کد خبر : 68473
تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 674 بازدید

معاون استاندار لرستان : میان نسل جوان و مفاهیم ادبیات کهن فاصله است

  معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری لرستان گفت: میراث معنوی و ادبیات کهن لرستان به نسل جوان معرفی شود چراکه بین نسل جوان، مفاهیم و ادبیات کهن فاصله افتاده است. به گزارش میرملاس به نقل ایرنا، علی کورانی فر در نخستین همایش ملی بررسی ادبیات بومی ایران زمین افزود: لرستان دارای ظرفیت های […]

IMG10394153

 

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری لرستان گفت: میراث معنوی و ادبیات کهن لرستان به نسل جوان معرفی شود چراکه بین نسل جوان، مفاهیم و ادبیات کهن فاصله افتاده است.

به گزارش میرملاس به نقل ایرنا، علی کورانی فر در نخستین همایش ملی بررسی ادبیات بومی ایران زمین افزود: لرستان دارای ظرفیت های بسیار غنی در زمینه های مادی و معنوی است.

وی اظهار داشت: ادبیات کهن لرستان چه مکتوب و چه شفاهی سرشار از مفاهیم و مضامین متعالی است و حول محور مفاهیمی چون انصاف، عدالت، مهربانی، پاکی، صداقت، ایثار و همدلی است.

وی با اشاره به اینکه این ادبیات برگرفته از آیات قرآن، احادیث ائمه معصومین و پیامبر گرامی اسلام است، گفت: این مفاهیم که برگرفته از آیات قرآن و احادیث ائمه معصومین (ع) است به تعبیری راه و رسم و مهارت های زندگی را در درون خود نهفته دارد و از اقلیمی به اقلیم دیگر متفاوت است.

وی با تاکید بر استفاده درست از گویش ها و ادبیات مختص اقلیمهای خاص افزود: ادبیات کهن باید توسط دانشگاهیان و نهادهای فرهنگی بازنویسی شود و به سمتی حرکت کرد که رشته های دانشگاهی در این زمینه ایجاد و پایان نامه ها به این سمت هدایت شوند.

معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت انسانی استانداری لرستان گفت: ادبیات کهن مکتوب و شفاهی ایران سرشار از مضامین و مفاهیم عالی و متعالی بوده و نکات بدآموز در این نوع ادبیات دیده نمی شود.

نخستین همایش سیر تحول ادبیات بومی ایران زمین 26 و 27 اردیبهشت در لرستان در لرستان برگزار می شود.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

بايستي حداقل درسي بنام ادبيات بومي طي دوره مختلف ابتدايي راهنمايي و دبيرستان به بچه هاي هر منطقه ارائه شود .در لرستان كه ادبيات خاص خود را دارد شعراي زيادي هم داشته ميشود داشته هاي ادبي و فرهنگي خودمان را به نسل آينده آموزش دهيم .

[پاسخ]

من هم با نظر غلی موافق هستم باید در دروس تحصیلی ادبیات متوسطه اول ودوم مشاهیر لرستان معرفی شوند وشعرای پر آوازه و موسیقدانان بنام به نسل جوان شناخته شوند کاری که برادران کرد زبان دنبال می کنند ما هم باید دنبال کنیم مخصوصا بحث واژه شناسی بومی ،که متاسفانه بر اثر عدم کاربرد یا فراموش شده اند ویا در حال فراموش شدن است . کاش فرهنگ شناخت واژگان لکی به صورت جامع پیگیری می شد تاجای خالی آن شدیدا احساس نشود امیدوارم برادر کورانی فر با توجه به جایگاهی که دارند این مهم را در دستور کار خود قرار دهند

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :