کد خبر : 74053
تاریخ انتشار : ۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 326 بازدید

انسان سالم محور توسعه است

    دکتر بهرام دلفان / میرملاس :  به مناسبت روز پزشک و دارو ساز؛انسان سالم محور توسعه است یکم شهریورماه زادروز «ابوعلی سینا» و پنجم شهریور زادروز «زکریای رازی» دو تن از مخاخر ایران زمین است که به ترتیب روز پزشک و داروسازنامگذاری شده است. در این ایام یاد ، نام ، زحمات و […]

photo_2015-08-23_11-38-39 

 

دکتر بهرام دلفان / میرملاس : 

به مناسبت روز پزشک و دارو ساز؛
انسان سالم محور توسعه است

یکم شهریورماه زادروز «ابوعلی سینا» و پنجم شهریور زادروز «زکریای رازی» دو تن از مخاخر ایران زمین است که به ترتیب روز پزشک و داروسازنامگذاری شده است. در این ایام یاد ، نام ، زحمات و افتخارات عوامل این دو رشته پزشکی گرامی داشته می شود، اما پاسداشت خدمات این عزیزان تنها به خدمات صنفی و حرفه ایی آنان مربوط نمی شود بلکه در صحنه سیاست و مدیریت کشور هم کارنامه درخشانی داشته اند.
این فرموده رسول اکرم است که «نعمتان مجهولتان الصحت والامان» یعنی (ارزش دو نعمت سلامت و امنیت را نمی دانی مگر زمانی که آنها را از دست بدهی). بقول شاعر: قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید. به همین جهت موضوع سلامت جامعه در تمامی کشورها یک اولویت است که در همه ی تصمیم گیری های مردم و سیاستمداران باید مورد توجه قرار گیرد.
گرچه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، پیشرفت های خوبی در حوزه سلامت به دست آمده است اما باید بپذیریم که حداقل در 10 سال گذشته بعضی از شاخص های سلامت چندان پیشرفتی نداشته است، از جمله آنها می توان به سهم بالای مردم در پرداخت هزینه های سلامت اشاره کرد. گرچه در تولید مقالات علمی پیشرفت خوبی داشته ایم، اما این مقالات نقش چندانی در کارآفرینی و توسعه ی صنعت و روش های مدیریتی نداشته است. البته ناگفته نماند با آغاز به کار دولت یازدهم، در یکی از حوزه های سلامت یعنی درمان مردم تحرکات خوبی آغاز شده است که هدف آن، کاهش پرداخت هزینه از جیب مردم بوده است.
لازم به ذکر است این طرح دارای مزایا و معایبی است که در این مقال گنجانده نمی شود. انچه که هدف این گفتار است این موضوع می باشد که هنوز تا ارتقاء کیفیت خدمات وکارهای بزرگی که باید در تمامی حوزه های سلامت انجام دهیم فاصله ی زیادی داریم.
یکی از ارکان تصمیم گیرنده در این باره، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است که ترکیب آن می تواند علاوه بر استان لرستان، بر توسعه ی بهداشت و درمان در سراسر کشور هم تاثیر بسزایی داشته باشد. حضور دو وزیر قبلی در ترکیب کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نشان از توجه ویژه شهرهای بزرگ به امر بهداشت و درمان دارد.
از این رو در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی، مردم باید به ترکیب کلی نمایندگان استان و بخصوص حضور حداقل سه نفر از جامعه ی پزشکی اهتمام جدی داشته باشند.
اهمیت این موضوع به این علت است که انسان سالم محور توسعه است و اگردر جامعه ایی رنج بیماری باشد سایر اقدامات توسعه ایی بیهوده خواهد بود. علاوه برگفته های فوق باید یادآور شد که جامعه پزشکی همچنان نسبت به تعهدات خود به جامعه پایبند بوده و از رسوایی های مالی برخی از سیاستمداران به دوره بوده اند. عدم حضور سیاسیون جامعه پزشکی، در میان اختلاس گران بیت المال بهترین گواه برای این موضوع است. خلاصه کلام اینکه هم مردم و هم دولت بایستی موضوع سلامت جامعه را به عنوان یکی از اولویت های خود انتخاب نمایند.

*بهرام دلفان- استاد دانشگاه علوم پزشکی لرستان

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

دلفاني در گفته :

اينكه سلامت جسمي و رواني آحاد يك جامعه مقوله مهمي است و نيز عقل سالم در بدن سالم است مورد اجماع و پذيرش است و جاي شبهه در آن نيست. اما ارتباط مستقيم آن با انتخابات مجلس و تاكيد وافر بر حضور حداقل سه نماينده پزشك از استان لرستان يعني حدود سي درصد كل نمايندگان استان آن هم از طرف يك پزشك كه خود احتمال كانديدا شدنش مي رود مقداري جاي تامل است!! بويژه پيوند اين دو مقوله يعني سلامت جسم و انتخابات مجلس با ادبيات و قلم ضعيف جنابعالي و بدون حتي يك استدلال نگراني را بيشتر مي كند كه خدايي ناكرده حتي سلامت مردم هم وجه المصالحه سياست قرار گيرد. به نظر اين حقير نماينده جدايي از تخصص و دانش علمي بايد جسور، مدير، كاربلد و شخصي با ظرفيتهاي ملي و حاكميتي باشد و الي افرادي كه تمام سوابق فعاليتشون محدود به حوزه هاي محلي در استان و شهرستان بوده در آوردگاه مهم مجلس و بويژه در توزيع بودجه و منابع ملي توفيري براي استان ما نخواهند داشت. باشد كه با مردم با حضور آگاهانه و حسن انتخاب، گام مهمي براي رفع محروميتها و جبران كاستيهاي لرستان بردارند. انشاالله

[پاسخ]

متخصص پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۹:۴۷:

دوست عزیز به شما پیشنهاد می کنم چند بار دیگه مطلب رو خوب بخونید تا ابهامات احتمالی شما بر طرف گردد در ثانی در یک مقاله نیم صفحه ای انتظار نداشته باشید که یک موضوع تخصصی با این وسعت در چند استدلال کوتاه خلاصه شود.

[پاسخ]

کارشناس پاسخ در تاريخ سه شنبه ۳ شهریور , ۱۳۹۴ ۱۹:۵۵:

شما اگر می خواهید واقعاً ارتباط بین انتخابات و سلامت جامعه رو خوب متوجه بشید باید مطالعه و تجربه زیادی در مورد بهداشت و سلامت و قوانینی که در این خصوص تصویب می شن رو داشته باشید .که جناب دکتر دلفان متخصص این کار هستند و اگر نیاز بیشتری به شناخت ایشان دارید می توانید به رزومه ایشان در دانشگاه علوم پزشکی مراجعه نمایید.

[پاسخ]

بی طرف در گفته :

آقای محترمی که خودتون رو با نام دلفانی معرفی کردید اولا بهتر بود که خودتون رو با نام دیگری معرفی می کردید در ثانی شما که طرفدار کاندیدای با ظرفیتهای حاکمیتی هستید بهتر است در مسائل تخصصی نظر ندید .ثالثاً اگر یک کاندید نظامی بود حتماً دارای تمام ظرفیتهای ملی و حاکمیتی هست . این نظر شما فقط به دلیل جانبداری از یک کاندید خاص و عدم شناخت شما از جناب دکتر دلفان می باشد .

[پاسخ]

محمودوندی در گفته :

همانطور که از عنوان مقاله پیداست سلامت جسمی و روانی جامعه رابطه مستقیمی با توسعه دارند لذا امیدواریم جناب دکتر دلفان با شناختی که از ایشان داریم بتوانند با استفاده از تمام توانائیها و ظرفیتهایی که دارند و با همکاری سایر نماینده گان استان در راه پیشرفت و توسعه استان و کشورمان مثمر ثمر باشند و انشا الله در زمان مقرر نسبت به معرفی خود و برنامه هایشان اقدام نمایند تا کلیه همشهریانی که شناخت کمتری دارند بتوانند آگاهانه تر در انتخابات شرکت نمایند .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :