو از دست فرصت طلبان نجات داده وبه صاحبان اصلى که عموم مردم ونسل هاى آینده هستند برگردانند

مطلع2 در گفته :

این جاده با پیگیریهای نماینده پلدختر به منظور استفاده از گاز منطقه قرعلیوند به روستاهای بن لار و زیودار و افرینه و زورانتل صورت میگیرد و تنها یک روکش آسفالت روی جاده خاکی همراه با بهسازی و شن ریزی انجام می شود وقرار نیست مث یک بزرگراه جنگلها را نابود کند صالح سوری هم بهتر است برود و در این مورد بیشتر تحقیق کند.توسعه ضروریه و راه هم زیر ساخت توسعه است

بابازاده ،جمعه بیست ویکم فرووردین ۱۳۹۴ در گفته :

جناب اقای سوری امروزه جاده الفبای توسعه و زندگی است و تعمیر وبازسازی جاده معمولان خواسته عموم مردمی است که در انجا کشاورز ی و دامدار ی مشغولند ، شاید دیگر کسی توان بردن اذوقه با پای پیاده را نداشته باشد وخواسته نسل دوم و سومی که میخواهند فراری از بن بست کوهدشت و جاذبه ها و امکانات آن داشته باشند! ! ونه خلوتی برای قلع و قمع ، بدور از چشم ارگانهای نظارتی ،شاید هم دوستداران طبیعتی باشند که قصد خیر خواهی داشته باشند و امکان دسترسی با این وضعیت میسر نباشد وچشمان گره گشا ببینند درختان بلوط چه درد بی درمانی گرفتارند وآخر اینکه جاده فقط تفریح و ماشین بازی نیست

ب نظرشما احترام میگذارم وشدیدن موافقم اقای سوری

کونانى در گفته :

بنده با نظر آقاى سورى موافقم چون اىن جاده حتى مىانبرى مىان کوهدشت پلدختر نىست اما اگر جاده اى مىان بر بىن کوهدشت ونور آباد وجود داشت از هر لحاظى باعث توسعه اىن دو شهرستان مى شد.

همشهری در گفته :

من با نظر اقای سوری موافقم نه تنه توجیه اقتصادی ندارد بلکه ضرر هم دارد الفبای توسعه برای جاده های دارای توجیه اقتصادی است نه ساخت جاده مخرب طبیعت و جنگل

از تهران در گفته :

جناب آقای سوری با نظر شما موافقم برای رشد یک درخت سالیان سال طول خواهد کشید، اما همشهریان عزیر و گرامی ما برای کباب چند سیخ گوشت مرغ بدبو یک درخت را که سال ها طول کشیده تنومند شده است با تبر نابود کرده و آن را به خاکستر تبدیل خواهند کرد از مسئولین عزیز تقاضامندیم به جای فکر کردن به جاده ی فرعی بهتر است به فکر جاده ی پل سیمره ـ درب گنبد ـ سه راهی زانوگه و رومشگان یا جاده ی کوهدشت خرم آباد باشند که سالیان سال است نتوانستند جاده کوهدشت خرم آباد را در ست کنند.

باسلام .بنده با آقای سوری مخالفم یکی از راههای توسعه هر منطقه ایجاد راههای ارتباطی هست.

مهرداد سوری در گفته :

صالح سوری اگر متنی را می نگارد دارای علم آن نوشته و دانش آموخته این رشته بوده و سالهاست که در طرح های توسعه روستایی این مرز وبوم مشغول فعالیت است پس بجای خرده گیری و گفتن حرفهای بی ارزش از نگاه انسانی او بایستی حمایت کرد و قلم او را ستود .

كامران دهقاني در گفته :

جناب آقای سوری عزیز ضمن تشکر از نظر جنابعالی ، درست است که جنابعالی قرعلیوندی هستی ولی تا جایی که بنده میدانم بالای ۲۵ سال است که در قرعلیوند حضور نداری ، هر چند که از یک خانواده زحمت کشیده ای هستی و با مردم آن دیار ارتباط داری و مستحضرید که مردم فقیر این روستاها توان پرداخت هزینه اضافی ندارند ، همچنین اگر به جاده چهارقلعه به زیودار ( بن لار ) رفته باشی خواهی دید که پهنای باند جاده مواصلاتی که از قبل زحمت کشیده اند به اندازه یک جاده چهار بانده است و دیگر نیاز به قطع درخت و غیره نیست ، بنابراین نبایستی مردم تاوان کم بودن جمعیت منطقه را بپردازند ضمنا” به علت قرابت و فامیلی زیاد ، مردم نیاز به رفت و آمد چه به لحاظ فاتحه خوانی و دید و بازدید و غیره دارند همچنین روستاههای زیودار تا چند سال پیش زیر نظر حوزه شهرستان کوهدشت بوده اند و مردم فقیر و زحمت کش آن دیار نبایستی برای یک فاتحه خوانی از چهار قلعه به کوهدشت و سپس به رومشکان و بعد به پلدختر و در نهایت یک چرخش ۳۶۰ درجه به زیودار بروند و : ۱- همانگونه که مستحضرید یکی از راههای توسعه روستاها بازسازی و افزایش راهها برای رفاه بیشتر حال مردم است ۲- به لحاظ اقتصادی ( دربست کردن ماشین با این کرایه های گزاف ) برای مردم محروم منطقه سخت و دشوار است ۲- اگر خدایی ناکرده یکی از این سفرهای ۳۶۰ درجه منجر به فوت یا زخمی شدن باشد دیگر با پول قابل جبران نیست . و در نهایت امیدوارم اگر وقت داشتید از منطقه بازدید نمایید و خواهید دید نیاز به قطع درخت و غیره نیست ۴- اتفاقا” مردم چهارقلعه تا جایی که بنده سراغ دارم انجیرهای خود را با تراکتور و … به زیودار جهت فروش مناسب می برند که با آسفالت شدن این مسیر مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد. ضمنا” شما نگران هزینه نباشید ای کاش پول ها بدین صورت خرج شوند .

روستايي در گفته :

به نظر اینجانب مخالفت با جاده سازی و راه های ارتباط مردمی موجب حفاظت از جنگلها نیست .راه کار اینست که اگر بناچار جاده ای بایستی برای آسایش مردم از میان جنگل عبور کند حداقل به همان تعداد درختانی که قطع می شود در همان نزدیکی اقدام به کاشت مجدد نمود کاری که در بیشتر کشورها انجام می دهند.
روستاهای بن لار و زیودار که چندین آبادی هستند و جمعیتی زیادی هم دارند قبلاً جز ء طرهان بودند و بخاطر نبود جاده دست رسی به پلدختر ملحق شدند .بسیاری ار اهالی این روستاها بخاطر قرابتهای زیاد و امور اداری خود دوست دارند مجدد به کوهدشت بپیوندند که با ساخت این جاده مشکلات آنها کمتر خواهد شد.
البته این جاده موجود است و لازم به قطع هیچ درختی نیست فقط نیاز به زیر سازی و آسفالت دارد .طول تقریباً این جاده ۱۰ کیلومتر است.

ناشناس در گفته :

جاده عامل توسعه هر جایی است ایا اگر این مناطق جاده نداشته باشند مردم دیگر جنگل قطع نمی کنند اتفاقا جاده یکی از مطالبات مردم این منطقه است حفاظت از جنگلها بر عهده منابع طبیعی است مردم نیاز مبرم به این جاده ها جهت رفت امدهای فامیلی دارند

به جای این کار اگر راست می گویند جاده خوشناموند به سمت روستاهای سوری لکی را آسفالت نماید که آنقدر خرابه نماینده کنونی ۲ بار قول آسفالت آن را داده ولی ….

علی سوری در گفته :

سلام بر صالح عزیز
از طبیعت دوستی شما شکی نیست لیکن کوهدشت در محرومیت رنج می برد و یکی از زیر ساخت های توسعه جاده های مواصلاتی بین بخش ها می باشد. احداث این جاده ها کوهدشت را از بن بست خارج می کند. بنابر این صالح عزیز بهتر است مجریان را تشویق کنند. نابودی جنگل ها عمدتا نتیجه خشکسالی، عدم رشد فرهنگ گردشگری و غیره است.

فرشاد جمالی در گفته :

باسلام . استاد عزیز ، جاده معبر توسعه و الفبای آبادانی است . چیزی که در تخریب منابع طبیعی ما موثر است بی تدبیری مسئولین مربوط در خصوص بازگذاشتن دست کشاورزان محلی برای تبدیل اراضی مرتع به مزرعه می باشد.شاهد مثال این مدعا اراضی مناطق شمال شهر (اولادقباد) طی چند سال اخیر است که به اندازه ۳۰سال گذشته تخریب منابع طبیعی و جنگل بلوط را به همراه داشته است .

مراد موحدی فرد در گفته :

باسلام خدمت جناب اقای سوری و با تشکر از حسن نیت شما در خصوص مساله فوق احداث این جاده ها بجز تخریب و نابودی طبیعت ارمغان خاصی به دنبال نخواهد داشت که متاسفانه دستان تعداد ی از همشهریانمان جهت چند سیخ کباب جنگلهای بکر و زیبای این مناطق را از بین می برند که باعث تخریب کلی جنگلها میگردد اما باشخصه در هفته های گذشته چندین بار در خصوص تخریب جنگلهای این منطقه با مسولین مستقیم شهرستان کوهدشت د ر خصوص تخریب منابع و مراتع و جنگلها تماس گرفتم اما هیچ گونه رغبتی در خصوص نظارت بر مناطق مذکور مشاهده نکردم و کامیونی درختان قطع می کنند واز بین می برند که جای تاسف دار د .باید در میان همشریانمان در خصوص استفاده بهینه از منابع طبیعت فرهنگ سازی شود و مسولین زیربط در خصوص نظارت بیشتر بر منطقه همت بیشتری داشته باشند

روستاهای بن لار و زیودار قبلا جزء شهرستان کوهدشت بودند و بخاطر عدم جاده دست رسی به شهرستان پلدختر ملحق شدند .این جاده که در حال احداث شدن است موجب ارتباط این روستاها به کوهدشت خواهد شد و کوهدشت به رودخانه کشکان نیز متصل خواهد و امکان بهره مندی دارد.
لازم به ذکر است که این جاده بصورت شنی موجود است و تردد بسختی از آن انجام می شود فقط نیاز به آسفالت دارد و قطع درختی صورت نمی گیرد .

سلام برادر سوری : نظرت کاملا محترم است البته برای خودت ،نه مسئولین ولی بنظرم هیچ توجیحی ندارد که سالها انتظار مردم در انجام این اقدام مهم را کار شکنی کنیم اگر مستحضر باشید الان موتور سوران روزانه بر بالای دو شه و گردله ویراژ می روند ما بجای این کار لازم است فرهنگ درست استفاده از طبیعت و درک اهمیت یک درخت ر ا به مردم بیاموزیم و با فرهنگ سازی به مردم بگوییم که به نقل از کارشناسان ارزش هر درخت بالاتر از یک میلیون تومان است مگر جاده عامل تخریب درختان قلنگ کوه شده است که برادر (م -ن)آنها را از ریشه کنده است بجای جلوگیری از احداث جاده به استاندار بگویید اداره منابع طبیعی شما کجاست که این ظلم بزرگ را در حق طبیعت و مردم جوابگو باشد حرامشان باد حقوقی که ازبابت حراست ازاین منابع می گیرند به استاندار بگویید تسریع در احداث این جاده بهانه رااز دست جنگلبانان خواهد گرفت که بعلت صعب العبو ربودن جادها نمی توانیم خوب حراست کنیم ای کاش بجای این توصیه اقدام به مقالعه ای تند در کم کاری اداره منابع طبیعی می فرمودی خدا نگهدار پاینده باشی برادر

پرويز گراوند در گفته :

بسیار متاسف باید بود که استان و منطقه و کشوری ساخته ایم یا ساخته اند یا تحویل گرفته ایم که در آن، توسعه و رفاه با حفظ محیط «زیست و زندگی» متعارض است.
هم آقای سوری و موافقانش و هم مخالفانش درست میگویند. حق با هر دوی آنهاست گر چه نگاهشان مخالف است.
اگر جاده ساخته نشود، حق برخورداریِ ساکنان آن ناحیه از رفاه و شاید توسعه پایمال میشود. اگر ساخته شود، طبیعت نابود میشود و و مکان زیست همان مردمان از دست میرود. شاید کسی بگوید انسان اشرف مخلوقات است و بر بلوط اولویت دارد. اما اگر این بلوط و طبیعت نباشد، اشرف مخلوقات جایی برای زندگی نخواهد داشت.
موافقانِ جاده مخالفان را به بی خبری از رنج مردم منطقه و بی دردی و بی اطلاعی از ضرورت توسعه و پیشرفت متهم نکنند. مخالفان نیز موافقان را به عدم درک اهمیت طبیعت و عدم فهم ضرورتِ حفظِ محیط زیست متهم نکنند.
اکنون ما دیگر خوشبختانه و متاسفانه در جامعه ی ساده و پیشامدرن زندگی نمیکنیم که مسائلش ساده و تک بعدی باشند و با صِرف وجودِ اراده بتوان آنها را با راه حلهای ساده حل کرد. ما اکنون در جهانی زیست میکنیم که مسائلش پیچیده، چند بُعدی و اغلب متعارض و متناقضند. برای حلِ مشکلات در این جهان، اندیشه و نگاهی لازم است که مسائل را با پیچیدگی ها و تعارضاتش ببیند و راهکارهایی بدهد که این پیچیدگی ها و تعارضات را در خود لحاظ کرده باشد.
نمیخواهم پنهان کنم؛ با توجه به دیدگاه و تجربیات و سلائق و علائقم، من نیز مانند شما در یکی از دو گروه فوق قرار میگیرم، در گروهی قرار دارم که موافق مقاله ی آقای سوری هستند. به همین خاطر از آقای سوری که اغلب نقاطی را می کاوند که از دسترسِ توجه دورند باید سپاسگزاری کنم. اما این دلیل نمیشود که واقعیت و ضرورتی را که مخالفان مقاله ی آقای سوری برایش نگرانند نبینم و در لاکِ نگاهِ خود نابینا شوم.
شاید وقت آن رسیده که کمی جامع نگرانه تر به مشکلات بنگریم و در پی راهکارهای پیچیده تر باشیم!؟

از طرف اهالي چهارقلعه در گفته :

آقای سوری عزیز ، قبل از انجام هر طرحی بایستی نقاط قوت و ضعف آن مد نظر قرار گیرد . با توجه به مطالب مشروحه ذیل نقاط قوت طرح خیلی بیشتر از نقاط ضعف آن است . ضمن تشکر از استاندار دولت تدبیر و امید و زحمات شبانه روزی فرماندار پرتلاش و دلسوز کوهشت ، با احداث این جاده خیلی ازمشکلات روستا ازجمله :‌ کاهش هزینه رفت و آمد – فروش و قیمت مناسب محصولات کشاورزی از جمله انجیر که بالغ بر۲۲۰ هکتار می باشد – ارتباط بسیار نزدیک مردم منطقه جهت رفت و آمد با جاده سراسری شمال به جنوب – خطر مرگ و میرناشی از تصادفات جاده ای و … ( در ضمن جاده در سالیان قبل به طور کامل زیر سازی شده و دیگر نیاز ی به قطع درخت و غیره نیست همچنین لازم به ذکر است خشک سالیهای اخیر و گرد و غبار ناشی از آن باعث خشک شدن درختان بلوط منطقه شده و ما بیش از شما که در منطقه حضور ندارید از این وضع نگران و ناراحتیم ، در ضمن می توان از طریق رسانه ها و طرح مباحث فرهنگی به این موضوع پرداخت .

ميرزايي در گفته :

ضمن تشکر از فرماندار پر تلاش کوهدشت ،‌ روستای چها قلعه دارای باغات انجیر بیش از ۲۵۰ هکتار می باشد که با وصل این جاده هزینه ها تا حد زیادی کاهش می یابد .

برادر عزیز لطفا الکی ساز مخالف نزن این روزا همه مینویسند صالح جان تو هم فکر کردی از غافله جاموندی و فردا بی شهرت میشی میدونی مشکل همه ماها چیه ؟مشکل اینه که همه ما متخصص بلامنازع تمام امورات هستیم ادعای دانشمندی داریم ولی هیچ نمیدانیم مرد هم نیستیم اعتراف کنیم شما فکر کردید مهندس متخصص راه و جاده وجود نداره که نظر کارشناسیشو بده بسه دیگه اگه پست داشتی که این حرفو نمیزدی مثل آقای ک ک میگفتی استاندار دستبند طلایی استانه و و و و و و و وو و و و

دانشگاه تهران در گفته :

جناب آقای سوری از دیدگاه جامع و کامل شما و همچنین تلاش برای آگاهی رساندن به عموم سپاس گذارم. جاده مذکور باید مورد امایش و ارزیابی زیست محیطی و همچنین بررسی بیلان مالی (سود و زیان) قرار گیرد. که با توجه به فرمایشات شما احداث این جاده نه تنها بیلان مالی مثبت نخواهد داشت بلکه حریم امنی را برای حریم شکنان باز خواهد نمود. امید است مطالعات جامع صورت گرفته و تصمیم گیری شود.

رستم دوستی زاده در گفته :

همکار دوستدار طبیعت دوست دارم

قرعلیوند در گفته :

آقای سوری شما بیرون از گود ایستاده اید و می گویید لنگش کن. بذار مردم به حداقل خواسته شان برسند. این همه زغال از این منطقه به بازار وارد می شود از کدام درختها به دست می آید؟ یک زمانی خود شما در مجفل های خصوصی می گفتید این جاده لازم است حالا چه شده که ؟ این دانشگاه تهران اسم نداشت که نظر خود را با اسم خودش بگذارد؟!

به قولی:
بلوط ها آرامش خانواده هستند…
صالح جان!

با سلام آقای سوری نظر شما در مورد حفظ طبیعت متین است اما هر منطقه ای جهت پیشرفت نیاز به ارتباطات دارد به نظر من میتوان طوری برنامه ریزی کرد که حداقل خسارات به طبعیت وارد شود و درختان کمتری قطع شوند حتی اگر جاده ای احداث نشود باز هم نمیتوان از قطع درختان جلوگیری کرد چرا که مشکل اصلی مردم ما عدم فرهنگ سازی ست امید است به جای کارشکنی راه حل های مفیدی ارائه کنید چون چنین فرصت هایی دیگر به دست نخواهد آمد

احداث این جادهها از ارزوههای دیرینه مردم این منطقه است جاده عامل توسعه است لذا مطالبی خلاف اروزههای مردم ننویسید

استاد صالح عزیز مردم منطقه سالیان سال است پیگیر این مطالبه بحق خود هستند لطفا طبل مخالف نکوبید .

بغیر از رفت و آمدهای مردمی ساخت جاده در جنگل برای بازدید و بررسی جنگل و منابع طبیعی لازم است اما متاسفانه برخی نا اگاهانه جنگلها را تخریب و اقدام به کشاورزی می کنند (مانند جاد اولاد قباد) .همزمان با ایجاد چنین راه هایی اقدامات فرهنگ سازی حفظ جنگل و در صورت لزوم اقدامات قضایی بایستی انجام شود

قرعلیوندی در گفته :

جاده عامل تخریب جنگل نیست کسانی که جنگل برای کشاورزی قطع میکنند انها عامل تخریبند این جادهها این مناطق را از بن بست خارج میکند جاده از مطلبات مردم این منطقه است شما هیج قربی با این مناطق ندارید اصالتا خوشناموندی هستی کارشکنی نکنید

کونانى در گفته :

ما مردم لر و لک تمام ذهنىتمون اىنه که فلان پارک تو نورآباد بزرگتره ىا کوهدشت تا چند سال دىگه منطقه با کمبود شدىد آب رو به رو خواهد شد و ما در مورد جاده بن لار به جون هم افتادىم به نظر بنده دولت همىن که اجازه مى دهد کار سنتى ده هزار ساله دامدارى و زراعت دىم اجدامون رو انجام بدىم لطف داره نسبت به ما، واقعا که بىتدىرى و بى تفاوتى نسبت به سرنوشت قوم و فرزندان خود هم حدى دارد.

محمدپارسا در گفته :

جاده قرعلیوند به معمولان وچهار قلعه به بنلارهیچ توجیه اقتصادی بجز قلع وقمع درختان وازبین بردن پوشش گباهی مناطق مذکور ندارد

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :