کد خبر : 690
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۲:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 710 بازدید

در علل توسعه نیافتگی لرستان بدنبال مقصر یا مقصران اصلی نگردید چون همه به نوعی مقصریم

احیاء امرایی: در علل توسعه نیافتگی لرستان بدنبال مقصر یا مقصران اصلی نگردید چون همه به نوعی مقصریم براي ورود به بحث علل توسعه نيافتگي استان ابتدا لازم است مفهوم توسعه بيان شود. مفهوم توسعه از جمله مفاهيمي است که پس از جنگ جهاني دوم به صورتي فراگير مطرح شده و در کشورهاي مختلف جهان […]

احیاء امرایی:

در علل توسعه نیافتگی لرستان بدنبال مقصر یا مقصران اصلی نگردید چون همه به نوعی مقصریم


براي ورود به بحث علل توسعه نيافتگي استان ابتدا لازم است مفهوم توسعه بيان شود. مفهوم توسعه از جمله مفاهيمي است که پس از جنگ جهاني دوم به صورتي فراگير مطرح شده و در کشورهاي مختلف جهان و در حوزه هاي گوناگون بسيار مورد توجه سياستمداران و انديشمندان علم اقتصاد قرار گرفته است. از نظر مفهومي، توسعه را مقوله اي ارزشي، پيچيده و چند بعدي مي دانند که ارتباط نزديکي با مفهوم بهبود ورفاه دارد. در برخي از تعاريف توسعه دستيابي به اهدافي از قبيل کاهش فقر، بيکاري و نابرابري تاکيد شده و چنين بيان شده است که توسعه در معناي جامع آن مشتمل بر فرآيند پيچيده اي است که رشد کمي و کيفي توليدات و خدمات و تحول کيفيت زندگي و بافت اجتماعي جامعه و تعديل درآمد، زدودن فقر و محروميت و بيکاري، تامين رفاه همگاني، رشد علمي و تکنولوژي درون زا در يک جامعه را در بر ميگيرد.

 توسعه خصوصاٌ نوع اقتصادی آن در استان لرستان که حداقل در دو دهه بعد ازانقلاب که از تلاش های توسعه برنامه ریزی شده کشور میگذرد ، باتاخیری زیاد وحتی زیان باری روبه رو بوده است . می توان گفت که طی این دوران طولانی از تدبیر دولت های گذشته و کار بازار و بخش خصوصی چیززیادی عاید فرایند توسعه استان و یا کاهش چشمگیر توسعه نیافتگی و عقب ماندگی های آن نشده است . از این رو به هر دلیل که بخواهیم این واقعیت را تحلیل و یا توجیه کنیم ، از نظام برنامه ریزی و تدبیر دولتی در این مناطق ، حاصلی تعیین کننده و دگرگون ساز به بار نیآمده است و از نظام بازار و تدبیر خصوصی هم به دلیل عدم استقبال سرمایه گذاران بومی بخش خصوصی که آنهم یا از ناتوانی مالی ویا ازعدم فرهنگ سازی درست در این حوزه ناشی می شود حرکت عمده ای رخ نداده است وعدم معرفی پتانسیل های استان توسط مسئولین به سرمایه گذاران ایرانی وخارجی هم باعث گردیده کمتر افرادی از این طیف برای سرمایه گذاری به استان لرستان مراجعه نمایند این در حالی است که استان لرستان همه پتانسیل های لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی را درخود دارد ازجمله درحوزه های آب ،خاک، کشاورزی، صنعت ومعادن ، نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده ، نزدیکی به بازارفروش کشورهای عربی  واز همه مهمتر امنیت وسلامتی کار حاکم براستان که بر اساس معیارها وشاخص های شناخته شده امنیت، استان لرستان یکی از امن ترین استانهای ایران برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است .

البته این به آن معنا نیست که ما دستاورد های بدست آمده که مدیون دولت های مختلف بعداز انقلاب بوده  نادیده بگیریم چون کارهایی که درحوزه های مختلف اقتصادی ،اجتماعی وفرهنگی و زیربنایی در این استان صورت گرفته اصلاً قابل قیاس با تمامی طول دوران طاغوت نیست که از جمله درحوزه هایی مانند : راه ، دانشگاه ، بیمارستان ، بهداشت و سلامت، آموزش و پرورش ، برق رسانی ، آب رسانی ، ارتباطات و مخابرات ، گازرسانی در( شهرها وروستاهای )استان و…. تلاش های گسترده ای صورت گرفته که این باعث دلگرمی مردم خصوصاً دوستداران انقلاب شده  .

با این وجود آنچه که نگران کننده است ، ادامه فاصله و استمرار خلائی است که همچنان بین شاخص های توسعه استان لرستان با شاخص های توسعه مناطق و استان های دیگر  مشهود و موجود است و این درحالی است که منابع قابل توجهی به ویژه در دو دهه اخیر از محل اعتبارات جاری وعمرانی دولت به این مناطق اختصاص داده شده است . ادامه این فاصله و عقب ماندگی ها موجب شده است تا خواسته های حداقلی مشروع و قانونی مردم لرستان در دستیابی به فضایی مناسب برای بهره برداری از منابع و امکانات مادی و انسانی به منظور ارتقاء سطح رفاه ، امنیت انسانی ، سرمایه اجتماعی و ایجاد چشم اندازی روشن وامید بخش از آینده ، برآورده نشود .

 دولتمردان باید این  نکته مهم رابدانند با توجه به مطالبی که عنوان شدو شرايط سخت زندگي و سطح درآمد پايين مردم استان لرستان مردم نمی توانند در طرحهاي کلي و سرمايه گذاريهاي کلان و نيمه کلان استان سهمي داشته و يا خودشان کارخانه يا توليدي يا هر مرکز صنعتي توليدکننده دیگری را تاسیس ودایر  نمایند ودر اینجا نیاز به همت والای دولتمردان هست که خود برای توسعه همه جانبه لرستان وارد عمل شوند وبه ایجادویا بازسازی ونو سازی  زیرساخت های این استان بپردازند.

و اما از نمایندگان منتخب آینده  ومدیران استان انتظار می رودبا کاهش تنش هاي گروهی  و حزبي و استفاده از همه تمامي ظرفیت مادی وانسانی استان وکمک در بکارگیری نيروهاي شايسته و توانمند ومتخصص بدون توجه به پايگاه گروهي آنان وفقط براساس تخصص وتعهد آنها نسبت به نظام،رهبری ومردم در راستاي توسعه و تعيين نقاط مهم و استراتژيک جهت رسيدن به این مهم  حركت وتلاش نموده و باتکیه برخردجمعي و جلوگيري از انحراف در مسير و برنامه هاي مانيفست توسعه استان را طراحي نمايند . حال که استانداری فهیم  ، تحصیلکرده وحسابگر در راس مدیریت استان بعنوان نماینده عالی دولت قرار گرفته جای خوشحالی وامیدواری دارد که روند توسعه اگر چه دیرهنگام شروع شده ولی با اقتدار وجدیت و با اخذ تامین اعتبارات لازم ازسفر سوم ریاست محترم جمهور واستفاده بهینه ازاین سفرقطار توسعه وپيشرفت استان به سرعت ودقت در مسیر درست  خود حرکت نماید .

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

امیر در گفته :

آقای امرایی
توسعه جز با داشتن نمایندگانی قوی که برای احقاق حقوق مردم در مجلس تلاش می کنند میسر نمی شود آیا کسانی که دارای سوابق چند دوره نمایندگی در مجلس را دارند ولی دراین دوران کار عمرانی خاص یا بنگاه های اشتغال زایی مانند کارخانه ها یا شهرک های صنعتی را نتوانستند در شهرستان ایجاد کنند می توانند پرچمدار حرکت در مسیر توسعه باشند؟
کسانی که با سیاست های حذفی خود مدیران رده بالای شهرستان تا سرایداران و مستخدمین مخالف را یک شبه تغییر می دادن و برای نیل به اهداف خود انواع تهمت ها و بهتان ها را به مخالفین خود روا می داشتند چطور ؟

[پاسخ]

محمد در گفته :

اتفاقا آقای امرایی نیرویی قوی بود

[پاسخ]

بازوند پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۸ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۶:۱۳:

آقای امرایی کدام کارعمرانی برای رومشگان انجام دادکه می گید ایشام مدیری قوی بود .ایشان توانایی اداره 20نانوایی رانداشت .حالا ایشان مدیری لایق است ؟

[پاسخ]

ایواره در گفته :

برنامه های مانیفست توسعه ؟! و …
در انتخاب کلمات بیشتر دقت کنید…

[پاسخ]

محمد امین در گفته :

مقاله جالبی بود دست شما درد نکند استفاده کردیم کاش از مقصران اصلی با جسارت نام می بردید؟

[پاسخ]

بازوند- در گفته :

خیلی زشته من بیست دقیقه احیا خان را و نوشته اش را نقد کردم .ولی نظرم ثبت نکردید

[پاسخ]

امير علي در گفته :

ببخشيد ايشان سرشار از نبوغ و استعداد و …. بودند حيف مي كني تيكه بهش ميندازي

[پاسخ]

بازوند پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۸ بهمن , ۱۳۹۰ ۲۰:۳۲:

من با این آقا ارتباط چندانی ندارم ولی خدایی نظرات شما از روی حسادت است شما هم اگه می توانید مقاله ارائه دهید یا نقد کنید

[پاسخ]

دانشجو ی دانشگاه تهران در گفته :

شما رابه خدا کمتر از انتخابات کوهدشت بنویسید دیگه انتخابات زده شدیم مقالات علمی وتخصصی را بیشتر کنید از امرایی بخاطر مقاله خوبش تشکر میکنم

[پاسخ]

آقای ارایی واقعا دستتان در دنکند شما با پیداست دلتان به حال مردم می سوزد.کمک کن منطقه ات متحول شود به واسطه پیروزی ملکشاهی

[پاسخ]

دانشجوی دانشگاه تربیت معلم تهران در گفته :

کوهدشت جز مناطق توسعه نیافته است امیدوارم آقای ملکشاهی پاسخگوی نیازهای مردم شهرمان باشندو ما در دانشگاه حرفی برای گفتن داشته باشیم .انشا…

[پاسخ]

م یوسفی از طرهان در گفته :

باسلام مامردم شهرستان کوهدشت همه درگفتار وسخنوری ونگاشتن مطالب توانایی های خوبی داریم ولی پای عمل در میاد همه شانه خالی میکنیم وهرکدام به فکر مشکلات خودمان هستیم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :