کد خبر : 73149
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 346 بازدید

«تیشه‎ی آتش به ریشه‎ی درخت» وقتی مرتع، مزرع می‎شود

   مهران مریدی / میرملاس :  همه ساله با آغاز فصل گرما شاهد آتش‎سوزی‎های متعددی در کشور و به‎ویژه استان لرستان هستیم.یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل در لرستان وجود دارد و هرساله در فصل‎های گرما خطر آتش در کمین این جنگل‎هاست. از کمبود امکانات برای مهار آتش که بگذریم باید به این نکته […]

index

 

 مهران مریدی / میرملاس : 

همه ساله با آغاز فصل گرما شاهد آتش‎سوزی‎های متعددی در کشور و به‎ویژه استان لرستان هستیم.
یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل در لرستان وجود دارد و هرساله در فصل‎های گرما خطر آتش در کمین این جنگل‎هاست. از کمبود امکانات برای مهار آتش که بگذریم باید به این نکته توجه داشت، عوامل انسانی!

براساس آمار منتشر شده، 95 درصد آتش‌سوزی جنگل‌ها بر اثر عوامل انسانی صورت می‌گیرد و کمتر از پنج درصد ناشی از عوامل طبیعی است. عوامل انسانی نیز به دو گروه عوامل عمدی و سهوی تقسیم می‌شوند و در این میان، خیلی کم مقصري در زمينه آتش‌سوزي معرفي مي‌شود و نابودکننده‎های ثروت‌هاي ملي با خیال راحت به زندگی ادامه می‎دهند.

به گفته مهرداد بهاروند مدیرکل منابع طبیعی لرستان «سال‎جاری 70 فقره آتش‎سوزی در 600 هکتار از اراضی استان رخ داده که عامل بیشتر این‎ها انسانی بوده است».

جالب است که بیشتر این آتش‎سوزی‎ها درست هنگامی رخ می‎دهد که کشت‎های تابستانه برداشت شده و دیگر خسارتی به این کشت‎ها وارد نمی‎شود و با فراغ بال می‎توان دست به‎کار شد و “تبر آتش” به ریشه درخت زد.

در بیشتر وقت‎ها و پس از رخ دادن آتش‎سوزی وقتی با مسئولی در جهاد کشاورزی مناطق دچار حریق شده، گفت‎وگو می‎کنیم، می‎گوید که خسارتی به زمین‎های کشاورزی وارد نشده است. این‎ها هشدارهایی است که به سادگی از کنار آن می‎گذریم ولی بار دیگر این هشدارها به صدا درمی‎آید و فقط با کمترین امکانات برای مهار آتش‎سوزی تلاش می‎شود.

بهاروند درباره کمبود امکاتات می‎گوید: «بالگردی که متعلق به هلال احمر بوده برای اطفاء حریق ساعتی 5 میلیون دریافت می‎کند که پرداخت این پول از عهده ما خارج است، بالگرد هلال احمر در قبال آتش‎سوزی تعهدی ندارد و حریق را جزء بحران نمی‎داند.»

در سال‎های گذشته دیده شده که پس از آتش‎سوزی، مرتع‎های سوخته به مزرعه تبدیل شده و متخلف‎ها با خیال راحت زمین‎خواری – زمین‎خواری و زمین‎خواری می‎کنند و خیلی راحت به هکتار زمین‎هایشان افزوده می‎شود.

وقوع آتش‎سوزی در جنگل‎های لرستان البته عامل‎های دیگری نیز دارد که از آن جمله می‎توان به خشکسالی، کمبود جنگل‎بان و… اشاره کرد.

مهرداد غضنفری رئیس جهاد کشاورزی لرستان در این بار می‎گوید: به ازای هر 165 هزار هکتار جنگل در استان یک نیروی جنگل‎بان وجود دارد ولی به‎طور متوسط این آمار در کشور به ازای هر پنج هزار هکتار، یک نفر است.

به هر حال اگر با متخلف‎ها براساس قانون برخورد و جلوی تجاوز آنان به اراضی ملی گرفته شود، شاید کمتر شاهد آتش‎سوزی دل‎های درخت‎ها و افسوس عاشقان طبیعت شویم. چشم‎هایمان نگران درخت است      و وقوع آتش‎سوزی با اینکه ریه‎ها را تنگ می‎کند اما زمین‎های برخی بیشتر می‎شود، کاش به‎جای اضافه کردن به زمین‎های کشاورزی بر اثر یورش به جنگل، زمین انسانیت‎مان را بزرگ و به هکتارهای آن اضافه می‎کردیم.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

کشاورز در گفته :

دوست عزیز 100 درصد آتش سوزی در مناطق زاگرس نشین بر اثر عوامل انسانی به وقوع می پیوندد.
5 در صد اشاره شده عوامل طبیعی مانند رد و برق ، انعکاس نور و گرمای شدید، و… مختص جنگل های زاگرس نبوده و مواردی از آن گزارش نشده است. (95 درصد عمدی و 5 درصد سهوی)
آمار عنوان شده و منتصب به اداره کل منابع طبیعی قدیمی بوده و با واقعیت میدانی هم خوانی ندارد.
اما خداوکیلی به دونکته دردآور اشاره کردین: توسعه زمین کشاورزی با تخریب جنگل و کمبود نیرو در استان لرستان….
مسئولین به قول میرملاس هوووووووووووووووووووووووار کاری بکن

[پاسخ]

زهرا میرزایی در گفته :

داغی که هرگز سرد نمی شود

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :