کد خبر : 73397
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 546 بازدید

کاوش های باستان شناسی در سرخ دم لکی کوهدشت از سر گرفته شد

  هفتمین فصل کاوش در محوطه باستانی سرخ دم لکی کوهدشت لرستان دارای نشانه هایی از دوره های آهن نو و اشکانی پس از 10 سال وقفه با تمرکز بر روی محوطه شمال غربی شروع شد. به گزارش میرملاس ؛ از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستانی سرخ دم لکی […]

1-1116

 

هفتمین فصل کاوش در محوطه باستانی سرخ دم لکی کوهدشت لرستان دارای نشانه هایی از دوره های آهن نو و اشکانی پس از 10 سال وقفه با تمرکز بر روی محوطه شمال غربی شروع شد.

به گزارش میرملاس ؛ از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستانی سرخ دم لکی با اعلام این خبر تصریح کرد که این کاوشگاه بر روی تراس های طبیعی کوه چنگری بر فراز روستای سرخ دُم لَکی در شش کیلومتری شمال غربی شهرستان کوهدشت لرستان واقع شده است.
آرمان شیشه گر افزود: در شش فصل گذشته مجموعه ای از سازه های معماری از دوره آهن نو و اشکانی در این محوطه به دست آمده است.
این باستان شناس اظهار کرد: این مجموعه شامل سازه هایی بود که محوطه های مرکزی، شمالی، شمال غربی، غربی و دیوار بزرگ تدافعی نام گرفتند. 
عضو پیشین پژوهشکده باستان شناسی گفت: بیشترین کاوش در شش فصل گذشته بر روی محوطه مرکزی تمرکز داشت که بر روی تختگاهی سنگی بنا شده بود .
سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستانی سرخ دم لکی تصریح کرد: آثار مکشوفه از این بخش از محوطه نشان داد که از این مکان پس از متروکه شدن در دوره آهن ،مجدداً در دوره اشکانی با تغییر کاربری استفاده شده است.
شیشه گر افزود: در فصل حاضر گروه کاوش بر آن است تا کاوش را در محوطه شمال غربی که نزدیکترین محل به محوطه مرکزی است ادامه دهد تا ارتباط میان این دو محل روشن شود. 
فصل هفتم کاوش محوطه باستانی سرخ دُم لَکی که پس از وقفه ای ده ساله در مرداد ماه سال جاری به سرپرستی آرمان شیشه گر و با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده تا پایان ماه ادامه دارد.
نخستین فصل کاوش در این محوطه تاریخی با سرپرستی نصرت الله معتمدی در سال 1377 انجام و کاوش پنج فصل بعدی به سرپرستی آرمان شیشه گر انجام گرفته است که نتایج آن به صورت مقاله و کتاب منتشر شده است.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

گراوند در گفته :

کاوش برای چی؟ شما اول نگاره هاب میرملاس وهومیان وحفظ کنید برای جلب گردشگر برنامه ریزی کنید بعدبه دنبال کاوش های دیگر باشید که اوناهم خراب نشن

[پاسخ]

برای جلب گردشگر باید برنامه داشت اول اونهایی که قبلن پیداشدند مثل غارمیرملاس ودیگر
ابنیه وجاها روحفظ کنید تازه غارهای دیگه هم داریم بعد کاوش کنید مواظب باشید
تو این کاوش ها اشیا قدیمی هدر نرن

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :