کد خبر : 7258
تاریخ انتشار : ۲ مرداد ۱۳۹۱ - ۲۱:۳۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 202 بازدید

گهر در کرج خشکید !

    مهران مریدی /  سرویس ورزشی میرملاس : اولین حضور نماینده لرستان در لیگ برتر با اتفاقات بدی همراه بود. گهری‏ها، نتیجه و هواداران این تیم اخلاق را واگذار کردند. تیمی که می‏توانست از امتیاز میزبانی بهره‏مند باشد با کارشکنی برخی، خیلی راحت کوله‏بار سفر را بست و از خدا خواسته مسافر شد. در […]

 

 

مهران مریدی /  سرویس ورزشی میرملاس : اولین حضور نماینده لرستان در لیگ برتر با اتفاقات بدی همراه بود. گهری‏ها، نتیجه و هواداران این تیم اخلاق را واگذار کردند. تیمی که می‏توانست از امتیاز میزبانی بهره‏مند باشد با کارشکنی برخی، خیلی راحت کوله‏بار سفر را بست و از خدا خواسته مسافر شد. در دیدار ملوان و گهر که به نوعی تیم دورودی(کرج) میزبان بود، ملوانان بیشتر از پوئن میزبانی برخوردار بودند تا گهری‏ها و بیشتر ورزشگاه انقلاب کرج در اختیار هواداران ملوان بود؛ چون مسافت کرج تا انزلی بسیار کمتر از کرج، دورود است.

درگیری بین تماشاگران دو تیم را برخی حاضران، در تاریخ لیگ برتر بی‏سابقه عنوان کرده و نکته قابل تأمل در این خصوص گفته ‏های سیدجلال رافخایی مهاجم گلزن ملوان بود «به جای احسان حدادی، هواداران گهر را به المپیک ببرند» و او از پرتاب سنگ هواداران گهر تعجب کرده و گفته «تماشاگران گهر واقعاً وحشتناک بودند. آن‎ها معروف به سنگ‏انداز هستند و باور نمی‏کنید از فاصله یک کیلومتری سنگ می‏زدند. آن‏ها اتوبوس و ماشین‏های انزلی‏چی‏ها را خراب کردند. اسم ما بد در رفته و آنها دست ما را از پشت بستند».

رافخایی تاکید کرده «شانس آوردیم که در دورود بازی نکردیم وگرنه صددرصد کشته می‏دادیم. باید فدراسیون و کمیته انضباطی فکری به حال این وضع بکند».

با خسارتی که در این دیدار به ورزشگاه انقلاب کرج وارد شده، رئیس هیات فوتبال البرز، واکنش تندی نشان داد و گفت: «با توجه به حواشی و اتفاقات به‏وجود آمده برای برگزاری بازی‏های بعدی تیم فوتبال گهر شهرداری دورود در کرج مجدداً تصمیم‏گیری خواهد شد. اتفاقات را در یک جلسه و با حضور مسوولان و شورای تامین استان بررسی می‏کنیم و اگر صلاح نباشد از انجام بازی‏های گهر در شهر کرج جلوگیری خواهیم کرد».

با این حال شاید شاهد جدایی دورود از کرج باشیم و بازهم مسوولان این تیم باید دنبال ورزشگاه بگردند.

پورغلامی سرمربی ملوان هم در این خصوص گفت: «وقتی قصد داشتیم برگردیم دیدیم که به اتوبوس‎های ما آسیب رسیده و به قدری داغان شده بود که اصلاً قابل استفاده نبود. با کمک سرهنگ ایمانی سه اتوبوس جدید در میدان آزادی کرایه کردیم و به انزلی برگشتیم. علاوه بر اتوبوس‎های ما، هر ماشینی با پلاک انزلی دیده بودند را با سنگ خرد و خاک‎شیر کرده بودند. یک جوانی داشت گریه می‏کرد و می‎گفت ماشین را از پدرم گرفته‎ام و مرا بیچاره می‎کند. ما همه اتفاقات را صورت جلسه کردیم و باید برآورد خسارت بشود. من چون کارشناس خسارت نیستم اطلاعی از مبلغ آن ندارم ولی می‎دانم خیلی زیاد است».

حاضران می‏گویند پرتاب اشیاء پس از لحظاتی به درگیری فیزیکی بین تماشاگران منجر شد که با دخالت ماموران حاضر در ورزشگاه درگیری فیصله پیدا کرد.

به گفته عسگری رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال پنالتی ملوان به اشتباه گرفته شد. شاید اگر این دیدار در استان خودمان برگزار می‏شد، داور جرات نمی‏کرد آن صحنه مشکوک را پنالتی بگیرد.

چند هفته قبل در یادداشتی با عنوان «حضور گهر در لیگ برتر به چه قیمتی؟!» از مسوولان خواهش کردم با تدابیر مناسب برای حضور تیم دورودی در لیگ برتر، آبروی استان لرستان حفظ شود، اما در همین شروع فصل، مضحکه اهالی فوتبال شده‏ایم و پس از لقب (مسافر) حالا لقب طرفداران «سنگ‏انداز» را هم یدک می‏کشیم. بیشتر روزنامه‏های ورزشی و سایت‏های خبری به درگیری تماشاگران دو تیم ملوان و گهر پرداخته بودند که در این بین عکس‏های خونین انزلی‏ها خیلی به چشم می‏آمد. به هر حال تیمی که می‏توانست با کمی تلاش و همت و کمی «جور دیگر دیدن» بازی‏های خانگی را در استان خودمان برگزار کند، به راحتی و چون برخی مسوولان نمی‏خواستند، «آواره» شد و حالا همان برخی‏ها کاسه چه کنم، چه کنم دست گرفته‎اند.

در دیدار دوستانه گهر با استقلال صنعتی اهواز که قبل از شروع لیگ برتر در دورود برگزار شد، تماشاگران دورودی، خبرنگاران خرم‎آبادی که به قصد پوشش این مسابقه تا دورود رفته بودند را اذیت کرده و اگر وساطت نیروی انتظامی نبود کار به جاهای باریک کشیده می‎شد. در چند روز گذشته مردم دورود تماس‎هایی گرفته و می‎گویند حاضرند این تیم به هر شهری برود الا خرم‎آباد! باید خدمت این عزیزان عرض کنیم، گهر باید نشان اتحاد لرها می‎شد، مثل تراکتورسازی برای ترک‎ها، که متأسفانه برخی ناخواسته این اتحاد را به تفرقه تبدیل کردند و دود این تفرقه به چشم گهر می‎رود. تارتار بارها اعلام کرده که دوست دارد تیمش در لرستان یا استانی همجوار بازی کند، معلوم نیست کرج بر چه اساسی برای میزبانی گهر انتخاب شده و استان‎های همجوار که ورزشگاه‎های استاندارد دارند، دیده نمی‎شوند در حالی که ورزشگاه تختی خرم‎آباد کار چندانی برای آماده شدن ندارد اما مسوولان دیگر راغب به تجهیز آن به ملزومات AFC نیستند؛ چون دورودی‎ها نمی‎خواهند.

با وجود حواشی ایجاد شده و اظهار نظر رئیس هیأت فوتبال البرز، این احتمال وجود دارد که بازی هفته سوم این تیم با پرسپولیس در ورزشگاه آزادی تهران انجام شود که این دیدار نیازمند تدابیر شدید امنیتی است.

نکته دیگر که جای تاسف داشت، نبود خبرنگاران و عکاسان بومی همراه تیم گهر بود و هر عکسی که در این درگیری منتشر شده بود، مظلومیت طرفداران ملوان را به رخ می‏کشید. جا دارد حال که گهر مسافر شده، مسوولان این تیم تدابیری بیاندیشند تا در هر بازی چند خبرنگار و عکاس زبده لرستانی همراه تیم باشند.

صعود گهر به لیگ برتر بیشتر از آنکه نمایانگر مشکلات توسعه نیافتگی استان باشد حکایت دیگری را آشکار می‏کند و آنهم فاصله زیاد ماست. فاصله‏ای که شاید خود سبب عقب ماندگی لرستان باشد. سوال اینجاست که چه اتفاقی می‏افتد که مردم یک شهرستان استان‎های دیگر را به استان خودشان ترجیح می‏دهند و چرا ما به عنوان یک قومیت بزرگ از خودمان گریزانیم؟!

به هر حال گهر در کرج به راحتی خشک شد و مسببان این خشکیدن عین خیال‏شان هم نیست. معلوم نیست در این شرایط آیا دیگر آبی برای جاری شدن وجود دارد یا نه؟

در پایان به‏عنوان یک فرد کوچک ار جامعه بزرگ قوم لر، خواهش می‏کنم از تماشاگران لرستانی که فرهنگ والای استان را اشاعه دهند، نه برخی رفتارها که به هیچ وجه در شأن این قوم نیست.

درج شده توسط : مدیریت خبر میرملاس

دیدگاه ها

با عرض سلام راستش ما لرها وقتی به چیزی نمیرسم دست به خشونت میزنیم که مایه تاسفه چرا باید این کار رو انجام بدیم اگه انظباط داشتیم خوب بود ولی حیف بدش درودی ها که میگن باید فقط در درود بماند حالا بخورند از اولین باختشون تاز اول کاره متاسفم ما خودمون در داخل استان با هم مشکل داریم ولی حیف حیف حیف

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۴۴:

« انضباط » درست است نه « انظباط »! آقای با فرهنگ!

[پاسخ]

علی رضا در گفته :

دوست عزیز!
حالا ما جلوی بقیه خودمونو به آب و آتیش بزنیم که نه اینجوری نیست و ما مردم متمدنی هستیم و چه و چه!
با خودمون که رودرواسی نداریم. از کوزه همان برون تراود که در اوست. ما سر مسایل کم مایه تر از این هم ثابت کردیم که فقط با سنگ و چک و لگد سعی در حل مشکل داریم. این که دیگه بحث برد و باخت و برنده و بازنده است. خودمونو به کوچه علی چپ نزنیم. همه مون می دونستیم چه توی لرستان چه جای دیگه هوادارامون آبروریزی می کنن. غیرقابل پیش بینی نبود. حالا این مظلوم نمایی و در موضع ضعف قرار گرفتن واسه چیه؟

[پاسخ]

لر پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۴ مرداد , ۱۳۹۱ ۱۹:۲۴:

هیچ قومی اندازه لر صداقت نداره اگر جنابعالی تو ورزشگاه می بودی هرگز این حرفها رو نمی زدی آش نخورده دهن سوخته اگه فقط یک خبر نگار اونجا داشتیم این اندازه مظلوم نبودیم که جنابعالی هم از ملوان طرفداری کنی هیچ قومی اندازه شمالی ها البته منهای مازندرانی ها بی فرهنگ وبد دهن نیستند نمیدونی بدون حالایک سوال اگه فش ناموسی بشنوی و تو روی طرف وایسی آبرو ریزی کردی ؟ آخه چرا این حرف ها رو میزنی برادر من لر اگه امثال جنابعالی رو نداشت که خودشون خودشونو دست کم میگیرن دیگه مضحکه نبود لر اگه خودشو باور کنه و اتحاد داشته باشه یعنی مظهر فرهنگ و تمدن نمیدونی بدون……………..

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۴۷:

فحش!

[پاسخ]

قباد امرایی در گفته :

گهر در کرج به راحتی خشک شد
چه جمله معنا داری
ممنون از این همه خلاقیت

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۴۸:

خلاقیت؟! این درده جناب! درد! می فهمی؟؟؟

[پاسخ]

مهدی لرستانی در گفته :

انتظار داشتیم حداقل شما به عنوان یک سایت همتبار و هم استانی کمی منصفانه تر با این قضیه برخورد می کردید. لازم است بدانید که هواداران ملوان توهین هایی خیلی بدی به قوم بزرگ لر کردند و جوانان هوادار گهر کیلومترها راه نیامدند تا مثل یک تکه چوب خشک بی غیرت بنشینند و توهین های هواداران میهمان! را بشنوند.
کمی منصفانه تر باید با این قضیه برخورد کنید، سایتهای نزدیک به ملوان را ببینید که چگونه همگی بر علیه ما به طور کاملاً هماهنگ موضع گرفته اند! بوی توطئه ای به مشامتان نمی رسد!؟

[پاسخ]

یک همشهری پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳ مرداد , ۱۳۹۱ ۱۷:۵۸:

دوست عزیز آیا اگر در اولین مسابقه که نظرهای بسیاری به ما دوخته شده بود در دام جو یا طوطئه یا هرچی نمی افتادیم وبا صبرومتانت شکست ورزشی را میپذیرفتیم وآبرومندانه بر میگشتیم برای قوم لرمون بهتر نبود؟

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۵۰:

اولاً که « طوطئه » نه و « توطئه » دوست عزیز!
دوماً به نظر شما اگه ملوانی ها فحش نمیدادن و یا ما می بردیم برای قوم لرمون بهتر نبود؟! با کلاس!

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۲:۵۹:

بابت تصحیح املایی ممنونم وعذر می خواهم اما اگر صد گل میزدیم وملوانی ها هم برایمان کف میزدند وتشکر میکردند خیلی بهتر بود دوست عزیزم شکست ورزشی خیلی بهتر از شکست اخلاقی است تا کی باید بهانه به بد خواهان وتمسخر کنندگان بدهیم ؟

[پاسخ]

حامد از كرج در گفته :

سلام واقعا حيف شد بازي با اين نتيجه تموم شد،من تو استاديوم بودم و بازي رو از نزديك ديدم، يه ميله آهني هم بين دو نيمه به سمتم پرتاب شد و الان مچ دست راستم كه براي دفاع از سرم روي سرم قرار داده بودم حسابي كبود شده. تماشاگراي ملوان واقعا حرفه اي بودن تشويق كردنشون، پرتاب سنگ و اشيا، پرتابي شون، دقتشون تو به هم زدن اعصاب تماشاگرا و حتي تعدادشون، لباس هاي متحد الشكلي كه پوشيده بودن و پرچم بزرگي كه توي استاديم گذاشته بودن، اكو و بلند گو و از همه مهم تر شعراي حماسي گيلاني كه ميخوندن همه همه باعث شد تماشاگراي لرستاني عرصه رو خالي كنن و براي حفظ سلامتي شون به سمت جايگاه پشت دروازه پناه ببرن.هنوز بازي تموم نشده بود كه تماشاگراي ملوان چوب به دست همگي ايستاده بودن كه بازي تموم بشه و جنگ رو به بيرون از استاديوم بكشن و واقعا هم همين طور شد. لرستاني ها هم سنگ خورن و هم امتياز دادن اونم به يه تيمي كه از هيچ نظر بهتر نبود. واقعا ساعت11 شب فقط 4 تا اتوبوس اون هم فقط از دورود چطور ميتونه 3000 لرستاني رو برگردونه لرستان؟ هر تماشاگر با احتساب 3000 تومن پول بليط و 10000 تومان پول بليط اتوبوس حداقل 50000 تومان خرج كرده بود.يعني 150 ميليون+ 12 ميليوني كه براي ميزباني به ورزشگاه انقلاب داده ميشه 162 ميليون پول مردم لرستان.

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۵۱:

خسته نباشید!

[پاسخ]

گراوند در گفته :

بنده از زبان یکی از دوستان که در آنجا حضور پیدا کرده بود شنیدم که طرفداران ملوان با حالت تمسخر – از دوستان عذر خواهی میکنم – شعار زشت و رکیک « ملوان اگه حمله کنی، سوراخ رو پیدا میکنی» و شعارهای دیگه سر میدادن و مسلماً هر آدم با غیرتی به لحاظ روانی نمی توانست این توهین و فحاشی شمالی ها رو تحمل کنه. قبول دارم که نفس عمل درگیری اشتباه بوده و نمیشه قضیه رو توجیه کرد ولی این در فوتبال ایران سابقه داشته و دارد. خصوصاً واسه تیم ملوان که اگه نگاهی به تاریخچه اش بندازید به لحاظ بی اخلاقی و فوش ناموسی حتی به بازیکنان پرسپولیس معروفه و مسبوق به سابقه است…

[پاسخ]

پيتر اشمايكل در گفته :

من حاضرم دروازه بان تيم گهر دورود شوم

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۵۲:

تو برو بوووووووووووووقتو بخور!

[پاسخ]

مجتبی حسینایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۱۹:۰۸:

بوقوووووووو نمی خورن، میزنن باکلاس!!

[پاسخ]

وقتی که مسولان دورودی حاضرند هرجای ایران جز خرم آباد بازی کنند همین میشه دیگه.حقشه که سقوط کنه.قلب همه لرستان برای گهر می تپه ولی درودی ها فقط اونو مال خودشون می دونن.

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۵۲:

همینه دیگه…!

[پاسخ]

حسن .ع در گفته :

قلب تمام لرستانیها به عشق گهر می تپد چرا که می خواهیم با این تیم اتحاد قوم بزرگ لر را فریاد بزنیم…….

[پاسخ]

حسین مجتبایی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ مرداد , ۱۳۹۱ ۰۰:۵۳:

آره فریاد… فریاااااااااااااااااااد… فریاااااااااااااااد… فریااااد یاد… یااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااد یااااااااد یاد یاد یاد…

[پاسخ]

7چشمه میشنان در گفته :

آقای رافخایی مثه اینکه یادتون رفته پارسال بازی ملوان و تراکتور تو انزلی که چطور آدمک های به اصطلاح هوادارتون {با چاقو و قمه} هوادارای تراکتور رو لت و پار کردن و یه دونه ماشین پلاک 15 تبریز از انزلی جون سالم به در نبرد و شیشه همشون داغون شد و سقفشون اومد پایین و انگاری گانگسترهای مکزیک و کلمبیا بودین…..! حالا دم از فرهنگ و …. میزنی!
شما فعلا با پولای اقای عابر بانک حال کنید و با اتوبوساش به همه شهرا برید به صرف کیک و ساندیس!واسه تشویق ملوان زبل!
پیرمردای پولکی حالا که بوی پولای آقای عابربانک اومد همه با کله اومدن ملوان امثال نوری، زارع ،شیرزاد و دیگر پولکی ها….

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :