کد خبر : 70559
تاریخ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 417 بازدید

داستان عشق حقیقی یک مرد روستایی

  روزی که در یکی از اتاق های بیمارستان بستری شده بودم، زن و شوهری در تخت روبروی من مناقشه ی بی پایانی را ادامه می دادند. زن می خواست از بیمارستان مرخص شود و شوهرش می خواست او همان جا بماند.   از حرف های پرستارها متوجه شدم که زن یک تومور دارد و حالش […]

14_8703071117_L600-453x300

 

روزی که در یکی از اتاق های بیمارستان بستری شده بودم، زن و شوهری در تخت روبروی من مناقشه ی بی پایانی را ادامه می دادند. زن می خواست از بیمارستان مرخص شود و شوهرش می خواست او همان جا بماند.
   از حرف های پرستارها متوجه شدم که زن یک تومور دارد و حالش بسیار وخیم است.در بین مناقشه این دو نفر کم کم با وضیعت زندگی آنها آشنا شدم. یک خانواده روستائی ساده بودند با دو بچه. دختری که سال گذشته وارد دانشگاه شده و یک پسر که در دبیرستان درس می خواند و تمام ثروتشان یک مزرعه کوچک، شش گوسفند و یک گاو است. در راهروی بیمارستان یک تلفن همگانی بود و هر شب مرد از این تلفن به خانه شان زنگ می زد. صدای مرد خیلی بلند بود و با آن که در اتاق بیماران بسته بود، اما صدایش به وضوح شنیده می شد. موضوع همیشگی مکالمه تلفنی مرد با پسرش هیچ فرقی نمی کرد :گاو و گوسفند ها را برای چرا بردید؟ وقتی بیرون می روید، یادتان نرود در خانه را ببندید. درس ها چطور است؟ نگران ما نباشید. حال مادر دارد بهتر می شود. بزودی برمی گردیم.
   چند روز بعد پزشک ها اتاق عمل را برای انجام عمل جراحی زن آماده کردند. زن پیش از آنکه وارد اتاق عمل شود ناگهان دست مرد را گرفت و درحالی که گریه می کرد گفت: « اگر برنگشتم، مواظب خودت و بچه ها باش.» مرد با لحنی مطمئن و دلداری دهنده حرفش را قطع کرد و گفت: «این قدر پرچانگی نکن.» اما من احساس کردم که چهره اش کمی درهم رفت. بعد از گذشت ده ساعت که زیرسیگاری جلوی مرد پر از ته سیگار شده بود، پرستاران، زن بی حس و حرکت را به اتاق رساندند. عمل جراحی با موفقیت انجام شده بود. مرد از خوشحالی سر از پا نمی شناخت و وقتی همه چیز روبراه شد، بیرون رفت و شب دیروقت به بیمارستان برگشت. مرد آن شب مثل شب های گذشته به خانه زنگ نزد. فقط در کنار تخت همسرش نشست و غرق تماشای او شد که هنوز بی هوش بود. صبح روز بعد زن به هوش آمد. با آن که هنوز نمی توانست حرف بزند، اما وضعیتش خوب بود. از اولین روزی که ماسک اکسیژنش را برداشتند، دوباره جر و بحث زن و شوهر شروع شد. زن می خواست از بیمارستان مرخص بشود و مرد می خواست او همان جا بماند. همه چیز مثل گذشته ادامه پیدا کرد. هر شب، مرد به خانه زنگ می زد. همان صدای بلند و همان حرف هایی که تکرار می شد. روزی در راهرو قدم می زدم. وقتی از کنار مرد می گذشتم داشت می گفت: گاو و گوسفندها چطورند؟ یادتان نرود به آنها برسید. حال مادر به زودی خوب می شود و ما برمی گردیم.
 یک بار اتفاقی نگاهم به او افتاد و ناگهان با تعجب دیدم که اصلا کارتی در داخل تلفن همگانی نیست. مرد درحالی که اشاره می کرد ساکت بمانم، حرفش را ادامه داد تا این که مکالمه تمام شد. بعد آهسته به من گفت: خواهش می کنم به همسرم چیزی نگو. گاو و گوسفندها را قبلا برای هزینه عمل جراحیش فروخته ام. برای این که نگران آینده مان نشود، وانمود می کنم که دارم با تلفن حرف می زنم.
  در آن لحظه متوجه شدم که این تلفن برای خانه نبود، بلکه برای همسرش بود که بیمار روی تخت خوابیده بود. از رفتار این زن و شوهر و عشق مخصوصی که بین شان بود، تکان خوردم. عشقی حقیقی که نیازی به بازی های رمانتیک و گل سرخ و سوگند خوردن و ابراز تعهد و شمع روشن کردن و کادو پیچی و از اینجور جفنگ بازیها نداشت، اما قلب دو نفر را گرم می کرد.
 
نکته ها: 
هیچ وقت از خود سئوال کرده اید که 
کدامین پیوند باعث می شود در سخت ترین شرایط همدیگر را تنها نگذاریم؟
از عشق بسیار گفتیم و باز هم خواهیم گفت اما این بار به زبان آن مرد روستایی.
آری عشق حقیقی هست که باعث می شود در سخت ترین شرایط همدیگر را تنها نگذاریم.
براستی عشق حقیقی چیست؟
آیا عشق حقیقی به زیبایی است؟
آیا عشق حقیقی به جاه و جلال است؟
آیا عشق حقیقی به ماشین، خانه، پول و لباس است؟
اگر چنین است چرا در بستر بیماری آنگاه که آن زن روستایی تمام تعلقات خود را در خانه گلی روستایی جای گذاشته است و راهی سرای ابدی است، آن مرد روستایی از تمام تعلقات خود می گذرد تا همسرش را نجات دهد؟
پس عشق حقیقی نمی تواند به زیبایی و جاه و جلال و یا ماشین، خانه، پول و لباس باشد چون همه آنها به اتفاقی از دست می روند.
عشقی حقیقی است که بخاطرش حاضر شوی گاو و گوسفندهایت را بفروشی تا قلبی را گرم کنی. 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محسن گراوند در گفته :

بسیار زیبا امین جان

طرهاني در گفته :

بسیار جالب بود و اشکم را در آورد یاد عشق واقعی پدر مرحومم و مادرم افتادم، ان شاالله باعث عبرت ماجوانترها باشه

صادق پ ع در گفته :

درعین سادگی وخودمانی کلی حرف در لایه های زیرین کلمات وجود دارد.ممنون از حسن انتخاب سوژه تون جناب آزادبخت.نکته ای که قابل تامل مینماید عکس انتخابی براموضوع نوشتاریه که ای کاش نگاه دوربین بسمت مردم زاگرس تغیرجهت میداد.موفق باشید وسربلند چون مه پل

واقعا عالی بود

تبریک به این دلیل که من و امثال من را بیدار و شوکه کردی.آفرین بر تو

اسدی در گفته :

زیبا بود

افسانه در گفته :

اینجور عشقا نشان از رد پای خدا تو زندگی ادم داره

mehdi zarei در گفته :

عالی بود ممنون

گرفتار در گفته :

واقعا عالی بود .دست خدا بالاب هر دستی هست.خدا یا در این ماه مبارک مشکلات بنده وسایر گرفتاران را هم حل کن .

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :