کد خبر : 66662
تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 322 بازدید

پنج زیستگاه جدید سمندر لرستانی شناسایی شد

    مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان از شناسایی پنج زیستگاه جدید سمندر لرستانی در این استان خبر داد. به گزارش میرملاس ، مهرداد فتحی بیرانوند روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: منطقه جنوب لرستان به دلیل وضعیت توپوگرافی شاخص یکی از زیستگاه های این گونه از جانوران منحصر بفرد است. […]

81569651-6384940

 

 

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان از شناسایی پنج زیستگاه جدید سمندر لرستانی در این استان خبر داد.

به گزارش میرملاس ، مهرداد فتحی بیرانوند روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: منطقه جنوب لرستان به دلیل وضعیت توپوگرافی شاخص یکی از زیستگاه های این گونه از جانوران منحصر بفرد است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اقدامات نقشه برداری و کارهای مطالعاتی اولیه این زیستگاه ها در دستور کار قرار دارد گفت: در صورت تکمیل این مطالعات میزان جمعیت ، تعداد گونه هاو مشخصات ژنتیکی این گونه اندمیک و منحصر بفرد مشخص خواهد شد.

فتحی بیرانوند گفت :زیستگاه اصلی سمندر لرستانی با 23 هزار هکتار در منطقه جنوب لرستان قرار دارد که تاکنون یک هزار هکتار از این منطقه به عنوان زیستگاه سمندر لرستانی مورد تایید شورای عالی محیط زیست قرار گرفته است.

سمندر لرستانی یا سمندر خالدار امپراتور یا حاجی باریک او گونه ای سمندر بسیار رنگی است که در جنوب رشته کوه های زاگرس در نزدیکی شهبازان لرستان زندگی می کند.

سمندر کوهستانی لرستان دارای بدنی به طول ۱۴ سانتی متر است و پوست آن در قسمت پشتی قهوه ای رنگ با خال ها و یا نوارهایی زرد و یا نارنجی بوده که ظاهری زیبا به این دوزیست بومی ایران بخشیده است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :