کد خبر : 70629
تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 568 بازدید

روش‌های پیشگیری از تهدیدات در بانکداری آنلاین

  بانکداری آنلاین به دلیل تراکنش‌های متعدد مالی به طعمه‌ای برای کلاهبرداران تبدیل شده است. این نوع بانکداری علی‌رغم مزیت‌هایی همانند بهبود کارایی ، سرعت و آسانی کار ، مخاطرات فراوانی را نیز به همراه دارد. برخی از این مخاطره‌ها عبارت‌اند از: سرقت و جعل شماره رمز کارت اعتباری ، دسترسی به اطلاعات شماره‌حساب مشتری […]

online-payment

 

بانکداری آنلاین به دلیل تراکنش‌های متعدد مالی به طعمه‌ای برای کلاهبرداران تبدیل شده است.
این نوع بانکداری علی‌رغم مزیت‌هایی همانند بهبود کارایی ، سرعت و آسانی کار ، مخاطرات فراوانی را نیز به همراه دارد. برخی از این مخاطره‌ها عبارت‌اند از: سرقت و جعل شماره رمز کارت اعتباری ، دسترسی به اطلاعات شماره‌حساب مشتری ، تغییر اطلاعات شخصی و مواردی ازاین‌دست می‌باشد.
شما فریب ایمیل‌های فیشینگ و تماس‌های تلفنی صوتی را می‌خورید و رمز عبور خودتان را در وب‌سایت‌های بانکی جعلی ثبت کرده و یا در اختیار تماس‌گیرندگان کلاه‌بردار قرار می‌دهید. همچنین ویروس‌ها و نرم‌افزارهای جاسوسی که براثر اشتباه شما و کلیک بر روی ایمیل‌های ناشناخته بر سیستم کامپیوتر شما نصب می‌شوند، امکان دسترسی مجرمین به‌حساب بانکی و دیگر اطلاعات شخصی شما که در کامپیوترتان ذخیره شده است را می‌دهد.
برای اینکه بتوانید از یک بانکداری آنلاین ایمن استفاده کنید لازم است به موارد زیر توجه داشته باشید:
• رمزهای عبور و دیگر اطلاعات محرمانه خودتان را هرگز در پاسخ به ایمیل‌ها و یا تماس‌های تلفنی که به نظر می‌رسد از جانب بانک و یا دیگر مؤسسات مالی ارسال شده است، فاش نکنید. هرچقدر هم که این ایمیل‌ها به نظر معتبر بیایند. بانک‌ها هرگز در تماسی که با شما می‌گیرند از شما درخواست اطلاعات شخصی نمی‌کنند. آن‌ها شما را با نام خودتان خطاب می‌کنند و فقط از عنوان آقا یا خانم استفاده نمی‌کنند و برای اثبات اعتبار خودشان از کد پستی یا بخشی از شماره‌حساب شما استفاده می‌کنند. اگر ایمیلی برای شما ارسال شده است که مطمئن نیستید از جانب بانک شماست بلافاصله با بانک تماس بگیرید.
• مطمئن شوید که از یک اتصال اینترنتی امن برای متصل شدن به بانک تان استفاده می‌کنید. توجه داشته باشید که حتماً (https) در ابتدای آدرس بانک وجود داشته باشد و یک قفل کوچک هم در قاب مرورگر وجود داشته باشد.
• همیشه با واردکردن آدرس در مرورگر وارد وب‌سایت بانک تان شوید و یا اینکه از بوک مارک استفاده کنید تا آدرس درست را وارد کنید. اگر شما فکر می‌کنید که اطلاعات شما در خطر است با بانکتان تماس بگیرید.
• از به روز بودن و فعال بودن آنتی‌ویروس، نرم‌افزارهای ضد جاسوسی و فایروال قبل از ورود به‌حساب بانکی‌تان مطمئن شوید.
• از پسوردهای قوی و پیچیده استفاده کنید.
• برای هر وب‌سایت از پسورد متفاوت استفاده کنید.
• پسوردهایتان را برای هیچ‌کس آشکار نکنید، آن‌ها را در جایی ننویسید و در کامپیوتر و موبایلتان ذخیره نکنید.
• اگر تماس تلفنی را دریافت کردید که به نظر می‌رسد از جانب بانک شما و یا دیگر مؤسسات مالی است و قصد دارید که با آن شماره تماس بگیرید، ۵ دقیقه منتظر بمانید و از تلفن دیگری استفاده نمایید. کلاه‌برداران ممکن است از شماره تلفن‌های جعلی استفاده نمایند و خط تلفن را باز نگه دارند.
• اگر متوجه هرگونه تراکنش غیرطبیعی در صورت‌حساب خود شدید، فوراً آن را گزارش کنید.
• ویندوز خود را مدام به‌روزرسانی کنید.
• هرگز از کامپیوترهای عمومی (به‌طور مثال کافی‌نت) برای تراکنش‌های مالی‌تان استفاده نکنید.
• تصور نکنید کیبوردی که در صفحه‌نمایش تصویرسازی شده امن‌تر از کیبورد فیزیکی است، آن‌ها هم آسیب‌پذیر هستند.
• مطمئن شوید در وب‌سایت معتبر هستید، جاعلان الکترونیکی، وب‌سایت‌هایی با نام‌های مشابه و ظاهر گول زننده برای دریافت اطلاعات شخصی افراد راه‌اندازی می‌کنند.
• ایمیل‌ها معمولاً امن نیستند، اطلاعات شخصی مانند شماره شناسایی شخصی و یا شماره‌حساب را از طریق ایمیل ارسال نکنید مگر این‌که آن‌ها را رمزنگاری کرده باشید.
هر چقدر بیشتر بدانید،بیشتر در امنیت خواهید بود ، منابع آموزشی آنلاین از جمله سایت پلیس فتا را در آدرس www.cyberpolice.ir مطالعه کنید و همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام و جرمی در فضای مجازی آن را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir اطلاع دهید.
فرماندهی انتظامی شهرستان کوهدشت – پلیس فتا

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :