کد خبر : 71363
تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 130 بازدید

جنگل‌های لرستان در شعله‌های آتش؛ این بار ۲۰۰ هکتار از مراتع دلفان در آتش سوخت

   آتش سوزی در جنگل‌های شهرستان دلفان در استان لرستان سبب نابودی ۲۰۰ هکتار از مراتع این شهرستان شد. جعفر طولابی سرپرست فرمانداری دلفان در گفت وگو با خبرنگاران ، با تائید این خبر اظهار داشت: جنگل و مراتع بخش کاکاوند شهرستان دلفان ساعت 11 امروز دچار حریق شد و 200 هکتار از مراتع  و جنگل در […]

15466_454

 

 آتش سوزی در جنگل‌های شهرستان دلفان در استان لرستان سبب نابودی ۲۰۰ هکتار از مراتع این شهرستان شد.

جعفر طولابی سرپرست فرمانداری دلفان در گفت وگو با خبرنگاران ، با تائید این خبر اظهار داشت: جنگل و مراتع بخش کاکاوند شهرستان دلفان ساعت 11 امروز دچار حریق شد و 200 هکتار از مراتع  و جنگل در آتش سوخت.

وی افزود: با توجه به کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه آتش‌سوزی پس از چهار ساعت توسط نیروهای مردمی، بسیج، سپاه، فرمانداری، شهرداری، آتش‌نشانی و هلال‌احمر مهار شد.

بنابراین گزارش، امسال با شروع فصل گرما نیز آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های لرستان باقدرت و وسعت زیاد آغاز شد و در دشتِ نخست آتش‌سوزی که در 15 خردادماه جاری رخ داد حدود 150 هکتار از جنگل‌های منطقه ویسیان خرم‌آباد در آتش سوخت.

در آتش‌سوزی منطقه ویسیان که بیش از 12 ساعت به طول انجامید و درنهایت به کمک نیروهای مردمی مهار شد مسئولان استان و شهرستان نبود امکانات در منطقه را دلیل تأخیر در مهار آتش‌سوزی اعلام کردند.

نابودی 150 هکتار از جنگل‌های لرستان سبب تشکیل جلسه ستاد بحران استان با حضور فرمانداران و معاونان استانداری شد تا راهکاری اندیشیده شود.

نبود حداقل‌ترین امکانات برای اطفاء حریق جنگل‌ها و کمبود نیروی انسانی دو دلیل اصلی در تشدید آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های لرستان و خطای انسانی نیز عامل 95 درصد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های لرستان از سوی مسئولان اعلام شد و مقرر شد اعتباراتی برای مقابله با آتش‌سوزی اختصاص یابد.

معاون عمرانی استانداری لرستان نیز عنوان کرد که باید بخشی از اعتبارات عمرانی لرستان به امکانات مقابله با آتش‌سوزی اختصاص یابد.

هنوز خاکستر جنگل‌های ویسیان به زمین نیامده بود که آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های شهرستان پلدختر آغاز و در چندین مرحله آتش‌سوزی بیش از 10 هکتار از این جنگل‌ها به کام مرگ رفت.

در چهار شبانه‌روز گذشته نیز آتش‌ به جان جنگل‌ها و مراتع کوه «کیالان»، «تخت چان» و اکنون «چارتا» افتاده و بخش زیادی از این مراتع را نابود کرد و نبود حداقل‌ها سبب شد این آتش‌سوزی حدود 4شبانه‌روز ادامه یابد.

سالانه بیش از 10 هزار هکتار از جنگل‌های لرستان به دلایل مختلف نابود می‌شوند به طوری که به گفته منابع طبیعی استان در سال گذشته بیش از 350 هکتار و در سال 92 بیش از 1600 هکتار از این جنگل‌ها بر اثر آتش‌سوزی نابود شدند و  تراژدی آتش در جنگل‌های لرستان در نبود حداقل امکانات در حال تکرار است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

شهروند در گفته :

سلام . شمارا به خدا نظارت شود

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

کاییدی نماینده پلدختر پشت پرده ماجرای معشوره را افشا کرده حجم برداشت آب تنها یک سوم است پس معشوره بی فایده است

[پاسخ]

رومشکان پاسخ در تاريخ شنبه ۲۰ تیر , ۱۳۹۴ ۱۶:۱۷:

ذوب اهن میخواهیم!
ما که آب خوردن نداریم، این چه بلایی است بر سرما دارد می اید؟

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :