کد خبر : 67511
تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,324 بازدید

“افلاطون زرین‌قلم” استاد هنر و نقاشی و خوش‌نویسی لرستان درگذشت

     افلاطون زرین قلم هنرمندی پیشکسوت که در طول فعالیت استادی اش زحمات بسیاری را در راه اعتلای فرهنگ و هنر لرستان و شهرستان کوهدشت بالاخص در خوش‌نویسی، نقاشی و طراحی کشید. زنده یاد  زرین‌قلم معلم، هنرمند پیشکسوت لرستانی در سال ۱۳۳۴ در شهرستان کوهدشت متولد و در سال ۱۳۵۶ به عنوان سپاهی دانش و […]

 

 
 افلاطون زرین قلم هنرمندی پیشکسوت که در طول فعالیت استادی اش زحمات بسیاری را در راه اعتلای فرهنگ و هنر لرستان و شهرستان کوهدشت بالاخص در خوش‌نویسی، نقاشی و طراحی کشید.
زنده یاد  زرین‌قلم معلم، هنرمند پیشکسوت لرستانی در سال ۱۳۳۴ در شهرستان کوهدشت متولد و در سال ۱۳۵۶ به عنوان سپاهی دانش و در روستای “‌داود رشید” کوهدشت مشغول به کار شده و تا سال ۱۳۸۶ در آموزش و پرورش، به آموزش فرزندان این دیار پرداخت.
 خط و نقاشی در خانواده زنده یاد زرین قلم  ریشه کهنی دارد و نمونه‌ی خوشنویسی پدر بزرگ وی ” عبدال‌علی زرین‌قلم” در دوره قاجار (در فراخوان جنگ جهانی دوم)، در کتاب تاریخ غضنفری منتشر شده است،  خود وی نیز نزد اساتید بزرگی از جمله استاد میرخانی، احسائی، ترابی، اجلی، هادی آقاجانی و … آموزش نقاشی و خط را دیده بود .
زنده یاد افلاطون زرین قلم  در طول حیات تمام تلاشش را در راه تربیت فرزندان هنرمند کوهدشتی به کار گرفت و خوش‌نویسان جوانی چون زال‌پور، سلیمان میری، فرزادمرادی و بسیاری دیگر از جوانان مستعد کوهدشت را تربیت کرد.
وی از چندی پیش به علت بیماری سرطان، در بیمارستان ایرانمهر تهران بستری شده بود که نهم اردیبهشت 94 در سن ۶۰ سالگی به دیار باقی شتافت.
 
هیئت تحریریه میرملاس این ضایعه را به جامعه هنری کوهدشت و خانواده های محترم زرین قلم ، ابراهیمی و غضنفری صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای آن عزیز سفرکرده علو درجات را طلب می‌کند.
 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

بهروز بیرانوند دره شهر در گفته :

جناب اقای مهران غضنفری مصیبت دایی عزیزتان که الحق از مفاخر هنر لرستان به شمار میرفت تسلیت عرض میکنم از خداوند بزرگ برایتان صبر وشکیبایی وبرای ان عزیز سفر کرده علو درجات مسئلت دارم

[پاسخ]

کامیار از تهران در گفته :

درگذشت استادعزیزم جناب آقای زرین قلم را به جامعه هنری و خانواده محترمش تسلیت عرض مینمایم روحش شاد ویادش گرامی باد

[پاسخ]

مهندس آزادبخت در گفته :

فراق استاد عزیز و بزرگوارمان در خاطرمان نمی گنجد.روحش در قرین الهی آرام گیرد.

[پاسخ]

رحیم جعفری در گفته :

سلام ، تسلیت عرض میکنم و برای بازماندگان اجر و صبر مسئلت میکنم، اصحاب فرهنگ وهنر به دلیل ماندگاری هنر ماندگارندمخصوصا خانواده زرین قلم خانواده ای شریف ، بزرگوار و مردمی بوده و هستند . روحش شاد و غریق رحمت الهی

[پاسخ]

احمد کریمی در گفته :

روحش شاد وبه خانواده محترمش تسلیت می گویم

[پاسخ]

حسين رستمي در گفته :

روانش شادودربهشت مينوي جاودان باد

[پاسخ]

ن.آزادبخت در گفته :

در آستانه ی روز معلم وزادروز امیر اندیشه وآگاهی علی (ع)هنرمند برجسته و اخلاق مداری در بهار ثمربخشی و شکفتن رخ در نقاب خاک کشید. وی کسی جز زنده یاد افلاطون زرین قلم نبود.انسانی وارسته وتلاشگر خستگی ناپذیری که هنر نیک زیستن وانسانی رفتار کردن را در دوران عمر با عزت خویش به فراگیران وهمراهانش ارزانی داشت .نمی دانم به بازماندگان تبریک یا تسلیت باید گفت زیرا او همه ی سرمایه ی معنوی وانسانی خود را بی هیچ چشم داشتی در راه آگاهی ودانایی سرزمین مادری اش فروتنانه وسخاوتمندانه در میان نهاد .از این روباید از سویدای وجود به بازماندگان تبریک گفت که به او وابسته وخویشاوندند اما به جامعه ی ما و به نوعی به بازماندگان ایشان بایستی تسلیت گفت زیرا وجود کارسازو نقش آفرین وی از میان ما رخت بربسته است و جامعه از آثار او محروم مانده است ازاین رو بایستی در این سوگ توان سوز به خدای حی باقی پناه برد .امید آنکه فرزندان برومند وخویشاوندان وی آثار هنری او را به نحوی شایسته جمع آوری و در دسترس خوانندگان وخواهندگان آثارش قرار دهند.استاد عزیز نامت سپیده دمی است که بر بلندای تاریخ اندیشه وآگاهی می درخشد.متبرک باد نام تو.از درگاه پروردگار هستی بخش علو مقام وآمرزش مستدام وبرای بازماندگان بویژه خانواده های محترم زرین قلم ،غضنفری و ابراهیمی صبرجمیل واجر شایسته درخواست می نماید .

[پاسخ]

فرشاد جمالی در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی باد.

[پاسخ]

غزیز علی قبادی در گفته :

فراق استاد عزیز و بزرگوارمان در خاطرمان نمی گنجد.روحش شاد یادش گرامی باذ

[پاسخ]

ویردار در گفته :

روحش شاد یادش گرامی باد

[پاسخ]

حسن یگانه در گفته :

خداوند روحش را بااولیاءاله محشور کندبه خانواده محترمش تسلیت عرض می نماییم.

[پاسخ]

جمشید ابراهیمی در گفته :

و جدار دنده های نی به دیوار اطاقم دارد از خشکیش می ترکد
چون دل یاران که در هجران یاران…
درود خداوند بر روح پاک استاد زرین قلم که تمام زندگی خویش را صرف اعتلای هنر این مرز و بوم نمودند.

[پاسخ]

آریو برزن در گفته :

خدا بیامرزدش چند سالی افتخار شاگردی ایشان را داشتم . به خانواده محترم و ادب پرور ایشان و جامعه فرهنگیان تسلیت عرض میکنم

[پاسخ]

محمدرضا ملکی راد در گفته :

انالله و انا الیه راجعون رحلت جانگداز دوست وهمکار خوب متواضع و با شخصیتم هنرمند گرامی جناب زرین قلم را به فرهنگیان عزیز مردم شریف کوهدشت وخانواده محترم وسایر بازماندگان صمیمانه تسلبت می گویم برای آن عزیز رحیل علودرجات ورحمت واسعه ا ز ایزد غفار مسئلت دارم

[پاسخ]

حمیدآازادبخت در گفته :

انالله وانا الیه راجعون
ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده محترم
واقعا از صمیم قلب برای آن مرد فهیم،با ادب،مهربان و سرشار ازعطوفت ، درخواست کمال مغفرت را از درگاه ایزد منان خواستارم.

[پاسخ]

شهروز ازتهران در گفته :

به قول استاد ایرج رحمانپور:

بمیرم سیع دسع گرم ایسع سردت…

[پاسخ]

سیاوش حیدری در گفته :

روحش شاد یادش گرامی باد

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز مرده آن است که نامش به نکویی نبرند
ای آفتاب به شب مبتلا خداحافظ…

[پاسخ]

سجاد میرزای در گفته :

ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده محترم . استاد مرحوم افلا طون زرین قلم روحش شاد یادش گرامی

[پاسخ]

روح الله دل انگیز در گفته :

با سلام. درگذشت استاد هنر و ادب مرحوم زرین قلم را خدمت همه همشهریان و جامعه هنر و بخصوص خانواده محترمشان و بستگان تسلیت عرض نموده و انشاءالله روحش با حضرت امیر محشور گردد.

[پاسخ]

علی فلاحی در گفته :

ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده محترم زرین قلم و سایر باز ماند گان . این حقیر هم بعنوان دانش اموز این عزیز سفر کرده وهم بعنوان همکار این مصیبت را از صمیم قلب تسلبت می گویم خداوند روح پاک این معلم علم و ادب را با صالحین صدر اسلام معروف و محشور بگرداند .

[پاسخ]

روحش شاد

[پاسخ]

خبر در گذشت افلاطون عزیز مرا بسیار متاثر کرد، برای باز ماندگان آرزوی صبر دارم، یادش گرامی‌!

[پاسخ]

رضا حاتمیان . حوزه هنری استان کردستان در گفته :

درگذشت استاد زرین قلم را به جامعه هنری کوهدشت تسلیت عرض می نمایم و از خداوند متعال برای ایشان طلب مغفرت و برای خانواده محترمشان صبر جمیل مسئلت می نماییم .

[پاسخ]

ناصر دوستی در گفته :

باعرض سلام وتسلیت خدمت خانواده های محترم زرین قلم ،غضنفری وابراهیمی .بنده بعنوان یکی از هزاران هزار شاگرد زنده یاد زرین قلم باشنیدن خبر درگذشت این فرهنگی فرهیخته وروشنفکر همانند بسیاری از مردم شهرستان واستان بسیار متاثر وناراحت شدم .برای بازماندگان این عزیز سفر کرده آرزوی صبر وبردباری را از در گاه خداوند منان خواستارم .

[پاسخ]

روحش شاد

[پاسخ]

اسدالله آزادبخت در گفته :

درگذشت استادافلاطون زرین قلم را به همه هنرمندان دیارم وخانواده این عزیزسفرکرده تسلیت میگویم /روحش شادویادش همواره گرامی باد.

[پاسخ]

مصطفی قبادی در گفته :

خبردرگذشت معلم فرهیخته ام استادا:فلاطون زرین قلم که عمرپربرکتش راجهت نشرآگاهی ودانایی درسنگرمدرسه ،سرلوحه فعالیت های خودقرارداده بود،به خانواده مکرم ایشان وجامعه فرهنگی کشور تسلیت عرض می کنم.خداوندقرین رحمتش فرماید

[پاسخ]

حشمت اله نجفی (سوری) در گفته :

ضمن عرض تسلیت خدمت خانواده محترم روحش شاد یادش گرامی باد

[پاسخ]

ج نظریان در گفته :

سلام انالله وانا الیه راجعون درگذشت استادفرهیخته معلم اخلاق وتواضع افلاطون زرین قلم رابه همه ی معلمین وهنرمندان عزیزشهرستان کوهدشت خصوصاخانواده محترمشان تسلیت میگویم روحش شاد

[پاسخ]

خیلی متاثر شدم. برای استاد افلاطون عزیز آرزوی آمرزش الهی دارم و امیدوارم خداوند به خانواده محترمشون تحمل و شکیبائی عنایت فرمایند.

[پاسخ]

مرادعلی گنجوریان در گفته :

روحش شادویادش گرامی باد

[پاسخ]

محمدجعفر محمدزاده در گفته :

انا لله و انا اليه راجعون
غم از دست دادنش سنگين و يادش فراموش ناشدني است. نه فقط من و هم دوره اي هايم و نسل هاي بعد معلم دلسوزي را از دست داده ايم كه بايد اقرار كرد : كوهدشت معلمش را از دست داده است .او براستي معلمي بود به تمام معني و عاشقانه همه فراز فرود هاي زندگي را در كسوت معلمي پشت سر گذاشت .او تجسم عشق ومعلمي بود وحقيقت آنكه هرچه گويم عشق را شرح و بيان /چون به عشق آيم خجل باشم از آن.

[پاسخ]

هاشم طولابی از خرم آباد در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی باد به خانواده های محترم ابراهیمی وغضنفری خصوصا مهندس مهرداد غضنفری ومهران تسلیت عرض میکنم

[پاسخ]

رستمی از تهران در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی

[پاسخ]

لطیف آزادبخت در گفته :

این ضایعۀ دردناک را به خانواده محترم زرین قلم و دیگر وابستگان این خانواده اصیل و ریشه دار شهر کوهدشت تسلیت می گویم. استاد زرین قلم هم یک معلم خلاق و هنرمند بود و هم انسانی شریف و کم نظیر. در زمانه ای که هر دیپلمه ی زرنگی می توانست به قیمت ارزانی به ثروت و مقام برسد، فخر بزرگ کسانی چون او این بود که معلم باقی ماندند و سرنوشت هم نسلان خود را فدای چرب و شیرین دنیانکردند و در انزوایی خود خواسته انسان زیستند و در تراز یک انسان شریف و نمونه، زینت نسل خود باقی ماندند. روحش شاد و یادش گرامی باد

[پاسخ]

اکبر اکبری در گفته :

افتخار شاگردی ایشان را دارم روحش شاد یادش برای همیشه ام گرامی

[پاسخ]

اکبر اکبری در گفته :

بازی

[پاسخ]

كيومرث رستمي در گفته :

روانش شادباد.به يادسال هاي آغازمعلميم كه افتختارهمكاري باايشان راداشتم ومنتظرزنگ تفريح بودم تاجرعه نوش چندلحظه ازمعرفت وادب ودانش وهنرافلاطون شهرمان باشم.وسفروي به جهان مينوي اين رباعي حكيم عمرخيام رابه يادم آورد.
جامي است كه عقل آفرين مي زندش.صدبوسه زمهربرجبين مي زندش
اين كوزه گردهرچنين جام لطيف.مي سازدوبازبرزمين مي زندش

[پاسخ]

محمد هادیفر در گفته :

ضایعه در گذشت استاد فرهیخته ومعلم فداکار را جامعه فرهنگی کوهدشت وخانواده داغدارش تسلیت عرض مینمایم خصوصا خواده محترم ابراهیمی
ارادتمند همه کوهدشتیها حا ج ها د ی

[پاسخ]

قدرت اله گراوند در گفته :

معلمی بزرگ بود . همیشه اخلاق را با شاگردانش مشق میکرد. دربستر بیماری در بیمارستان مقاومت،صبر ، تواضع و خوشرویی را تدریس میکرد. روحش شاد و یادش گرامی باد

[پاسخ]

مجتبی ولی پور ی مخابرات کوهدشت در گفته :

روحش شاد

[پاسخ]

ارش ازاد در گفته :

من خاطرات خوبی از زنده یاد در دوران راهنمای داشتم .روحش شاد ویادش گرامی

[پاسخ]

عباسعلى نورمحمدى در گفته :

کل من عليها فان
مرحوم زرين قلم انسانى وارسته،خاکى،بى ريا،دوست داشتنى ومتواضع بود .
درگذشت بهترين معلمم رو خدمت خانواده محترم زرين قلم تسليت عرض ميکنم . روحش شادويادش گرامى باد

[پاسخ]

یحیی محمدی/ در گفته :

روحت شاد استادگرانقدرم.

[پاسخ]

حسین رضایی در گفته :

از درگاه حق تعالی آرزومند شادی روح این بزرگوارم. خدا رحمتش کنه انشالا که دیگه خبر از دست دادن هنرمندان بزرگ رو در شهرمون ویا کشورمون نشنویم.

[پاسخ]

صیدجعفرجمشیدی در گفته :

ضمن عرض تسلیت به بازماندگان محترم
روحش شاد یادش گرامی باد

[پاسخ]

كوهدشتي ازتهران در گفته :

خدابيامرزد

[پاسخ]

روحش شاد ویادش گرامی باد.

[پاسخ]

علیمحمدمحمدی در گفته :

کل نفس ذائقه الموت
درگذشت فرهنگی فرهیخته واستاد اخلاق وهنر زنده یاد افلاطون زرین قلم را به جامعه فرهنگی واصحاب فرهنگ وهنر بخصوص خانواده های معزز زرین قلم .غضنفری وابراهیمی تسلیت گفته از خداوند سبحان برای ان عزیز سفرکرده غفران الهی وبرای بازماندگان صبر جمیل آرزومندم .

[پاسخ]

“درگذشت استاد بزرگ خط و نقاشی، هنرمند برجسته زاگرسی جناب افلاطون زرین قلم عزیز را به همگان تسلیت میگویم یادش و هنرش تا همیشه جاودانه خواهد بود”

[پاسخ]

علی امیری در گفته :

استاد عزیزم ، معلم دوست داشتنی ام روز معلم را بهت تبریک می گویم .تو برای من و همه دانش آموزانت که بی

صبرانه زنگ هنر را انتظار می کشیدیم همیشه و همیشه زنده و جاویدی .

[پاسخ]

عینی زاده . م در گفته :

نام نیک و نیکنامیت همیشه ماندگار است .در روز معلم عروجت را تبریک گفته و علو درجاتت را از خداوند متعال خواهانم

[پاسخ]

روحش شاد باد

[پاسخ]

رضا شفیعی در گفته :

“درگذشت استاد بزرگ هنرمند برجسته جناب افلاطون زرین قلم عزیز را به همگان تسلیت میگویم.

[پاسخ]

محمدمراد شیخی در گفته :

استاد عزیزم روحت شاد . وقتی خبر مرگت را از طریق این سایت دیدم چشمانم پر از اشک شد تا جایی که نمی تونستم جلوی گریه ام را بگیرم و مجبور شدم کلاس درسم را با گریه و یاد تو و توصیف صفات حسنه شما برگزار کنم . استاد فرزانه و با وقار، یاد و خاطره شما تا زنده ام در نوشته هایم متجلی است زیرا شما بودی که زیبانوشتن و توجه به زیبایی های خلقت را به ما یاد دادی.

[پاسخ]

سید محمد پیریانی در گفته :

جناب آقای ایوب ابراهیمی درگذشت دایی بزرگوارتان، استاد زرین قلم را تسلیت گفته و از خداوند متعال صبر و شکیبایی را برای بازماندگان خواستارم

[پاسخ]

کل من علیها فان درگذشت همکارقدیمی استاد فرهیخته مرحوم افلاطون زرین قلم را به خانواده های معزی زرین قلم و ابراهیمی تسلیت عرض نموده علو درجات و غفران الهی برای آن مرحوم و صبر و شکیبائی برای بازماندگان از درگاه خداوند متعال خواستاریم

[پاسخ]

مهندس رامین رحمانپور در گفته :

و ناگهان چه زود دیر میشود… خانواده های محترم زرین قلم و غضنفری ، با اهدا سلام و تسلیت ، من نیز در این صبوری پرمعرفت باشما همراهم و از خداوند سبحان برای آن مرحوم، علو درجات درجوار رحمت حق تعالی و برای شما و سایر عزیزان غمبار، شکیبایی و عزت مستدام مسئلت مینمایم.

[پاسخ]

مهرپور طرهانی در گفته :

بازگشت همه به سوی اوست درگذشت همکار ارجمند استاد فرهیخته مرحوم افلاطون زرین قلم را به خانواده های محترم زرین قلم و ابراهیمی و سایر بستگان تسلیت عرض نموده جایگاه بلند در عرش و غفران الهی برای آن مرحوم و صبر و شکیبائی برای بازماندگان از درگاه خداوند متعال خواستاریم.

[پاسخ]

نورعلی ازسنندج در گفته :

باسلام

درگذشت استاد عزیز که یکی از زیباترین خاطره های کلاس درس هنر مان بود به تمام کوهدشتی ها و مخصوصا

خانواده محترم آن مرحوم تسلیت عرض میکنم .

آقای زرین قلم نه تنها معلم هنر بلکه معلم اخلاق ودریای معرفت بود . خدایش بیامرزد

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :