کد خبر : 67407
تاریخ انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 120 بازدید

«نيستي» در بلوطستان

  بلوطستان از غرب زاگرس گرفته تا قلب آن و منتهي اليه شمالي آن رد پاي نيستي است، بيماري که از آن چندان نمي‌دانيم و تا زمانيکه درد را نشناسيم هر درماني عارضه‌اي جديد در پي خواهد داشت. به گزارش میرملاس به نقل از مهر، از زماني که حرف زوال در بلوطستان پيچيده، راه‌حل‌ها و […]

20150427195827_1637569

 

بلوطستان از غرب زاگرس گرفته تا قلب آن و منتهي اليه شمالي آن رد پاي نيستي است، بيماري که از آن چندان نمي‌دانيم و تا زمانيکه درد را نشناسيم هر درماني عارضه‌اي جديد در پي خواهد داشت.

به گزارش میرملاس به نقل از مهر، از زماني که حرف زوال در بلوطستان پيچيده، راه‌حل‌ها و آزمون و خطاهاي متعددي انجام شد ولي همچنان بيماري کار خود را مي‌کند و بلوط‌ها يکي يکي طعم نيستي مي‌چشند.

اينکه ماجرا از کي و کجا شروع شد روايت‌هاي مختلفي دارد ولي وقتي چشم باز کرديم ديديم نيمي‌از بلوطستان در قلب زاگرس مرکزي ايران نيست شده است. خسارت زوال در برخي مناطق زاگرس به 100 درصد مي‌رسد، بيش از 560 هزار هکتار از بلوط‌ها به چشم خود زوال را ديده اند، اگر اوضاع همينطور ادامه يابد و زوال کار خود را بکند احتمالا کل بلوطستان نيستي را به چشم خواهد ديد.

در بخش‌هايي از جنگل‌هاي بلوط لرستان درختان خشکيده زوال ديده به دم تيغ تبر و اره سپرده شدند تا جاي پاي آنها نهال و دانه بلوط کاشته شود، که آيا 50 سال ديگر اين بلوط‌ها پا مي‌گيرند و جاي خالي مادران و پدرانشان را پر مي‌کنند يا نه!

برخي کارشناسان معتقدند که زوال واگير دارد و بلوط‌هاي بيمار و خشکيده براي نجات بلوطستان بايد قطع شوند تا شايد بقيه بلوط‌ها فرصت حيات بيابند، برخي ديگر معتقدند که بلوط سرسخت زاگرس خود را از بيماري نجات مي‌دهد و دوباره سبز مي‌شود پس براي مبارزه بايد به او فرصت داد. تناقض در اظهارات که هر کدام به نظر مي‌رسد پشتوانه کارشناسي دارد نشان مي‌دهد که هنوز زوال چندان شناخته شده نيت و درمان‌ها با نوعي آزمون و خطا همراه است. در اين ميان خلاء پژوهش هم تا حدودي احساس مي‌شود هر چند که با گذشت شش سال به نظر مي‌رسد به اندازه کافي فرصت براي بررسي وجود داشته و اگر هنوز با سوالات و ابهامات زيادي مواجه هستيم شايد يادآور فرصت سوزي‌ها باشد.

رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان لرستان معتقد است که آموزش و پژوهش در زمينه پديده زوال بلوط و علل آن لازم است و به مهر مي‌گويد: هم پديده زوال و هم پديده خشکسالي نقاط مبهم آموزشي و پژوهشي دارند.

مراد سپهوند با بيان اينکه اگر آموزش و پژوهش و مشارکت مردمي‌پشتوانه انجام کارها نباشد آن برنامه‌ها به نتيجه نمي‌رسند افزود: کميته تخصصي زوال بلوط تنها کميته تخصصي استان در خصوص پديده زوال بلوط بوده که در مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان تشکيل شده که تا کنون جلسات زيادي برگزار کرده است. وي با يادآوري اين موضوع که بررسي پديده زوال در جنگل‌هاي غرب کشور نياز به کار جدي دارد بيان داشت: آنچه در مورد علل پديده زوال در کشور و در لرستان استفاده مي‌شود نتيجه تحقيقات کشورهاي ديگر است و در کشور ايران به ندرت پژوهش‌هايي در اين خصوص صورت گرفته به طوريکه تعداد آن‌ها انگشت شمار است.

رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان لرستان گفت: اين مرکز تا کنون 30 فقره طرح پژوهشي در زمينه علل زوال بلوط آماده کرده است ولي اعتباري براي انجام کارهاي پژوهشي در اين خصوص در اختيار مرکز تحقيقات استان قرار ندارد.

سپهوند با بيان اينکه راهکارهاي مقابله با پديده زوال و خشکسالي بلوط بدون انجام کارهاي پژوهشي و آموزشي راه به جايي نخواهد برد افزود: در مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان 12 نفر عضو هيئت علمي‌دانشگاه‌ها وجود دارد که در زمينه جنگل و مرتع و آبخيزداري تحصيل کرده اند لذا بايستي از اين ظرفيت براي انجام کارهاي تحقيقاتي در زمينه زوال بلوط استفاده کرد. وي يادآور شد: کار تحقيقاتي مشخصي در رابطه با پديده زوال به علت کمبود اعتبارات در استان صورت نگرفته است و کارهاي صورت گرفته در اين خصوص در حد داده‌ها و اطلاعات اوليه است.

در اين ميان استاندار لرستان تاکيد مي‌کند سال‌ها فرصت براي مطالعه و پژوهش بوده پس چرا کاري انجام نشده است؟

استاندار لرستان از عدم کار پژوهشي در رابطه با زوال بلوط توسط کارشناسان مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان انتقاد کرده و مي‌گويد: کارشناسان اين مرکز مطابق وظيفه کارمندي خود نيز در اين رابطه کار نکرده اند. هوشنگ بازوند با اشاره به اينکه حدود پنج سال از بحث زوال و خشکيدگي بلوط مي‌گذرد افزود: در اين مدت مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان هنوز يک صفحه کار تحقيقاتي در اين زمينه به ما ارائه نداده است.

وي عنوان کرد: اين 12 عضو هيئت علمي‌مرکز تحقيقات کشاورزي استان چه اولويتي بالاتر از موضوع زوال و خشکيدگي بلوط را براي انجام کارهاي پژوهشي دارند که تا کنون تحقيقاتي در اين زمينه انجام نداده اند. استاندار لرستان اضافه کرد: همه چيز با پول حل نمي‌شود بلکه براي توسعه استان فکر کردن و راهکار ارائه دادن از هر چيز ديگر مهم تر است لذا بايستي اولويت اصلي مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان پرداختن به موضوع زوال بلوط باشد.

بازوند با بيان اينکه انجام همه کارها را نبايد به پول و اعتبارات وصل کرد اظهار داشت: موجي براي نابودي جنگل‌هاي استان شکل گرفته که راهکار رفع اين مشکل تنها مقابله و استفاده از نگهبان نيست بلکه از طريق امور پيشگيرانه و مشارکت مردم در اين زمينه مي‌توان بر اين مشکل غلبه کرد.

استاندار لرستان که در آخرين جلسه کارگروه جنگل‌هاي لرستان با پرداخت اعتباري بالغ بر 150 ميليون تومان به مرکز تحقيقات کشاورزي و آبخيزداري استان موافقت کرده است از رئيس اين مرکز مي‌خواهد برنامه مشخصي براي انجام تحقيقات در زمينه علل زوال بلوط ارائه دهند و در بازه زماني کوتاهي نتيجه تحقيقات خود را اعلام کنند. زمان از دست مي‌رود، بلوط پشت سر بلوط نيست مي‌شود، هنوز دقيقا نمي‌دانيم قصه زوال چيست و بلوطستان تا کي دوام مي‌آورد، جاي خالي همتي ديده مي‌شود که براي نجات بلوط‌ها آستين بالا بزند و به ميدام گام بگذارد. با اين کاسه چه کنمي‌که دست گرفته ايم مشغول قطع درختان خشکيده هستيم و نهال مي‌کاريم، هنوز نمي‌دانيم نهال‌ها کي پا مي‌گيرند و اصلا مسير را درست رفته‌ايم يا نه!

آنها که راه حل را ياد بيابند از کمبود اعتبار مي‌نالند و سال به سال مي‌شود دريغ از پارسال، دريغ از بلوطستان و دريغ از بلوط‌هاي کهنسال.

حال که با موافقت استاندار لرستان، قرار است گره از مشکل متخصصان باز شود بلوط‌ها انتظار دارند که همت‌ها مضاعف‌تر شود و بيماري نيستي ريشه يابي و درمان آن پيدا شود تا شايد رمقي به پاهاي بلوط، اين همراه ديرين زاگرس راه يابد.

 

 «نيستي» در بلوطستان

درج شده توسط : امیرحسین آزادبخت " سرویس خبر میرملاس "

دیدگاه ها

آخه علم میخواد!

[پاسخ]

کشاورز در گفته :

عامو مشکل همونیه که خودتون بهتر از هر کسی میدانید و به دیگران آدرس اشتباه می دهید؟
مدیر سایت عزیز جهت اطلاع استاندار محترم از سازمان جنگل ها مراتع و آبخیز داری کشور در مورد ارزیابی عملکرد و رتبه اداره کل منابع زبیعی استان سوال و برای عموم به نمایش بگذارید.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :