کد خبر : 68317
تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 242 بازدید

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان:کِشت کلزا، جایگزین ذرت، برنج و لوبیا در لرستان شود

  مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان گفت: با توجه به بحث کم‌آبی در استان لرستان به کشاورزان توصیه می‌شود کشت کلزا را جایگزین کشت ذرت، برنج و لوبیا کنند. کیانوش حمیدیان اظهار داشت: در سال زراعی جاری سرمازدگی به 28 هزار و 862 هتکار از مزارع آبی از 15‌ تا 20‌ درصد و 10‌ هزار […]

139302081224583802625483

 

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان گفت: با توجه به بحث کم‌آبی در استان لرستان به کشاورزان توصیه می‌شود کشت کلزا را جایگزین کشت ذرت، برنج و لوبیا کنند.

کیانوش حمیدیان اظهار داشت: در سال زراعی جاری سرمازدگی به 28 هزار و 862 هتکار از مزارع آبی از 15‌ تا 20‌ درصد و 10‌ هزار و 62 هکتار از اراضی دیم لرستان از 20 تا 25 درصد خسارت وارد کرد.

وی افزود: در سال زراعی جاری 46 هزار و 218 هکتار از اراضی دیم استان از 65 تا 90 درصد با تنش خشکی مواجه شد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: تمام گیاهان برای رشد نیاز به آب‌دارند ولی با مدیریت زراعی و رعایت توصیه‌های فنی می‌توان گیاهانی با نیاز کم‌آبیاری و یا با تغییر فصل کشت جایگزین کرد.

وی بیان کرد: اجرای طرح استمرار سیب‌زمینی در مناطق گرم و نیمه‌گرم برای کاهش سطح ذرت در مناطقی از استان که مشکل آب‌دارند جایگزین شود.

حمیدیان تصریح کرد: با توجه به بحث کم‌آبی در استان به کشاورزان توصیه می‌شود کشت کلزا را به‌جای کشت ذرت، برنج و لوبیا و در مناطق ذرت کاری لوبیا کاری جایگزین کنند.

وی خاطرنشان کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود گسترش کشت پاییزه باقلا در مناطق لوبیا کاری و کشت سور جوم را به‌جای ذرت علوفه‌ای را انجام دهند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان گفت: توسعه کشت گلخانه‌ای محصولات خیار گوجه در مناطق سرد استان که این محصولات را در تابستان کشت می‌کنند از دیگر توصیه‌های سازمان جهاد کشاورزی لرستان به کشاورزان است.

وی اظهار داشت: باتوجه به خشکسالی بهتر است کشاورزان از گندم و جو آبی که تعداد کم‌آبیاری نیاز دارند به‌جای ارقامی که به تعداد زیاد آبیاری نیاز دارند در کشت خود استفاده کنند.

حمیدیان افزود: با توجه به خشکسالی استان توصیه می‌شود تغییر سیستم کشت حبوبات دیم بهاره به پاییزه برای استفاده از بارش‌های زمستانه و بهاره، استفاده از ارقام زودرس مقاوم به خشکی در محصولات زراعی اجرای طرح پاییزه چغندرقند به‌جای کشت بهاره انجام شود.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :