کد خبر : 70935
تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 377 بازدید

رضایتمندی مردم لرستان با سقوط از صدر جدول بیکاری کشور

     در صدر بودن و اول بودن خواسته همیشگی افراد است اما این عنوان نخستین و یا جز نخستین بودن ها در موضوع بیکاری طی سالها موجب نارضایتی مردم لرستان شده بود. به گزارش میرملاس ؛  لرستان در سالهای متمادی استان نخست از نظر بیکاری بود و یدک کشیدن این عنوان علاوه بر مشکلات […]

81668213-70010160

 

 

 در صدر بودن و اول بودن خواسته همیشگی افراد است اما این عنوان نخستین و یا جز نخستین بودن ها در موضوع بیکاری طی سالها موجب نارضایتی مردم لرستان شده بود.

به گزارش میرملاس ؛  لرستان در سالهای متمادی استان نخست از نظر بیکاری بود و یدک کشیدن این عنوان علاوه بر مشکلات اقتصادی محرز، موجب نگرانی ها و ناهنجاری های اجتماعی می شد.
عنوان نخستی که که دولتهای مختلف تلاش کردند به هر نحو شد آن را از لرستان بگیرند اما انگار که کلنگ زنی ها، مصوبات، جلسات و وعده وعیدها اثر نمی کرد و لرستان همچنان استان نخست بیکاری کشور بود.
در آخرین آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران ، بارقه های امید بیش از پیش شده و امروز پس از گذشت حدود 20 ماه از فعالیت دولت یازدهم ثابت شد که اراده ها برای اشتغال جوانان لرستانی جدی بوده، اراده ای که نمره 20 سال گذشته اشتغال استان را به 10 کاهش داده است.
در این آمار لرستان از صدر جدول بیکاری خارج شده است وتقریبا در میان استانهای کشور قرار گرفته که این سقوط از صدر موجب رضایتمندی مردم شده است.
استاندار لرستان در این خصوص با اشاره به آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران گفت: در این آمار نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری کشور در بهار 94 به ترتیب 38 و 10.8 درصد بوده و این در حالی است که این ضرایب در بهار سال گذشته در کشور 37.1 و 10.7 درصد اعلام شد.
هوشنگ بازوند افزود: بر این اساس، نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری لرستان در در بهار 93 به ترتیب 32.1 و 20.3 درصد بوده که نرخ مشارکت اقتصادی در بهار سالجاری به 35.6 درصد افزایش و نرخ بیکاری به 10.7 درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: همچنین نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری استان در زمستان 93 به ترتیب 32 و 11.5 بوده که این دو در کشور 370. و 11.5 بوده اند.
بازوند ادامه داد: در مدت یکساله گذشته نرخ بیکاری استان از 20 به 10 رسیده که این مهم موجب رضایتمندی مردم و مسوولان شده و تلاش برای ادامه این روند ادامه خواهد داشت.

***ایجاد بیش از سه هزار و 300 فرصت شغلی مددجویان کمیته امداد

استاندار لرستان همچنین با اشاره به برخی اقدامات سال گذشته در حوزه اشتغالزایی به مهمترین این اقدامات اشاره کرد و گفت: سال گذشته بیش از سه هزار و 500 فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد استان ایجاد شده است.
بازوند تصریح کرد: سال گذشته سهم اعتبارات اشتغالزایی کمیته امداد لرستان از بانکهای دولتی 535 میلیارد ریال بوده که از این میزان 336 میلیارد و 400 میلیون ریال به شهرستانها ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: در این راستا سهم بانکهای ملی، کشاورزی، صادرات، ملت، سپه ، تجارت، مسکن، رفاه و توسعه تعاون به ترتیب 97، 74، 56، 41، 31، 107، 72، 29 و 92 درصد محقق شده است.
وی گفت: وام های اشتغالزایی در شهر پلدختر 96 درصد، رومشکان 49 ، کوهدشت 89، چگنی 97، خرم آباد 74، الشتر 96، نورآباد 83، بروجرد 33 ، دورود 90 ، ازنا 69 و الیگودرز 71 درصد تحقق یافته است.
وی تحقق مجموع تسهیلات اشتغالزای مددجویان در سال گذشته را 75 درصد و میزان اشتغال ایجاد شده را بیش از سه هزار و 300 فرصت برشمرد و افزود: میانگین پرداخت این تسهیلات در کشور 60 درصد است.
به گفته استاندار لرستان در سالجاری نیز پرداخت 657 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تصویب شده که چنانچه بانکها همکاری کرده و این مبلغ به طور کامل پرداخت شود چهار هزار و 156 فرصت شغلی جدید برای مددجویان ایجاد شده و از چرخه حمایتی خارج می شوند.

*** استخدام 565 مهندس ناظر کشاورزی در استان 

بازوند همچنین گفت:سال گذشته 565 مهندس ناظر کشاورزی در دو رشته علوم دامی و علوم کشاورزی جذب و بکار گیری شدند که این مهم در استان بی سابقه بوده است.
وی افزود: در این راستا حکم استخدامی این افراد 11 بهمن ماه گذشته ابلاغ شده و در حال حاضر تمامی انها در مراکز و ادارات مختلف مشغول بکار هستند.
وی اظهار داشت: پارسال با پیگیری های انجام شده، سهمیه استخدام مهندسین ناظر بخش کشاورزی استان به بیش از دو برابر افزایش یافته است.
وی گفت: با توجه به مقام نخست جهاد کشاورزی استان در تولید گندم و بهره برداری از حق تشویقی استان در این خصوص و رایزنی های انجام شده با توجه به سطح بالای بیکاری در استان، سهمیه استخدام مهندسان ناظر از 262 به 565 نفر افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه با بکارگیری این تعداد مهندس ناظر ، بیش از یکهزار و 500 نفر ازجمله خانواده این افراد از این خدمت بهره مند شده اند گفت: این در حالی است که امسال با بهره برداری از طرح های هفته جهاد کشاورزی 245 فرصت شغلی دیگر نیز ایجاد شد.

***اشتغالزایی در بخش صنعت لرستان 202 درصد محقق شده است

استاندار لرستان بخش صنعت را از مهمترین حوزه های ایجاد اشتغال استان دانست و گفت: بر اساس آمار سازمان صنعت معدن تجارت استان، میزان اشتغالزایی در صنعت استان طی سال گذشته 202 درصد محقق شده است.
وی تعهد اشتغالزایی صنعت لرستان در سال گذشته را چهار هزار و 60 نفر عنوان کرد و افزود: در مجموع هشت هزار و 227 فرصت شغلی صنعتی طی سال 93 در لرستان ایجاد شده است.
به گفته وی در مجموع ، علاوه بر تحقق سهم تعیین شده برای اشتغالزایی در صنعت لرستان به میزان چهار هزار و 60 نفر، میزان اشتغالزایی در این بخش 102 درصدرشد داشته است.

***80درصد پذیرفته شدگان آزمون استخدامی استانداری لرستان بکارگیری شدند

استاندار لرستان در خصوص پذیرفته شدگان آزمون هماهنگ سال 91 استان نیز گفت: 80 درصد افراد پذیرفته شده در آزمون استخدامی سال 91 استانداری لرستان، در دستگاههای اجرایی استان بکارگیری شده اند.
بازوند افزود:در مجموع 904 نفر با کسب حد نصاب های لازم در این آزمون پذیرفته شده اند که از این تعداد حدود 700 نفر در دستگاههای اجرایی مختلف استخدام شده و مشغول بکار هستند.
وی اظهار داشت: فرآیند استخدام مابقی این افراد و مکاتبه های لازم با تهران و سازمانهای مرکزی نیز در دست اقدام است .
بازوند اضافه کرد: این در حالی است که امسال نیز دستگاههایی از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی آزمون استخدامی دارند .

*** سفر هیات دولت و رشد 17 برابرای اعتبارات صندوق توسعه ملی

استاندار لرستان همچنین همکاری بانک ها و پرداخت تسهیلات را عامل مهمی در راستای توسعه و اشتغال برشمرد و گفت: لرستان در سال 92 تنها 30 میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده که این میزان در سال گذشته به 17 برابر افزایش یافت.
وی سفر هیات دولت به استان و مصوبات این سفر را در کاهش رتبه بیکاری استان موثر دانست و گفت: باتوجه به سفر با برکت رییس جمهوری به استان مقرر شد تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود کمتر از چهاردرصد نسبت به سایر نقاط کشور به لرستان پرداخت شود.
وی همچنین در خصوص پرداخت 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات نیز افزود: علیرغم اینکه مصارف بانکی در استان حدود برابر منابع موجود است، این تسهیلات بدون قید منابع و مصارف به استان پرداخت می شود.
وی ادامه داد: برای این پرداخت تسهیلا ت مقرر شده چنانچه برخی شرکتها و سرمایه گذاران که اهلیت دارند و دچار بدهی های معوقه هستند، با تایید استان و بانک عامل ،از این شرایط استفاده کنند و بانک مرکزی نیز چک این واحدها را بلااثر کند.
به گفته بازوند از 15 هزار میلیارد ریال تسهیلاتی که جهت سرمایه در گردش و تکمیل شرح های نیمه تمام اقتصادی استان در نظر گرفته شد که از این میزان 13 هزار میلیارد ریال برای واحدهای صنعتی لرستان لحاظ شد.
وی گفت: تا اواخر سال گذشته 535 واحد صنعتی با میزان تسهیلات شش هزار و 233 میلیارد ریال و 115 واحد با شش هزار و 766 میلیارد ریال به ترتیب برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت به بانکهای عامل معرفی شده اند.
بازوند تصریح کرد: تا پایان سال گذشه دوهزار میلیارد ریال مسدودی صندوق توسعه ملی در حوزه صنعت و معدن استان اخذ شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به تسهیل شرایط اعطای تسهیلات در این خصوص، نرخ سود تسهیلات اعطایی در بخش صنعت و معدن 15 درصد، در بخش آب و کشاورزی 11درصد و در بخش گردشگری 12 درصد اعلام شد.

***تخصیص سه برابری اعتبارات عمرانی 

استاندار لرستان یادآور شد: در سفر هیات دولت به لرستان 9 هزار و 300 میلیارد ریال اعتباربرای این استان مصوب شد که در این راستا مقرر شد سه هزار میلیارد ریال در سال 93 وبقیه در سال 94 محقق شود .
وی با بیان اینکه از این میزان اعتبار سال 93 حدود 99 درصد تخصیص یافته است گفت : در مجموع در سال گذشته میزان اعتبارات ملی استانی شده ،استانی اعتبارت سفر حدود شش هزار و 40 میلیارد ریال بوده است .
وی اظهار کرد : همچنین میزان اعتبارات ملی در لرستان حدود چهار هزار و 40 میلیارد ریال بوده است .
وی تصریح کرد : در سال گذشته 10 هزار میلیارد ریال اعتبار به سرمایه گذاری استان اختصاص یافته است که از این میزان 86 درصد محقق شده است .
بازوند گفت : در سال گذشته میزان اعتبارات تخصص یافته به استان حدود سه سال قبل بوده چراکه تخصیص اعتبارات استان در سه سال گذشته به طور متوسط از 18 تا 24 درصد بوده است.
به هر حال به نظر می رسد امروز با کاهش نمره 20 لرستان به 10 ،این روند همچنان ادامه یابد و صدر نشینی جدول بیکاری استان پس از سالها توسط تغییر یابد.

الهام بابایی/ ایرنا

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

رسول در گفته :

این آمارهای دروغ از کجا می آیند لرستان 70 درصد بیکار دارد

[پاسخ]

شهروند در گفته :

متاسفم برای این آمارواین استدلال-درچندسال پیش هم جشن پایان بیسوادی دریکی از شهرستانهای استان باحضورمسئولین استان برگزارشدوسالهای بعددیدیم وشنیدیم آمارکلاسهای بیسوادان آن شهرستان از بقیه مناطق هم بیشتر بود!از رسانه خوب میرملاس هم انتظارنمیرود اخبار غیرموثق رابیان کند همچنین از استاندار لرستان هم انتظار نمیرود بخاطرمصالحی اینگونه آماربدهد .حجم کارگران لرستانی درتهران وسایرمناطق…،پرسه زدن جوانان درکوچه پس کوچه هاو……موید تغییرات لاک پشتی است.البته مازحمات متولیان استان را نادیده نمیگریم لیکن واقعیت چیز دیگری است.!

[پاسخ]

کوهدشتی مهاجر در گفته :

سوال اینجاست. آیا آثار آمار ارائه شده در زندگی مردم این دیار ملموس بوده؟

[پاسخ]

رامین رحمانپور در گفته :

لرستان هیچگاه همچون بعضی استانهای مجاور برای جمهوری اسلامی، پرهزینه از نظر امنیتی و … نبوده. چطور در مواقع حساس و جنگ، قوم لر از شهروندان درجه یک و اصیل ایران است اما در زمان صلح ، شهروندان درجه دو این کشور محسوب میشوند؟؟! تعداد کارخانجات و کارگاههای تولیدی و بودجه استان خود شاهدی براین مدعاست….

[پاسخ]

غریب در گفته :

واقعا جای تاسف دارد برای این همه آمارسازی.
چرا نمی گن همان اندازه به شمار کارگران و بی خانمان تهران افزوده شده. در واقع این ایجاد اشتغال نبوده که لرستان را از جدول بیکاری خارج کرده بلکه مهاجرت نیروی کار و فعال این استان به سایر استان ها و به ویژه تهران است که این آما را پایین آورده است . خوانندگان لطفا واقع بین باشند. این قبیل گزارش ها بیشتر نوعی توهین به شعور عمومی مردم است تا ارائه گزارش.

[پاسخ]

گراوند در گفته :

آقای استاندار این مهندسان ناظر سابقه ای دو یا سه ساله در جهاد داشته اند چرا به مردم آمار دروغ می دهید.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :