کد خبر : 72283
تاریخ انتشار : ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 397 بازدید

مراسم پنجمین سالگرد ارتحال عالم ربانی آیت‌الله مروجی‌مبلغی (ره) در کوهدشت برگزار می شود

    به گزارش میرملاس ؛ مراسم پنجمین سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله حاج شیخ ماشاء‌الله مروجی‌مبلغی (ره) با حضور مردم و مسئولان استانی و شهرستان کوهدشت پنجشنبه، ۸ مرداد۹۴ بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد جامع شهرستان کوهدشت برگزار می‌شود. سخنران این جلسه، حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی، نماینده محترم ولی فقیه […]

 

 

به گزارش میرملاس ؛ مراسم پنجمین سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت‌الله حاج شیخ ماشاء‌الله مروجی‌مبلغی (ره) با حضور مردم و مسئولان استانی و شهرستان کوهدشت پنجشنبه، ۸ مرداد۹۴ بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد جامع شهرستان کوهدشت برگزار می‌شود.

سخنران این جلسه، حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی، نماینده محترم ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد خواهد بود.

یادآور می‌شود، شیخ ماشاالله مروجی(ره) در سال ۱۳۰۰خورشیدی در محله‌ چهار چنار بروجرد، در یک خانواده‌ مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود. پدرش، مرحوم آقا شیخ جواد، در شمار مردان نیک و سرشناس بروجرد بود.

وی برای کسب تحصیلات ابتدایی وارد مکتب‌خانه شد و در محضر هبت‌الله حیدری خواندن و نوشتن را آموخت، وی برای کمک به معیشت خانواده مدتی به کار و فعالیت مشغول شد.

حاج شیخ ماشاالله مروجی(ره) در دوران اقامت آیت‌الله بروجردی(ره) در بروجرد در راه کسب معارف اسلامی وارد حوزه‌ علمیه‌ نوربخش بروجرد شد و پس از انجام خدمت نظام وظیفه دوباره به حوزه‌ علمیه بازگشت و در محضر حجت‌الاسلام والمسلمین مستجاب‌الدعوه دروس معقول و منقول را گذراند.

وی پس از مدتی به شهرستان ملایر می‌رود و هشت ماه در آن‌جا ساکن می‌شود سپس به همدان می‌رود و مدتی از محضر آیت‌الله حاج شیخ علی محمدی همدانی(ره) به تحصیل علوم دینی مشغول می‌شود، حاج آقا شیخ مروجی تصمیم می‌گیرد به عتبات عالیات برود؛ بنابراین همدان را به قصد خوزستان ترک می‌کند و از آن‌جا به عراق رهسپار می‌شود، مأموران مرزی او را دستگیر و به زندان منتقل می‌کنند و پس از مدتی به ایران عودت می‌دهند.

سرانجام فرصتی دیگر پیش می‌آید و زیارت نجف اشرف نصیبش می‌شود، این زمان مصادف است با زعامت آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی، شیخ شهر پس از مدتی تحصیل از نجف اشرف به همدان باز می‌گردد. پس از این که حوزه‌ همدان به دلایلی دچار رکود می‌شود برای ادامه‌ تحصیل به خرم‌آباد می‌آید و در محضر آیت‌الله روح‌الله کمالوند(ره) کسب فیض می‌کند، حاج‌آقا مروجی سال ۱۳۴۰ خورشیدی به پیشنهاد آیت‌الله کمالوند به کوهدشت مهاجرت می‌کند.

 این روحانی وارسته پس از حدود نیم‌ قرن سکونت در کوهدشت، منشأ کارهای بزرگ و خوبی برای مردم این منطقه بوده‌ است و در سال ۱۳۴۰ حوزه‌ علمیه باقرالعلوم(ع) شهرستان کوهدشت را تأسیس کرد.

بارزترین ویژگی آیت‌الله مروجی این بود که «ایشان نسبت به دنیا بی رغبت و بی اعتنا بود،هرگز ظواهر و زرق و برق آن نمی توانست او را بفریبد،به همین خاطر هیچگونه تمایلی به مناصب دنیوی نداشت، تنها یک چیز برای او اهمیت داشت و آن رضایت خدای تعالی بود.»

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محمود مهکی در گفته :

سلام وصلوات بر روح آن خادم دین

[پاسخ]

میثم فیضی در گفته :

خداوند درجات عالی این مرحوم را متعالی بفرماید
آمین یا رب العالمین

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

رحمت واسعه الهی نثار روح بلند و ملکوتی آن عالم ربانی
خداوند منان به آن زاهد پارسا علوّ درجه عنـــایـت فرمـایــد

[پاسخ]

او در بهشت منتظر دوستان است مطمئم

[پاسخ]

او در بهشت منتظر دوستان است مطمئنم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

درود و رحمت حق تعالی بر روح ملکوتی این عارف الهی باد.

[پاسخ]

حشمت اله نجفی (سوری) در گفته :

سلام وصلوات بر روح آن عالم وارسته روحش باشهدای کربلا محشور باد

[پاسخ]

هاشمی در گفته :

روحش شاد و یادش گرامی مردی بزرگ با فرزندانی نیکو

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :