کد خبر : 71786
تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 708 بازدید

شخصیت و رفتار انتخاباتی در لرستان

  امین آزادبخت / میرملاس :    ضمن احترام به همه ی مردم شریف استان لرستان که انصافاً در تمام صحنه های انقلاب مخصوصاً در دوران دفاع مقدس حرف اول را زدند ،در یک برداشت شخصی به فکر افتادم نگاهی به شخصیت و رفتار انتخاباتی چند دسته از مردم استان بیندازم و تقریبا با توجه […]

photo_2015-07-29_03-29-55

 

امین آزادبخت / میرملاس : 

 

ضمن احترام به همه ی مردم شریف استان لرستان که انصافاً در تمام صحنه های انقلاب مخصوصاً در دوران دفاع مقدس حرف اول را زدند ،در یک برداشت شخصی به فکر افتادم نگاهی به شخصیت و رفتار انتخاباتی چند دسته از مردم استان بیندازم و تقریبا با توجه به این صفات خارج از دخالت گرایش فردی آنها را دسته بندی کرده باشم باتوجه به تجربه چندین دوره انتخابات بطور کلی میتوان رای دهندگان را در سه گروه دسته بندی نمود :

 

گروه اول :

 افرادیکه دارای اصول دیدگاهی وتفکری ثابت البته با در نظرگرفتن مقتضیات زمانی، که این افراد پایبند و معتقد به دیدگاه خود ودر این راستا ممکنه هزینه های زیادی هم پرداخته باشند و از مزایای اجتماعی بهره ای نبرده باشند ؛ این گروه  دارای ثبات شخصیتی و بین همه گروهها محترم وهمیشه حرف برای گفتن دارند چون دارای شخصیتی حقیقی ،یک رو، پاک و آرام می باشند ودر بحث و ارائه نظرشون منطقی و بدون تخریب دیگران صحبت می کنند ویژگی دیگری که دارند هیچوقت به دنبال منافع شخصی و پست و موقعیت نبوده و نیستند بلکه به فکرمنافع عمومی و دلسوزی برای توسعه همه جانبه استان و منطقه می باشند.

در هردوره از انتخابات طرفدار هر کاندیدایی که باشند به راحتی نقاط ضعف وی را گوشزد می کنند و ملاحظه کاری و رودرواسی هم نمی کنند و درمقابل هر مسئولی به راحتی دفاع از حقوق خود ودیگران می کنند اگر هم صاحب موقعیتی شدند زیاد دوام نمی آورند چون می خواهند قانونی کار کنند و نه خط و باندی به همین دلیل چون خواسته های گرایشی نماینده یا طرفداران را رعایت نمی کنند موج اعتراض علیه آنها بالا می گیرد متاسفانه استان ما دچار فرهنگ ناخواسته ی بیماری شده که نیاز به معالجه دارد.

 

 گروه دوم:

 افرادی هستند که خط فکر مشخصی ندارند و متاسفانه آفتابگردانی و به روزند، منفعت طلب و همزمان با منابع منفعت در حال تغییرند اینها شخصیتی چندگانه دارند و هیچوقت شخصیت حقیقی از خود نشان نمی دهند متاسفانه شخصیتی دوگانه و متزلزلی دارند و اگه با یک دوربین مخفی رفتارهای روزانه آنها را مشاهده کنیم با چندین دیدگاه و خط فکر و چهره های رنگین از آنها مواجه می شویم اگر مسئول باشد بدتر ، اگر دیدگاه چپ حاکم شود اصلاح طلب هستند و اگر اصول گرا حاکم شود راست ی هستند و در هرزمان شعارهای آن حزب وگروه را بیشتراز رهبر گروه به رخ دیگران میکشند و متاسفانه رفتارهایی از خود نشان میدهندکه افراد فهیم افسوس می خورند و به حال و روز آنها می گریند غافل از اینکه نگاه مردم و منصفین بعنوان یک دوربین مخفی حقیقی تمام رفتارهای آنها را ثبت و ضبط می کند خدا که جای خود دارد…

اگه بصورت فردی با این افراد نشست و برخواست کنید و از شما مطمئن باشند اولین کسانی هستند که از نظام و انقلاب و ولایت و … انتقاد میکنند و همه چیز را زیر سوال میبرند متاسفانه این یک بداخلاقی محض است که در یک جامعه اسلامی داره نهادینه میشود که مصلحین باید جامعه را از این وضعیت نجات دهند.
راستی چرا ؟ چه عواملی باعث شد که افراد در عین حال که دارای پست و موقعیت و حقوق بالا اما همیشه در عذاب وجدان باشند و آرامش روحی نداشته باشند چرا شخصیت گرانبهای خود را اینقدر تحقیر میکنند و گرفتن حاضر است اعتقادات حزبی و جناحی خود را زیرپا گذاشته و با سازش به مقامی برسد و بعد از اینکه منصوب شد ممکن است راننده یا خدمتکار منتسب به نماینده یا مسئول رده بالاتر برایش تصمیم گیری کند وحاضرند هر باجی بدهند اما موقعیت  کسب کرده  را از دست ندهند البته این افراد گاهی تقصیر ندارند این شرایطی که هست باعث میشه تا افراد برای بهره مندی از مزایای موجود دست به چنین حقارتی بزنند یک سوال از این افراد راستی وقتی در تنهایی با خدای خود خلوت میکنید ، چه حالی می شوید ؟ در مقابل همسر و فرزندان چه پاسخی دارید ؟ فرزندتان را چگونه و با کدام ثبات شخصیتی می خواهید تربیت و پرورش دهید ؟

 

گروه سوم:

 زیاد هستند افراد باصداقت وکم سواد منتصبین به دو گروه قبل هستند که به رهبری آنها گرایش به دیدگاه خاصشان  پیدا می کنند اینها نه اینکه دارای بینش نیستند ولی به احترام افراد دو گروه قبل دنباله روشان می باشنداینها بی تقصیرند اما متاسفانه با توجه به فرهنگ قومی و طایفه ای در منطقه لرستان بعضی مواقع اثرات شخصیتی گروه دوم روی آنها تاثیر می گذارد که این یک معضل فرهنگی بزرگ هست که باید علاج شود.

راستی چرا فرهنگ بیمار گروه دوم گریبانگیر این استان شده است ؟ چه عواملی باعث این معضل بزرگ فرهنگی شد ؟ چه کسانی در این موضوع خواسته یا ناخواسته مقصر بوده و هستند  ؟  آیا اگر این استان که سرشار ازمنابع غنی در هرزمینه  ای است از محرومیت همه جانبه بیرون بیاید چنین بیماری از بین نمی رود؟ چرا کاندیدا های ما به جای اینکه با هم رقابت کنند و برنامه های برون رفت از محرومیت ارائه بدهند با وعده وعیدهای شخصی این بیماری واگیر دار را بین مردم شایع می کنند ؟چرا هر کاندیدا و هوادارنش ازقبل فقط به دنبال تغییر پست افراد قبلی و جایگزین کردن هواداران خود می باشند ؟ چراجوانی که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس دارد مجبور به ارائه شخصیتی چندگانه می شود و خود را در ستادهای مختلف حتما نشان دهد تا اگر فلان کاندیدا برنده شد بعداً اورا در شرکتی قراردادی جای دهد ؟ چرا فلان فرد سر شناس به طور مثال با اینکه در جلسات آقای ….. جزء تصمیم گیرندگان اصلی هست با طرف دیگر تماس میگیرد و میگوید من ظاهری با فلانی هستم ؟
درپایان این یک برداشت شخصی دلسوزانه بود شاید هم اشتباه باشد ضمن احترام به همه دیدگاهها پذیرای هر نوع انتقاد سازنده از این برداشت شخصی و در راستای بهبود وضعیت بیمار فرهنگی که ناخواسته بر منطقه ما حاکم شد می باشم.

* امین آزادبخت ؛ صاحب امتیاز و مدیرمسئول سایت خبری میرملاس 

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

لرستانی در گفته :

گروه دوم اصحاب صبح شنبه هستند

[پاسخ]

جليل در گفته :

جناب سردبير مشکل جامعه ما پندار هاي غلط جهت کسب مقام وقدرت از مبادي غيراصولي وناشايست است.بطوريکه عده اي براثر اين اوهام درجامعه حرکت ميکنند ومتوجه نيستند که هزاران چشم رفتار انها را رصد ميکنند.

[پاسخ]

با تشكر از نوشته شيوا و موثر شما…
مشكل اساسي اينه كه ما هميشه منتصبين را انتخاب كرديم.بسياري از شخصيتهاي همان گروه اول هيچگاه جرائت پيدا نكرده اند كه خود را جز ليست منتخبين قرار دهند .اين موضوع يكي از ملاكهاي مردم براي انتخاب است .وقتي مي بينند كساني كه نبايستي تاييد صلاحيت شوند تاييد مي شوند و كساني ديگر كه لياقت نمايندگي مردم را دارند تاييد نمي شوند .پس چه دليلي براي مردم عادي و يا همان گروه دوم و حتي گروه اول باقي مي ماند كه با يك انديشه درست انتخاب كنند.
اگر بفرمايش شما اين يك بيماري باشد كه هست، شيوع آن توسط نخبگان جامعه ايجاد شده است و بدرستي افكار انتخاباتي مردم هدايت نشده است.
مشكلات شديد اقتصادي مردم را كه نقش اول در انتخاب را دارد يكي از عوامل اين بيماري است.

[پاسخ]

حسین آزادبخت در گفته :

با سلام
جناب آقای آزادبخت با تشکر از زحمات شما

[پاسخ]

منتقد در گفته :

این همه تغییر شخصیت و روباه بازی بعضی افراد بخاطر مشکلاتیه که مسولین و مدیران پیش پاشون گذاشتند ببیند وقتی یه کسی نماینده میشه سه یا چهار حلقه افراد سود جو اطرافشو حلقه زدند گذر از این حلقه برای هیچکس بجز نور چشمیها امکانپذیر نیست از اون گذشته مدیران انتصابی از مدیر ارشد شهرستان گرفته تا مدیر ورزشی گوش به فرمان و غلام حلقه به گوش آقایان هستند هر کسی که از طرف این آقایان اونهم با نامه ی تخصصی معرفی شود کارش درست میشود خدا وکیلی خودم شاغلم فکر نکنید چون سرکار نیستم اینو نوشتم شما بگید اولا وقتی ظلم آشکار به مردم میشود مردم چه باید بکنند آیا غیر از این است که خود را به هر آب و آتشی سیاسی و یا چند گانگی شخصیتی بزنند شاید موفق شوند و به کاری مشغول شوند دوم اینکه مردمم از این جهت مقصرند که دنبال هیچ تخصصی نیستند بهترین هنرشون سر کار رفتنه که متاسفانه این هم دارای مشکلات ذکر شده میباشد

[پاسخ]

رفیعی در گفته :

آیات ابتدایی سوره بقره را اگرملاحظه بفرمائید مردم راسه گروه معرفی می کند 1- مومنین 2- کفار 3-منافقین
منافقین همان گروهی هستند که دردسته دوم تقسیم بندی شما قراردارند و قرآن کریم آنهاراکسانی می داند که ظلالت را با هدایت معامله کردند وچه تجارت بی سودی رابرگزیدند هروجدان بیداری باید بداند که بیشترین ضربه رابرپیکر اسلام ودین ودیانت وولایت همین منافقانی زدند که بقول امام خمینی( رض) ازکفاربدترند

[پاسخ]

فیض کوهنانی در گفته :

درود برازادبخت عزیز به خاطر شفاف سازی که کردید

[پاسخ]

مسعود آزادبخت در گفته :

بسیار عالی تفکیک کردید

[پاسخ]

اسدی در گفته :

سلام با تشکر از مطلب ارزنده تون .متاسفانه در شهر ما همین اشتباهات خودمون سبب میدان دادن به کسانی می شود که شایستگی ندارند ونشان ندادند ولی بازهم کاندید می شوند ….ای کاش لااقل تحصیلکرده های ما تفکر تعصبی خود را کنار بگذارند وبیتوانند لااقل برای دهه های بعد این فرصت را به لایقین بدهند.انشاله

[پاسخ]

مهندس در گفته :

نوشته تامل بر انگیزی بود
لرستان پر شده از مسولین و افرادی که دم تز دلسوزی میزنند و ادعای بی طرفی میکنند ، حالا خدا نکنه موقعیتش پیش بیاد چنان جبهه گیری سیاسی میکنند که مردم انگشت به دهان می مانند! مگر داریم دلسوز و مهربانی که دو دستی چسبیده به یک جناح ؟ گروه اول به ندرت پیدا میشن… اصن ستاره سهیل ان! ولی گروه دوم همینجوری ریخته! واقعا بعضی از مردم و مسولین درباره درک و فهم مردم چه فکری میکنند؟ مردم اگه حرف نمیزنن بخاطرر اینکه خسته شدن دیگه! چقدر ریا ، چقدر درویی ؟ تا کی؟ برای چی ؟ برای کی؟!

اصن مگه داریم؟ مگه میشه؟
خدا آخر عاقبت هممونو ختم به خیر کنه 😐

[پاسخ]

امرایی در گفته :

خدایا چنان کن سرانجام کار //توخشنود باشی و ما رستگار

[پاسخ]

شهروند درجه 2 پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳۰ تیر , ۱۳۹۴ ۱۲:۴۶:

جناب امرایی با عرض سلام به خدمت شما ، مطمئن باشید تا در شهر و منطقه ما آش همین آش و کاسه همین کاسه است، نه خداوند از ما خشنود است و نه ما رستگار خواهیم بود.

[پاسخ]

رضا شفیعی در گفته :

امین آقای عزیز دست مریزاد باد ،مقاله بسیار پرمغزی بود ، استفاده کردیم .

[پاسخ]

ویردار در گفته :

جناب آقای آزادبخت از بیان واقعا بینانه ات سپاس

[پاسخ]

عباس دارایی پلدختر در گفته :

زیاد کارشناسانه نبود مطلبتان

[پاسخ]

همکار! در گفته :

مطالب شما هیچ‌وقت اصول و قواعد کارشناسی مناسبی نداره. شما انتقادپذیر نیستی و نبودید.

[پاسخ]

بهتربود بفرمايد که زباني و ناني وجاني هستند ولي طبيعت انسانه که هر کس يک خواسته اي داره صدالبته بايد هم اين طور باشه ( يه کم به درون خود مراجعه کنيم ) دليلش هم شايد اين باشه کانديداها ونمايندگان قبلي ما نمي توانستن کار شاقي انجام بدن پس مردم سراغ کار فردي از نمايندگان ميگشتن

[پاسخ]

سجاد در گفته :

شهر من بیمار است..
شهر من تب دار رنج و غصه هاست….

[پاسخ]

یه دوست در گفته :

با تشکر از آقای امین آزادبخت برای این یادداشت ساده و درست ( که درد دل بسیاری از مردم است )
پرسش من از آقایان “دارایی” و “همکار ” این است که آیا شما دوستان عزیز برای تشخیص مطالب کارشناسانه ( !! ) ترازی ، ترازویی ، شاغولی چیزی در دست دارید ؟
مثلاً اگر نویسندۀ محترم این یادداشت چند کلمۀ قلمبه سلمبه به کار می برد ، آنوقت کارشناسانه بود؟ چرا باید همدیگر را تضعیف کنیم ، این کامنت ها چه کمکی به بهبود وضعیت می کند ؟

[پاسخ]

بخدا عالی گفتید اقای آزادبخت از این شفاف تر نیس،و اقای دارایی و همکار چرا بهتون بر میخوره میگن حرف حقیقت تلخه نه تا این حد…!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

با تشکر فراوان و فره فره سپاس اقای آزادبخت تا حالا کسی اینجوری حرف دل مردمو بیان نکرده بود

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

سلام
تحلیل جالبی بود
امروز آسیب شناسی رفتار انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان یک ضرورت است

[پاسخ]

نورمحمدی در گفته :

درودبرشما
خوب بود استفاده کردیم ولی این اوضاع انتخابات کوهدشت درست شدنی نیست. چه انتخابات مجلس و چه شوراها
تا توقع مردم منطقه بالا نرودتاوقتیکه مردم بفکرفقط منافع شخصی خودشان هستند اوضاع همینه که هست

[پاسخ]

ف رحیمی در گفته :

سلام آقای مدیر
مطلبتون مث همیشه عالی بود

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

خیلی دلسوزانه ومردمی بود,ولی درد مردم از جهل خودشونه,که جهل را درمانی نیس مگر نسل هوشمند اگاه پا ب عرصع ظهور بزاره,من بعید میدونم,حالا حالا

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :