کد خبر : 72322
تاریخ انتشار : ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 6,809 بازدید

درگیری مسلحانه محیط بانان و شکارچی شرور در منطقه حفاظت شده + فیلم

  دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران : سه روز قبل (پنجشنبه ۱ مرداد ۹۴) نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده خائیز حین گشت و کنترل متوجه حضور یک شکارچی متخلف در ارتفاعات شدند. محیط بانان حین دوربین کشی مشاهده نمودند که فرد متخلف لاشه شکار یک را بر روی دوش خود گذاشته و در […]

Untitled-1

 

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران : سه روز قبل (پنجشنبه ۱ مرداد ۹۴) نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده خائیز حین گشت و کنترل متوجه حضور یک شکارچی متخلف در ارتفاعات شدند.

محیط بانان حین دوربین کشی مشاهده نمودند که فرد متخلف لاشه شکار یک را بر روی دوش خود گذاشته و در حال پایین آمدن از ارتفاعات است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه در این باره گفت: مامورین پیش از هر اقدامی از شکارچی بصورت نامحسوس فیلمبرداری نمودند اما با توجه به اینکه متخلف صورت خود را کاملا پوشانده بود، در صورت بروز درگیری و فرار کرن شکارچی، امکان شناسایی وی وجود نداشت.

سید قدرت اله علیپور اظهار داشت: متخلف حین پایین آمدن از کوه در یک لحظه پارچه روی صورت خود را برای نوشیدن آب کنار می زند و همین چند لحظه برای ثبت تصویر و شناسایی وی کافی بود.

مامورین پس از اطمینان از ثبت تصویر متخلف، در مسیر حرکت وی به سمت پایین دست به کمین نشستند.

شکارچی متخلف همچنان که لاشه شکار را بر روی دوش خود حمل می کرد به چند متری محل کمین محیط بان رسیده و با فرمان ایست محیط بان مسلح مواجه شد.

هدایت اله دیده بان، محیط بانی که با شکارچی متخلف درگیر بود در این مورد گفت: شکارچی متخلف که با مشاهده من و همکارانم لحظاتی شوکه شده بود، لاشه شکار را از روی دوش خود به زمین انداخت و بلافاصله اسلحه کلاشینکف را مسلح کرده و به سمت من نشانه گرفت.

فیلم کامل این درگیری را که توسط یکی از محیط بانان تصویربرداری شده در اینجا ملاحظه کنید:

 دیده بان گفت: شکارچی متخلف چندین بار من را تهدید به مرگ کرد و با لهجه محلی گفت که اگر جلو برویم ما را خواهد کشت.

بارها تذکرات قانونی را به متخلف گوشزد کرده و از وی خواستم سلاح خودش را روی زمین گذاشته و تسلیم شود اما به هیچ عنوان حاضر به تسلیم نبود.

شکارچی متخلف همانطور که با اسلحه در حال تهدید کردن و عقب عقب رفتن بود تعادل خود را ازدست داده و به زمین خورد که بهترین فرصت بود تا طبق قانون بکارگیری سلاح از قسمت کمر به پایین به وی شلیک کنم اما با توجه به اینکه فیلم متخلف ثبت و خود وی نیز کاملا شناسایی شده بود لزومی به تیراندازی مستقیم به وی نبود.

چندین گلوله غیر مستقیم به سمت متخلف و در اطرافش شلیک کردم تا باعث تسلیم شدن وی شود اما شکارچی متخلف همچنان با تهدید اسلحه به سمت کوه حرکت کرده و در نهایت گریخت.

با ضبط لاشه یک بز وحشی و تصاویر تهیه شده به عنوان مدرک جرم، پرونده ای در این زمینه مراجع قضایی تشکیل و متهم جهت بازجویی و رسیدگی به جرم حمل سلاح جنگی، شکار غیرمجاز، درگیری و تهدید به قتل مامورین دولت حین انجام وظیفه به دادگاه احضار خواهد شد.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محمد احمدی در گفته :

محیط‌زیست به عنوان یک دستگاه قدرتمند و بسیار کار آمد و در سطح یک سازمان جهانی است اما متاسفانه کمبود امکانات و نیروی پرسنلی باعث شده تا پرسنل این سازمان همیشه و در همه جا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند، امید است قانون جامع محیط‌زیست ضمن اصلاحیه در برخی قوانین و مقررات شکار و صید و بالا بردن بهاي جریمه ها مربوطه بتواند اقدام مهمی در جهت حفظ گونه های باارزش نهادینه کند. لذا با عنایت به اهمیت موضوع شایسته است امکانات و تامین نیروی انسانی این سازمان هم مانند سایر پروژه های عمرانی دارای اولویت باشد و توجه و اهتمام بیشتری نسبت به این فریضه مورد عمل قرار گیرد .

[پاسخ]

حسینی در گفته :

خسته نباشید ولی به نظرتان جان یک انسان از جان یک بز کوهی بی ارزشتر است ؟؟؟

[پاسخ]

همشهري پاسخ در تاريخ سه شنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۴ ۱۰:۵۹:

از نظر بنده هر دو يك موجود زنده هستن .

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) پاسخ در تاريخ سه شنبه ۶ مرداد , ۱۳۹۴ ۱۷:۵۳:

در جهان آفرینش، زيبنده‌ترين صورت، صورت كامل آدمي است و ارزنده‌ترين موجود كه به بيان «نفخت فيه من روحي» به روح الهي، شرافت يافته و مظهر اسم اعظم الله و جامع اسما و صفات خدا و حقايق ملك و ملكوت و گنجينة گرانبهاي خدايي گشته، وجود انسان است كه به عنوان خليفه و نمايندة حق در روي زمين وظيفه دارد نه حیوان آقای همشهری

[پاسخ]

باران پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۷ مرداد , ۱۳۹۴ ۱۳:۳۴:

قابل توجه شما، بهتره بدونین که انسان فقط و فقط توان و ظرفیت بالقوه ی خلیفه الله شدن رو داره و چه بسا که این پتانسیل بالقوه نه تنها بالفعل نشه بلکه انسان به درجه ای از پستی برسه که جایگاهش پایینتر از حیوانات درنده و دون هم قرار بگیره. من اکیدا به شما توصیه میکنم که قبل از اظهار نظر بیشتر تعمق و تفکر داشته باشید که دیگران رو مجبور نکنند که اصططلاح ملا لغتی رو در مورد شما بکار ببرن. خطر افراد کم آگاهی مثل شما خیلی بیشتر از افراد ناآگاه هست. واقعا براتون متاسفم و از خداوند متعال میخواک که ظرفیت فکری و عقلی بهتون بده.

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۹ مرداد , ۱۳۹۴ ۱۲:۴۶:

خداوند تبارک و تعالی به هرشخصی درک و فهم به اندازه خودش عطا فرموده .
اما باید تاسف خورد برای مسولینی که به وظایف خود عمل نمیکنند . متاسفم

[پاسخ]

همشهري پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۴ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۱:۴۶:

اگه انسان اشرف مخلوقات است پس چرا بايد بايد حيوانانت زبان بسته رو بدون اينكه ازار به كسي برسونه بلكه از زيبايي هاي افرينش است همينجوري بايد بكشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[پاسخ]

فرهنگی پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۹ مرداد , ۱۳۹۴ ۰۸:۲۶:

چرا انسان که عقل داره خودشو درگیر کنه تا با حیوان مقایسه بشه .

[پاسخ]

حالا خواست واسه خالی نبودن یه حرفی زده باشه این آقای حسینی، دیگه چقد میخواین بهش سرکوفت بزنین

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۵ مرداد , ۱۳۹۴ ۰۱:۲۲:

جناب سعادت بزرگوار که بدون شک همان شخص مستعاری هستید که در کامنت بالا جواب شما را دادم، مشخص است شما مدافعان محیط زیست در کجا ادب آموخته اید و چه کسی به شما تعلیم و تربیت نشان داده است.. در جواب این ادبیات شما شعری را از شهید والامقام عباس مطیعی تقدیمتان میکنم . امیدوارم اندرزی باشد برای همیشه و از مدیر مسول محترم خواهشمندم منتشر فرمایند . سپاس

باادب باش كه تكليف جوانان ادب است
فرق مابين بني آدم وحيوان ادب است
راحت روح زنان،زينت مردان ادب است
باادب باش كه سرمايه ی خوبان ادب است
آيه آيه همه جا سوره ی قرآن ادب است
باادب باش كه اندرهمه جا يابي راه
در قيامت نشود روي سفيد تو سياه
همچويوسف به سرتخت برآيي ازچاه
باادب باش كه سرمايه ي خوبان ادب است
آيه آيه همه جا سوره ي قرآب ادب است
گرتو خواهي كه دلت دردوجهان شادشود
هه كس از سخنت خرم و دل شاد شود
خاطرت يك سره از رنج و غم آزاد شود
باادب باش كه سرمشق جوانان ادب است
آيه آيه همه جا سوره ي قرآب ادب است
بي ادب ميشود از فيض الهي محروم
خويش راميكندازجهل و شقاوت معدوم
از احاديث و روايات به ما شد معلوم
شرف و منزلت مرد سخندان ادب است
آيه آيه همه جاسوره ي قرآن ادب است
گشت ازعلم وادب،مذهب اسلام ، عيان
شرح اين مسئله امروز نگنجد به بيان
«خوش بودگرمحك تجربه آيدبه ميان »
محك خالص كافر ز مسلمان ادب است
آيه آيه همه جاسوره ي قرآن ادب است
مرد را معرفت علم و ادب مي بايد
روح را لذت تفريح و طرب مي بايد
گرچه دركسب هنررنج وتعب مي بايد
آن كه هرمشكلي ازوی شودآسان ادب است
آيه آيه همه جا سوره ي قرآب ادب است.

[پاسخ]

انلاین در گفته :

باسلام وخسته نباشی به محیط بانان
اتفاقا کار خیلی خوبی انجام داده اید اگر کاملا شناسایی شده تو این مواقع جان خود انسان وطرف مقابل در خطر است احتمال داشت هر لحظه شکارچی دست به کار خطرناکی میزد وشلیک میکرد در مقابل محیط بان نیز در این چند ثانیه باید تصمیم میگرفت که شکارچی بزند یا نه اگه نیرو کمکی بود احتمال دستگیری بود اما دو نفر روبروی هم با یک اسلحه ریسک سختیه، بهر حال کارتان قابل تحسین است

[پاسخ]

قهرمانی در گفته :

جناب آقای حسینی شما درست میفرمایید اما بهتر است بدانید که همین انسانی که شما ازآن دم میزنید میتواند به اسفل السافلین هم تبدیل شود . انسانی که برای یک لحظه لذت واهی به خود اجازه میدهد و به یک موجود زبان بسته که او هم همانند یک انسان مخلوق خداوند است ولی با این تفاوت که همانند انسان نمیتواند از خود دفاع کند ،هیچ تریبنی برای فریاد زدن حق خود ندارد و هیچ دفاعی در مقابل یک موجود وحشی تر از خود بنام انسان البته بهتر است بگوییم بعضی انسانهای انسان نما ندارد . از نظر شما آیا به اینچنین موجودی میشود گفت انسان .به والله که در این شرایط جان آن بز کوهی به مراتب بیشتر از جان آن انسان وحشی بی عاطفه انسان نما می ارزد.
ودر پایان دست مریزاد به آن محیط بان جان برکف باید گفت که به خاطر دفاع از مظلوم اینگونه جان خود را به خطر می اندازد. واقعا دستمریزاد دلاور

[پاسخ]

مرادی در گفته :

انسان می تواند به بالاترین مقام یعنی خلیفه الله برسد ومی تواند به پایینترین درجه یعنی اسفالسافلین هم برسد،به نظرمن تخریب کنندکان محیط زیست وحیات وحش ازجمله شخص مذکورمصداق کامل اسفالسافلینند.آهای مردم وقتی که دولت همه چیز ازجمله محیط زیست رافراموش کرده چرا ماخودمان حافظ محیط زیست نباشیم بیایید بیش از این تیشه به ریشه ی خود وآیندگان نزنیم.

[پاسخ]

این که فرار کرد. چطوری گرفتنش؟ بعدشم اگه گلوله های محیط بان مشقی نبود حتما به شکارچی گلوله میزد. اما بازم دستشون درد نکنه

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) در گفته :

دوستان عزیز ما همواره با افرادی در زندگی یا محل کار مواجه مشویم كـه درك كردن و مصاحبت با آنها تا حدودی دشوار است. ایـنـگـونـه افراد كه از دید ما ممكن است غیر عادی بـه نظر آیـنـد، درهمه جا وجود دارند و ما مجبوریم كه به نوعی با آنها كنار بیاییم. اما برخورد مسلحانه در هیچ جایی نیامده است که به خاطر یک حیوان جان یک انسان به خطر افتد. در جوامع امروزی حتا اگر قتلی اتفاق افتد سالها برای انجام حکم طول می کشد اما!!!!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

احمدزاده در گفته :

جناب اقای حسینی عزیز اگه با این جور افرادی برخورد تند نشود که دیگه محیط زیستی باقی نمی مونه . متاسفانه طی این سالها به دلیل عدم برخورد قاطع با متخلفین دیگه نه حیوانی باقی مانده نه جنگلی نه ابی نه رودخانه ای ..به نظر شما جان چند انسان متخلف و بی رحم از جان یک نسل مهم تر است ؟ همین چند روز پیش یکی از همین به قول شما انسان ها چند هزار هکتار از بهترین جنگل های کوهدشت لرستان را خاکستر کرد . اگه محیط زیست از بین بره مطمئن باشید انسان ها هم از بین میروند.

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۲۹ مرداد , ۱۳۹۴ ۱۲:۳۰:

جناب آقای احمدزاده، مسولین محترمی که به میزهای چوبی زودگذر تکیه دادند و به قول خودشان مشغول خدمت می باشند ، چرا برای مهار آتش سوزی بسیار دیر عمل کردند و وارد صحنه شدند؟؟؟؟
محیط زیست کجا بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محیط بانان کجا بودند ؟؟؟؟؟؟
بالگردها تا دقیقه 90 کجا بودند؟؟؟؟
غافل از آنکه ، خدا همیشه بوده و هست و شاهد و ناظر بر اعمال همه بندگانش …

[پاسخ]

همشهري پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۴ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۱:۴۰:

جناب حسيني طرهان

اول اينكه محيط زيست در مقابل آتش سوزي هاي مناطق آزاد هيچ گونه مسئوليتي ندارد و مسئوليت آن در قبال اداره منابع طبيعي ميباشد ،‌فقط و فقط محيط زيست در مناطق تحت مديريت سازمان مسئوليت دارد و در حال حاضر در شهرستان نيز هيچگونه منطقه تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست وجود ندارد . ضمن اينكه محيط زيست سرمايه مشترك همه نسلهاست لذا با عنايت به اينكه محيط زيست جمعا پرسنل اندكي دارد پس وظيفه همه ماست كه در اين امر خطير شركت داشته باشيم ،‌لطفا دنبال مقصر نگرديد

[پاسخ]

صادقی در گفته :

بله وقتی محیط بان نمیتونه به شکارچی شلیک کنه ولی شکارچی میکشه وفرار میکنه نتیجش این میشه شکارچی میکشه وفرار میکنه محیط بان برای دفاع از جان خودش نباید شلیک کنه اگرم شلیک کنه وشکارچی کشته بشه باید اعدام بشه واقعا قانون خوبیه

[پاسخ]

تكليف شكار چي ميشه.آبگوشتش ميكنن يا كباب؟

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

آقای سید مجتبی حسینی کمی در مقابل آراء دیگران هر چند اشتباه، سعه صدر داشته باشید.

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) در گفته :

دوستان عزیز و مخاطبان محترم، بنده همانطور که در کامنتهای بالا اشاره کردم، اشخاصی که قصد شکار و تخریب و به خطر انداختن محیط زیست و حیات وحش را دارند باید توسط قانون و طی مراحل قانونی به سزای اعمالشان برسند و در دادگاه محاکمه شوند تا عبرتی باشد برای دیگر خاطیان. اما اینجانب از نوع برخورد و عملکرد ماموران محیط بان معترض هستم و فقط نظر و دیدگاهی است که ارائه دادم و نیاز به مواخذه نمودن نیست. پس اشخاصی که با اسم مستعار کامنت مینویسند ضمن داشتن شهامت برای درج نام واقعی خود ، سعه صدر هم داشته باشند تا بی گدار به آب نزنند.

[پاسخ]

همشهري پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۴ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۱:۴۳:

آيا جنابعالي با دست بسته ميتوني از يك رودخانه پر آب عبور كني ؟؟؟

قانون محيط زيست واقعاً داره با چشم بسته كار ميكنه ،‌اگه متخلف بگيري ميگن چرا ميگيري اگه نگيري ميگن چرا نميگيري . پس جنگ طايفه ايي كوهدشت كه چندين هزار آتش سوزي در شهرستان اتفاق افتاد كسي دنبال مقصرش نميره

[پاسخ]

همشهری2 پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۱ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۴:۵۷:

یعنی الان شما (جناب حسینی) تهدید فرمودین منتقدین خودتونو.
به اسماشون چکار دارین. جوابگوی نقدها باشین

[پاسخ]

سیدمجتبی حسینی(طرهان) پاسخ در تاريخ جمعه ۱۳ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۱:۵۷:

همشهری عزیزم ، بنده کسی رو تهدید نکردم !!! کجای کامنتای بنده تهدید آمیز بوده که اینگونه باعث ناراحتی شما شده ؟؟؟؟
جای که نیاز باشه جواب خواهم داد . البته اگر مخاطب با اسم واقعی خود حضور داشت باشد مبحث زیباتر میشود ولی وقتی مخاطبِ خود را نشناسی ادامه دادن ، صلاح نیست ..
موید باشید بزرگوار

[پاسخ]

نامی در گفته :

دیدگاتوعشقه سید

[پاسخ]

هادی شرفی در گفته :

بهتر بود تصویر شکارچی متخلف رو میذاشتید شاید بشناسیمش

[پاسخ]

همشهري در گفته :

روز ولادت آقا امام رضا (ع) روزي است به نام روز ضامن اهو و اين لقب ضامن آهو به اسم محيط بان نام گذاري شده
روز محيط بان بر تمامي محيط بانان سخت كوش مبارك با د

[پاسخ]

همشهری در گفته :

ببخشید میام اونجا

[پاسخ]

اخه یه بز چه ارزشی داره که یه انسان بمیره اگه کلا از بین برن چه اتفاقی میوفته من چهل سال زندگی کردم هنوز به چشم ندیدمشون بازم نمیبینمشون بزارید مردمی که نیاز دارن بخورنشون والا

[پاسخ]

سلام خدمت همه هم استانی های عزیزم
دوستان چند لحظه فکر کنید اینجا بحث این نیست که بز محترم بوده یا شکارچی شاید این آقا از خیل عظیم بیکاران هم استانی بوده و توی خونه کودک گرسنه ای چشم به راهش بوده که در این صورت کار بدی نکرده اما اگه واسه تفریح تفنگ به دست گرفته و برای خودنمایی جان یک موجود زنده رو گرفته که مثل ما درد رو حس میکنه جای هیچ طرفداری نداره لطفا با تفکرات اشتباه سرزمین زیبای خودمون رو نابود نکنیم

[پاسخ]

صادق از کوهدشت در گفته :

فقط میتونم بگم متاسفم و اینکه متنفرم از آدمهایی که به طبیعت و حیواناتش صدمه میزنن حالا هر نوع حیوانی که میخواد باشه.آخه یکی نیست به این بگه کارد بخوره به اون شکمت مگه قصابی ها کمبود گوشت دارن که تو این کل بیچاره رو وحشیانه شکار کردی؟!!؟

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :