کد خبر : 71018
تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 635 بازدید

دکتر محمدزاده : به ظرفیت‌های فرهنگی لرستان توجه شود

    به گزارش میرملاس ؛ دکتر محمدجعفر محمدزاده علاوه بر تدریس و فعالیت­‌های پژوهشی این روزها گروهی پژوهش‌گر و نویسنده را در موسسة دانشنامة مطبوعات ایران برای تألیف مجلدات بعدی این دانشنامه و سایر فعالیت­‌های پژوهشی سرپرستی می‌کند. مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و فعالیت‌­های دانشگاهی­‌اش هم با تدریس رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه […]

20150704_193155

 

  به گزارش میرملاس ؛ دکتر محمدجعفر محمدزاده علاوه بر تدریس و فعالیت­‌های پژوهشی این روزها گروهی پژوهش‌گر و نویسنده را در موسسة دانشنامة مطبوعات ایران برای تألیف مجلدات بعدی این دانشنامه و سایر فعالیت­‌های پژوهشی سرپرستی می‌کند. مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است و فعالیت‌­های دانشگاهی­‌اش هم با تدریس رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه دارد. به استثنای مقالاتی فرهنگی و علمی و پژوهشی در برخی جراید و مجلات علمی پژوهشی مدت‌هاست فعالیت رسانه‌­ای دیگری نداشته است. در آستانه روز قلم با وی به گفت‌‌وگو نشستیم که در فضایی صمیمی به چند پرسش ما در زمینه ضرورت توسعة فرهنگی پاسخ داد.

در آستانه روز قلم هستیم لطفاً راجع به این موضوع و ضرورت این نام‌گذاری و وظیفه ما در قبال این نام‌گذاری توضیح بفرمایید.

دکتر محمدجعفر محمدزاده: روز قلم قطعا روز مباركي است چرا كه محصول  آن هم مبارك است و قلم را مي‎توان شجره طيبه‌­اي دانست كه نور و روشنايي و یا به‌عبارتی دانايي، ميوه و ثمره آن است. بر اين اساس اين روز را بايد قدر بدانيم و گرامي بداريم و البته به حرف و تعريف منحصر نشود بلكه بايد نشست و مطالعه كرد و انديشه نمود كه براي باروري بیشتر اين درخت چه بايد كرد. اين را اضافه كنم كه  قلم و آنچه مي‌نويسد يعني محصول آن از چنان جايگاهي برخوردار است كه سوره‎­اي را به اين نام در قرآن کریم داريم و در آن سوره خداوند به قلم و محصول آن كه نوشتن است قسم ياد كرده است. مي­‎دانيد كه هرگاه به چيزي قسم ياد مي­‌كنيم بايد حداقل دو دليل منطقي و عقلايي براي قسم وجود داشته باشد؛ اول بايد به چيز مهمی قسم ياد شود و ديگر آنكه قسم براي امر مهمي باشد و قسم­‌هاي قرآن هم در همين چارچوب عقلايي است كه به پديده­‌ها، مخلوقات و موضوعات مهمي قسم ياد شده و در پي اثبات و القا و يا بيان مطلب مهمي است. هم وقتي می­‌فرماید «و القلم و مايسطرون» به دو پديده تمدن‎ساز بشر قسم ياد می‎کند كه ابزار علم و دانش‌­اند، و علت قسم هم موضوع مهمي در اندازه عظمت اسلام و شخص نبي مکرم است و اينكه آينده و سعادت بشر در غير اين مسير تعيين نمي­‌شود؛ وقتی به آیات بعدی سوره قلم نگاه می­‌کنیم، می‌­بینیم مقصد “انک لعلی خلق عظیم” است که به نظر می­‌رسد براساس آنچه که از رسول گرامی اسلام می­‌دانیم که “لولاک لما خلقت الافلاک” آنگاه اهمیت قسم و ارزش آن بیشتر درک می­‌شود.

نکته دیگر آنکه وقتي قرآن كريم قلم و آنچه كه مي‌­نويسد را مقدمه سعادت بشر مي­‌داند و اولين كلمات وحي خود را با پيامبر(ص) از اين جنس بنا نهاده است و امر به خواندن مي­‌كند که “اقراء، طبعاً” بايد دانست كه موضوع از مهمات بشر است و لذا اگر بشر مي­‌خواهد -البته چاره­‌اي جز خواستن و حركت در مسير سعادت ندارد- بايد بداند كه فراهم شدن زير ساخت­‌هاي توسعه قلم و ارتقا كيفي محصولات آن از ضرورياتی است كه اگر ناديده انگاشته شود فلسفه خلقت و سعادت بشر ناقص و نامفهوم خواهد بود.

 برای تقویت توسعه فرهنگی چه باید کرد؟

دکتر محمدجعفر محمدزاده: در توسعه فرهنگی اولین و محوری­‌ترین بحث  توسعة زیر ساخت­‌های آن و  ايجاد فضاي مناسب و گفتمان غالب براي هر موضوع آن است.  مطالبة فرهنگي و ايجاد گفتمان غالب فرهنگي مهم­ترين نياز براي نيل به سمت وضعيتي مطلوب است به ويژه آن كه، اين مطالبه برگرفته از يك ظرفيت بالقوه باشد.

چرا به دغدغه‎­های فرهنگی رهبرمعظم انقلاب ظرف دوسه دهه اخیر کم توجه شده است و نتیجه کم‌توجهی به آنها چه خواهد بود؟

دکتر محمدجعفر محمدزاده: اگر به مجموعه گفتارها و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب توجه كنيد و بر اساس يك نظام آماري بسامدهاي بالای واژگان را از مجموعه سخنان ايشان استخراج نماييد، خواهيد ديد كه غلبه بر دغدغه­‌هاي فرهنگي و توصيه‌­ها و ديدگاه‌­هاي فرهنگي است. به نظر مي‎رسد هر نقطه­‌اي كه ما امروز از آن ناحيه دچار آسيب شده‌­ايم در نتیجه بی‎توجهی به رهنمود­های فرهنگی ایشان بوده و هرجا براي موضوعی برنامه‌­ريزي و تدارك ديده­‌ایم، توانسته‌­ايم آسيب­‌هاي وارده را كاهش دهيم و آسيب­‌های فرهنگی هم بیشتر در نتیجه بي‌توجهي و يا سطحي‎نگري و برخورد شعاری و تبلیغی با رهنمودهای ايشان به ويژه در بعد فرهنگي بوده است.

استان لرستان نیازهای متعدد دارد شما به‎عنوان چهره­ای فرهنگی که در سطح ملی فعال هستید به کدام توسعه در استان اعتقاد دارید و یا به‎عبارتی کدام بعد از توسعه را مقدم می‌­­دانید؟

دکتر محمدجعفر محمدزاده: حدود هجده سال پيش زماني كه بحث تقسيم‌بندي توسعه به اقتصادي و سياسي رواج يافته بود، در يادداشتي در هفته‌نامه بامداد لرستان تحت عنوان «كدام توسعه؟» نوشتم كه توسعه براي جامعه بايد موزون و متوازن باشد و نمي‌توان در بین انواع توسعه گفت: سياست مقدم است يا اقتصاد، و مثالي زدم كه اگر ما جامعه را اندام‎واره فرض كنيم و اقتصاد را شكم و سياست را سر جامعه تصور نماييم، چه كسي مي­‌تواند ادعا كند كه اول بايد كدام قسمت این اندام رشد كند. آيا تصور اندامی كه دارای شکمی فربه و سایر اعضای لاغر و نحیف است، قابل قبول است! یا بالعکس اندامی که دارای سری بزرگ و ساير اعضاي كوچك است را مي‌توان اندامی سالم نامید؟ در آن يادداشت هم آورده بودم و هنوز هم به آن معتقدم كه اگر بنا باشد كه يكي از وجوه توسعه را مقدم بدانيم بدون ترديد اين توسعه فرهنگي است كه بر ساير انواع توسعه تقدم دارد.

 

 

 

در توضیح این مطلب باید عرض كنم كه براي تحقق همة ابعاد توسعه ضروري است كه اول توسعه از درون اتفاق بيفتد تا بتوان نمود آن را در بيرون دید. اتفاق از درون همان توسعه فرهنگي است و با ساخت سينما، فرهنگسرا، پارك، كتابخانه و سخنرانی و… متفاوت است گرچه اين­ها ابزار توسعه فرهنگي هستند اما مسئله قدري عميق­‌تر از اين است و نياز به وسعت زمان برای بحث بيشتر دارد. به عبارتی اگر افکار و اندیشه‌ها توسعه‎یافته باشند نیل به توسعه همه‎جانبه متناسب با نیازهای جامعه ممکن خواهد بود.

شهيد مطهري معتقد­اند بزرگ­ترين خسران عصر ما اين است كه همواره مي­‌گويند آزادي، اما جز از آزادي اجتماعي سخن نمي­‌گويند و از آزادي معنوي حرف نمي­‌زنند و به همين دليل به آزادي اجتماعي هم نمي‌­رسند و لذا مردمي كه آزادي معنوي نداشته باشند؛ اگر آزادي سياسي و اجتماعي هم پيدا كنند، دوباره دچار اسارت مي‌شوند. بحث آزادي معنوي در مقوله فرهنگ مي­‌گنجد. اگر توسعه فرهنگي نباشد ساير ابعاد توسعه هم نمي‌تواند براي سعادت يك ملت موثر واقع شود­. معتقدم ظرفيت­‌هاي فرهنگي در استان آنقدر بالاست كه اگر بالفعل‌ شوند، مي­‌توان اميدوار بود كه ساير ظرفيت‌ها هم شكوفا شود. مثلا ما در مبحث سرمايه‌گذاري‌هاي غير دولتي مشكل سرمايه­‌گذار نداريم. بحث ضرورت توجه به فرهنگ «سرمايه­‎گذاري توسط بخش غير دولتي» اگر حل شود با سرمايه­‎های اندك مردم هم مي­‌توان به ابعادي از توسعه اقتصادي دست يافت.

 پایگاه اطلاع رسانی منار

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

هفت اقلیم در گفته :

با سلام خدمت استاد فرزانه دکتر محمدزاده
از مطلب پر محتوایی که نوشتید تشکر می کنم
در دهه های گذشته فرهنگ ها با ثبات به ندرت تغییر پذیر بودن و معمولاً جوامع روی فرهنگ خود چه غلط و چه صحیح پافشاری خاصی داشتن و مبانی فرهنگی به مانند ژنتیک از نسل به نسل منتقل می شد مثلاً خانواده ها ، طوایف ، مناطق و یا کشورها را با فرهنگ خاصی می شناختند ولی امروزه با توجه سرعت انتقال اطلاعات شاهد فرآیند جهانی شدن در تمام جوانب زندگی بشری الالخصوص در بستر فرهنگ ( عادات ، اندیشه ها ، اعتقادات ، باورها ، ارزشها ) هستیم برعکس گذشته سرعت تغییر فرهنگ ها لحضه ای شده و جوامع هم هیچ مقاومتی در این مقوله نداشته و بسیار راحت فرهنگ جدید در خود هضم می کنند دیگر یک فرهنگ معرف یک جامعه نیست بلکه در یک خانواده می توان چند فرهنگ متضاد را مشاهده کرد حال با شرایط پیش رو مدیران برنامه ریز برای عقب نماندن از قافله پرسرعت و متنوع فرهنگ باید مطابق شرایط سرعت و بسته فرهنگیشان را متنوع و به روز ارائه کنند در بسته ارائه شده بانیان کار باید از پرداختن به جزئیات کم ثبات جدا و به مبانی و جهارچوبه ها با تنوع مورد نیاز نسل حاضر تأکید شود .

[پاسخ]

روح اله سوری در گفته :

با عرض سلام خدمت استاد ارجمند و مهربان
دغدغه توسعه استان لرستان چه ازنظر اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی به گفته حضرتعالی نیازمند(افکار و اندیشه‌ها توسعه‎یافته)است .
سوال اینجاست چه زمانی (افکار و اندیشه‌ها توسعه‎یافته شکل می گیرد یا اگر دقیق بگویم چه زمانی این افکار توسعه یافته به قول دکتر محمود سریع القلم اجماع پیدا میکند ؟
نسخه توسعه لرستان در اجماع (نخبگان توسعه یافته) است.

[پاسخ]

فرهنگي در گفته :

وقتي خود از دست اين فرهنگ پا به فرار مي گذاريم چگونه بايد ظرفيت ها را دريابيم !

[پاسخ]

كوهدشتي پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۵ تیر , ۱۳۹۴ ۱۷:۱۹:

دوست عزيز !كار فرهنگي از مقوله مكان و ساختمان نيست كه اينجا و آنجا با هم تفاوت داشته باشد مقوله فرهنگ از جمله مفاهيم معنوي است و فراتر از زمان و مكان است.

[پاسخ]

فرهنیگی پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۵ تیر , ۱۳۹۴ ۲۰:۵۵:

اتفاقا برعکس . از شما سوال می پرسم آیا شما از ظرفیت های فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر دارید ؟

[پاسخ]

در کشور ایران خواه یا ناخواه دو حزب برجسته به نامهای اصلاح طلب و اصولگرا وجود دارد. من به شخصه بعقایدم به اصلاح طلبا نزدیکتره. اما به شخصه اقای محمدزاده را دوسست دارم. ایشان شخصیتی ارزشمند برای استان لرستان بود. به خاطر مرام ومنشت بهت میگم دوست دارم. ای کاش اصلاح طلبان استان هم ذره ی جرات و شهامت این شخصو داشتند.

[پاسخ]

کوشکی پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۵ تیر , ۱۳۹۴ ۱۷:۱۷:

خیرنبوده اند دنبال منافع شخصی خویش بوده اند

[پاسخ]

كوهدشتي در گفته :

معني اين مصاحبه دغدغه فرهنگي صرف است و حالا كه فرصت استعفا براي انتخابات هم سپري شده هيچ شائبه سياسي ندارد.مطالب ارزشمند و قابل اعتنايي است.براي ايشان موفقيت آرزو ميكنم.

[پاسخ]

کوشکی در گفته :

شما اگر واقعا راست میگویید دردورا ن تصدی شما در وزارت ارشاد میتوانستید حداقل تلاش نمایید که یک سالن مطالعه برای دانش آموزان ودانشجویان شهر کودشت که واقعا لازم وضروری بود ساخته شود

[پاسخ]

هفت اقلیم پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۶ تیر , ۱۳۹۴ ۱۰:۲۵:

سفارش شما رو نمی دونم ولی خدمات ملی آقای محمدزاده بر کسی پوشیده نیست مثل برگزاری متفاوت و تحسین برانگیز چند دوره نمایشگاه بین المللی مطبوعات ، تألیف دانشنامه مطبوعات که تا قبل از ایشان کسی جرأت دست زدن به چنین پروژه عظیمی را نداشت که با چندین هزار نفر ساعت مطالعه ، پژوهش و گردآوری فعلا اگر اشتباه نکنم مدخل الف آن با حضور وزیر ارشاد پرده برداری شد و بسیاری خدمات دیگر در حوزه مطبوعات

[پاسخ]

بهروز پاسخ در تاريخ سه شنبه ۱۶ تیر , ۱۳۹۴ ۱۳:۲۷:

خدمات آقاي محمدزاده به مطبوعات سراسر كشور و لرستان و كوهدشت بركسي پوشيده نيست. حرفهاي ايشان از جنس فرهنگ است نه از جنس مناقشات سياسي بي حاصل. من شخصا تشكر ميكنم.

[پاسخ]

نورعلی ازسنندج در گفته :

با سلام خدمت آقای دکتر محمدزاده و عزیزان مخاطب :

درجواب دوستانی که از دور قضاوت میکنند و محدودیتهای اجتماعی ، عرفی ، سیاسی و… رادر نظر نمیگیرند

عرض نمایم که ایشان در عرصه های مختلفی ودر خطه های دور ونزدیک خدمت صادقانه داشته ودارند واین امر

یکی از افتخارات استان محسوب میشود بنده از جناح بازی سردرنمی آورم وبخدا نمی دانم چه کسی جز کدام

جناح است مهم آن است که ایشان از دوران کانون گرفته تا به معاون وزیر عشق به خدمت راستین به مردم

ونظام داشته است و گرنه خیلی ها به دنبال جای خالی برای برچسب هم بودندو نتوانستند ویقینا بخاطر اخلاص

در عمل است که در هر دوره ای سرش را بالا می گیرد و ترددهای مخفیانه ندارد ، از مردم بوده وبا مردم است

نه از کسانی که با مردم بودند واکنون بدون مردم زندگی آنچنانی دارند .

پیروز باشید

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

سلام نوشته فوق مصداق نوشداروی بعد مرگ سهراب است آن زمان که حضرتعالی درراس امور فرهنگی بودید چه اقدام خاصی انجام دادید آیا این افکار در آن دوران دغدغه تان بود یا امروز چه خوب اشاره فرموده اید و اوضاع را به اندام بدن تشبیه کرده اید با اندکی تعمق دراین سخن به این نتیجه میرسیم که مدیران یا به عبارتی مغز یا راس آن توان ایجاد برقراری ارتباط موثر با اعضا را نداشته اند پس لطفا نظریات و ایده های فکریتان اگر کارآمد بود تا الآن پاسخ داده بود عنایت بفرمائید اندگی بیشتر صبر فرمائید تا نتیجه کاردیگران را ببینید 

[پاسخ]

کوشکی پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۷ تیر , ۱۳۹۴ ۱۶:۳۸:

احسنت بردوست ناشناسمان عالی وروشنگرانه بیان فرمودید

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۸ تیر , ۱۳۹۴ ۱۳:۲۱:

متشکرم

[پاسخ]

ازاینکه ایشان دارای قابلیت های علمی وتحقیقاتی است شکی نیست ازطرفی تعامل دوجناع درمورد وی عجیب است. ایشان یاروغار رحیمی در دیوان محاسبات بود وباحمایت او به دفتر ریاست جمهوری احمدی نزاد رفت ومدارج ترقی راطی کرد.حالا چطور شده که دردولت تدبیر وامید دارای منصب شده ؟

[پاسخ]

عبداله امرایی در گفته :

سلام دوست قدیمی.طاعات قبول.چرااون موقع خودتون توجه نفرمودید؟(به ظرفیتهای فرهنگی لرستان)

[پاسخ]

عینی زاده م در گفته :

باسلام و قبولی طاعات وعبادات

1 – کاش اشاره ای می شد به ظرفیت های موجود و بعد توصیه می شد به توجه به آنها .

2 – آسیب شناسی شود که چرا توچه نمی شود .

3 – مطالعه و حداقل اشاره ای تطبیقی با سایر استانها بخصوص آنها که در این عرصه موفقند .

4 – دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری در مجلدی منسجم توسط تدوین کننده ای با سلیقه به همین نام در حدود چها سال پیش ارائه شده است .

5 – می توانستید با توجه به تجارب و آگاهی هایی که در این زمینه دارید راهکار های عملی و عملیاتی در این زمینه ارائه دهید

با سپاس از توجه همیشگی شما به عرصه فرهنگ استان

[پاسخ]

دوست آقای عینی زاده پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۸ تیر , ۱۳۹۴ ۱۳:۵۶:

برادر عزیز! شما آدم کارشناس و فرهیخته ایی هستید و حتما می دانید که در یک مصاحبه حدود هزار کلمه ای نمی شود این همه مطلب را که نشته اید گفت. چهار پرسش شده و جوابهایی کوتاه داده شده است . شاید اگر سوال کننده از راه کار می گفت جوابها هم در این مقوله بود. اگر می خواهید نظر محمدزاده را راجع به برخی موضوعاتی که فرموده اید بدانید ارجاع می دهم جنابعالی را به کتاب “رسانه شناخت” ایشان در ویراست سوم انتشارات دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها که به تفصیل نظر کارشناسی بعضا همراه با راهکارهای دقیق را در آن می بینید. البته نقد شما را از سر دلسوزی می دانم و متفاوت است با نظرات که ریشه غیر فرهنگی و غیر کارشناسی دارند

[پاسخ]

هفت اقلیم در گفته :

با سلام
قابل توجه دوستانی که ایراد می گیرند چرا با وجود آقای محمدزاده در صدر سیستم فرهنگی کشور فرهنگ شهرستان به این حال و روز است .در اولین کامنت ستون عرض کردم که در جوامع گذشته و البته جوامع سنتی و عشیره ای حال حاضر مانند کوهدشت خودمان اغلب افراد در برابر تغییر فرهنگ عکس العمل نشان داده و بالتبع روی آن تعصب دارند .
حال اگر کسی بخواهد یک تنه این اصل را عوض کند آب در هاونگ کوبیده و بعید است
اگر اوضاع فرهنگی ما حتی با وجود شخصیتهای فرهنگی زیادی که شهرستان در مناسب مختلف دولت دارد نسبت به گذشته توفیری نداشته به دلیل وجود من و شماست که بر فرهنگ غربال نشده خودمان شدیداً مسرّیم .
بیاییم به جای انتقاد و انتظار خودمان آستین بالا بزنیم که چند مرده حلاجیم چون گام اول برای تغییر اراده متغیرله است . تا ما نخواهیم نخواهد شد اگر چه تمام دنیا بخواهند و بکوشند

[پاسخ]

مسعود فرج الهی/ تهران/ د. م در گفته :

سلام بر همه دوستان کامنت¬گذار
چند نکته¬ای پیرامون مصاحبه جناب دکتر محمدزاده به خدمت کلیة دوستداران و دلسوزان پیشرفت و ترقی لرستان عرض می¬دارم. امید است که مقبول طبع افتد. چند روز پیش خواستم نقدی بر اظهارات برخی دوستان بنویسم که فرهیختة ارجمندی واسطة خیر شد و مرا منصرف کرد. واما؛
نکتة اول: جناب محمدزاده حداقل در طی این یک سال گذشته مایل نبود که در مورد لرستان مطلبی قلمی و یا سخنی بگوید، زیرا شائبه ورود به انتخابات در اذهان پیش می¬آمد و خدای نکرده طبق رول ما لرستانی¬ها هجمه¬های تخریب دامنة بیشتری به خود می¬گرفت. از این رو تا به اتمام رسیدن موعد استعفا مدیران ارشد ملی و استانی هیچ وقت حاضر به گفتن مطلبی نشد. چون از پیش خبرنگاران لرستانی درخواست¬های مکرری برای مصاحبه داشتن این فصل موکول به این وقت شد که هم مصادف با روز قلم بود و هم قرعه بنام سایت فرهنگی منار که رویة تولید اخبار و گزارش¬های فرهنگی دارد، که از پیش مشتاق یک مصاحبه صرفا فرهنگی بود، درآمد.
نکتة دوم؛ بعضی اظهار داشته¬اند که جناب محمدزاده کاری برای لرستان نکرده¬اند در واقع این جمع¬بندی کلی کلام آنهاست. باید عرض کنم دیگران که در مصدر بوده¬اند چه کرده¬اند که ایشان نکرده باشد، در یک مقایسه آماری سرانگشتی اگر خدمات محمدزاده به لرستان احصا شود، نسبتش با دیگران صد به یک است. حتا در مواقعه¬ای بعضی¬ها به صفر هم بدهکارند. وقتی که در معاونت مطبوعاتی بود با این که عدالت حکم می¬کرد که کشور را ببیند ولی هیچ گاه یک لرستانی با هر دیدگاهی مأیوس از پیش ایشان نرفت. در ضمن مسئولیت ایشان فرهنگی بود. بروید کتاب¬ها، نشریات و بودجه¬های که با همت ایشان مجال بروز و ظهور پیدا کرده¬اند نگاهی بیندازید.
نکتة سوم؛ البته حق ناسپاسی بعضی¬ها در بیان خدمات ایشان در ایجادکارگروه¬های توسعه لرستان باعث در محاق ماندن شده است. اخیرا دوستی ابراز داشته که من به محمدزاده منتقل کرده¬ام، این نهایت کم لطفی است. مگر محمدزاده اهل کرمان است که به اوضاع لرستان واقف نباشد. یکی از خدمات ارتقاء شما بوده است تا ردة ملی آمده¬اید که در موقع داشتن مناصب حاضر به ملاقات یک لرستانی نبودید و اگر هم حاضر می-شدید بعد از ساعت¬ها معطل کردن در پشت در اتاق آن گاه اذن ورود می¬دادید. البته از این جهت به جناب محمدزاده انتقاد وارد است که در تربیت نیروی انسانی باید دقت بیشتری می¬کرد. هر چند وی معتقد است که یکی از علل عقب ماندگی ما نداشتن مدیر در سطح و در بدنة وزارت خانه¬هاست.
نکتة چهارم؛ همه می¬دانیم سرسلسله جنبان لرستان پژوهی مرحومان اسفندیار غضنفری و محمدرضا معجزی و علی محمد ساکی، و جناب استاد ایرج کاظمی(که خداوند سلامت بدارد ایشان را) قبل انقلاب بوده است. پس از انقلاب و اوضاع جنگ تحمیلی این مقوله کم رنگ تر شد که احیا آن دوباره از سال 1370 با همت استاد سیدفرید قاسمی آغازیدن گرفت. بی انصافی است اگر کارها را منصوب به یک طیف خاص بدانیم و خود را وارث آنها بنامیم. اخیرا جناب محمدزاده دانشنامة بزرگ مطبوعات را سرپرستی می¬کند و جلد اول آن با استقبال ملی روبرو شد. هر چند بعضی دوستان منتقد هستند چرا محمدزاده به دیگر صحنه ورود پیدا نمی¬کند و صرفا اشتغالات خود را معطوف به این مورد کرده است. در جواب باید گفت، محمدزاده یک چهرة فرهنگی اول، کاسب که نیست، دوم تعهد بالاتر از این نیست، چرا که رفتن به اعماق تاریخ و پویش در آن توسط انسان¬های متعهد باعث رشد در جامعه اسلامی می¬شود. به قول دکتر شریعتی تاریخ گذشته¬ای که آینده را می¬سازد اگر گذشته با دیدگاه اسلامی بررسی شود قطعا پیامد آن اصلاح فرهنگی امور جامعه به سمت تعالی درست جهت نمایی می¬شود.
نکتة پنجم؛ همچنان که گفتیم جناب محمدزاده یک چهرة فرهنگی است. کار یک چهرة فرهنگی جاده سازی و پل درست کردن نیست، اهل بصیرت به خوبی می¬دانند که شاخص یک چهرة چیست؟ ما نباید مقولات را با هم آمیخته و ایجاد سفسطه کنیم. ایشان به مناسبت روز قلم چند نکته گفته¬اند قرار نیست در این چند سطر همة راهکارهای یک گفتمان مهم آن هم فرهنگ تبیین شود. لازمه این کار فرصت مناسب، موقعیت، فضا و ده¬ها شاخص دیگر است که در این مقال نمی¬گنجد

[پاسخ]

كوهدشتي پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۸ تیر , ۱۳۹۴ ۱۹:۴۳:

احسنت

[پاسخ]

هفت اقلیم پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲۲ تیر , ۱۳۹۴ ۱۱:۰۴:

احسنت جناب آقای فرج الهی

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :