کد خبر : 71480
تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 413 بازدید

متن بیانیه نهایی توافق هسته ای

     بیانیه مشترک نماینده عالی اتحادیه اروپایی فدریکو موگرینی و وزیر خارجه ایران جواد ظریفوین، 23 تیر 1394 امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم.با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را […]

 

 

 بیانیه مشترک نماینده عالی اتحادیه اروپایی فدریکو موگرینی و وزیر خارجه ایران جواد ظریف
وین، 23 تیر 1394

امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم.
با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را که دنیا بدان امید بسته بود به سرانجام رساندیم: یک تعهد مشترک به صلح، تلاش مشترک برای امن تر کردن دنیایمان. امروز همچنین یک روز تاریخی است، بدان جهت که ما در حال ساخت شرایط لازم برای اعتماد و ایجاد فصل جدیدی در روابطمان هستیم.
این دستاورد محصول یک تلاش جمعی است.
هیچ کس تصور نمی کرد که این کار آسانی باشد. تصمیمات تاریخ ساز هرگز آسان نیستند. ولی به رغم همه فراز و فرودهای این مذاکرات و تمدیدهای مکرر، امید و اراده ما را قادر ساخت تا بر همه لحظات دشوار فائق آییم. ما همواره واقف بوده ایم که در قبال نسل حاضر و نسل های آینده مسئولیت داریم.
به یمن تعامل سازنده همه طرف ها، و تعهد و توانایی هیات هایمان، ما با موفقیت مذاکرات را به انجام رسانده و اختلافی را که بیش از 10 سال به درازا کشیده بود، حل و فصل کردیم.
طی دهه گذشته، افراد بسیاری در پیشبرد این مذاکرات دشوار نقش داشته اند و ما از همه آنها تشکر می کنیم، همانطور که مایلیم از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نقش اساسی و همکاری نزدیک آن، و نیز از دولت اتریش برای حمایت و مهمان نوازی اش سپاسگزاری کنیم.
ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، همراه با وزرای امور خارجه جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، فدراسيون روسيه، انگليس و ايالات متحده آمریکا، پس از ماه ها کار فشرده در سطوح و اشکال مختلف، در اینجا در وین گرد هم آمدیم تا متن «برنامه جامع اقدام مشترک» را بر مبنای مولفه های اساسی که در تاریخ 13 فروردین ماه در لوزان سوئیس مورد موافقت واقع گردید، مذاکره کنیم.
امروز، ما متن نهایی «برنامه جامع اقدام مشترک» را مورد توافق قرار دادیم.
گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران از این «برنامه جامع اقدام مشترک» تاریخی که ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین کرده و نشانگر تغییر بنیادین در رویکرد آنها نسبت به این موضوع می باشد، استقبال می کنند. آنها انتظار دارند که اجرای کامل این برجام نقشی مثبت در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ایفا نماید. ایران مجددا تاکید می نمایدکه تحت هیچ شرایطی در پی سلاح های هسته ای، ساخت یا تحصیل آنها نخواهد بود.
برجام دربرگیرنده برنامه‏ی بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت های توافق شده در مورد برنامه هسته ای ایران بوده، و لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته ای ایران، شامل گام هایی برای دسترسی در زمینه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی، را موجب خواهد شد.
برنامه جامع اقدام مشترک، مشتمل بر یک متن اصلی و 5 پیوست فنی در مورد موضوعات هسته ای، تحریم ها، همکاری در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز، تاسیس کمیسیون مشترک، و برنامه اجرایی می باشد. این اسناد با ذکر جزئیات و بسیار دقیق و پیچیده هستند بنابراین نمی توان خلاصه کاملی از آنها در اینجا ارائه کرد.
متن کامل و پیوست های آن در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و ظرف چندروز آینده توسط گروه 1+5 برای تایید توسط شورای امنیت به آن شورا تسلیم خواهد شد.
ما می دانیم که این توافق مورد تدقیق و تامل ژرف قرار خواهد گرفت. اما آنچه که ما امروز اعلام می کنیم تنها یک توافق نیست، بلکه یک توافق خوب است. توافقی خوب برای همه طرف ها و برای کل جامعه بین الملل.
این توافق فرصت های جدیدی را خواهد گشود و گامی است رو به جلو برای پایان دادن به بحرانی که بیش از 10 سال به طول انجامیده است.
ما متعهدیم تا اطمینان حاصل کنیم که با کمک آژانس بین المللی انرژی اتمی، این برنامه اقدام به طور کامل اجرا شود.
این پایان مذاکرات ماست اما پایان کار مشترک ما نیست. ما همچنان این وظیفه خطیر را مشترکا دنبال خواهیم نمود و از جامعه بین المللی می خواهیم که از اجرای این تلاش تاریخی حمایت کند.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ایمان س در گفته :

خسته نباشید شیر مردان عرصه ی تدبیر ایران.

[پاسخ]

مسلم_ ط در گفته :

خسته نباشی شیر اصلاحات دست و پنجت طلا ممنون مرسی بیگ لایک

[پاسخ]

مسلم_ در گفته :

انشالله. مردم با فرستادن کاندیدای هم زبان وهم دل دولت جبران این همه کوشش زحمات دولت تدبیر را به خوبی بیان کنن درود بر اصلاحات.

[پاسخ]

مهدی رحیمیان در گفته :

درود بر امیرکبیر زمان!
امیرکبیر عصر ما! تو ثابت کردی که ضرب المثل ” یک دیوانه سنگی به چاه می اندازد که صد عاقل نمیتوانند بیرون بیاورند” همیشه درست نیست. تو با عقل و هوش و درایت و ذکاوتت کاری کردی کارستان، سنگی را از چاه در آوردی که دیوانگان آن را بر سر ملت ایران کوبیده بودند.
دمت گرم و سرت خوش باد ای مرد مردستان ایران زمین!

[پاسخ]

بابا پنجعلي در گفته :

5+1=ظريف

[پاسخ]

قاسمی در گفته :

اگر علم در ثریا باشد مردانی ازپارس به آن دست خواهند یافت طعم خوش پیروزی گوارای وجودتان

[پاسخ]

رضایی در گفته :

دکتر ممنونیم خدا قوت

[پاسخ]

بیژن گراوند در گفته :

به همه کسانی که هنوز خاک را
وطن را
مقدس
و مردم این سرزمین را لایق بهترین ها میدانند
افرین میگویم.
به خبرنگار دلسوز سرزمین کهن لک
امین ازادبخت
که بدون چشمداشت مالی سعی در انعکاس اخبار میکند خسته نباشید میگم
از خدای این سرزمین سلامتی و بهروزی شما را خواستارم.

[پاسخ]

شهروند در گفته :

آفرين ب مرد سياست ايران ظريف انشاا… رياست جمهوري شما

[پاسخ]

همشهری در گفته :

درود بر رزمندگان عرصه دیپلماسی شیر مادر حلالتان دولت راستگویان وصداقت کاران

[پاسخ]

شریفه محمدیان در گفته :

روحانی زنده باد ظریف پاینده باد.شیرمردان ایران زمین متشکریم که دل میلیون ها ایرانی را شاد کردید

[پاسخ]

امرایی در گفته :

آقامسلم این دولت دولت تدبیر امیده. دردولت اصلاحات تمام مراکز هسته ای ما پلمپ شد. اینقد به دولت اصلاحات نناز

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :