کد خبر : 73840
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 409 بازدید

در سوگ ماهی های “دریاچه کیو” خرم آباد

        به دنبال کلرزنی دریاچه کیو توسط پیمانکار شهرداری خرم‌آباد کارشناس مسئول نظارت بر حیات‌وحش محیط‌زیست لرستان از مرگ فجیع ماهی‌ها در این دریاچه خبر داد. به گزارش میرملاس به نقل از روابط عمومی محیط زیست لرستان بهرام رمضانی گفت: طی گزارش مردمی و تماس خبرنگاران با این اداره در خصوص تلفات و […]

1801140

 

 
 
 
به دنبال کلرزنی دریاچه کیو توسط پیمانکار شهرداری خرم‌آباد کارشناس مسئول نظارت بر حیات‌وحش محیط‌زیست لرستان از مرگ فجیع ماهی‌ها در این دریاچه خبر داد.

به گزارش میرملاس به نقل از روابط عمومی محیط زیست لرستان بهرام رمضانی گفت: طی گزارش مردمی و تماس خبرنگاران با این اداره در خصوص تلفات و مرگ و میر آبزیان در دریاچه کیو کارشناسان اداره نظارت بر حیات وحش سریع به محل مراجعه و ضمن بازدید کارشناسی و برابر شواهد و مستندات مشخص شد که پیمانکار شهرداری خرم آباد اقدام به کلر زنی از طریق لوله آب ضلع شمالی دریاچه برای گند زدایی کرده که متاسفانه این اقدام نا آگاهانه موجب مرگ بسیاری از ماهیان آزاد و رودخانه ای دریاچه شده است.

 

دریاچه کیو

 

کارشناس مسئول نظارت بر حیات وحش محیط زیست لرستان افزود: با توجه به حجم بالای تلفات آبزیان ماهی آزاد رودخانه ای در مساحتی به طول هزار متر مربع در هر متر مربع برابر محاسبات صورت گرفته ۱۰ قطعه ماهی تلف شده است.

رمضانی با بیان اینکه متاسفانه پیمانکار شهرداری بدون در نظر گرفتن مسائل فنی در اقدامی خودسر کشتار فجیعی را در دریاچه کیو مرتکب شده است گفت: این در حالیست که راهکار گند زدایی در این دریاچه ایجاد آب نماهای زیاد و یا همان فوار ها برای ایجاد اکسیژن دهی و جلوگیری از گند زدایی است که با این اقدام هم دریاچه زیبا می شود و هم کار اکسیژن دهی انجام می شود.

 

دریاچه کیو

 

وی با بیان اینکه در قدیم و در خانه های قدیمی که حیاط های بزرگی داشتند تمامی حوض های قدیمی دارای فواره آب بودند تا بوی گند رفع شود گفت: در این راستا پرونده متخلفین در حال بررسی است تا توسط واحد حقوقی محیط زیست لرستان آنها به مراجع قضایی معرفی شوند.

بنابر این گزارش دریاچه کیو یکی از منحصر به فردترین و زیباترین دریاچه های استان لرستان و غرب کشور است که در شمال غربی شهرستان خرم آباد و در کنار پارک کیو قرار دارد.

 

دریاچه کیو

 

«کیو»، در گویش لری مردمان خرم آباد به معنی کبود رنگ و آبی است و وجه تسمیه آن آب زلال و عمیق این دریاچه است که به رنگ آبی و نیلی دیده می شود.

آب این دریاچه از چشمه ای که در زیر آن قرار دارد تامین می شود. مساحت دریاچه کیو هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

مهندس در گفته :

با اون پیمانکارم اصلا کاری نداشته باشن ببینم دیگه چه شیرین کاری هایی بلده 😐

[پاسخ]

سپهر در گفته :

نيمه دوم شهريورماه قرار است مرحله دوم رقابت هاي سه گانه ايران دوباره در مجموعه كيو خرم اباد برگزار شود كه از نظر ميزباني مسابقات سراسري جاي خوشحالي دارد اما اين فاجعه محيط زيستي قابل توجيه نيست.ماه اينده احتمالا باز هم همين اش است و همين كاسه!

[پاسخ]

داربلوط در گفته :

سلام برادر وظيفه شناس :
ببخشيد شما شنيده ايد كه آب درياچه خزر هم خيلي آلوده شده ؟
لطفا نسبت به گندزدايي و كلرزني آن درياچه هم فكري بكنيد ، مردم ايران عمري دعا گويتان هستند …

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :