کد خبر : 74033
تاریخ انتشار : ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 386 بازدید

مراتع و جنگل‌های رومشکان دچار آتش‌سوزی شد

  فرماندار شهرستان رومشکان از وقوع آتش سوزی در جنگلهای این شهرستان خبر داد.  به گزارش میرملاس ؛ محمد محمدی نژاد در این رابطه در گفتگو با مهر با بیان اینکه علت آتش سوزی جنگلهای رومشکان عامل انسانی بوده است اظهار داشت: تا کنون بین ۳۰ تا ۳۵ هکتار از جنگلهای این منطقه دچار آتش سوزی شده […]

1793602

 

فرماندار شهرستان رومشکان از وقوع آتش سوزی در جنگلهای این شهرستان خبر داد.

 به گزارش میرملاس ؛ محمد محمدی نژاد در این رابطه در گفتگو با مهر با بیان اینکه علت آتش سوزی جنگلهای رومشکان عامل انسانی بوده است اظهار داشت: تا کنون بین ۳۰ تا ۳۵ هکتار از جنگلهای این منطقه دچار آتش سوزی شده و میزان خسارت ها نیز به همین میزان بوده است.

وی با بیان اینکه هنوز این آتش سوزی مهار نشده است گفت: این آتش سوزی از سمت رومشکان مهار شده ولی متاسفانه به دلیل وزش باد این آتش سوزی به سمت پلدختر در حال پیش روی است.

فرماندار رومشکان با بیان اینکه با توجه به اینکه منطقه صعب العبور است کمک رسانی و اطفای حریق نیز به سختی صورت می گیرد افزود: مردم و مسئولان برای مهار این آتش سوزی خوب پای کار هستند.

محمدی با اشاره به اعلام آمادگی فرمانداری کوهدشت و پلدختر برای کمک رسانی در این زمینه تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم این آتش سوزی را مهار کنیم.

بنابراین گزارش وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی و غیرکارشناسی هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا به گفته سید محمد قاسمی دبیر کارگروه صیانت از جنگلهای لرستان سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگلهای لرستان نابود شود.

مطابق بررسی های صورت گرفته عامل انسانی در صدر دلایل آتش سوزی جنگلهای لرستان قرار دارد به طوریکه به گفته مدیرکل منابع طبیعی لرستان ۹۰ درصد آتش سوزی ها توسط عامل انسانی در جنگلهای لرستان رخ می دهد.

بنابر گزارشهای ارائه شده در این زمینه سه دلیل اختلاف کشاورزان و دامداران، بی‌احتیاطی گردشگران و آتش زدن «پس چر» مزارع از عوامل آتش سوزی‌ها در سطح جنگلها و مراتع استان لرستان است.

لرستان جزو استانهای اول کشور در زمینه وقوع آتش سوزی جنگلها

در آخرین اظهار نظرها در این زمینه فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع گفته است: آتش سوزی ها در ۴ ماهه ابتدای سال جاری هم از نظر تعداد و هم وسعت نسبت به سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته سبزعلی، استانهای زاگرسی از جمله فارس، خوزستان، لرستان، کردستان، کهگیلویه و کرمان و همچنین استان گلستان بیشترین آتش سوزی جنگلها را در سال جاری تا کنون داشته اند.

آتش سوزی ها در جنگلهای بلوط قلب زاگرس در حالیست که لرستان به عنوان یکی از استانهای اجرای مانور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگلها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتخاب و این مانور در خرم آباد با حضور قائم مقام سازمان محیط زیست برگزار شد.

این در حالیست که شاهد نتایج مثبت این مانور نبودیم تا وسعت آتش سوزی ها در این استان از ۵۸۰ هکتار سال گذشته به ۱۸۰۰ هکتار طی امسال برسد، بلوطستان سوخته ای که نه شاهد بالگرد اطفای حریق بود و نه چشمش به جمال بودجه و تجهیزات اطفای حریق روشن شد و وسعت هزار هکتاری آتش سوزی کوهدشت با شاخ و برگ درختان خاموش شود.

جنگلهای بلوط لرستان هر ساله در کابوس آتش سوزیهای تابستان می سوزند ولی امسال گویا آتش بیشتر از سال گذشته به سر وقت بلوط ها آمده است.

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

همچنین جنگلهای استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

بيننده در گفته :

اين ديگه چه بدبختيه. اون از كوهدشت اينم رومشگان

[پاسخ]

یونس - تهران در گفته :

وااسفا وامصیبتا چه بلایی بود سر این مردم اومد این یه جریان عمدیه فقط دودش به چشم مردم و شهر سرسبزمون میره انشااله خدا مسببان این حوادث را شفا و به راه راست هدایت کنه

[پاسخ]

احمدی در گفته :

با بالگرد ميشه سریع واکنش نشان داد ونیروی کمکی فرستاد تا از گسترش آتش سوزی کاسته باشه

[پاسخ]

بازوند پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۳:۵۸:

بالگرد کجاست.به خدا یه مسول هم پای کوه نیومده.مردم خودشون دست به کار شدن.محل آتش سوزی سمت دوراهی بازونده….دیشب خود مردم بازوند بسیج شدن و خود جوش رفتن کوه و نصفه نیمه خاموشش کردن.ولی متاسفانه الان هم آثار دود به چشم میاد..

[پاسخ]

امرایی پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۸:۴۵:

جناب آقای بازوند شما کجا بودید آقای محمدی نژاد تا 5 صبح بالای کوه بود و آتش مهار میکرد. چرا قسم خدا میخوری برادر؟

[پاسخ]

وحید بازوند پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۲:۲۸:

با سلام خدمت دوست عزیز
اینکه مردم شریف رومشکان با غیرت و همیت خاصی پای کار بودند جای تقدیر دارد ؛ ولی بی انصافی است حضور فرماندار و مسئولین شهرستان و تلاش این عزیزان دوش به دوش مردم در اطفاء آتش سوزی رو نادیده بگیرد؛ اصولا منطقی هم نیست چون من ندیدم پس حضور نداشتن

[پاسخ]

هوار پاسخ در تاريخ دوشنبه ۲ شهریور , ۱۳۹۴ ۲۲:۰۸:

اقای احمدی مگه نشنیدی جناب اقای اصلانی معاون عمرانی استاندار می گفت پرواز بالگرد باعث تشدید اتش سوزی میشه/
نمی دانم این اقا کجا مدرکش رو گرفته مگه قراره باگرد بره داخل اتش. دیشب حدود 2 ساعت طول کشید که نیروهای مردمی از بازوند و چقابل خودشون رو به ارتفاعات مله کوه رساندند اگه بالگرد بود حجم آتش این قدر وسعت نمی یافت افسوس و صد افسوس بنده خودم در استان سیستان و بلوچستان خدمت کردم برای پیدا کرده یک نفر شتر بالگرد ساعت ها دنبال شتر می گشت …اما در این استان باید بلوطهایش که هویت هر لر و زاگرس نشین می باشد باید در عین بی کسی بسوزند

[پاسخ]

هوار پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳ شهریور , ۱۳۹۴ ۰۰:۲۴:

بالگرد

[پاسخ]

مصیبت پشت مصیبت

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :