کد خبر : 70629
تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 605 بازدید

روش‌های پیشگیری از تهدیدات در بانکداری آنلاین

  بانکداري آنلاين به دليل تراکنش‌هاي متعدد مالي به طعمه‌اي براي کلاهبرداران تبديل شده است. اين نوع بانکداري علي‌رغم مزيت‌هايي همانند بهبود کارايي ، سرعت و آساني کار ، مخاطرات فراواني را نيز به همراه دارد. برخي از اين مخاطره‌ها عبارت‌اند از: سرقت و جعل شماره رمز کارت اعتباري ، دسترسي به اطلاعات شماره‌حساب مشتري […]

online-payment

 

بانکداري آنلاين به دليل تراکنش‌هاي متعدد مالي به طعمه‌اي براي کلاهبرداران تبديل شده است.
اين نوع بانکداري علي‌رغم مزيت‌هايي همانند بهبود کارايي ، سرعت و آساني کار ، مخاطرات فراواني را نيز به همراه دارد. برخي از اين مخاطره‌ها عبارت‌اند از: سرقت و جعل شماره رمز کارت اعتباري ، دسترسي به اطلاعات شماره‌حساب مشتري ، تغيير اطلاعات شخصي و مواردي ازاين‌دست مي‌باشد.
شما فريب ايميل‌هاي فيشينگ و تماس‌هاي تلفني صوتي را مي‌خوريد و رمز عبور خودتان را در وب‌سايت‌هاي بانکي جعلي ثبت کرده و يا در اختيار تماس‌گيرندگان کلاه‌بردار قرار مي‌دهيد. همچنين ويروس‌ها و نرم‌افزارهاي جاسوسي که براثر اشتباه شما و کليک بر روي ايميل‌هاي ناشناخته بر سيستم کامپيوتر شما نصب مي‌شوند، امکان دسترسي مجرمين به‌حساب بانکي و ديگر اطلاعات شخصي شما که در کامپيوترتان ذخيره شده است را مي‌دهد.
براي اينکه بتوانيد از يک بانکداري آنلاين ايمن استفاده کنيد لازم است به موارد زير توجه داشته باشيد:
• رمزهاي عبور و ديگر اطلاعات محرمانه خودتان را هرگز در پاسخ به ايميل‌ها و يا تماس‌هاي تلفني که به نظر مي‌رسد از جانب بانک و يا ديگر مؤسسات مالي ارسال شده است، فاش نکنيد. هرچقدر هم که اين ايميل‌ها به نظر معتبر بيايند. بانک‌ها هرگز در تماسي که با شما مي‌گيرند از شما درخواست اطلاعات شخصي نمي‌کنند. آن‌ها شما را با نام خودتان خطاب مي‌کنند و فقط از عنوان آقا يا خانم استفاده نمي‌کنند و براي اثبات اعتبار خودشان از کد پستي يا بخشي از شماره‌حساب شما استفاده مي‌کنند. اگر ايميلي براي شما ارسال شده است که مطمئن نيستيد از جانب بانک شماست بلافاصله با بانک تماس بگيريد.
• مطمئن شويد که از يک اتصال اينترنتي امن براي متصل شدن به بانک تان استفاده مي‌کنيد. توجه داشته باشيد که حتماً (https) در ابتداي آدرس بانک وجود داشته باشد و يک قفل کوچک هم در قاب مرورگر وجود داشته باشد.
• هميشه با واردکردن آدرس در مرورگر وارد وب‌سايت بانک تان شويد و يا اينکه از بوک مارک استفاده کنيد تا آدرس درست را وارد کنيد. اگر شما فکر مي‌کنيد که اطلاعات شما در خطر است با بانکتان تماس بگيريد.
• از به روز بودن و فعال بودن آنتي‌ويروس، نرم‌افزارهاي ضد جاسوسي و فايروال قبل از ورود به‌حساب بانکي‌تان مطمئن شويد.
• از پسوردهاي قوي و پيچيده استفاده کنيد.
• براي هر وب‌سايت از پسورد متفاوت استفاده کنيد.
• پسوردهايتان را براي هيچ‌کس آشکار نکنيد، آن‌ها را در جايي ننويسيد و در کامپيوتر و موبايلتان ذخيره نکنيد.
• اگر تماس تلفني را دريافت کرديد که به نظر مي‌رسد از جانب بانک شما و يا ديگر مؤسسات مالي است و قصد داريد که با آن شماره تماس بگيريد، 5 دقيقه منتظر بمانيد و از تلفن ديگري استفاده نماييد. کلاه‌برداران ممکن است از شماره تلفن‌هاي جعلي استفاده نمايند و خط تلفن را باز نگه دارند.
• اگر متوجه هرگونه تراکنش غيرطبيعي در صورت‌حساب خود شديد، فوراً آن را گزارش کنيد.
• ويندوز خود را مدام به‌روزرساني کنيد.
• هرگز از کامپيوترهاي عمومي (به‌طور مثال کافي‌نت) براي تراکنش‌هاي مالي‌تان استفاده نکنيد.
• تصور نکنيد کيبوردي که در صفحه‌نمايش تصويرسازي شده امن‌تر از کيبورد فيزيکي است، آن‌ها هم آسيب‌پذير هستند.
• مطمئن شويد در وب‌سايت معتبر هستيد، جاعلان الکترونيکي، وب‌سايت‌هايي با نام‌هاي مشابه و ظاهر گول زننده براي دريافت اطلاعات شخصي افراد راه‌اندازي مي‌کنند.
• ايميل‌ها معمولاً امن نيستند، اطلاعات شخصي مانند شماره شناسايي شخصي و يا شماره‌حساب را از طريق ايميل ارسال نکنيد مگر اين‌که آن‌ها را رمزنگاري کرده باشيد.
هر چقدر بيشتر بدانيد،بيشتر در امنيت خواهيد بود ، منابع آموزشي آنلاين از جمله سايت پليس فتا را در آدرس www.cyberpolice.ir مطالعه كنيد و همچنين در صورت وجود هرگونه ابهام و جرمي در فضاي مجازي آن را از طريق نشاني اينترنتي پليس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir اطلاع دهيد.
فرماندهي انتظامي شهرستان كوهدشت – پليس فتا

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :