کد خبر : 69222
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 408 بازدید

نگاهي اجمالي به اماكن منتسب به امام خميني(س)

  هادی قبادی / میرملاس :  زندگي پر فراز و نشيب امام خميني سرشار است از حوادث تلخ و شيرين كه مرور آن نيازمند مطالعه كتب مختلف است . اين يادداشت صرفاً نگاهي گذرا دارد به برخي از اماكن منتسب به امام خميني(س) 1 – با امام در خمين‏ امام خمينى در بيستم جمادى الثانى […]

حاج آقا هادی قبادی

 

هادی قبادی / میرملاس : 

زندگي پر فراز و نشيب امام خميني سرشار است از حوادث تلخ و شيرين كه مرور آن نيازمند مطالعه كتب مختلف است . اين يادداشت صرفاً نگاهي گذرا دارد به برخي از اماكن منتسب به امام خميني(س)

1 – با امام در خمين‏

امام خمينى در بيستم جمادى الثانى سال 1320 ه. ق هم زمان با سالروز ميلاد خجسته كوثر ولايت دخت گرامى پيامبر (ص) در خمين متولد شد .امام نزديك به نوزده بهار از عمر شريف خود را به تمامه در زادگاهش گذارندند و پس از آن براى ادامه تحصيل مهاجرت كردند. طول دوران حضور امام در خمين همواره با تلخى و حوادث ناگوار همراه بوده و كمتر خاطره شيرينى از زبان امام در خصوص اين دوران شنيده شده است گرچه همه اين حوادث و جريانات در ساختن شخصيت امام مؤثر بوده و خواست الهى بر اين تعلق گرفته كه مردان بزرگ در كوره حوادث آبديده شوند.

دوران شيرين و خاطرات دلپذير ايّام حضور در خمين را تنها مى‏توان به حضور در كنار مادر «بانو هاجر» و عمه «بانو صاحبه خانم» و دايه «ننه خاور» زن مهربانی كه حضرت امام در سالهاى پايانی عمر شريف خود به فرزندان و نوادگان خود مى‏فرمودند هنوز صداى روحى روحى دايه‏ام در گوشم طنين‏انداز است كه به دنبال من مى‏دويد و مواظب بود من از بلندى پرت نشوم –  اشاره كرد و همچنين شيطنتها و بازيهاى كودكانه كه بيانات و سيره آن حضرت در پذيرش شيطنت كودكان در دوران بزرگسالى شاهد صدقى بر آن است.

لازم به توضيح است كه اين بيت ميراث پدرى حضرت امام بوده و متعلق به همه خواهران و برادران ايشان است و اطلاق بيت امام به مجموعه همه بيرونى و اندرونى صحيح نيست چون بخش كوچكى از آن متعلق به ايشان بود و مابقى از آن ساير فرزندان مرحوم شهيد سيد مصطفى موسوى خمينى است.

اين بيت هم‏اكنون با بيش از 170 سال قدمت توسط سازمان ميراث فرهنگى كشور به عنوان يكى از آثار ملّى به ثبت رسيده است و به يك مركز زيارتى و توريستى تبديل شده و در طول سال هزاران نفر به بازديد از آن مى‏روند.

2ـ حجره مدرسه سپهدار اراك‏

امام خمينى در سال 1339 ه. ق درست زمانى كه نوزده بهار از عمر شريفشان سپرى شده بود براى ادامه تحصيل عزم سفر كرده و هجرت بى‏بازگشت خود را از خمين آغاز كردند. ايشان پس از ترك خمين در شهر اراك مستقر شده و در مدرسه علميه سپهدارى اين شهر سكنى گزيدند. اين مدرسه در آن زمان تحت مديريت مرحوم حاج شيخ عبدالكريم حائرى استاد بزرگوار امام و مؤسس حوزه علميه قم قرار داشت و آن مرحوم يكسال بعد براى ايجاد حوزه علميه قم از اين شهر عزيمت كردند و به دعوت ايشان حضرت امام و ديگر شاگردان آن استاد عظيم‏الشأن نيز به قم هجرت نمودند.

اين مدرسه از آن جهت كه اولين مأمن حضرت امام پس از ترك ديار بوده و پايه‏گذار دوستى و رفاقت با ياران صديق و عاشقان اهل بيت بوده است، در زندگى حضرت امام تأثير بسزايى داشته است در اين شهر با مرحوم آيت‏الله العظمى شيخ محمد على اراكى، مرحوم آيت‏الله العظمى سيد محمدرضا گلپايگانى، مرحوم آيت‏الله شيخ مجتبى محمدى عراقى و … و ساير دوستان و از همه مهمتر با استاد معظم خود كه همواره خود را مديون ايشان مى‏دانستند آشنا شده و اين آشنايى و رفاقتتا پايان عمر شريف همواره حفظ و تقويت گرديد.

حجره حضرت امام در اين مدرسه كه حدود يك سال در آن در سن 19 ـ 20 سالگى اقامت داشتند در جبهه شرقى ساختمان قرار دارد كه در حال حاضر از وضعيت نسبتاً مطلوبى برخوردار است و طراحى لازم جهت نصب كاشى در سردر آن به عنوان يادبود اقامت حضرت امام توسط ميراث فرهنگى سفارش داده شده است.

3 – منازل استیجاری امام در قم

بر اساس خاطرات و بیاناتی که از خود حضرت امام و نزدیکان و یاران ایشان باقی است و یا شفاهاً گفته می شود، حضرت امام پس از ازدواج در تهران و انتقال به قم در خانه اجاره ای سکونت کردند و از آذر ماه سال 1309 ش، تا سال 1325 ش که منزلی را خریداری می کنند، حدوداً 16 سال مستأجر بوده و در خانه های متعددی به صورت اجاره ای اقامت داشتند.

4 – بیت امام و محله یخچال قاضی

بيت حضرت امام كه بايد به حق آن را خانه انقلاب ناميد، در محله يخچال قاضی قم واقع است و تقريباً‌سيصد متر مربع مساحت دارد و در حدود سال 1325 ش، توسط شخص حضرت امام خريداری شده است. اين خانه حدود يكصد سال قدمت دارد و مهندسی آن بسيار ساده و عاری از هرگونه تزئينات است.حضرت امام در همین منزل نیز ابتدا به صورت اجاره ای ساکن بودند سپس آن را خریداری نمودند.

بيت حضرت امام همزمان با آغاز فعاليت های سياسی ايشان بر عليه رژيم استبدادی پهلوی، كانون اين مبارزات واقع شد. ايشان سخنرانی معروف خود بر ضد لايحه انجمن-های ايالتی و ولايتی در سال 1341 ش، را در اين مكان ايراد كردند. همچنين آخرين سخنرانی امام در اين خانه، مربوط به موضع گيری شديداللحن امام در 4/8/1343 ش، نسبت به تصويب قانون كاپيتولاسيون بود كه با عبارت «انا لله و انا اليه راجعون» آغاز شد و در ادامه فرمودند: «قلب من در فشار است… ايران ديگر عيد ندارد… ما را فروختند… عظمت ايران از بين رفت.» به دنبال اين سخنرانی، رژيم پهلوی در تاريخ 13/8/1343 ش، امام را دستگير و بلافاصله به تهران و از آنجا به تركيه تبعيد كرد.

بيت شريف امام كه همواره مأمن و ملجأ خداجويان و انقلابيون بوده است، پس از انقلاب و حتی پس از ارتحال جانگداز و ملكوتی حضرت امام نيز زيارتگاه عاشقان امام و انقلاب می باشد.

اين بنا در سازمان ميراث فرهنگی در شمار آثار ملی به ثبت رسيده است.

5 – مسجد سلماسی

شهرت مسجد سلماسی از هنگامی رو به تزايد گذاشت و دهان به دهان گشت كه حضرت امام در دهه 30 ش، دروس خود را به اين مسجد انتقال دادند. هر چند بعدها به جهت ازدياد شاگردان و عدم گنجايش اين مسجد، امام ناچار شدند دروس خود را به مسجد اعظم انتقال دهند. گفته می شود حدود 800 نفر در درس های امام در مسجد سلماسی شركت می كردند كه به دليل كوچك بودن مسجد، بسياری از طلاب مجبور بودند در پله ها و حتی بيرون از مسجد بنشينند.

6 – مسجد اعظم

شبستان های اين مسجد در طول ايام تحصيلی مملو از طالبان علوم ديني می شود كه زانوی تلمذ نزد اساتيد مبرز حوزه به زمين می زنند. امام خميني نيز از جمله اساتيد طراز اول حوزه علميه بوده است كه براي مدتی در مسجد اعظم تا قبل از تبعيد خود به تركيه به تدريس پرداخته اند. مسجد اعظم يكی از مكان هایی است كه در زمان رژيم پهلوی و پس از آن در عصر جمهوری اسلامی، همواره كانون تجمعات و سخنرانی ها و حركت های انقلابی بوده است:

از جمله سخنرانی های حضرت امام در اعتراض به بی اعتنايی شاه و دولت اسدالله علم به درخواست لغو لايحه انجمن های ايالتی و ولايتی و نيز پس از ختم اين غائله و همچنين اعلام عزای عمومی به دنبال برگزاری رفراندوم غيرقانونی تحت عنوان انقلاب سفيد شاه و ملت در اسفند 1341 ش، و سخنرانی امام پس از آزادي از زندان در 26 فروردين 1343 ش،

7 – مسجد محمدیه

در نزدیکی حرم حضرت معصومه(س) ،مسجد کوچکی بود که مسجد محمدیه نامیده می‏شد. در حال حاضر این مکان تخریب شده و جزو شبستان امام خمینی حرم به حساب می آید. این مسجد چندین سال محل تدریس امام بوده و پس از این که تعداد شاگردان ایشان افزایش یافت، درس حضرت امام به محل مسجد سلماسی منتقل شد.

8 – مدرسه دارالشفاء

این مدرسه مدت مدیدی مسکن و مأوای حضرت امام بوده و ایشان پس از ورود به قم و حضور در مدرسه فیضیه به حجره‏ای وارد شدند که مشترک بوده و به جهت این که به دنبال حجره‏ی انفرادی بوده‏اند، پس از چندین بار حجره عوض کردن عاقبت در مدرسه دارالشفاء حجره مورد نظر خود را پیدا می‏کنند. چنانكه خود نيز تصريح فرموده اند، در سال 1301ش، برابر با 1340 ق، در اين مدرسه اقامت داشتند و هم اكنون نيز بر اساس ساختار و موقعیت قبلی حجره امام، يكی از حجرات به نام ايشان مشخص شده است. حضرت در توصیف این مدرسه می فرمایند: « اينجانب در زمانی كه ساكن مدرسه دارالشفا بودم، مدتها فلسفه تدريس می كردم ».

9 – مدرسه فيضيه

به حق می توان مدرسه فيضيه را يكی از كانون های اصلی شكل گيری انقلاب اسلامی ايران دانست و ارتباطی وثيق با امام و فعاليت های علمی و سياسی ايشان دارد. ايشان در مدرسه فيضيه حجره (حجره شماره 23) داشته و تا سال 1325 ش، در آنجا اقامت داشتند،‌و نيز به تدريس اخلاق از سال 1315 ش، به مدت هشت سال پرداختند. حضرت امام سخنرانی پرشور خود در عصر عاشورای 1342 ش، را در اين مدرسه ايراد فرمودند.

10 – حجره مشترک استاد مطهری و آیت الله منتظری

یکی از اماکنی که در فیضیه واقع است و با یاد و نام امام عجین شده است، این حجره است. امام مدت های مدیدی درس اختصاصی برای این دو ارائه می‏کردند و دیگر طلاب ساکن در فیضیه شاهد رفت و آمد دائم امام و رابطه خاص این دو طلبه با امام بودند. امام درتربیت این دو نفر سعی و تلاش وافری داشتند و علاوه بر رابطه استادی و شاگردی رابطه عاطفی و قلبی هم داشتند .

11 – مدرسه حاج ملاصادق

در خیابان چهارمردان قم که هم اکنون به خیابان انقلاب معروف است، مدرسه ی قدیمی وجود داشت به نام « مدرسه علمیه حاج ملاصادق » که مدتی محل تدریس درس اخلاق امام بوده است. این مدرسه به علت فرسودگی بعداز انقلاب اسلامی تخریب و ضمن حفظ معماری سنتی تجدید بنا گردید و هم اکنون یکی از مدرسه های زیبا و فعال حوزه علمیه قم است.

یکی از آثار پرارزش و اخلاقی و عرفانی حضرت امام «شرح چهل حديث» یا همان «اربعین حدیث» است. حضرت امام اين كتاب را حدوداً در 38 سالگی، سال 1318 ش (1358 ق) به رشته تحرير درآورده است. مولف بزرگوار، پس از آن که مطالب آن را در مدرسه فیضیه و مدرسه ملاصادق قم (پس از آنکه ماموران شهربانی رضاخان از ادامه تدریس آن در فیضیه جلوگیری کردند) برای دهها نفر از شاگردان فرزانه خود و بازاریان متدین تدریس فرمود، دست به نگارش آن زد.

12 – منزل آیت الله میرزا محمد ثقفی (تهران، محله پامنار)

آیت الله ثقفی، یکی از فقها، مفسرین و از شاعران معاصر ایرانی است که در جمادی الثانی سال 1313 ق، برابر با مهر ماه 1274 ش، در تهران به دنیا آمد. پدرش؛ علامه حاج میرزا ابوالفضل تهرانی است.  اين عالم رباني در 18 مردادماه 1364 ش، در سن 90 سالگی دعوت حق را لبيك گفت و در جوار بارگاه حضرت عبدالعظيم حسني(ع) به خاك سپرده شد.

امام خمینی که به دلیل اشتغالات علمی تا 27 سالگی مجرد می-زیست، در حدود سن 28 سالگی به تاریخ 26 بهمن 1308 ش (15 رمضان 1347 ق) همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع) با فرزند آیت الله میرزا محمد ثقفی، سرکار خانم خدیجه (قدس ایران) ثقفی ازدواج کرد.

این سنّت انجام شد، مراسم عروسی در نهایت سادگی در رمضان 1346، اسفند، 1307 صورت گرفت. حضرت امام سال های سال به این خانه رفته و آمد داشتند.

 

13 – دستگیری و انتقال امام خمینی از قم به تهران

از15 خرداد 1342 تا 15 فروردین 1343، امام خمینی به مدت 10 ماه در بازداشت و حصر رژیم شاه بودند. امام این مدت را در 5 نقطه گذراندند که عبارتند از: باشگاه افسران، زندان قصر، زندان عشرت‌آباد، منزلی متعلق به ساواک در داوودیه تهران و منزل دیگری در قیطریه.

14 – تبعيد امام

ايشان تا  سال 43 در قم سکونت داشتند و سپس به ترکیه تبعید شدند.11 ماه در شهر بورسای ترکیه بودند و بعد از آن 13 سال در شهر نجف اشرف در کشور عراق سکونت داشتند، نهضت امام در سال 57 اوج گرفت و حضرت امام خمینی بنا به مشکلاتی که دولت عراق با تحریک حکومت شاه ایران برای‌شان به‌وجود آوردند از عراق به فرانسه هجرت کردند و در یک روستایی در حوالی شهر پاریس که معروف به نام نوفل لو شاتو است و 4 ماهی نیز در آن‌جا سکونت داشتند و  در 12 بهمن سال 57 در شرایطی که مشخص نبود که چه اتفاقاتی رخ می‌دهد وارد کشور ایران شدند.

15 – مدرسه علوي

از روز 12 بهمن تا 10 اسفند 1357 حضرت امام در مدرسه ي علوي در خيابان ايران در شرق ميدان بهارستان مستقر بودند ، روزهاي حساسي كه منتهي به پيروزي انقلاب شد و مرور حوادث آن روزهاي سرنوشت ساز داستان مفصلي است كه كتابها در مورد آن نگاشته شده است .

16 – بازگشت به قم

در روز 10 اسفند حضرت امام پس از 14 سال دوري از شهر قم و اين بار در قامت بنيانگذار و رهبر جمهوري اسلامي ايران وارد قم و در منزلي كه متعلق به آيت الله محمد يزدي بود استقرار يافتند .

17 – بيمارستان قلب و منزل دربند

در تاريخ 2 بهمن ماه 1358 به علت عارضه قلبي امام از قم به بيمارستان قلب تهران انتقال يافت كه حدوداً بین 40-30 روز، امام تحت نظر و مداوا بودند و زمانی‌که می‌خواستند امام را برگردانند به قم، دو گروه خواستند امام در تهران بماند و به قم برنگردد . تيم پزشكي و مشاورين امام .

ولذا ایشان را به منزلی در شمال تجریش و خیابان دربند انتقال دادند. طبق گفته‌ی یاران امام و یا مطالبی که از حاج احمدآقا موجود است، اظهار می‌کنند، امام به دلایلی از آن منطقه ناراضی بود. «علت اول» این که مکانی در نزدیکی آن منزل برای ملاقات‌های عمومی مردم نبود و در زمستان ، مردمی که می‌آمدند و با امام در روز چند بار ملاقات عمومی داشتند اذيت مي شدند ، «علت دوم» این‌که همسایه‌ها اذیت می‌شوند درکنار این نکته، شرایط خانه بود با وجود این‌که این منزل در آن زمان یک منزل معمولی نمای سنگ داشت، اما امام فرمود که بایستی در یک منزل ساده‌تر باشیم و لذا اطرافیان امام با محوریت مرحوم حاج احمد آقا که یک جای مناسب که این اشکالات را نداشته باشد را پیدا کنند.

 

IMG_7539

 

18 –  جماران

بعد از مدتی گشت و گزار، جست و جو و تفحص، بنابه پیشنهاد بعضی از دوستان به جماران رسیدند.

البته در آن زمان “ده” بود و جزء شهر تهران نبود بلکه جزو روستاهای شمال تهران و منطقه شمیرانات محسوب می‌شد، جماران با شهر تهران فاصله داشت.

روحانی محله جماران، حاج آقاامام جمارانی، از قبل از تبعید امام به ترکیه و عراق با امام در ارتباط بودند، با مرحوم حاج احمد آقا رفاقت داشته و نقل می‌کند که در دوران نوجوانی و جوانی یکی دو بار با پدرم که پدرشان نیز روحانی بود به ديدن امام در قم رفته اند ، «خاندان امام جمارانی در سده های اخیر روحانی منطقه جمارانی بوده اند و امام جماعت و محل رجوع مردم بودند در مراجعات مختلف و جایگاه خاصی داشته اند»

از امتیازات این بیت مجاورت آن با حسینیه جماران بود که بعد از استقرار حضرت امام در این منزل، حیات خانه به وسیله یک راهروی موقت به بالکن حسینیه متصل گردید که همواره مشتاقان زیارت آن وجود ربانی با حضور در حسینیه جماران از برکت مصاحبت و فیض رهنمودهای انسان ساز آن حضرت بهره مند می شدند.

ساختمان حسینیه جماران در سال 1275 هجری قمری توسط آیت الله مرحوم سید ابراهیم جمارانی وقف گردید و در سال 1355 هجری شمسی به همت اهالی جماران بازسازی شده است.

با توجه به اینکه حسینیه قبل از اقامت حضرت امام در دست بازسازی بود و امر گچکاری آن پس از اقامت ایشان باید انجام می شد ولی حضرت امام با این اقدام مخالفت می کنند و می فرمایند تا من زنده هستم، اینجا گچ نمی خواهد.

هادی قبادی / مدير كل مراكز و اماكن منتسب به امام خميني

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دکتر دیناری همدان در گفته :

ممنون از حاج آقا قبادی
مختصر و بسیار مفید بود
یاد و خاطره معمار کبیر انقلاب اسلامی گرامی باد

[پاسخ]

محمدباقر شیخی موسی در گفته :

با سلام وعرض خداقوت خدمت حاج آقای قبادی
بسیار عالی و جالب بود
دست مریزاد
خداوند ایشون رو با صلحا و اجداد طاهرینش محشور بفرماید
به برکت صلوات بر محمد و آل محمد
(((اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم)))

[پاسخ]

علی موحدی در گفته :

سالروز رحلت جانسوز رهبر کبیر انقلاب اسلامی تسلیت باد.

[پاسخ]

علی جوزی پور در گفته :

باتشکر از حاج آقای قبادی ، بسیار عالی بود . درود خدا بر روح ملکوتی حضرت امام خمینی ( ره ) که با نفس مسیحائی خود اسلام را زنده کرد . انتظار فرج از نیمه خرداد کشم .

[پاسخ]

نعمت الله نجفی در گفته :

از برادر عزیز و ارجمندمان جناب اقای قبادی به خاطر این اطلاعات مفید سپاسگزاریم

[پاسخ]

سیروس شیراوند در گفته :

باسلام
تشکر از زحمات شما

[پاسخ]

امیر حمزه عزیزی در گفته :

سلام وعرض ادب
عالی بود ،سرقولم هستم به زودی خدمت می رسم.

[پاسخ]

خسرو پرویزپور.هفته نامه اساطیر در گفته :

با سلام و تحیات
پردازش زوایای ناشناخته اما مرتبط با امام راحل و پرداختن به حواشی حضور آن مرد بزرگ یا به عبارتی ابعاد غیر مستقیم ،نظیر اماکن و ابنیه که به اعتبار وجود امام فقیدمان،ارزش معنوی یافته اند بنا بر قاعده”شرف المکان بالمکین”می تواند در شناساندن تعالی روحی حضرت امام “ره”و عدم تعلقات مادی به زخارف دنیا و همچنین غلظت روح ساده زیستی و زندگی زاهدانه بنیانگذار جمهوری اسلامی موثر باشد
یقینا اهتمام برای انتقال این مفاهیم متعالی قابل محاسبه و ارزش گذاری نیست ،
از خلاقیت و نوآوری برادر عزیزم جناب آقای حاج شیخ هادی قبادی که سرشار از ظرفیت های همگون با تفکر نسل نوجوان و جوان جامعه هستند تشکر میکنم و میدانم حساسیت ها و سختی های این مسیر خارج از حوصله ی افرادی است که با نگاه مادی به پدیده ها می نگرند
لذا اوج نگاه معنوی آن عزیز را می ستایم .

التماس دعا

[پاسخ]

شیخمرادی در گفته :

با تشکر فراوان از حاج آقا قبادی به خاطر اطلاعات ارزشمندی که در اختیار مخاطبین قرار دادند.

[پاسخ]

محمدرضا گراوندپور در گفته :

بدون شك معماري گوياترين و بازنماترين سندي است كه مي توان تاريخ را با آن شناخت. طبيعي است كه تاريخ معاصر ما سرشار است از خاطرات و بزرگي هاي عزيزاني چون امام خميني (ره).

انتقال وجوه مختلف شيوه زيست و منش آن بزرگوار جز با نگهداشت آثاري كه فقط امام راحل در انها خاطره داشت و نه بر آنها مالكيت، ميتواند محل درس ديگري باشد براي نسل امروز.

شناساندن و نگهداري از اين آثار ونيز تحقيق و توسعه آنها (چه آثاري همچنان وجود دارند كه گوياي زواياي ديگري از زندگي سياسي و اجتماعي امام كه نيازمند تملك هستند)، مي تواند خدمتي باشد بزرگ براي آن ساده زيست مهربان.

تلاش حضرتعالي در اين مسير قابل تقدير و افتخار است.

[پاسخ]

نورآبادی در گفته :

باسلام وادب
از زحمات حاج آقا قبادی تشکر و قدردانی میکنم .
زندگی آن پیر فرزانه سراسر درس و پند و اندرز است . وقتی زندگی پیامبر و امامان را مطالعه میکنیم متوجه شباهتها و عینیاتی با زندگی و مبارزات امام خمینی میشویم . بنظر وفکر ناقص حقیر امام لحظه لحظه زندگی پرمخاطره خود درسفر و حضر چه درهجرت و چه درحبس و… رابازندگی پیامبر(ص) وفق و الگو قرار داده است . یاد و خاطره آن عزیز سفرکرده و آن مراد و مقصد دلهای سوخته عاشقانش گرامیباد به برکت صلوات برمحمد وآل اطهارش .

[پاسخ]

عظیم آزادبخت در گفته :

حاج شیخ هادی قبادی روحانی متفکر و ارزشمند بسیار متشکریم

[پاسخ]

ع م امرایی در گفته :

همه را بیازمودم زِ تو خوشترم نیامد///چو فرو شدم به دریا چو تو گوهرم نیامد
سر خنب ها گشادم زِ هزار خم چشیدم/// چو شراب سرکش تو به لب وسرم نیامد
چو عجب که در دل من گل و یاسمن بخندد/// که سمن بری لطیفی چو تو در برم نیامد
چو پرید سوی بامت زِ تَنَم کبوترِ دل/// به فغان شدم چوبلبل که کبوترم نیامد
…………………………………………………………………………….

یاد و خاطرۀ پیر دلربا و بی بدیلِ جماران را گرامی میداریم روح بلند و ملکوتیش بیش از پیش قرین رحمت الهی باد

[پاسخ]

شاهپور گراوند پور در گفته :

با سلام عرض ادب

جناب حاج اقا قبادی بسیار مفید و ارزنده بود خیلی متشکریم.

[پاسخ]

ع م امرایی در گفته :

شعر از حضرت مولانا غزلیات دیوان شمس

[پاسخ]

کریم نیک نام در گفته :

با سلام و سپاس از ذوق و زحمات شما شیخ عزیز .

[پاسخ]

علی دوست رضایی فرد در گفته :

سلام علیکم
درود خدا بر روحانی فهیم و برجسته حاج شیخ هادی قبادی
ممنون و سپاسگزاریم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :