کد خبر : 66809
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 279 بازدید

راز ماندگاری نقوش پناهگاه هومیان

    یک باستان‎شناس گفت: در طراحی نقوش پناهگان هومیان از بلوط و خاک استفاده شده است.   به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا ،«عطا حسن‎پور» اظهار کرد: در کاوش‎های پناهگاه هومیان 2 تاریخ زندگی بشر را در این غار 148 هزار سال محاسبه کرده‎اند که در آن نقوشی از انسان سوار بر اسب […]

Hoomiyan

 

 

یک باستان‎شناس گفت: در طراحی نقوش پناهگان هومیان از بلوط و خاک استفاده شده است.

 

به گزارش میرملاس به نقل از ایسنا ،«عطا حسن‎پور» اظهار کرد: در کاوش‎های پناهگاه هومیان 2 تاریخ زندگی بشر را در این غار 148 هزار سال محاسبه کرده‎اند که در آن نقوشی از انسان سوار بر اسب ترسیم شده است.

 

وی افزود: همانطور که می‎دانیم احتمال اهلی کردن اسب را در هزاره سوم پیش از میلاد برآورد کرده‎اند که با این نقوش احتمال می‎رود اهلی کردن این حیوان به زمان‎های قدیمی‎تر برگردد.

 

این باستان‌شناس ادامه داد: این نقوش با هدفی طراحی شده‎اند، از رنگ‎های قرمز و سیاه در این طرح‎ها استفاده شده که رنگ قرمز آن از خاک قرمز منطقه گرفته و سیاه نیز از میوه بلوط استخراج شده است.

 

حسن‌پور خاطرنشان کرد: این رنگ‎ها را با چربی حیوان مخلوط کرده‎اند و روی سنگ‎ها به طراحی نقوش پرداخته‎اند. این مواد روی سنگ‎های آهکی که تاکنون به دست ما رسیده‎اند تجزیه نشده‎اند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :