کد خبر : 70935
تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 342 بازدید

رضایتمندی مردم لرستان با سقوط از صدر جدول بیکاری کشور

     در صدر بودن و اول بودن خواسته همیشگی افراد است اما این عنوان نخستین و یا جز نخستین بودن ها در موضوع بیکاری طی سالها موجب نارضایتی مردم لرستان شده بود. به گزارش میرملاس ؛  لرستان در سالهای متمادی استان نخست از نظر بیکاری بود و یدک کشیدن این عنوان علاوه بر مشکلات […]

81668213-70010160

 

 

 در صدر بودن و اول بودن خواسته همیشگی افراد است اما این عنوان نخستین و یا جز نخستین بودن ها در موضوع بیکاری طی سالها موجب نارضایتی مردم لرستان شده بود.

به گزارش میرملاس ؛  لرستان در سالهای متمادی استان نخست از نظر بیکاری بود و یدک کشیدن این عنوان علاوه بر مشکلات اقتصادی محرز، موجب نگرانی ها و ناهنجاری های اجتماعی می شد.
عنوان نخستی که که دولتهای مختلف تلاش کردند به هر نحو شد آن را از لرستان بگیرند اما انگار که کلنگ زنی ها، مصوبات، جلسات و وعده وعیدها اثر نمی کرد و لرستان همچنان استان نخست بیکاری کشور بود.
در آخرین آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران ، بارقه های امید بیش از پیش شده و امروز پس از گذشت حدود ۲۰ ماه از فعالیت دولت یازدهم ثابت شد که اراده ها برای اشتغال جوانان لرستانی جدی بوده، اراده ای که نمره ۲۰ سال گذشته اشتغال استان را به ۱۰ کاهش داده است.
در این آمار لرستان از صدر جدول بیکاری خارج شده است وتقریبا در میان استانهای کشور قرار گرفته که این سقوط از صدر موجب رضایتمندی مردم شده است.
استاندار لرستان در این خصوص با اشاره به آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران گفت: در این آمار نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری کشور در بهار ۹۴ به ترتیب ۳۸ و ۱۰٫۸ درصد بوده و این در حالی است که این ضرایب در بهار سال گذشته در کشور ۳۷٫۱ و ۱۰٫۷ درصد اعلام شد.
هوشنگ بازوند افزود: بر این اساس، نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری لرستان در در بهار ۹۳ به ترتیب ۳۲٫۱ و ۲۰٫۳ درصد بوده که نرخ مشارکت اقتصادی در بهار سالجاری به ۳۵٫۶ درصد افزایش و نرخ بیکاری به ۱۰٫۷ درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: همچنین نرخ مشارکت اقتصادی و بیکاری استان در زمستان ۹۳ به ترتیب ۳۲ و ۱۱٫۵ بوده که این دو در کشور ۳۷۰٫ و ۱۱٫۵ بوده اند.
بازوند ادامه داد: در مدت یکساله گذشته نرخ بیکاری استان از ۲۰ به ۱۰ رسیده که این مهم موجب رضایتمندی مردم و مسوولان شده و تلاش برای ادامه این روند ادامه خواهد داشت.

***ایجاد بیش از سه هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی مددجویان کمیته امداد

استاندار لرستان همچنین با اشاره به برخی اقدامات سال گذشته در حوزه اشتغالزایی به مهمترین این اقدامات اشاره کرد و گفت: سال گذشته بیش از سه هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد استان ایجاد شده است.
بازوند تصریح کرد: سال گذشته سهم اعتبارات اشتغالزایی کمیته امداد لرستان از بانکهای دولتی ۵۳۵ میلیارد ریال بوده که از این میزان ۳۳۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال به شهرستانها ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: در این راستا سهم بانکهای ملی، کشاورزی، صادرات، ملت، سپه ، تجارت، مسکن، رفاه و توسعه تعاون به ترتیب ۹۷، ۷۴، ۵۶، ۴۱، ۳۱، ۱۰۷، ۷۲، ۲۹ و ۹۲ درصد محقق شده است.
وی گفت: وام های اشتغالزایی در شهر پلدختر ۹۶ درصد، رومشکان ۴۹ ، کوهدشت ۸۹، چگنی ۹۷، خرم آباد ۷۴، الشتر ۹۶، نورآباد ۸۳، بروجرد ۳۳ ، دورود ۹۰ ، ازنا ۶۹ و الیگودرز ۷۱ درصد تحقق یافته است.
وی تحقق مجموع تسهیلات اشتغالزای مددجویان در سال گذشته را ۷۵ درصد و میزان اشتغال ایجاد شده را بیش از سه هزار و ۳۰۰ فرصت برشمرد و افزود: میانگین پرداخت این تسهیلات در کشور ۶۰ درصد است.
به گفته استاندار لرستان در سالجاری نیز پرداخت ۶۵۷ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان تصویب شده که چنانچه بانکها همکاری کرده و این مبلغ به طور کامل پرداخت شود چهار هزار و ۱۵۶ فرصت شغلی جدید برای مددجویان ایجاد شده و از چرخه حمایتی خارج می شوند.

*** استخدام ۵۶۵ مهندس ناظر کشاورزی در استان 

بازوند همچنین گفت:سال گذشته ۵۶۵ مهندس ناظر کشاورزی در دو رشته علوم دامی و علوم کشاورزی جذب و بکار گیری شدند که این مهم در استان بی سابقه بوده است.
وی افزود: در این راستا حکم استخدامی این افراد ۱۱ بهمن ماه گذشته ابلاغ شده و در حال حاضر تمامی انها در مراکز و ادارات مختلف مشغول بکار هستند.
وی اظهار داشت: پارسال با پیگیری های انجام شده، سهمیه استخدام مهندسین ناظر بخش کشاورزی استان به بیش از دو برابر افزایش یافته است.
وی گفت: با توجه به مقام نخست جهاد کشاورزی استان در تولید گندم و بهره برداری از حق تشویقی استان در این خصوص و رایزنی های انجام شده با توجه به سطح بالای بیکاری در استان، سهمیه استخدام مهندسان ناظر از ۲۶۲ به ۵۶۵ نفر افزایش یافت.
وی با اشاره به اینکه با بکارگیری این تعداد مهندس ناظر ، بیش از یکهزار و ۵۰۰ نفر ازجمله خانواده این افراد از این خدمت بهره مند شده اند گفت: این در حالی است که امسال با بهره برداری از طرح های هفته جهاد کشاورزی ۲۴۵ فرصت شغلی دیگر نیز ایجاد شد.

***اشتغالزایی در بخش صنعت لرستان ۲۰۲ درصد محقق شده است

استاندار لرستان بخش صنعت را از مهمترین حوزه های ایجاد اشتغال استان دانست و گفت: بر اساس آمار سازمان صنعت معدن تجارت استان، میزان اشتغالزایی در صنعت استان طی سال گذشته ۲۰۲ درصد محقق شده است.
وی تعهد اشتغالزایی صنعت لرستان در سال گذشته را چهار هزار و ۶۰ نفر عنوان کرد و افزود: در مجموع هشت هزار و ۲۲۷ فرصت شغلی صنعتی طی سال ۹۳ در لرستان ایجاد شده است.
به گفته وی در مجموع ، علاوه بر تحقق سهم تعیین شده برای اشتغالزایی در صنعت لرستان به میزان چهار هزار و ۶۰ نفر، میزان اشتغالزایی در این بخش ۱۰۲ درصدرشد داشته است.

***۸۰درصد پذیرفته شدگان آزمون استخدامی استانداری لرستان بکارگیری شدند

استاندار لرستان در خصوص پذیرفته شدگان آزمون هماهنگ سال ۹۱ استان نیز گفت: ۸۰ درصد افراد پذیرفته شده در آزمون استخدامی سال ۹۱ استانداری لرستان، در دستگاههای اجرایی استان بکارگیری شده اند.
بازوند افزود:در مجموع ۹۰۴ نفر با کسب حد نصاب های لازم در این آزمون پذیرفته شده اند که از این تعداد حدود ۷۰۰ نفر در دستگاههای اجرایی مختلف استخدام شده و مشغول بکار هستند.
وی اظهار داشت: فرآیند استخدام مابقی این افراد و مکاتبه های لازم با تهران و سازمانهای مرکزی نیز در دست اقدام است .
بازوند اضافه کرد: این در حالی است که امسال نیز دستگاههایی از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی آزمون استخدامی دارند .

*** سفر هیات دولت و رشد ۱۷ برابرای اعتبارات صندوق توسعه ملی

استاندار لرستان همچنین همکاری بانک ها و پرداخت تسهیلات را عامل مهمی در راستای توسعه و اشتغال برشمرد و گفت: لرستان در سال ۹۲ تنها ۳۰ میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده که این میزان در سال گذشته به ۱۷ برابر افزایش یافت.
وی سفر هیات دولت به استان و مصوبات این سفر را در کاهش رتبه بیکاری استان موثر دانست و گفت: باتوجه به سفر با برکت رییس جمهوری به استان مقرر شد تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ سود کمتر از چهاردرصد نسبت به سایر نقاط کشور به لرستان پرداخت شود.
وی همچنین در خصوص پرداخت ۱۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات نیز افزود: علیرغم اینکه مصارف بانکی در استان حدود برابر منابع موجود است، این تسهیلات بدون قید منابع و مصارف به استان پرداخت می شود.
وی ادامه داد: برای این پرداخت تسهیلا ت مقرر شده چنانچه برخی شرکتها و سرمایه گذاران که اهلیت دارند و دچار بدهی های معوقه هستند، با تایید استان و بانک عامل ،از این شرایط استفاده کنند و بانک مرکزی نیز چک این واحدها را بلااثر کند.
به گفته بازوند از ۱۵ هزار میلیارد ریال تسهیلاتی که جهت سرمایه در گردش و تکمیل شرح های نیمه تمام اقتصادی استان در نظر گرفته شد که از این میزان ۱۳ هزار میلیارد ریال برای واحدهای صنعتی لرستان لحاظ شد.
وی گفت: تا اواخر سال گذشته ۵۳۵ واحد صنعتی با میزان تسهیلات شش هزار و ۲۳۳ میلیارد ریال و ۱۱۵ واحد با شش هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال به ترتیب برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت به بانکهای عامل معرفی شده اند.
بازوند تصریح کرد: تا پایان سال گذشه دوهزار میلیارد ریال مسدودی صندوق توسعه ملی در حوزه صنعت و معدن استان اخذ شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به تسهیل شرایط اعطای تسهیلات در این خصوص، نرخ سود تسهیلات اعطایی در بخش صنعت و معدن ۱۵ درصد، در بخش آب و کشاورزی ۱۱درصد و در بخش گردشگری ۱۲ درصد اعلام شد.

***تخصیص سه برابری اعتبارات عمرانی 

استاندار لرستان یادآور شد: در سفر هیات دولت به لرستان ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتباربرای این استان مصوب شد که در این راستا مقرر شد سه هزار میلیارد ریال در سال ۹۳ وبقیه در سال ۹۴ محقق شود .
وی با بیان اینکه از این میزان اعتبار سال ۹۳ حدود ۹۹ درصد تخصیص یافته است گفت : در مجموع در سال گذشته میزان اعتبارات ملی استانی شده ،استانی اعتبارت سفر حدود شش هزار و ۴۰ میلیارد ریال بوده است .
وی اظهار کرد : همچنین میزان اعتبارات ملی در لرستان حدود چهار هزار و ۴۰ میلیارد ریال بوده است .
وی تصریح کرد : در سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به سرمایه گذاری استان اختصاص یافته است که از این میزان ۸۶ درصد محقق شده است .
بازوند گفت : در سال گذشته میزان اعتبارات تخصص یافته به استان حدود سه سال قبل بوده چراکه تخصیص اعتبارات استان در سه سال گذشته به طور متوسط از ۱۸ تا ۲۴ درصد بوده است.
به هر حال به نظر می رسد امروز با کاهش نمره ۲۰ لرستان به ۱۰ ،این روند همچنان ادامه یابد و صدر نشینی جدول بیکاری استان پس از سالها توسط تغییر یابد.

الهام بابایی/ ایرنا

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

رسول در گفته :

این آمارهای دروغ از کجا می آیند لرستان ۷۰ درصد بیکار دارد

شهروند در گفته :

متاسفم برای این آمارواین استدلال-درچندسال پیش هم جشن پایان بیسوادی دریکی از شهرستانهای استان باحضورمسئولین استان برگزارشدوسالهای بعددیدیم وشنیدیم آمارکلاسهای بیسوادان آن شهرستان از بقیه مناطق هم بیشتر بود!از رسانه خوب میرملاس هم انتظارنمیرود اخبار غیرموثق رابیان کند همچنین از استاندار لرستان هم انتظار نمیرود بخاطرمصالحی اینگونه آماربدهد .حجم کارگران لرستانی درتهران وسایرمناطق…،پرسه زدن جوانان درکوچه پس کوچه هاو……موید تغییرات لاک پشتی است.البته مازحمات متولیان استان را نادیده نمیگریم لیکن واقعیت چیز دیگری است.!

کوهدشتی مهاجر در گفته :

سوال اینجاست. آیا آثار آمار ارائه شده در زندگی مردم این دیار ملموس بوده؟

رامین رحمانپور در گفته :

لرستان هیچگاه همچون بعضی استانهای مجاور برای جمهوری اسلامی، پرهزینه از نظر امنیتی و … نبوده. چطور در مواقع حساس و جنگ، قوم لر از شهروندان درجه یک و اصیل ایران است اما در زمان صلح ، شهروندان درجه دو این کشور محسوب میشوند؟؟! تعداد کارخانجات و کارگاههای تولیدی و بودجه استان خود شاهدی براین مدعاست….

غریب در گفته :

واقعا جای تاسف دارد برای این همه آمارسازی.
چرا نمی گن همان اندازه به شمار کارگران و بی خانمان تهران افزوده شده. در واقع این ایجاد اشتغال نبوده که لرستان را از جدول بیکاری خارج کرده بلکه مهاجرت نیروی کار و فعال این استان به سایر استان ها و به ویژه تهران است که این آما را پایین آورده است . خوانندگان لطفا واقع بین باشند. این قبیل گزارش ها بیشتر نوعی توهین به شعور عمومی مردم است تا ارائه گزارش.

گراوند در گفته :

آقای استاندار این مهندسان ناظر سابقه ای دو یا سه ساله در جهاد داشته اند چرا به مردم آمار دروغ می دهید.

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :