کد خبر : 66687
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 118 بازدید

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان: سطح آب‌های زیرزمینی لرستان ۱۹ متر کاهش یافت

    مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: آب‌های زیرزمین لرستان به‌دلیل خشک‌سالی‌های اخیر بیش از ۱۹ متر کاهش‌ یافته است. علیرضا کاکاوند در نخستین جلسه شورای اداری استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: دو هزار و 861 روستا با جمعیتی بالغ‌بر 677 هزار نفر در لرستان وجود دارد […]

 

39585t

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: آب‌های زیرزمین لرستان به‌دلیل خشک‌سالی‌های اخیر بیش از ۱۹ متر کاهش‌ یافته است.

علیرضا کاکاوند در نخستین جلسه شورای اداری استان که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: دو هزار و 861 روستا با جمعیتی بالغ‌بر 677 هزار نفر در لرستان وجود دارد که 40 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه یک هزار و 955 روستا با جمعیت 633 هزار نفر در لرستان وجود دارد، افزود: برای 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار در استان آب‌رسانی انجام شده است و 104 روستای فاقد آب‌رسانی دیگر وجود دارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان در رابطه با اعتبارات این شرکت در سال 93، بیان کرد:  بالغ‌ بر 61 میلیارد تومان اعتبارات مصوب شرکت آب و فاضلاب در سال گذشته بوده که با یک جهش پنج برابری نسبت به سال 92 رو به رو بوده که بر اساس این اعتبارات 129 پروژه برای 326 روستا تعریف شدکه عمده این پروژه‌ها در سال گذشته  به بهره‌برداری رسید و 50 روستای باقی‌مانده دیگر تا پایان سال مالی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بابیان اینکه عمده دلیل افزایش حفاری در لرستان خشک‌سالی بوده است، عنوان کرد: در چهار سال اخیر 440 حلقه چاه حفر شد در حالی‌که از سال 57 تا 87 کل چاهای حفرشده 355 حلقه چاه بوده است.

کاکاوند در رابطه با شاخص بهره‌مندی استان، تصریح کرد: میانگین در کشور 87.6 و در استان 70.8 بوده که این نشان می‌دهد نسبت به استاندارد کشور بالاتر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اعتبار موردنیاز برای 104 روستای فاقد آب 27 میلیارد تومان و اعتبارت موردنیاز برای تغییر روستاهای سطح دو به سطح یک 65 میلیارد تومان است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان در رابطه با مشکلات شرکت آب و فاضلاب روستایی، گفت: کمبود نیروی انسانی از جمله مشکلات این شرکت است که از 135 نیروی رسمی به 62 نیرو و مشترکان از 74 به 120 هزار رسیده که این امر سبب بالا رفتن حجم کارشده است.

وی اظهار داشت:  به دلیل خشک‌سالی‌های اخیر آب‌های زیرزمینی لرستان بیش از 19 متر کاهش‌یافته است.

کاکاوند با اشاره به خشک شدن چاه‌های آب در برخی شهرستان‌های لرستان افزود: در دو شهرستان کوهدشت و رومشکان بیش از 69 حلقه چاه آب خشک و یا کیفیت آب پایین آمده است.

وی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود که در سال جدید  377 روستای لرستان با مشکل کم‌آبی مواجه شوند که اعتبار موردنیاز برای آب‌رسانی به این تعداد روستای لرستان  30 میلیارد تومان است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به انشعابات غیرمجاز آب در روستاهای لرستان، بیان کرد: درمجموع بیش از 20 هزار انشعاب غیرمجاز در سطح استان وجود داشت که با اقدامات انجام‌شده در سال گذشته این تعداد به 12 هزار انشعاب کاهش‌یافته است.

وی تصریح کرد: میزان طلب شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان از مشترکان 3.3 میلیارد تومان است که بیش از 700 میلیون تومان از این مقدار مربوط به دستگاه‌های اجرایی است.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

کاهش 19 متری سطح آبهای زیرزمینی یک فاجعه انسانی است

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :